gmarco16

Masca Frig si Antipoluare

Recommended Posts

Am un Respro de cativa ani, insa nu l-am mai folosit regulat in ultima vreme. 

Ce-i drept, primele filtre se innegrisera destul de bine dupa ~5 luni de utilizare.

Un fular de mohair n'ar merge...?

Orice textila pusa bine, adica etans pe nas/gura, va filtra ceva. Daca si suficient, aici e alta discutie. Pentru caldura e ok, daca e frig afara, dar va face condens si se va umezi destul de repede.

Ma uit de cateva zile la mastile Respro si le intorc pe toate partile, din cauza pretului si a ofertei ca si inexistente pe piata din Ro. Cateva observatii. Filtrele sunt sub standardul de protectie FFP1, cel mai putin restrictiv, adica nu au nici un standard. Iei de buna (sau nu) ceea ce zic ei ca filtreaza. Ceva bun sigur fac, dar cat de "ceva"? Pe de alta parte inteleg ca au fost intre ciocan si nicovala. Daca filtreaza prea bine, respiri greu si nu mai vrei, si spui si altora ca respiri naspa si nu se mai vand.

Apoi: Uitandu-ma mai cu atentie la poze, observ pe alocuri o lucratura (cusaturi) care incearca sa o imite pe cea made in China, si uneori cu destul succes. Si macar nu implica cine stie ce dichisuri in confectionare. Am vazut o masca la care cusatura din fata e atat de deplasata pe cativa centimetri incat pe o parte impunsaturile sunt foarte aproape de margine, prind foarte putin din material si tare m-as mira ca sa nu se smulga la un moment dat in utilizare. E destul si o impunsatura daca se smulge ca arata ca naiba, si nu stiu cum s-ar putea repara estetic. Si evident apare intrebarea: isi merita pretul? Sau si-au facut un nume si vand numele? Ca se poarta la greu.

Mai vad pe site-uri cu materiale de protectie niste masti de praf cu supape (cu una sau doua), sunt si in standardul FFP, si ieftine foc. Se dau la cutii cu 10-15 dar nu-i bai, oricum in timp trebuie sa mai schimb. Daca as putea sa fac o imbracatura peste, una estetica, ca sunt cam naspa de purtat pe strada asa direct. Astea de la Respro sunt unele chiar frumoase.  Ma gandesc la cum as aparea prin oras si mai ales pe la periferie, la cat de... nu gasesc termenul, sunt oamenii de pe la noi. A dat un pustan cu un cotor de mar dupa mine asa, tam-nesam, dar cand o sa apar cu o masca, si inca una naspa de Haloin, ma asteapta cu ladita.