Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ovidiu

23.10.2010 - Teamxpert Bike Fest / Comana

Recommended Posts

In perioada asta de criza e ceva normal sa se vorbeasca de sumele de taxa de inscriere,dar ce nu inteleg de ce aceste comentarii in perioada asta,de incheiere a sezonului?La alte concursuri mai "consacrate" nimeni nu a comentat nimic,iar sumele au fost la fel sau chiar mai mari.Au fost concursuri unde nu s-a primit nici macar o diploma de participare si s-a baut apa chioara si trei banane. Sau la concursurile de la munte sau deal e voie sa se ceara sumele astea,iar pe linga Bucale sa fie modice?

Au mai fost comentarii si acum cateva saptamani sau mai mult, nu au aparut ieri si nu sunt strict legate de aceasta competitie, la modul general lumea se plange de taxe in crestere la toate concursurile - asta ca sa nu creada organizatorii de la Comana ca are cineva ceva cu ei in mod special. Poate fiind o competitie cu traseu mai scurt si mai usor (asa mi se pare din descriere) ma gandesc ca poate nu e nevoie de multe puncte de alimentare de multi arbitri & observatori pe traseu si asta teoretic reduce din costuri, dar e o simpla speculatie in care nu are rost sa ma bag mai mult.

Cred ca sunt deplasate comentariile privind nivelul unei taxe de participare la un concurs.

Cei care vor sa se plimbe prin Comana, o pot face gratis. Cei care vor sa participe la un concurs prin Comana, platesc taxa impusa de organizator.

Nu vor... nu participa.

Fiecare concurs are specificul lui. Avere nu se face din aceasta taxa. Mai degraba se poate castiga (putin) din sponsorizari. Insa asta e munca organizatorului, sunt relatiile lui.

Ca participanti, putem aprecia un concurs sau il putem "boicota" prin neprezentare. Dar nu are rost sa "negociem" nivelul taxei. Un concurs presupune sa existe minime conditii: o ambulanta, ajutor in cazul uror probleme tehnice, atmosfera de concurs, marcaj... si ce mai pune fiecare... sare... piper.

Eu fac diferenta dintre Prima Evadare (Baneasa) si concursul din Cernica (cum i-o spune). Amandoua s-au tinut in "Bucuresti". Dar la unii au fost 1200 de oameni iar la ceilalti n-au fost nici macar 100 (daca tin bine minte).

Fiecare organizator alege modul cum atrage participantii. Daca dupa ce participati ajungeti la concluzia ca banii de taxa au fost prea multi, nu ramane decat sa "boicotati" viitoarele actiuni ale respectivului organizator.

Eu am ramas indragostit de IBO (Oradea), unde am platit (parca :) ) 100 de lei dar au fost puncte de alimentare foarte bine aprovizionate iar tricoul a fost unul similar celor din Decathlon; in comparatie cu celelalte concursuri unde se ofera tricouri de bumbac (pe care eu le numesc "pijamale"), tricoul de la IBO chiar il pot folosi :P (spuneu ei ca personalizarea unui astfel de tricou i-a costat 10 Euro )

Deci... daca se vor oferi tricouri de ciclism, taxa poate parea "modica". :P

LE - referitor la "cenzura" aplicata acestui concurs...

Mie mi se pare normal ca un concurs aflat la prima editie sa ridice semne de intrebare... participantilor. Oare cat de seriosi sunt acesti "organizatori" ? Daca sunt niste tepari ?

Asa cum am citit mai sus, dupa ce s-a facut "dovada" seriozitatii, anuntul despre concursul de la Comana a aparut pe site.

Deci, nu cred ca este cazul de frustari. Trebuie sa intelegem ca un parteneriat se cladeste in timp, nu la primul telefon... primul e-mail...

