ovidiu

07.11.2010 Arges Autumn Race - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Arata chiar bine acum traseul mai ales ca este acoperit de frunze. Sa speram ca nu dispar pana in noiembrie.

Ce am invatat despre padurea Trivale in ultima saptamana. De la padurari de la Ocolul Silvic: Ce ati vazut la AWR-ASR s-a datorat unui fenomen de inghet/dezghet in perioada iarna/primavara care face ca pamantul sa se faraminteze foarte mult, si este suficient o ploaie care sa-l transforme intr-un noroi de nedescris. Opinia lor este ca indiferent cat va ploua nu va fi noroi in noiembrie.

Eu zic in continuare ca va fi loz in plic :)

Am observat ca in cadrul forumului mai este deschis un topic ce are legatura cu AAR, imi pare foarte rau sa aflu ca exista tensiuni la nivel local in frumoasa familie a ciclistilor. Va rog sa nu lasati ca aceste copilarii sa strice frumoasa imagine creata cel putin dupa AWR la care am participat si unde am intalnit o organizare exemplara ce m-a facut sa ma simt bine de la intrarea in Pitesti de pe Autostrada si pana am parasit orasul.

Am numai cuvinte de lauda la adresa organizatorilor acelei editii de ARGES RACE si un mare regret ca nu am putut ajunge le ce s-a mai organizat de respectiva echipa. Un mare semn de intrebare am legat de numarul de participanti restrictionat dintr-un motiv aparent rezonabil dar care mi se pare ca o sa tina destui doritori deoparte.

Sunt reprezentant al unei asociatii care incearca sa faca din ciclism o miscare adresata nu numai pasionatilor muscati definitiv de acest sindrom, ci si celor care sunt curiosi si vor sa cunoasca aceasta disciplina.

Recomandarea mea este sa lasati pe toti doritorii sa isi testeze puterile, mai ales pentru faptul ca traseul este foarte permisiv chiar si pentru cei fara o pregatire foarte sustinuta in domeniu.

Sper sa inteleaga toata lumea ca indiferent cine organizeaza un concurs (magazinul cutare, nenea cutare, sau poate chiar federatia)trebuie sa ne bucuram ca evenimentul se adreseaza noua, celor care ne place miscarea pe doua roti, noua celor care nu ne pasa de zapada, temperatura, ploaie, noroi, etc; atata timp cat avem ocazia sa ne intalnim si sa ne distram.

Nu as vrea sa vad ca tocmai noi cautam motive pentru a ne disipa in negura delasarii si a orgoliilor infantile.

Duminica vom organiza o recumoastere a treseului, in jur de ora 14.00, cu plecare de la Grota din parcul Trivale (locul de start al competitiilor anterioare).

Vor fi prezenti majoritatea membrilor WarpSoft.

Ieri am fost eu pe traseu si este intr-o stare excelenta , daca va fi asa si la cursa o sa fie super marfa

Daca ploua va fi la fel de frumos , macar ne inoroim pana la gat si gata :P

La 200 minute 18-25 ani sunt 0 concurenti inscrisi .

Cati tre sa fie ca sa se mentina categoria ?

In caz ca nu se inscriu cati trebuie la categoria respectiva , voi fi redistribuit la 26-35 ani ?

La 200 minute 18-25 ani sunt 0 concurenti inscrisi .

Cati tre sa fie ca sa se mentina categoria ?

In caz ca nu se inscriu cati trebuie la categoria respectiva , voi fi redistribuit la 26-35 ani ?

Citez din regulamentul afisat pe site-ul competitiei : "In cazul in care la o categorie nu se strang minim 5 concurenti acestia vor fi incadrati automat la categoria imediat inferioara/superioara dupa caz."

Citez din regulamentul afisat pe site-ul competitiei : "In cazul in care la o categorie nu se strang minim 5 concurenti acestia vor fi incadrati automat la categoria imediat inferioara/an dupa caz."

Regulamentul unui concurs e facut de organizator, daca il accepti participi, daca nu stai acasa.

Dar... varsta nu o poti schimba , dar distanta de parcurs DA !

Asa ca mi s-ar parea mult mai corect pastrarea categoriilor de varsta si schimbarea distantelor (resp.timpilor) , astfel concurentii putini de la o categorie(sub 5) vor fi distribuiti la aceiasi categorie de varsta da la cealalta distanta cu nr. mai mare de concurenti.

Exemplu : cat.18-25/200min =0 pers. cat.18-25/100min = 9 pers. toti vor concura la 100min-logic

cat.36-45/200min =3 pers. cat.36-45/100min = 5 pers. toti vor concura la 100 min.

cat.>=45/ 200min =4 pers. cat.>=45/100min = 3 pers. toti vor concura la 200 min.

Asfel se va elimina tendinta de neparticipare a celor ce nu intrunesc nr.minim de 5 pers. stiind ca vor concura cu cei mai tineri ca ei.

E doar o propunere , Organizatorul e suveran !

In urmatoarea saptamana revine foamea de curse.Ideea ca ' iarna-i ici vara-i departe' o sa adune ratacitii de prin santuri.O ultima reactie de a repungna ultima pofta de a pedala va fi greu de depasit.Mosi din toata tara unitiva...

