Axe

Totul Despre Trekking

Recommended Posts

Eu am vopsit camasi, am vopsit si spite si foi si pinoane, am sa vopsesc si lanturi cat de curand.

Dar as prefera sa iau gata colorate, imi place mult sa folosesc culori asortate.

Mi-a placut ideea cu revoshifturile pe ghidonul de cursiera si butucul cu viteze integrate si caseta de pinioane. Deja ma gandesc cum as putea pune pe Nexus3 o caseta de 11 :blink: Astfel ai putea merge cu angrenaj ssp.

Deschide si tu la noi un topic identic daca tot ai gasit ala interesant

Am schimbat angrenajul XT care era de mtb si nu era compatibil 100% cu cadrul meu, un aspect care mi-a scapat la asamblare.

A primit un angrenaj Truvativ Elita triple 50-39-30T care are 1000gr. cu tot cu rulmenti, toate foile aluminiu si arata de moare lumea :)

De asemenea sch fata este tot de mtb si nu intra suficient spre cadru atunci cand schimb pe foaia mica-pinion mare. In concluzie atinge putin pe ultimul pinion. Am dat deja sfara in tara sa iau unul ca la carte :P

• Upvote 1

Tare topicul ... deabea acum am ajuns sa-l citesc :rolleyes:

Frumoasa bicicleta! :D

Mai bine zis acum a inceput sa te intereseze de cand te-ai pricopsit cu scula aia :P :D

In ultimele zile nu am stat degeaba :)

In urma cu ceva timp(un an), un baiat Florin75(mare boier, mare caracter :) ) se lauda cu noua lui achizitie aici Linkul meu si de cum am vazut cadrul l-am intrebat daca nu-l vinde !?

Evident omul era prea indragodtit de noua jucarie si nu a cedat tentatiei. Nu cu multa vreme in urma, vreo doua zile, s-a hotarat sa-l faca bucati si sa vanda majoritatea componentelor.

Evident cu un impuls de moment am sarit si l-am luat :) Cum am boala pe ghidonul de curse cu care nu prea sunt prieten, in mod evident tot ansamblul va deveni trekking foarte curand.

In concluzie, zilele astea sunt in mari proiecte si culmea m-am impotmolit la balonul cauciucurilor, nu stiu daca sa iau ceva de 28 sa fie mai sprinten sau ceva de 38-42 pt coclauri. Am prieteni care ma baga cam des pe coclauri de la o vreme contrar vointei mele.

O fotografie orientativa cu bicicleta postez acilica(cadrul meu e negru):

Imagine postată

Dupa cum unii deja stiu "scula" :) a ajuns la mine. Momentan arata ca in poza de mai jos si cantareste 9.8 kg

Cumparand-o fara ghidon si pipa montate, am curatat si uns cuvetele. I-am curatat, uns si reglat schimbatorul de pinioane si de foi. Am dat foaia mica jos. I-am montat pedale cu SPD pe o parte si platforma pe cealalta.

Totusi am o intrebare: Axul quickrelease-ului ar trebui sa fie uns?

Imagine postată

Mai multe poze gasiti aici: https://picasaweb.google.com/radu.butucelea/Ridley?authkey=Gv1sRgCPbp6723w5yl2AE#

In viitorul apropiat:

- angrenaj Truvativ X9 2x10 (rosu cu negru)

- un ciclocomputer

Cea mai tare piesa ramane cadrul, multi au certificat asta de cum au vazut-o :)

S-a o calaresti sanatos fara evenimente. Nu inteleg ce vrei sa ungi ? Rulmentii sau chiar axul qr ?

Pun si eu pozele ca pana azi nu am apucat sa-i fac dar acum dimineata, am plecat mai devreme si am facut sedinta foto in parc, deh, microbu' !

LE:daca schimbi angrenajul, posibil sa ma intereseze pe mine Elita asta de pe ea !

Asa cum am mai spus mi-am propus sa promovez acest tip de bicicleta buna la toate mai putin pentru cei care vor viteze mari sau offroad agresiv.

Va prezint in concluzie noul meu trekking cu o lista scurta de componente, toate noi noute mai putin cadrul si furca pe care le-a calarit florin75 dar sunt ca scoase din cutie:

Cadru Soma de otel Tange model 2010, 1800gr. posibil unicat in romania

Roti DT Swiss cu butuci Ultegra 6600

Furca de carbon, frane canti, baloane de 38, pipa si ghidon Syntace, pedale platforma si spd

Restul se vad in fotografii

Linkul meu

Nu inteleg ce vrei sa ungi ? Rulmentii sau chiar axul qr ?