Mereu pe unii ii freaca grija de capra vecinului.Da, e de porc sa platesti nush ce taxa si sa te rataceasca organizatorul.Acolo ar fi normal sa-ti dea banii inapoi si banii de transport.Asa ca, conditia primordiala este marcarea exemplara a traseului, cu oamnei de calitate in puncte cheie ,eventual platiti bine ca sa inghete prin punctele de control /dirijare /etc.Categoriile de varsta sunt atractive ptr cei care au trecut de adolescenta ... si ar avea un atu in plus sa vina si bunicii nepotilor care se dau pe traseul scurt.Oameni pregatiti in punctele de alimentare care sa-ti dea din mers sticla de apa cu capacul desfacut,si nu mameluci care dorm pe ei.O zona de start cu standuri de piese ,mici si bere ,muzica si alte chestii care fac ca atmosfera sa fie de sarbatoare ca la priveghi nu vine nimeni de placere, si alte chestii mici cum ziceam dar cu efect mare(o bartara mov pe care sa scrie ''si eu m-am rugat la comana -sa castig'').Toate astea ar creste pretul ,dar toti care vin ar fi multumiti.Cei care vor numai mancare si se gandesc ca vor muri de foame pe traseu ,pot face ture la mcdonalts.

Eu tot zic de taxa asta de ceva timp, si multi m-au inteles gresit.

In Romania competitiile de ciclism (sticlism hihih...) amatori chiar functioneaza, printre putinele lucruri care chiar functioneaza!! dar s-a ajuns la limita suportabilitatii pentru multi.

Vreau sa vad si eu fete noi, mereu aceiasi oameni (in mare parte) sunt multi tineri care ar dori sa participe si care inca nu au surse de venit proprii, asa ca renunta.

Chestia cu "platiti prin banca mai devreme e mai ieftin si la fata locului este dublu" nu prea merge poate ca suntem prea comozi iar internet bank`ing nu au multi.

In fine, nu stiu daca m-am exprimat destul de concludent poate nu se vrea ca numarul de participanti sa creasca.

A fost super ideea cu concursul de la Cernica "vii cu 2h inainte de concurs, strangem hartii si platesti taxa de inscriere 30 lei. Nu participi la ecologizare platesti 70 - 80 - 100 lei. ASA DA !! respect organizatorilor.!!

Sau "taxa de inscriere 100 lei" din banii stransi facem tot ce trebuie pentru organizare si din ce ramane ii donam unei case de batrani sau unui spital de copii" anuntam si televiziunea sa vada pentru ce pedalam. sincer cred ca vin si cu mama la concurs.

Sponsorii profita de lumea adunata sa-si faca reclama gratis in rest nu cred ca-i ajuta pe organizatori sau ma insel?

Eu ca si majoritatea nu participam pentru a castiga ceva, ci pentru distractie si am ajuns la o concluzie, ma urc cu masina pe bicicleta (sau invers), ma duc oriunde in tara, pedalez acolo pana nu mai pot, si-mi raman 70 - 80 lei in buzunar. ca nu trebuie sa ma etalez pe bani intr-un colectiv o pot face si gratis.

sa nu creada organizatorii de la Comana ca are cineva ceva cu ei in mod special.

Cred ca este la moda in Romania sa se scumpeasca toate sau nu mai inteleg.

Am zis-o si o repet : cei care nu sunt organizatori sa se abtina.Daca vreun organizator are ceva de obiectat ar fi poate interesant sa-i auzim punctul de vedere.Dar cand vin toti neavenitii sa-ti ceara socoteala parca te scoate din minti.Vii bine ,nu vii iar bine.Stai dracului acasa si plimba ligheanul pe scari,asa o sa iasa vecinii sa te ia la palme.

Nu sunteti in stare sa lasati se organizeze ceva fara carcoteala.Votul negativ se poate da dupa .Acum e bine sa le dati sugestii despre cum vedeti voi concursul .

Uite ,spre exemplu mie personal siteul mi se pare destul de intortocheat,fara cap si fara coada.Informatia e destul de imprastiata ,asa incat e greu de urmarit .