Cat despre cei care stau la panda : ninge, ploua, bate vantul: Huo salajean ...Fara pic de demnitate. :D

Tendinta de neparticipare este irelevanta. Nu este un concurs obisnuit si nu s-a dorit a fi din start.

Mai repet odata ceea e poate nu s-a inteles pentru unii :

VA FI O CURSA DIFICILA !

Nu este recomandata in nici o forma ciclistilor amatori fara experienta competitioanala. Doar amatorilor foarte bine antrenati cu multa experienta la activ. In caz de ploaie traseul va fi EXTREM, orice urcare din cele 6 ale turei transformandu-se intr-un push-bike.

Daca ploua competitia se organizeaza, daca ninge se organizeaza, daca vor fi 0(zero) grade idem. Este posbil sa treceti prin balti sau rauri de 10-30 cm, noroiul de 5 cm va fi o usurare !

"Fiecare om are cate-o nebunie, dar cea mai mare nebunie, dupa mine, e sa nu ai nici una !" (NIKOS KAZANTZAKIS)

Pana la ora postului asta am numarat 67 de 'Nebuni' :)

Abia astept concursul asta, sper sa ajung, dar *$%%$# de banca de rahat ce e Banca Romaneasca asta si toate bancile care inchid la 16:30 agentiile. Cine naiba care are servici ajunge la ora aia la banca?

Abia astept concursul asta, sper sa ajung, dar *$%%$# de banca de rahat ce e Banca Romaneasca asta si toate bancile care inchid la 16:30 agentiile. Cine naiba care are servici ajunge la ora aia la banca?

'Suna la un prieten' care te poate ajuta in intervalul orar in care bancile sunt deschise :)

Io m-as inscrie la 200 min , dar as dori sa fiu redistribuit, in cazul in care nu vin 5 concurenti , la 100 min la categoria mea , nu la 200 la alta categorie :) .

De inscris ma inscriu oricum , nu o lua ca pe o conditie sau un fel de negociere :) .

Bun deci eu nu inteleg logica, momentan sunt 4 categorii care au mai putin de 5 participanti, sincer la unele mi se pare cam greu sa aduni 5...Totusi, de ce 3 nu e de ajuns? Mai sunt 30locuri la ora actuala din care 9 ar mai trebui ocupate in categoriile respective ca sa se omologheze(ca sa zic asa). Spor la organizat si ganditi problema :P La 200min greu se gasesc oameni ca sa umple 5locuri/categorie, putini sunt dispusi sa se dea 3h 20min pe un circuit scurt de n ori mai ales cand factoru vreme e necunoscut...

Mai sunt 40+ locuri, invitatii nu se iau in considerare pentru limita de 100.

Recomandam sa veniti frizati, aranjati, parfumati pentru ca si la aceasta editie Foto Club Lens din Pitesti va fi pe pozitie cu 10 fotografi profesionisti. Ei zic ca la AWR si ASR 'doar si-au facut mana' :)

Eu si inca un amic tocmai ce ne-am inscris. Tinand cont de regula celor 3 zile lucratoare sa inteleg ca pana marti seara trebuie sa fie primita plata taxei...

O sa platesc duminica seara sau luni cel mai tarziu si o sa trimit si printscreen (o sa folosesc e-banking) ca preview. Plata se va face pentru 2 persoane inscrise cu mentiunea numelor lor + maraton Pitesti - sper ca e ok asa.

Am platit , am pus la detalii numele meu(Constantinescu Cristian ) , mai este nevoie sa trimit dovada pe mail ?

Am platit , am pus la detalii numele meu(Constantinescu Cristian ) , mai este nevoie sa trimit dovada pe mail ?

Ne descurcam mai departe, suntem baieti mari :) Sa ne vedem cu bine la concurs.

Acum ma uitam la numele participantilor si am realizat ca la 200 de minute sunt numai oameni cunoscuti. Va fi o cursa "in familie", cu oameni unul si unu.

Daca vremea tine cu noi cred ca va fi un concurs perfect pentru sfarsitul de sezon.

Desi se parea ca voi spune PAS, aici citesc doar lucruri de bine, vremea se anunta Ok, traseul la fel...

Sapt.viitoare(luni-marti) ma hotarasc daca particip si eu (sper sa nu fie prea tarziu, amr.18 locuri).

Bogus, tu mai vrei/poti sa mergi ? Parca mi-a revenit cheful de curse :P

Acum ma uitam la numele participantilor si am realizat ca la 200 de minute sunt numai oameni cunoscuti. Va fi o cursa "in familie", cu oameni unul si unu.

Daca vremea tine cu noi cred ca va fi un concurs perfect pentru sfarsitul de sezon.

Arunca o privire si la fete, este o situatie similara :) Nu mi-e rusine nici cu 'amatorii' de la 100.

Cat despe vreme si traseu, speram sa distrugem blestemul 'noroiului' din acest an pe care l-am deschis cu AWR !

Chiar ca oameni cunoscuti http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif , la categoria mea suntem 4 oameni din care unu e Logigan Lucian si altu e Juganaru Razvan . Sper sa nu se afiseze numarul de ture facute http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif , mie puteti sa imi ziceti la ureche ...

Guest
This topic is now closed to further replies.