Axe

Totul Despre Trekking

Recommended Posts

Bicicletele care fac parte din acesta categorie sufera la noi o marginalizare nejustificata. Este un fel de magar bun la toate dar nu-i campion la nimic !

Pentru marea majoritate(excepatandu-i pe cei care fac ture de sosea sau mtb), pentru oamenii care vor doar o deplasare de la A la B, un drum de tara, o bordura sarita, este una dintre cele mai potrivite alegeri. Hai sa incarcam deci sa-i redam locul pe care il merita, adica de bicicleta buna la toate. :)

Sa incarcam sa lamurim cele mai frecvente intrebari cum ar fi:

-Ce fel de cadru sa alegem ?

-Ce sistem de franare, disc sau v-uri ?

-Ce sa este mai potrivita ?

-Care sunt cauciucurile functie de teren si greutatea biciclistului ?

-Este mai buna o furca fixa sau una cu amortizor ?

-Cat conteaza greutatea la o astfel de bicicleta ?

-Pozitia pipei ?

-Modelul ghidonului 31.8 sau 25.5, drept sau cu rise ?

Eu sunt in mijlocul unui proiect de acest tip si dupa multe calcule am optat pentru furca de carbon, cauciucuri de 42(deh sunt greu), urmeaza fotografii cu etapele....

• Upvote 1

-Ce fel de cadru sa alegem ?

La ce te referi? La materialul din care e facut cadrul (otel vs aluminiu)?

Legat de cadru: dupa mine, o cerinta obligatorie pentru cadru ar fi sa permita montarea aparatoarelor de roti si a unui portbagaj (prindere normala, nu cu tot felul de adaptoare).

Corect, ai vazut ? O bicicleta modelul asta trebuie sa fie pregatita evident si de ploaie.

Ma refer la geometrie, cu sau fara disc, material etc.

• Upvote 1

Frane: V-Brake pe spate (din motive de cost, greutate si pentru a evita problemele de interferenta cu portbagajul). Pe fata, eventual frana cu disc, dar merge foarte bine si un V-brake.

La anvelope si eu as merge pe ceva relativ lat (in jur de 40 mm) si in principiu slick-uri.

Furca fixa (fara suspensie).

Greutatea totala conteaza mai mult daca stai la bloc si trebuie sa cari bicicleta cateva etaje.

Daca ar fi după mine eu mai că aș opta pt un cadru de damă pt o astfel de bicicletă.

Aș pune un portbagaj pt orice eventualitate si o geantă de ghidon permanent.

Eu am plecat de la un cadru pe care il aveam, am optat pentru furca de carbon pentru ca am mare in credere in aceste furci(am avut un accident la care o astfel de furca a rezistat eroic), cauciucuri de 42 pentru ca sunt destul de greu, urmeaza pinioane de cursiera, roti Novatec pe rulmenti, v-brake paralelogram.

Plecand de la un cadru extrem de usor(1400Gr.), am zis sa incerc sa pastrez traditia si sa ma uit la greutatea componentelor ce urmeaza. Cauciucurile desi sunt balonate si cu protectie la pene, au doar 460gr. bucata.

Inca ma mai gandesc daca sa pun ghidon drept sau cu rise !? Imi place sa cred ca iese sub 10kg, ramane sa vedem.

Aici cateva poze : http://img195.imageshack.us/gal.php?g=cadruridley2.jpg

• Upvote 1

Ne poți spune, te rog, unde ai găsit camerele Rubena ? Eu în principiu caut cauciucuri Rubena și poate că au acolo unde au camere. Dar și camerele merită încercate.

Am si eu o asemenea scula, dar mai modesta:

Imagine postată

Voyager II Campus. Am cumparat-o cu 60 de lei de la un tip care o tinea in ploaie, ruginita, descompletata si amarata. Am luat-o pentru ca mi-a placut cadrul chromoly. Din pacate pentru ca mi-au saltat "baietii veseli" mtb-ul a trebuit sa o completez la repezeala pentru ca aveam nevoie urgenta de o bitza. A mai costat inca vreo 400 lei (pinioane sram 12-32, o pereche frane cantilever alivio, ghidonul, mansoanele, o anvelopa Continental TourRide, cabluri si camasi, lant kmc, aparatori, sa, manopera mesterului) plus niste piese pe care le aveam pe acasa ca sa functioneze (o pereche manete combo LX pentru cantilevere, un angrenaj RPM). E destul de usoara si elastica la drum rau. Pentru ca imi place mai mult pe drumuri mai pădurăreşti ( :D ) decat pe sosele civilizate, simt nevoia sa-i schimb foile care acum sunt 48-38-28 cu unele 44-32-22. Asta cred ca va fi la anul, pana atunci trebuie sa vina un mtb nou pentru sezonul toamna-iarna :D

Mai multe poze aici:

Voyager II

Am si eu o asemenea scula, dar mai modesta:

O bicicleta frumoasa e una care se vede ca e perfect adaptata scopului in care e folosita, fara compromisuri. Din cauza asta un trekking e greu sa dea pe spate un pasionat, e un fel de Logan, bun si de mers la mall si de taiat porcu' la tara.

O bicicleta in stilul ala ar arata mult mai tare cu ghidon drop si bar end shifters... ar fi un monstercross frumusel daca te-ai inspira din asa ceva:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 2

Exact ce spuneam, un trekking trebuie sa fie utilitar si nu sa rupa gura.

