ovidiu

23.10.2010 - Teamxpert Bike Fest / Comana

Recommended Posts

Competitia va avea loc sambata, 23 octombrie 2010, in Parcul Natural Comana, situat la doar 30 km de Bucuresti. Parcul cuprinde Padurea Comana si Delta Neajlovului, ambele de o frumusete naturala inedita. In plus, zona este intesata cu vestigii istorice. Startul se va da langa Manastirea Comana, ctitorie a lui Vlad Tepes, iar in padure vom trece pe langa locul unde se zice ca a fost ucis domnitorul muntean. Traseul continua pe langa Delta Neajlovului pana la Calugareni, unde Mihai Viteazul a profitat de terenul mocirlos si l-a invins pe Sinan Pasa.

Pentru mai multe detalii intrati pe site-ul competitiei: http://www.teamexpert.ro/comp.bikefest.html

Competitia va avea loc sambata, 23 octombrie 2010, in Parcul Natural Comana, situat la doar 30 km de Bucuresti. Parcul cuprinde Padurea Comana si Delta Neajlovului, ambele de o frumusete naturala inedita. In plus, zona este intesata cu vestigii istorice. Startul se va da langa Manastirea Comana, ctitorie a lui Vlad Tepes, iar in padure vom trece pe langa locul unde se zice ca a fost ucis domnitorul muntean. Traseul continua pe langa Delta Neajlovului pana la Calugareni, unde Mihai Viteazul a profitat de terenul mocirlos si l-a invins pe Sinan Pasa.

Pentru mai multe detalii intrati pe site-ul competitiei: http://teamexpert.ro/Comana.html

link-ul de la sfarsit e http://www.teamexpert.ro/comp.bikefest.html

Io tocmai m-am inscris, dar sper ca e o gluma chestia din regulament cu adeverinta medicala necesara pentru participare.

Ca sa stau o zi intreaga la cabinet pentru o hartie fara nici o valoare...

pana la urma care este traseul lung, cel de 35km sau cel de 50 km? Pe site unde m-am inscris, cel mai lung este cel de 35km.

Cred ca concursul este adresat categoriei amatori-parcuri, si amatori ma duc la munca cu bicicleta. Chestia cu adeverinta este o comedie. Daca cumva nu esti sanatos, sau nu vrei sa stai la rand, poti sa cumperi una.

Bafta organizatorilor si concurentilor... eu pasez.

Daca nu am adeverinta medicala, dar aduc numerele de concurs de la celelalte concursuri de anul asta, ma lasa sa particip? :D

Momentan linkul nu merge, insa eu am intrat pe site cu alta ocazia via Mbike.ro

E bine ca este promovat si aici si sa tina vremea cu noi doarece e ocazia ideala (in 2010) de a vedea zona pentru cei care nu au mai fost. Ma numar printre ei si sper sa avem parte de o tura frumoasa.

Io tocmai m-am inscris, dar sper ca e o gluma chestia din regulament cu adeverinta medicala necesara pentru participare.

Ca sa stau o zi intreaga la cabinet pentru o hartie fara nici o valoare...

Sa incercam sa convingem organizatorul sa inlocuiasca adeverinta medicala cu declaratie pe propria raspundere.

Sa incercam sa convingem organizatorul sa inlocuiasca adeverinta medicala cu declaratie pe propria raspundere.

Ok, m-ati convins. O sa schimb textul in Regulament insa luni cel mai probabil.

Sunt Radu Savin si sunt organizatorul acestui concurs. Imi propun sa intru odata pe zi pe forumul acesta, insa cel mai usor pot raspunde intrebarilor de pe blogul competitiei: http://mountainbikefest.wordpress.com/about/intrebari/

Sper ca Rubyca sa nu mai cenzureze linkurile si frazele in general.

Iata raspunsurile la cateva din intrebarile voastre:

@alpinman: 35 km. Initial era 50 km insa nu am putut folosi bucla din Padurea dinspre Mironesti. Ca sa nu mai traversam nicio sosea am ajuns la 35 km. A ramas scris pe undeva 50?

@cristic: Din Buc mergi spre Giurgiu (DN5 parca ii zice). Din DN sunt 3 intersectii pana in Comana. Prima, dupa ce iesi din 1 Decembrie, treci podul peste Arges si, la sensul giratoriu, ai indicator de Comana la stanga. Urmatoarea, o intersectie tot marcata, unde faci dreapta. Si ultima, cu cativa km inainte de Comana, la o troita, faci stanga. E destul de usor de nimerit. Mai sunt si alte drumuri dar mult mai proaste. O sa revin cu coordonatele GPS pe site sapt viitoare.

@all: short linkul e http://mtb.teamexpert.ro

Problema mea nu era cu orientarea .

Vroiam sa aflu daca pot sa ajung acolo fara masina si fara sa merg pe bicicleta , speram la o alternativa gen autocar , tren etc

LE :Care e diferenta de nivel pentru ambele trasee ?

