Axe

Totul Despre Trekking

Recommended Posts

Scuze,

Nu este nicio problema ca nu are "gaurelele ptr. bidon",oricum bicicleta este folosita numai la oras,si cum in oras la fiecare colt de strada gasesti o terasa sa te racoresti totul este ok.

Scuze,

Nu este nicio problema ca nu are "gaurelele ptr. bidon",oricum bicicleta este folosita numai la oras,si cum in oras la fiecare colt de strada gasesti o terasa sa te racoresti totul este ok.

Asa este.

Pentru ture si calatorii, ramane MTB-ul, care asteapta inca sa fie curatat dupa ultimul week-end :D

trekking-ul meu: Scott Sportster P5:

Imagine postată

Mai multe poze:

1 042

Buna treaba, sa ne spui pe unde te-ai bagat cu el :)

Nu am facut decat trasee usoare in jurul Caransebesului catre Muntele Mic, barajul si statiunea Poiana Marului, sau inspre Resita. Cred ca ii place aerul de munte :) desi s-ar preta f bine la cicloturism, dar din pacate n-am fost niciodata intr-o astfel de aventura si n-am experienta.

Ma gandesc ca as putea sa-i montez cauciucuri mai groase sa o transform intr-un 29er pt trasee mai extreme (eventual sa-i schimb si furca cu una dedicata). Sau sa-i montez o furca fixa si ghidon de cursiera sa mai fac un ciclocross.

Am si eu acelasi cadru, Scott Sportster P5. Eram curios daca a incercat cineva un 29er (evident un compromis, nu unul in adevaratul sens) pe acest cadru. As incerca si eu varianta asta, mai apar furci de 29er la mana a doua.

Daca exista cineva care a incercat varianta asta, va rog sa impartasiti din experienta voastra.

Ma gandeam daca rezista cadru sa il bagi pe offroad, tinand cont ca e gandit pentru trekking / city... mie imi pare destul de bine construit.

am impresia ca stai la parter! :D

:D

Am copilarit la parter, 17 ani.

Cand eram doar cu Kona anul trecut, inca stateam la etajul 3.

Acum stau la 6 si am 2 bicle. Din fericire, trekking-ul (care e cel greu) intra in lift! (tin un buton/contact de la o usa cu mana, dar e ok)

Iar cu Kona, e misto sa mai fac un pic de sport cu ea pe umar cand vin dintr-o tura (nu, nu sunt sarcastic, chiar imi place intr-un mod masochist :D)

Ma gandesc ca as putea sa-i montez cauciucuri mai groase sa o transform intr-un 29er pt trasee mai extreme (eventual sa-i schimb si furca cu una dedicata). Sau sa-i montez o furca fixa si ghidon de cursiera sa mai fac un ciclocross.

Am si eu acelasi cadru' date=' Scott Sportster P5. Eram curios daca a incercat cineva un 29er (evident un compromis, nu unul in adevaratul sens) pe acest cadru. As incerca si eu varianta asta, mai apar furci de 29er la mana a doua.[/quote']

Am avut o bicicleta cross si ma batea si pe mine gandul asta, dar exista trei probleme:

- cel mai probabil pe spate nu intra cauciuc de 29er. Cadrul meu permitea cauciuc de 40 mm, la limita.

- furcile de offroad au cursa mai lunga decat cele de trekking si lungime (axle to crown) mai mare. Asta inseamna ca modifica geometria bicicletei, handling, etc.

- e posibil ca un cadru de cross/trekking sa nu fie facut sa reziste la socurile pe care le poate primi pe offroad. Ma gandesc ca cea mai mare problema e la imbinarea top tube/down tube/headtube, unde deja cadrul e supus la niste forte pentru care nu a fost proiectat, daca s-a pus furca de 29er.

Si s-ar putea sa mai fie niste probleme mai fine legate de diferentele de geometrie dintre un trekking si un 29er dedicat, dar nu ma pricep foarte bine.

Oricum, 29er nu obtineti. In cel mai bun caz un hibrid simpatic, dar nu trebuie pus la drumuri extreme sau viteze mari pe offroad ca poate crapa.

No way :D davecamp a văzut trekking-ul zilele trecute și eram curios cine-i posesorul, astfel încât să putem deschide fan clubul :P

Eu am mai spus, pentru ce face majoritatea covarsitoare a biciclistului roman, trekkingul ramane cea mai potrivita alegere.