Corect este ca organizatorul sa anunte din timp ce si cum va fi : wc,ambulanta,muzica,carnati ,palinca ,femei,marcaj impecabil etc etc si la urma trasi de urechi daca au comis-o undeva.Asa voi taiati elanul oamenilor din start.Deci ptr cei cu carcoteala -plimbati ligheanul.

@ alpinman :

Deci este vorba despre principii... Pai asta n-am inteles pana acum. Poate trec si eu langa esenta lucrurilor...

Da hai sa- ti explic cum vad eu lucrurile:

Participarea la concursuri de MTB implica o multime de cheltuieli pentru concurenti, gen deplasare, intretinerea bicicletei, cazare, mancare, taxa de participare, etc.

Participarea la concursuri de MTB este un HOBBY pentru majoritatea concurentilor, si ca atare, costa.

Daca cele 10 sau 15 lei fac diferenta, sau te fac sa te razgandesti sa participi la un concurs, mai bine stai acasa langa bloc, ca se pare ca ai un hobby pe care nu poti sa-ti permiti.

Ex. Si mie mi-ar placea sa intru ca driver la cateva concursuri de raliu, dar nu pot sa-mi permit si stau in liniste acasa, si nu umplu diverse forumuri, ca conducerea unei masini de raliu costa enorm de mult etc etc.

Deci din punctul meu de vedere : avem un concurs; daca ne permitem facem prezenta, daca nu stam acasa in liniste, si avem 2 variante :

1. Ne gandim la diverse modalitati de facut "resurse"

2. Ne gandim ca sahul nu este atat de costisitor, si poate acolo..... :)

muuuuult prea mare taxa pentru criza din Romania si pentru ce oferiti.

mai baieti imi pare rau de voi dar la Tusnad si Tg Mures am platit 50 respectiv 30 de lei si am primit gulas cald si cate o bere.

deci mai taiati din taxa aia nu ne mai jupuiti de vii ca asta e o mica furaciune tipic romaneasca...o gainarie

-post oarecum offtopic-

eu cred ca lumea s-a saturat de atatea concursuri anul asta si acum spre final a inceput sa faca mofturi si sa refuleze pe saracii organizatori care s-au trezit sa faca concurs taman acum, in octombrie. Pana acum impresia care mi-a lasat-o topicul asta e ca unii mai au putin si il iau la bataie pe saracul Radu ca organizeaza un concurs si mai cere si taxa. Pe bune, la cate topicuri de competitii au fost pana acum, asta mi se pare cel mai descurajant pentru organizator. Apreciez rabdarea lui Radu de a raspunde unora care au te-miri-ce probleme. In loc sa incurajati astfel de oameni care incearca sa organizeze ceva, pentru multime, se gaseste cate unul cu probleme de mironosita.

Da, 80 ron la un concurs e taxa mare. 50 NU. e taxa medie care a fost platita la foarte multe concursuri de anul asta. Aia care se zgarcesc cu diferenta de la 35-50 ron mi se par ipocriti. Un gel,un baton, banane, glucoza, praf izotonic, benzina, service la bitza, alte cheltuieli aditionale, si ajungi ca taxa de concurs sa fie doar o mica parte din cheltuielile totale.

Cred ca o taxa de pana in 30-35RON e suficienta pentru organizarea acestui concurs. [..]Se poate sa ma insel neorganizand pana acum astfel de concursuri

Pai si eu cred ca se pot organiza si concursuri fara taxa (vezi cel de la Barlad sau Liman). Prin urmare, de acum incolo, toti organizatorii de concursuril la care o sa ma duc sa faca cum zic eu, ca uite, la altele s-a poate. Din ciclul "toti barbatii de pricep la masini".

Mie mi se pare normal ca un concurs aflat la prima editie sa ridice semne de intrebare... participantilor. Oare cat de seriosi sunt acesti "organizatori" ? Daca sunt niste tepari ?

