altfell

Ghid pentru cumparare echipament

Recommended Posts

29 minutes ago, Traveller said:

în principiu e cu un ordin mai mică decît alea de bumbac pe care le porți în viața cotidiană.

mă scuzaț că mân înainte cu off-topicul, dar acilea cred că greșești. Eu port M. Iau M și la sacou și la cămașă și la tricou polo și la tricou de ciclism și la geacă de ski.

Probabil îți place ție să porți tricouri de bumbac mai largi decât ai nevoie. :)

Edit: sunt și tricouri ”norma/semil fit”. Am nimerit unul, nu-mi place deloc. Are mânecile mai lungi (double tan line), e mai larg și face cute la piept, are buzunarele mai largi și tind să cadă chestii din ele (într-o zi cu ploaie e bun că pot înghesui mai multe în buzunare).

Sau tricouri de ciclism mai stranse.

• Haha 1

Si eu port aceeasi marime (L) atat la tricouri de strada, pulovere sau alte obiecte vestimentare cu sistemul asta de marimi, cat si la tricouri de ciclism. Chiar si asa, majoritatea tricourilor de ciclism pe care le port sunt chiar destul de stranse pe corp, mai ales daca cumva port ceva pe sub ele (de ex. vreun tricou cu maneca lunga cand e mai frig afara), in timp ce cele de strada sunt in general o idee largi.

// M peste tot, sport, daily, munte, etc. De sus pana jos. M purtam si la 60-65Kg cand fumam si la 77Kg, cat am acum. Faptul ca am atat e de vina inghetata, eu nu am nici o vina.

Insa am un tricou de dame care e L, tricou pe care mi l-am dorit are mult. Era ba scump la barbati, ba nu era pe stoc...sau nu aveam cu ce sa il leg in comanda (15euro transport). Si nu este rosu, este rozaliu cumva. Intr-un final, am prins reducere 25% si nu m-am putut abtine si am luat de la barbati. Si e si rosu Bordo. Simplu, fara scrisuri. Am revenit la "mnormal" :) Si e scurt in draci in fata, cum e cel a lui Sagan, caci aici doream sa ajung. Daca nu ai nadragi cu bretele, vorba lui @paulrad ,scoti pierce-ul de la buric la soare.

Important e sa iti gasesti croiala potrivita pentru tine, atat la pantalonii cu bretele, cat si la tricouri. Am incercat Castelli M, care ma strangeau de aveam ochii ca in Total Recall (faza cu Arnold pe Marte), dar am Castelli M care sunt confortabili. Diferenta? Unii sunt aero cu compresie, "da~ fuga~", iar ceilalti sunt la nivel de amator, de genul one size fits all si impresii de Sagan la 30 media cel mult :D

13 hours ago, Invitat special said:

Voi purtati jersey-ul asa scurt? Luand in considerare pozitia de maini ridicate evident.

36974474_10156808090764467_1795293795697

Mare atentie ca ala e tricou race/aerofit si nu normal.

Da, m-am mai gandit dupa ce si-a mai zis lumea parerea. Pentru ture on/off road, tricou mai relaxat cu care sa fiu comfortabil si cand nu pedalez, pentru concurs o sa imi iau un costum sa stea tipla pe mine, cu siguranta va fi scurt dar asta e. Sunt inalt si relativ slab. Pentru greutate ar trebui sa imi iau M  pentru inaltime L, ma refer la cel de competitie.

Am mutat aici discuția despre mărimea tricourilor, ca să lăsăm topicul de pronosticuri LeTour curat.

Legat de ceea ce spunea Stuparul,

1 hour ago, Stuparul said:

Mare atentie ca ala e tricou race/aerofit si nu normal.

aș dori să precizez - mare atenție că băieții aștia nici burtă dă bere nu au, deci de aia poasă poarte super-mega-slim fit.

• Like 1

Am un pic de burta, mai mult de la lipsa de exercitii decat de la bere. Am probat un tricou din ala pt pro si ai dreptate, nu e facut pt cei ce au talia mai mare decat pieptul.

7 hours ago, Invitat special said:

Da, m-am mai gandit dupa ce si-a mai zis lumea parerea. Pentru ture on/off road, tricou mai relaxat cu care sa fiu comfortabil si cand nu pedalez, pentru concurs o sa imi iau un costum sa stea tipla pe mine, cu siguranta va fi scurt dar asta e. Sunt inalt si relativ slab. Pentru greutate ar trebui sa imi iau M  pentru inaltime L, ma refer la cel de competitie.

Mare atentie cum alegi, sa nu ne arati buricul.