Tocmai pentru ca nu este o vitezista, am optat si eu pentru un angrenaj 44/32/22 iar pinioanele sunt 14-25(de juniori) :D

Va fi utilizita preponderent in oras deci in cazul meu nu se justifica furca cu amortizor, cine o zdrangane, ar fi buna una d'aia de 29er ;)

Thinker, ce ai pus tu acolo seamana mai mult cu ciclocross iar cea verde e chiar SSP !

• Upvote 1

O bicicleta destul de frumoasa si utila dar absolut "nu" pentru gusturile si "pretentiile" acestui forum elitistelitar http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif .

Asa-i, daca apucam sa o fac cum voiam era altceva (adica sablata si vopsita in camp electrostatic ), insa e o bicicleta care face ceea ce promite :rolleyes: iar daca tu vrei mai mult ea se straduieste sa te ajute, nu zice NU :D

Un topic interesant si pe placul meu... Ma bucur ca l-ai deschis si mai ales ca nu l-ai denumit "Trekking-ul zilei" :D

Totusi cadrul ales de tine bate mai mult spre ciclocross. Pun pariu ca nu vrei sa-i pui aripi si portbagaj. Astea sunt obligatorii la un trekking.

Sistemul de franare chiar nu conteaza, merge orice in afara de frane de cursiera si torpedo.

Furca fixa zic si eu, roti mai sanatoase, cel putin 32 spite in cazul tau, sa comoda, dar nu prea comoda, ghidon cu rise si pipa ceva mai erecta pentru o pozitie mai comfortabila.

Materialul iarasi nu prea conteaza. mai importanta e geometria adecvata. Ar trebuie sa primeze rezistenta, apoi comfortul si la urma greutatea.

Vrei sa-ti construiesti bicla singur?

Apropo de monstercross si dropbars (si trekking utilitar dar si comod):

Flared Drop Bars (cum se observa printr-a treia fotografie pusa de th1nk3r), sau, si mai mishteaux comme on dit en francais, H-Bars ! (google ca mi-e lene dar merita efortu')

Pai c-o mana pe votca si una pe tigara dureaza pana tastez :P

Un topic interesant si pe placul meu... Ma bucur ca l-ai deschis si mai ales ca nu l-ai denumit "Trekking-ul zilei" :D

Totusi cadrul ales de tine bate mai mult spre ciclocross. Pun pariu ca nu vrei sa-i pui aripi si portbagaj. Astea sunt obligatorii la un trekking.

Sistemul de franare chiar nu conteaza, merge orice in afara de frane de cursiera si torpedo.

Furca fixa zic si eu, roti mai sanatoase, cel putin 32 spite in cazul tau, sa comoda, dar nu prea comoda, ghidon cu rise si pipa ceva mai erecta pentru o pozitie mai comfortabila.

Materialul iarasi nu prea conteaza. mai importanta e geometria adecvata. Ar trebuie sa primeze rezistenta, apoi comfortul si la urma greutatea.

Vrei sa-ti construiesti bicla singur?

Acum, cadrul de trekking sau ciclocross e cam tot pe-acolo, depinde de echiparea planificata. Diferenta majora intre ele ar fi tipul de ghidon si/sau ergo/shiftere si folosirea furcii cu amortizor. Oricand poti face din una, alta. Acum s-a legalizat de exemplu discul in competitiile de ciclocross, asa ca sunt doua biciclete cel putin verisoare daca nu surori din tatzi diferiti ! :D

Aripi trebuie sa-i pun, nu vrei sa stii pe ce ploaie am venit ieri de la munca dar am aripi pe bicla actuala. Au iesit unele cu niste "nuci" pe care le fixezi pe bratele cadrului si apoi, CLAMP, cu aripa in ele ! :P Portbagaj nu cred ca am nevoie, totul car intr-un rucsac maricel cu aerisire pe spate... Rotile vor fi in 32 iar cauciucele de 42 sper sa fie indestulatoare ca sa zic asa.

Am observat ca nu am o pipa prea erecta cand merg pe bicicleta dar ma voi stradui :rolleyes: , ai dreptate insa va dauna la o iesire mai lunga la care se cere aerodinamica, deh nu le poti avea pe toate. Asta-i ca in bancul cu Papa, cica Papa are pl. dar o are degeaba ca nu are voie s-o foloseasca !!!

SINGUR O FAC, PENTRU UNGEREA SUFLETULUI ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Pai c-o mana pe votca si una pe tigara dureaza pana tastez :P

Ti-ar vodka a drq :P
  • Upvote 1

...nu mai am voie sa editez mai sus :(

In legatura cu pozitia mai ridicata a ghidonului, nu voi taia furca mea cea noua de carbones care are un gat cat toate zilele si astfel voi folosi ghidon drept care parca da mai bine. Merg pe 25,4 sa para mai sprintena !

Nici eu nu recomand sa tai gatul furcii. Eventual poti sa pui pipa pe cuvete si distantierele deasupra. Dar las-o asa, nu stii cand ai nevoie sa o pui pe alt cadru cu front tubul mai lung.

Azi am montat o frumusete de angrenaj XT 44/32/22, cadrul impreuna cu angrenajul au 2400gr. sunt teribil de incantat :D

• Upvote 1

De unde ai plecat și unde ajungi :)

Așa de bine ar fi mers un butuc Alfine 8 cu 300%. Nu mai aveai "salata" de pinioane.

dar voi avea 27 viteze nu 8 si greutate minima !

• Upvote 1

dar voi avea 27 viteze ...

Teoretic da, practic as spune, 13 - 14 viteze reale fiindca posibilitatile de combinare nu se pot considera viteze indiferent de greutate ;) .