Mă refer chiar la axul QC-ului

Functional n-are rost, dar daca e un pic unsuros nu se supara - protectie suplimentara impotriva coroziunii :)

• Upvote 1

Am gasit pe cateva bicle vechi, QR ruginit in asa hal incat l-am scos cu ciocanul. Iar intr-un caz extrem nu am putut sa-l scot deloc.

Deci e bine sa-l ungi putin.

Axe ti-ai montat sigur piesele pe cadru? Buna treaba oricum, e de nota 10.

Multzam' de aprecieri, merge intr-un mare fel iar din pipa reglabila poti alege pozitii mai aero daca se cere sosea sau mai de offroad functie de tura care urmeaza :)

Vezi d'aia e bine sa mai faci cate o pana, mai desfaci qr-ul ala din cand in cand ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

...aaaa, da Lucian, eu cu manutzilii astea doua, asa fac eu, cum ma plictisesc imi fac de lucru ! :)

Bun ... sa revenim.

Dupa o tura memorabila in Bulgaria bicicleta a ajuns asa:

Imagine postată

adica bucati in cel mai mic detaliu pentru a fi curatata.

Acum arata asa:

Imagine postată

Nu are montat inca schimbatorul de foi (vreau sa cumpar un Ultegra), schimbatorul de pinioane (tot Ultegra) si lantul

Pana le cumpar (cel mai probabil diseara inainte de six o'clock) am de montat urmatoarele:

Imagine postată

Kit Jagwire Kevlar, teflon, 30% lighter bla, bla, bla... care are aceeasi culoare cu cadrul :)

Capete camasi si distantiere:

Imagine postată

Va astept cu intrebari, laude, critici, pareri ... nu ezitati!

PS. Nu sunt dinamovist :P

Nu are montat inca schimbatorul de foi (vreau sa cumpar un Ultegra)

Ce manete schimbator ai?

In cazul asta, trebuie derailleur fata mountain, nu road.

merge si road ca are pinioane de cursiera

@Axe: Seb se refera la schimbatorul de foi

Poate sa mai confirme cineva ca sa nu dau banii "de pomana"?

aaa, scuze, nu am fost prea atent, pt angrenaj triplu de cursiera sau ciclocros e mai potrivit ceva de road.

Cele de mtb au curbura patinei mai mica si este posibil sa nu coboare pe foaia mica pt ca nu se apropie suficient de cadru ! ;)

Eu stiu ca derailleur-ele fata (de foi) Shimano road au "cable pull" diferit fata de cele mountain.

Salutare!

Din motive de practicabilitate si, totodata, din dorinta de a nu imi maltrata preaiubitul MTB (punandu-i aparatori, etc), am decis sa iau o astfel de bicicleta.

Drept urmare, de ieri seara sunt fericitul posesor al unui Velors Trekking 2637B5:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/vsc6XJt5cF1wkRR1hsl1iHpMIZAY9c7S6E0TC0235CM?feat=directlink

Cadrul este din otel, jentile sunt duble, din Al.

Are aparatori de ploaie, portbagaj, cric, tot ce-i trebuie pentru a merge prin oras intr-o maniera mai relaxata, iar la ploaie nu ma mozolesc in drum spre serviciu, cum pateam cu MTB-ul.

Astfel, a mea Kona Fire Mountain ramane in balcon, curatata, acoperita frumos si e scoasa in week-end-uri, la ture pe langa Bucuresti si iesiri la munte/dealuri. Pana la urma, pentru asta a fost contruita.

Prin oras, ma va purta gagica asta :D

Ce pot spune pana acum:

-Pozitia este foarte comoda (nu ca pe MTB nu ar fi, doar ca acolo este mai sportiva, stiti voi)

-Saua este ok

-Cadrul este din otel

-Furca este fixa

-E facuta in Romania, inclusiv jentile si saua

-Schimbatoare: Shimano Tourney pe spate, SUNRUN la foi..manetele sunt Shimano Revoshift, se comporta destul de bine.

-Anvelope de 26x1.75, DURO

-Franele in schimb sunt destul de praf (se deregleaza foarte repede), urmeaza sa le schimb maine cu un model V-brake ieftin, dar mai ok decat astea.

..cam atat pentru moment.

As recomanda-o oricui doreste o bicicleta pentru mers prin oras sau chiar in imprejurimi. Este versatila si practica.

Arata binisor, o copie reusita a altor bicle de gen. Pe masura ce se vor uza unele piese le inlocuiesti cu altele mai bune, si cu timpul o sa ai o bicla tot mai buna. Se pare ca nu are gaurelele pentru bidon, ar fi un minus...

Imagine postată