Ei au organizat si concursul de la Sinaia de uphill plus multe altele in alte ramuri sportive (ski extrem), nu cred ca e cazul. Oricum daca ar fi sa plecam de la premiza asta, anul asta am fi trebuit sa stam acasa la jumate din concursuri, nu?

Io am avut noroc si am gasit anuntul cu concursul pe un site si m-am inscris din timp cu 35 lei deci sunt un caz izolat .

La concursurile mari in general erau departe de Bucuresti si oricum dadeai intre 1 si 2 mil pe transport , mancare , cazare si ce mai trebuie iar inscrierea ajungea sa fie un 20-30% din costul total , in schimb aici majoritatea platesc doar inscriere deci 100% din cost e inscrierea si atunci o iei mai in serios .

Oricum discutia asta nu se termina niciodata pentru ca nu exista un singur adevar , au dreptate si cei care spun ca e prea mare taxa si cei care zic ca e ok .

As inclina inspre ca e ok pentru ca ma gandesc ce as face altceva cu 50 lei(ca distractie zic) si daca chiar vrei sa nu te simti furat , la primu checkpoint te opresti si mananci 20 de banane si bei tot energizantu , apoi fugi repede la al 2-lea sa nu se termine http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

Te intalnesti cu prietenii , te dai cu bicla , e adrenalina aia a oricarui concurs , bucuria de la final ca ai terminat , discutiile de dupa concurs , pleci si cu un tricou acasa si cel mai important ramai cu amintiri placute .

Se poate incadra in reclama de la mastercard :D Bicicleta 2000 ron , casca 100 ron , un concurs de mtb NEPRETUIT !

Dragul meu Laco, intamplarea face ca anu asta sa fi participat cam la 80% din concursurile care au fost. Si la unele din ele am fost cu familia, asa ca stiu f bine ce cheltuieli. Deci, nu despre mine e vorba si nu sunt nici vreun frustrat care sta in fata calculatorului pt ca n-are bani de concursuri. Ceea ce am vrut sa subliniez este faptul ca prin atragerea unor sponsori seriosi se pot reduce din cheltuieli si astfel concursul ar fi accesibil cat mai multor categorii de oameni. Si cu asta inchid orice discutie pe aceasta tema. Sper ca am fost inteles.

Am zis-o si o repet : cei care nu sunt organizatori sa se abtina.Daca vreun organizator are ceva de obiectat ar fi poate interesant sa-i auzim punctul de vedere.Dar cand vin toti neavenitii sa-ti ceara socoteala parca te scoate din minti.Vii bine ,nu vii iar bine.Stai dracului acasa si plimba ligheanul pe scari,asa o sa iasa vecinii sa te ia la palme.

Nu sunteti in stare sa lasati se organizeze ceva fara carcoteala.Votul negativ se poate da dupa .Acum e bine sa le dati sugestii despre cum vedeti voi concursul .

Se numeste feedback si e mai bine sa stii din timp care sunt problemele decat sa te miri de ce sunt doar 25 de participanti inscrisi. Dupa cum spunea cineva mai sus poti vota cu portofelul, daca nu iti convine taxa nu te duci, dar in acest caz organizatorii nu o sa aibe idee de ce prezenta e redusa - o fi de la vreme, de la traseu, de la alinierea planetelor, etc.

Un neavenit cu lighean.

Chestionarul organizatorului e binevenit insa prea succint. Daca se vrea sa se optimizeze taxa trebuie sa se stie bine ce vrea lumea. Eu am postat acolo urmatoarele:

"Eu sunt de parere ca nu trebuie facut rabat la calitate - avem nevoie de puncte de alimentare mai ales pentru trasee mai lungi de 20km. APA ar fi un prim motiv. La acele puncte te alimentezi repede si eficient cu apa si mancare. Arbitrii sunt indispensabili ca sa mearga totul ok la fel si marcajele EVIDENTE si DIN TIMP si PLASATE VIZIBIL. Insa arbitrii care sa stie CE fac si pe UNDE e traseul.

