gmarco16

Masca Frig si Antipoluare

Recommended Posts

să nu se mai facă mișto de masca chirurgicală purtată în aglomerațiile urbane în timpul sezonului gripal, chestie care e de un bun simț elementar în alte culturi.

la japonezi ca-s ciudati

Darth Vaderi, bagati o poza aici sa va vedem si noi cu masca pe mecla :D

Poza oficiala:

Imagine postată

Ai dreptate . Asa ar trebui. Dar gandestete ca fiind biciclist respiri in primul rand mult mai des si o faci chiar in mijlocul traficului .

Sunt un biet ciclist,nicidecum biciclist

Sunt un biet ciclist,nicidecum biciclist

ma scuzati ca v-am facut bicilist domnule ciclist :)

un biet biciclist

Fiecare după dotare... Cum io am trei biciclete, sunt tri-ciclist.

mi-am luat si eu :) - Respro Techno Mask - si azi i-am facut proba. Intrebare pentur cei care au - nu vi se aburesc ochelarii cand stati pe loc? Si nu pierd aerul pe langa nas - ci pe la valve. Cum scap de aburitul ochelarilor?

mi-am luat si eu :) - Respro Techno Mask - si azi i-am facut proba. Intrebare pentur cei care au - nu vi se aburesc ochelarii cand stati pe loc? Si nu pierd aerul pe langa nas - ci pe la valve. Cum scap de aburitul ochelarilor?

nu scapi :)

Pe loc , mai ales daca e rece afara, se vor aburi.

Solutia este sa dai jos ochelarii sau sa pedalezi rapid dupa ce pleci de pe loc si se dezaburesc relativ repede.

Sau se pot lua ochelari antiaburire sau poti spala lentilele in apa cu sapun, ori cu lichid de folosesc astia pe la masini iarna.

Se poate sa ma intalnesc cu cineva din Bucuresti sa vad cum se translateaza marimea mastii lui pe capul meu, sa stiu ce marime sa imi comand?

Cat porti la casca?

Mărimi sunt doar două: M și L. M e pentru copii și femei, cu fața mică; L e pentru bărbați adulți. Dimensiunea e ca să se potrivească pe față, nu în jurul capului; mărimea prea mare trece mult peste bărbie și nu mai izolează aerul exterior. Ca circumferință, masca e din neopren elastic și se întinde, iar la spate are un arici destul de lat cu care poți să-i reglezi dimensiunea pe mai bine de 10 centimetri, deci asta nu pune așa problemă mare.

Inca o intrebare, vreau sa imi iau modelul City Scotchlite (http://respro.com/pr...ling/city_mask/) care este alba, si sa ii pun filtre de Techno. Valvele de pe city se potrivesc cu filtrele techno? Sau trebuie sa iau "Techno upgrade kit" care contine si valvele de techno?

Dupa o cautare mai amanuntita pe internet, valvele de City si Techno sunt identice, vizibil de altfel in manualul lor (http://viewer.zmags.com/publication/61f31ae7#/61f31ae7/24). De asemenea valvele pentru Sportsta si Xtreme sunt identice, si diferite de City/Techno (sunt un pic mai mari). Pentru folosirea de filtre techno pe sportsta, trebuie fortat un pic filtrul pe valva, dar nu dramatic.

Ramane intrebarea referitoare la marime, cine are in jur de 56cm la casca, ce model folositi? M sau L?

Comparând direct valvele, nu există diferență de diametru între cele două tipuri. Diferența este la modul în care e fixată membrana mobilă care închide/deschide fluxul de aer: la City/Techno are prindere în mijloc și evacuare în toate direcțiile, la SportsTA și Xtreme e fixată într-o parte și atunci evacuarea poate fi oarecum direcționată (să nu sufle spre ochelari, de exemplu). Toate valvele, filtrele și măștile pot fi combinate în orice mod.

Io am cap de 60-61 și folosesc L, prins cu ariciul cam pe ultimii 3 centimetri.

Inca unu' cu capu' mare - nu sunt singurul :rolleyes:. Tot 61 si tot L. Eu as spune sa iti iei L

Multumesc pentru ajutor. Am comandat un City alb large si set de filtre techno large. Worse case scenario, pot sa mai comand un set de valve din celalt tip daca e nevoie.

Am vazut aseara pe bl Unirii un biciclist cu masca si casca de protectie si nu arata rau deloc.