Pentru urcari, ce recomandati, vesta si incalzitoare sau coaja de ceapa? Am vazut la unii colegi ca aveau o geaca foarte subtire. Nu se face overheat-ing in geaca respectiva? Pana acum nu am avut nevoie, vesta m-a ajutat cu varf si indesat si nu nici nu am avut norocul sa ajung pana acum "ciuciulete" acasa.

Mint. Ne-a prins o ploaie pe bicicleta intr-o noapte de am ajuns mega ciuciulete intr-o tentativa de a ajunge la Veliko, reusita pana la urma. Insa atunci am avut nevoie de un costum de scafandru, nu de foita. Abia tineam ochii deschisi la cat de tare ploua. Ea, puratand ochelari de vedere, nu mai vedea mai nimic, se tinea dupa stop si urlete la curbe. Am avut mega noroc ca nu am facut vreo pana, ca ne-au tinut luminile si mai ales ca nu am prins gropi. Epic! Daca la intrarea in rai (maybe) o sa fiu la fel de incantat cum am fost cand am vazut luminile din apropierea orasului Veliko, ma declar mega multumit in avans.

Nu știu ce-i aia ”coajă de ceapă” (înafară de coaja de ceapă), dar zi și tu pt ce condiții ai nevoie. Vara n-ai nevoie de nimic la urcare.

Presupun ca prin coaja de ceapa se refera la o geaca foarte subtire (foita) windstopper si waterproof.

Mie-mi place vesta, dar nu urc, asa-i vremea in UK.

Bine, nu anul acesta, cand e cald de mai bine de 6 saptamani.

Foita de care zici e de doua feluri: windproof si un pic respirabila si s-ar putea sa gasesti cu aerisire pe spate sau waterproof si transpiri da dracu'.

Arata cam asa. Vreau ceva care sa o pun la spate, precum vesta, doar sa fie cu maneci lungi si in caz de ploaie sa nu faci vreo pneumonie. 

http://www.mosionroata.ro/jacheta-de-vant-ploaie-castelli-squadra-er-alb.html#size=S

Image result for Castelli Squadra ER

Si mai caut niste overshoes, dar am ceva in genul asta, coaja de ceapa de la Specialized, luati pentru ca erau ieftini, vreo 10-15euro. N-am prins ploi urate cu ei, dar am prins zapada si mi-au inghetat picioarele in ei la Rapha 500, la sfarsitul lunii decembrie. Clar nu sunt de iarna, dar nu am avut nimic la indemana mega rapid, iar coletele ajungeau foarte greu. 

https://www.tredz.co.uk/.Specialized-Elasticized-Shoe-Cover-AW17_94979.htm

Gecutele astea de la Castelli au review-uri foarte proaste din ce tin minte.

Legat de overshoes, cred ca iti inghetau picioarele in orice. Ar trebui sa pleci de la premiza ca sub 3 grade nu pedalezi ca e pericol de gheata/polei. Eu mi-am luat unii din neopren, dar, din pacate, imi sunt prea mici, asa ca nu te pot lamuri. In plus, la peste doua ore de stat in frig, circulatia periferica e praf.

• Upvote 2

Era doar un link ca sa exemplific mai exact la ce "coaja de ceapa" ma refeream. As merge pe orice. Am avut ocazia sa iau de la Endura la 28euro de pe Wiggle parca, insa am uitat si am dat comandat fara. Cred ca modelul asta era. Orisicum, ceva de ploi mici, scurte, de trecut Transfagarasanul si faara prea mare greutate.

Am pedalat cu ei, aia din linkul de mai sus, la -5 grade. Unde mai pui ca eram in camp si sigur era mai frig. Chiar si la 0 grade, am ajuns acasa sloi de frig, mai ales prin padure abia respiram cu buff-ul inghetat peste nas. Am mers si cu pantaloni de vara si incalzitoare peste picioare...nu am echipament de iarnna, insa am pedalat pentru cancer...pe cancer de frig. Asta mi-am propus si asta am facut. Am stat mai mult de 2 ore afara, iarna nu e ca vara. Am pedalat si pe 31.12 si pe 01.01, iar pe 04.01 s-a dus tata si nu am mai pedalat de loc iarna asta. Pe 01.01 era ziua lui si am pedalat pentru el :) 

• Upvote 1

A vazut cineva cumva tricoul asta de vinzare pe undeva ?

A.Contador1-1.jpg

On 7/24/2018 at 4:07 PM, Mookyama said:

iar pe 04.01 s-a dus tata si nu am mai pedalat de loc iarna asta. Pe 01.01 era ziua lui si am pedalat pentru el :) 

Image result for meme crying gif

• Thanks 1