Cost cutting se poate face renuntand la ce e in plus - se pot face :pachete: -- cine vrea tricou, masa la final sa plateasca in plus (eu ma bag). Cine nu sa aibe taxa mai mica. Tricoul sa se ridice la inscriere si pt masa de final voucher. Fara a aloca bani pentru tombole ca sa reducem costurile. Daca sunt sponsori e altceva."

Daca e sa gandim logic pretul e dat de 2-3 factori: cat costa (si constul poate fi controlat partial), cat scot din sponsorizari si cat vreau sa imi ramana. Nu neaparat profit mare insa daca tu iti faci calcul nu poti sti de la inceput cati vin ca sa zici uite imi iese modic 5% pun taxa X. Cel mai important e sa nu iesi pe pierdere. Iti faci calcul vin sigur 150 oameni deci am nevoie de taxa Y. Or sa vina 200 deci e ok iesi pe +. Sau ploua urat si vin 70 si ce faci - oamenii au platit deci trebuie sa faci concursul. Taxa include si costul riscului.

Nu sustin organizatorii, e taxa mare (cea peste 50RON) insa nestiind exact consturile prefer sa nu comentez mult. Iar cand aud de principii si modul general ma gandesc la ce stim noi romanasii sa facem bine - sa vorbim mult si prost. Principii sunt si in paragraful de mai sus - insa sunt ale economiei si bugetelor.

Cea mai buna metoda (parerea mea) de a reduce taxa, pe langa atragerea unui numar cat mai mare de participanti + sponsorizari e sa reduci costurile - trebuie sa elimini tot ce e redundant insa sa mentii oamenii fericiti. Daca eu vreau un suvenir (tricou) si mancare poate as fi dispus sa cumpar un "bilet VIP" mai scump. Altii ar merge pe varianta ieftina si ar iesi mai bine. Pe de alta parte sponsorii nu vin asa pt pomana. Vor si ei sa se promoveze, sa vada ce le iese lor - daca vin 300+ oameni e potential ed PR, daca vin 50 nu renteaza. Plus ca au si ei bugete si nu cred ca pe criza o sa ii vedem pe aceiasi la toate maratoanele (in calitate de sponsor nu expozant).

@alpinman

Ai vrut sa subliniezi ceva, si ai subliniat ca iar vine un destept din culise, care are sfaturi din belsug pentru cei care incearca sa faca ceva.

Daca crezi ca treaba'i atat de simpla, incapataneaza-te si fa un concurs, ca lumea. Foarte simplu de scris atragerea sponsorilor, mai greu de facut.

Ca unii gasesc, si taxa e mica, altii nu si e mai maricel... Tu alegi: participi sau stai acasa. Am fost implicat indirect in organizare unor concursuri, si cred ca TIMPUL investit de organizatori merita respectat, sa nu negociem taxa ca la piata.

Inca o data, si cu asta am inchis subiectul, daca esti atat de superdestept si cu egoul in ceruri de a da sfaturi... De nu ne arati cum SE FACE ?

Laco si Alpinmam ,ambii prietenii mei ,de va ciorovaiti?Am citit posturile toate si se pare ca sunteti pe aceeasi linie a baricadei doar ca unghiul din care priviti e diferit ,iar faptul ca va inflamati ma face ca prieten sa ma simt oarecum jenat.Daca e sanatate si voie buna prefer sa discutam ca intre oameni mari pe 23 la Comana ,in cazul in care concursul va fi atractiv ptr toti.

Hai va pup si nu va mai enervati. ;)

Hai va pup si nu va mai enervati. ;)

Mi-a placut asta.