In caz ca uni nu pot simti cu pipometru din dotare si au nevoie de o dovada stiintifica: Harta ploluarii

PS pentru rapsohigh: cu colanți colorați nu arăți ca un clovn gay? Dacă te interesează așa mult aspectul exterior poate ar trebui să mergi la operă, nu cu bicla... ;)

inseamna ca toti sportivii sunt niste clovni? pedaleaza daca poti in blugi la o tura mai sustinuta pe bicicleta ca sa nu mai spun de latura ce tine de sport a bicicletei.

si ca tot am gasit subiectul cu masca intreb si eu ceva: cand depui un efort sustinut pe bicicleta si ai nevoie de aer mai mult, masca nu devine incomoda?

despre aerul din bucuresti nu comentez: este mizerabil datorita atator motoare de masini. nici pretul urias al carburantilor nu ii descurajeaza pe oameni sa foloseasca masinile. bicicleta ar fi o solutie buna pentru reducerea poluarii.

Ba da han e destul de incomoda si chiar suparatoare, nu mai poti inspira cat aer ai nevoie, transpira destul de puternic, daca esti proaspat barbierit e si mai neplacut, insa ma intreb cine dracu se gandeste sa faca sport pe bulevardele aglomerate ale Bucurestiului acolo unde aerul este cel mai poluat? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Eu il vad ca pe un accesoriu strict pentru "commuting".

LE: relativ la solutia de reducere a puluarii, adaug si ar vea efect instantaneu! :D

eu merg prin oras atat in 'colanti" cat si "la costum" cu sacou si cravata asa ca .... :rolleyes: dar oricum ar fi mersul prin oras inseamna de multe ori putin sprint ca tot franezi si apoi o iei din loc, deci nevoia de aer pentru a oxigena corpul este foarte mare. de asta intrebam despre masca. nu am nimic cu cei care o poarta, este doar o curiozitate. legat de cum arata nu comentez http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif am incercat o data sa port cagula iarna si se facea asa mult condens incat am renuntat dupa primele 10 minute.

Ce vreau sa spun eu este ca datorita calitatii foarte scazute a aerului chiar periculoasa ma feresc sa fiu nevoit sa inspir foarte puternic in Bucuresti adica merg asa mai la ralanti, pentu ca nu vad de ce mi-as folosi plamanii din dotare ca sa fixez toate noxele si praful din orasul asta! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Ulterior am ajuns la concluzia ca nu e suficient asa ca mi-am luat si masca.

Cand mergeam la serviciu cu bicicleta treceam podul Grant pe urma Arcul de Triumf, Herastrau si Pipera-Tunari. Daca stam sa luam la analizat traseul pa pana la Arc e o chinuiala: camioane, strada ingusta, ba chiar uneori eram nevoit sa astept in rand cu masinile neputandu-ma strecura, iar pe trotuar ma jenez sa ma urc si oricum e vai mama lui si ala, deci clar masca pe bot. Dupa care venea parcul: dimineata, racoare, aer curat... De ce sa ma grabesc? :D E singura parte a traseului care chiar imi place si ma relaxeaza. Dupa care iarasi venea zona aia infecta cu Pipera, camioane, tractoare, esapamente, praf, tone de praf...

No cam asa percept io lucrurile. :)

PS: Mi-am pregatit o ancora si o sa incep s-o folosesc din nou de data asta fara teama ca mi-o fura. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

han, a trebuit să mă cobor un pic la nivelul lui, că poate așa pricepe cum caută nod în papură ;) Și eu port colanți fără jenă.

E mai greu cu masca pe fățău, da' măcar nu-mi mai tușesc plămânii afară după. Dar masca asta a fost gândită pentru urban commuting, la viteze mai mici și efort mai redus. Există filtre și pentru sport offroad, însă nu protejează și împotriva gazelor de eșapament ci doar împotriva prafului, pufului etc. Filtrul ăsta e ceva mai lejer, încât poți face efort mai bine.

Azi la Comana, la startul în trombă și primii kilometri pe drum de pământ, mi-am dorit să fi avut masca cu filtru sport pe ea împotriva prafului ridicat de zecile de cicliști din față. Dup-aia, prin pădure și când ne-am mai răsfirat, nu mai era necesară.

O chestie ce m-a deranjat la masca de oraș e că îmi usucă gura și gâtul foarte repede, și nici nu-mi mai e la îndemână să sug un pic din furtunul cu apă din ghiozdan.

O mica completare: filtrele pentru particule pe langa praf retin si polenul lucru de mare folos celor alergici.