As merge chiar mai departe si as afirma ca trebuie potcovit cu gume de 38-42, parerea mea.

• Upvote 1

Oare nu se vopsea mai usor furca cu roata scoata?

Nu prea apare la cautarile pe Google dar cred ca e un model antic de MTB. Inca nu e dar se poate transforma in trekking.

La un Street Delivery am primit o "cosmetizare mov" pe cadru. E ok aşa, o recunosc mai uşor în caz de furt. :D

@ Axe: cred ca o bicicleta de trekking trebuie sa fie in primul rand comoda, destul de temeinic construita ca sa reziste la ture pe orice tip de drum. in orice caz, alura ei nu trebuie sa "te oblige" si la un echipament de ciclist, asa cum procedam cand iesim cu mtb-ul sau cursiera. Pana la urma e vorba de o bicicleta de plimbare, nu de competitie.

Bine ai venit pe forum. Unul dintre raspunsurile la intrebarea ta este: cross-touring.

Apreciez faptul ca ai intrebat aici, in loc sa cauti in alta parte, in felul asta ai intrat intr-o comunitate pe care o vei descoperi ca fiind cel putin interesanta. Succes!

Pe site-ul Cube este trecuta la categoria Tour-Touring. Probabil este greu de incadrat cu exactitate intr-o categorie anume. Acum am dotat-o cu aparatori de noroi, portbagaj, far-stop, ciclocomputer. Pana acum am folosit-o numai pe soseain ture de 30-70Km. Poate singurul motiv de indoiala este furca cu suspensie. As fi preferat furca fixa, dar acum, asta este. Pentru furca fixa am sa reconditionez un vechi Sputnic. Din cate am citit mai peste tot pentru sosea furca fixa este mai potrivita. Dar vad ca am dus discutia spre o alta directie, deci ma opresc aici. Noapte buna tuturor!

Saptamana trecuta am primit cadou un utilaj nou, caracterizat de producator ca fiind trekking: RADON TCS.

Bicicleta e super, echiparea e de top:

- Butuci, angrenaje, manete Deore,

- Schimbatoare XT

- Frane hidraulice ”V”, Magura HS33

- Roti de 28, Alexrims, anvelope Schwalbe Marathon Supreme,

- Cuvete, ghidon FSA

- Butuc fata cu dinam, lumini, portbagaj, aparatori noroi, etc.

E cu totul altceva decat MTB-ul prin oras, n-am apucat inca sa ies pe sosea cu ea, la ture mai lungi...

• Upvote 1

mercedes-benz-trekking-bike-8.jpg

Arma supremă pentru fițoși: Bicicleta Merțan de 1600 euro care face realist vorbind cel mult 600 euro.

Matching the new E-Class, a classic in the Mercedes-Benz bike collection has a trendy copper brown metallic/white paint finish this year, and is now also available in XL size for the larger bike enthusiasts among Mercedes-Benz customers: the Trekkingbike. Its improved features include a trekking frame of aluminium in an exclusive MB design, available in four sizes as either a Sport or Comfort edition, a suspension fork with a travel of 80 mm and a lockout function, SRAM X.5 27-speed gears, disc brakes with an integral immobiliser on the front wheel, a high-quality touring kit which includes a Shimano hub dynamo, Busch & Müller lights, a metal protective cover and a Topeak luggage rack.

sursa poze: Bicla de fițe: Mercedes-Benz Trekking Bike

O bicicleta mediocra la pret nesimtit !!!

Pe site-ul Cube este trecuta la categoria Tour-Touring. Probabil este greu de incadrat cu exactitate intr-o categorie anume. Acum am dotat-o cu aparatori de noroi, portbagaj, far-stop, ciclocomputer. Pana acum am folosit-o numai pe soseain ture de 30-70Km. Poate singurul motiv de indoiala este furca cu suspensie. As fi preferat furca fixa, dar acum, asta este. Pentru furca fixa am sa reconditionez un vechi Sputnic. Din cate am citit mai peste tot pentru sosea furca fixa este mai potrivita. Dar vad ca am dus discutia spre o alta directie, deci ma opresc aici. Noapte buna tuturor!

Salut, spune-mi te rog ce marime are cadrul si ce inaltime ai?

Eu am 1.81cm inaltime, 81 cm lungimea picoarelor. Am gasit pe diferite site uri ca ar fi buna marimea 54cm dar si 58 cm. Nu stiu ce sa aleg.. nu as vrea ca bicicleta sa imi fie prea mica sau prea mare.