Ne vedem la Comana, speram sa nu ploua prea rau. Mai bine spuneti cu ce substante inflamabile veniti fiecare ... :rolleyes:

Ce mi se pare ciudat este faptul ca unii din bucuresti comenteaza de taxa,dar la alte concursuri "in deplasare" cind mai sunt si alte cheltuieli nu s-a mai facut atita tam-tam.

Pentru ca bucurestenii apreciaza mai mult un punct de alimentare la Susai decat unui in mijlocul campului - avem destul camp in jur :)

Cand e concursul in alta parte si sunt si alte cheltuieli e problema fiecaruia cu ce merge, unde se cazeaza si ce mananca, dar daca te gandesti un pic inainte de a vorbi descoperi ca daca mergi undeva la munte pentru un maraton poti sa stai vreo 3 zile, din care maratonul iti ia doar 4-5 ore si restul e concediu la munte: maratonul nu mai are costuri separate, intra in cele de concediu. Pe cand daca te duci pana la Comana o faci strict pentru concurs, ca doar nu o sa mai stai vreo 2 zile sa cauti mlastina unde Mihai Viteazul le-a tras-o la turci - deci cheltuielile legate de maraton sunt mai mari :)

(a se lua ca un pamflet la adresa bucurestenilor care se simt, restul sa ma ignore in continuare)

Poate te duci in vacanta 2-3 la fiecare maraton de la munte.Eu de ex.la Predeal am fost special pentru concurs si m-am intors in aceeasi zi.

Incerc si eu marea cu degetul: oare vor veni, nu zic 1200, dar macar 600 la start? Eu zic sa-i dam o sansa organizatorului si vedem ce iese. Pentru ca ma gandesc ca daca suntem multi, stimulam pe cei abilitati sa organizeze maratoane pe langa Bucuresti! Cine stie, poate vom avea un maraton si pe la Bolintin- Crevedia. Vreau sa-l felicit pe Maus cu ocazia aceasta pentru locul 70 de la Salzkammergut. Poate se hotaraste sa organizeze si el ceva, nu de alta, dar sa avem si noi, cei trecuti de 35, o sansa la podium!:D

Multumesc ptr nominalizare.Experienta ma face sa ma tem de un fiasco.Ptr mine o competitie ar trebui sa multumeasca pe toata lumea ,inclusiv pe mine.Zona in care stau nu ma avantajeaza deloc.Asa ca inca mai concurez .Uneori poti fi un bun tata dar un sot prost ,sau un bun jucator dar un antrenor prost si exemplele pot continua.

Revenind la concursul acesta ,comparativ cu cele de la inceput de sezon ,el trebuie sa fie atractiv ptr ca toti sunt obositi/sleiti ,iar frigul imprastie si bruma de dorinta de a participa.La Cernica anul trecut mie mi sa parut ok.Nu prea frig ,plus ca era in padure.Premii faine ptr toti hodorogii .Si totusi basitii alintati care aveau concursul la cativa km de casa au dormit in izmene.

Vor concursuri dar asteapta pana in ultima zi sa vada daca ninge sau ploua.Si vor sa plateasca la fel cu cei care platesc in avas fara sa vada cartile.

Sunt destul de dezgustat de felul cum se pun problemele la nivel central. :blink:

Daca am optat ca platesc cash si vreau sa platesc online, e vreo problema?

Nici eu nu sunt prea incantat de certurile de pe aici in legatuca cu taxa.Acu pe bune, de imi e 35ron ce imi e 50ron.Daca la punctele de alimentare nu vom aveam tot ceea ce trebuie la sfarsit tragem linie si spunem concluziile.Dam un feedback negativ si cred ca tot organizatorul va pierde pt urmatoarele editii.Eu zic sa dam o sansa, nu ne ducem la victorie (sau majoritatea dintre noi) dar ne ducem sa ne distram chiar daca este frig, ne ducem bem un vin fiert mancam un mititel.Unde se intalnesc ciclistii este loc de distractie.

Stam acum si ne certam pt 15ron, adica un pachet de tigari pe care oricum trebuie sa le lasati...