Ok, m-ati convins. O sa schimb textul in Regulament insa luni cel mai probabil.

Multumim mult! Ne-ati scutit de timp pierdut si de daruri. Numai de medici sa n-ai nevoie!

Am fost de mai multe ori prin padurea Comana. De la gara Progresu pina la Manastirea Comana sunt fix 28,9km iar diferenta de nivel in zona este de 67m toate drumurile din padure sunt urcabile si coborabile (scuzati interferenta). Partea inalta a traseului fiind spre comuna Vlad Tepes acolo am gasit de fapt si zonele cele mai tari de urcat coborat, ca dificultate este putin peste Cernica. Cred ca se adreseaza noua, celor peste 100kg, vetaranilor, dar si celor care merg ocazional cu bicicleta prin parc Duminica. Eu m-am inscris :)

Primim si noi ceva de banii astia de inscriere? o maslina, un corn cu lapte?

Problema mea nu era cu orientarea .

Vroiam sa aflu daca pot sa ajung acolo fara masina si fara sa merg pe bicicleta , speram la o alternativa gen autocar , tren etc

Vezi daca nu ajung autobuzele astea noi introduse de madam Udrea, cu rutele turistice in jurul Bucurestiului. Parca auzisem ca era unul care ajungea si la Comana...

Ajunge cursa T9, pentru cine vrea cu autobuzul. Dar cel mai simplu e direct pe bicicleta. cu traseu de 35 km, inseamna ca e de "fun", de relaxare. Orice concurs cu biclele langa Bucuresti e binevenit, iar padurea Comana si zonele din preajma sunt foarte frumoase.

Alte detalii, descrieri, etc :

Comana 1

Comana 2

Ajunge cursa T9, pentru cine vrea cu autobuzul. Dar cel mai simplu e direct pe bicicleta. cu traseu de 35 km, inseamna ca e de "fun", de relaxare. Orice concurs cu biclele langa Bucuresti e binevenit, iar padurea Comana si zonele din preajma sunt foarte frumoase.

Alte detalii, descrieri, etc :

Comana 1

Comana 2

Nu cumva e vorba de autobuzul care are plecare inapoi din Comana la 14:30? Pentru ca in cazul acesta se rateaza tombola si festivitatea de premiere.

Posibil, in jurul orei 2 l-am vazut facand cursa de intoarcere. Dar dupa cum spuneam, cu bicicleta e cel mai bine. Iti faci si incalzirea cu ocazia asta.

Uite si un drum pe unde nu ai grija traficului de pe Europeanul spre Giurgiu.

Manastirea Comana - varianta cu trafic minim

Primim si noi ceva de banii astia de inscriere? o maslina, un corn cu lapte?

Bine punctat !!!

Suntem o tara saraca si nu ne permitem banane, portocale, cornuri din piata.

De aceea si mergem la maratoane, sa alergam pentru de-ale gurii.

• Upvote 2

Salutare,

Am fost in recunostere ieri 02.10.2010 prin Comana.Va zic de la inceput NU AM PARCURS TRASEUL DE CONCURS!!.

A fost o mica plimbare de weekend, traseul parcurs de noi a fost acesta: http://www.bikemap.net/route/719240#lat=44.15807&lng=26.14991&zoom=13&type=1

Iata cateva poze de pe traseul de mai sus: http://picasaweb.google.com/adrian.paraschiv.mobile/ParculNationalComana02102010?authkey=Gv1sRgCO-Y27Ttw_i_rwE&feat=directlink

Frumoasa locatie, dumurile din padure sunt numai urcari si cobarari (am urmat traseul cu cruce rosie) cum spunea un coleg: este un pic peste Cernica.

Ca o atentionare pentru cei care mergeti cu masina pana la Comana sa nu o luati prin Calugareni, DRUMUL DIN CALUGARENI PANA LA COMANA E PRAF ... CRATERE!!! Am facut aceasta gresala si abia depaseam 30km/h. Apropo .. in Calugareni este radar (chiar daca e drum european limita e 50). Cel mai bine o luati cum a zis "Tabere cu Suflet" (Radu Savin) drumul e mult mai bun.

@Radu Savin nu poti umbla un pic la taxa de inscriere in sensul de a o micsora? La Predeal s-a putut ;)

Bine punctat !!!

Suntem o tara saraca si nu ne permitem banane, portocale, cornuri din piata.

De aceea si mergem la maratoane, sa alergam pentru de-ale gurii.

Tati pe la alte concursuri scrie ce inseamna taxa de inscriere. Aici nu zice nimic. Vreau sa stiu ce tre sa iau cu mine de acasa.

Tu ia ca si cum nu s-ar da nimic, si la fata locului te descurci... Banuiesc ca nu e o problema daca te intorci inapoi cu cele 2 batoane si cele 2 geluri pe care le-ai luat de acasa...