altfell

Ghid pentru cumparare echipament

Recommended Posts

Spune-ne si noua de la ce magazin le-ai cumparat?

Am vazut ceva asemanator la www.douaroti.ro de la kely's la 30 lei adica 300000 lei vechi. Par in regula dar poate le gasesc in alta parte mai ieftine!

Eu as vrea sa stiu care e echipamentul minim obligatoriu pentru biciclisti pe timp de noapte si ziua sa mearga pe carosabil? :P Nu as vrea sa am prb cu autoritatile.

Referitor la echipament eu am un windbloker cam uzat luat de la Hymalaia acum multi ani si o pelerina de ploaie foarte subtire si scurta (de culoare rosie, pana la mijloc), in rest adidas si pantalon de trening . Ca semnalizare am stopurile de la bikla pe roti fata, spate si pe timp de noapte aprind sclipitorul spate luat tot de la doua roti (apropo sa nu il luati pe cel mai ieftin de la douaroti cel de 8,5 lei ca e jalnic) si farul Kelly's (5 leduri cu lupa care face treaba buna la pret de 55 lei).

Bafta multa si drum insorit!

Imi dati si mie o sugestie despre ce casca ar trebui sa imi iau pana in 100 ron. Am o semicursiera si capul destul de mare :)) 59. Eventual casca sa o si gasesc intr-un magazin nu doar sa fie buna, dar sa trebuiasca sa fac comanda de pe nu stiu ce site.

Cea mai ieftină şi bună. 35 lei la TCM. Floreasca, Str. Glinka. Oficiul Poştal 30, în faţa fostului Cinema Floreasca (acum un club). Pe strada din stânga fostului cinema, cum priveşti dinspre poştă. A doua clădire pe stânga.

4. Pe mine m-au ajutat minerele astea: http://www.ergon-bike.com/en/grips/r2.html

Desi arata ciudat, partea din josul pozei are rolul de a-ti sustine podul palmei un pic mai ridicat. La drum mai lung se simte clar diferenta - acum ma dor altele :)).

După sfatul de aici, mi-am cumpărat şi eu o pereche de mânere ergonomice de astea (ceva asemănător). Dar nu le pot scoate pe cele originale. Cum aţi procedat cu vechile mânere de ghidon? Le-aţi tăiat, pur şi simplu sau există o metodă să le scoţi?

Eu personal am bagat o surubelnita lunga si subtire sub manerele originale si dupa cateva miscari le-am slabit destul sa le pot scoate. Problema cu metoda asta e ca poti zgaria foarte usor ghidonul, mai ales daca manetele s-au prins mai tare.

Uite aici sunt cateva tutoriale cu poze cu tot :

http://www.wikihow.com/Remove-Bicycle-Handlebar-Grips

http://www.ehow.com/how_14158_replace-bike-grips.html

http://www.mountainweb.com/mountain-biking/view-mountain-bike.jsp?mountainbiking=1043

Mulţumesc foarte mult!

Ce de mai referinţe!

Am găsit şi în manualul făcut cadou nouă şi am procedat ca atare.

Am băgat o şurubelniţă subţire sub grip, am creat un canal şi am injectat apă cu o seringă. Am scos şurubelniţa şi am plasat-o la 180°, procedând la fel.

Au ieşit amândouă imediat. La mine, n-a mers fără apă.

Am avut senzaţia că deţin o ştiinţă pe care numai câţiva aleşi o avem.

Mi s-a părut că aparţin curentului folosofic ”Ciao Grip”.

Eu bag o spita fara filet, ca sa nu zgarii si sa intre mai usor, apoi cracanez putin manerul si dau cu spray antirugina. Misc putin spita stanga-dreapta sa se intinda sprayul si manerul iese imediat.

Interesant!

Da', la montare cu ce-i daţi? Ăştia scriu ”hair spray”. Ce să fie? Fixativ?

Voi ce folosiţi?

Eu am avut de ăla cu şurub şi de aia nu mi-am pus problema.

Apropo, am făcut 22 km cu grip ergonomic şi e cu totul altceva.

Cateodata intra fara sa dau cu nimic.

Dar cel mai des ung mansoanele pe interior cu putina vaselina. Nu trebuie sa fie prea multa ca e misca pe ghidon cand mergi cu bicla. Daca pun prea multa le scot le sterg putin si le bag din nou.

Se poate folosi orice fel de lubrifiant. Merge si cu sampon, sapun, gel sau spuma dar cu fixativ nu prea...:mrgreen:

Imi dati si mie o sugestie despre ce casca ar trebui sa imi iau pana in 100 ron.

Pai exista o gama variata de casti cu preturi intre 15 si ... infinit RON.

La 15 lei se gasesti la Chinezi, dar sunt foarte subtiri si infara de protectia anti-dude cazute din copaci nu cred ca pot oferi alta protectie.

Am mai vazut casti ieftine (30 ron) la Bulgari, la second-hand, dar iarasi nu cred ca sunt indicate.

Alte casti noi si accesibile ar fi "Polisport" in jur de 65 ron la magazinul de la crangasi.

Apoi sunt altele "Met Formula" la 130 ron care prezinta siguranta deoarece mterialul este foarte dens si peretii castii sunt grosi; aerisirea este de nota 10 si culoarea la fel. Eu am una rosie, superba.

De preturi mai mari nu cred ca are rost sa discutam pt ca viata este asa cum este in Romania...

Merge si cu sampon, sapun, gel sau spuma dar cu fixativ nu prea...:mrgreen:

Sigur, am înţeles eu greşit. Prin ”hair spray”, el vroia să zică astea pentru spălatul capului, care ung îndeajuns şi, în timp, se usucă şi nu mai alunecă mânerul pe ghidon.

Interesant!

Da', la montare cu ce-i daţi? Ăştia scriu ”hair spray”. Ce să fie? Fixativ?

Voi ce folosiţi?

Eu am folosit spirt sanitar ca asa am citit undeva (da nu mai tin minte unde) ca ar fi cel mai bine. Ideea era ca dai cu spirt, asta ajuta sa lunece manerul pe ghidon, iar apoi mare parte din spirt se evapora si cu asta "blocheaza" maneta pe ghidon (nemaifiind ce sa alunece plus ca prin evaporare se creaza un fel de "vacuum" care ar trebui sa tina si mai bine manerul si sa nu se mai miste atat).

Pana acuma a facut de vreo 3 ori "manevra" si de fiecare data a fost foarte usor sa pun manerele dupa ce am dat cu putin spirt ghidonul (sau interiorul manerelor).

Interesanta idee Emil! Am sa incerc si eu cu niste alcool tehnic ca am o sticla la atelier care sta degeaba. Si vaselina si uleiul se absorb si se usuca dupa un timp, dar cu alcool sau spirt efectul e mult mai rapid.

Omul cat traieste invata!

Da. E cerută de lege. Trebuie purtată toată noaptea şi ziua în condiţii de vizibilitate redusă.

Îţi dau un exemplu care-mi vine acum în minte:

ciclistul merge noaptea pe şoseaua mare şi ajunge la intersecţia cu un drum judeţean, pe care rulează o maşină în mare viteză. Ciclistul, mai ales cel de pe cursieră, nu are reflectorizantele de spiţe, pentru că urâţesc bicla (cunoşti cazul, nu? N-o să-mi spui că ai de alea pe spiţe la cursieră...?!). Şoferul nu vede nimic din biclă, pentru că lampa roşie, pâlpâie spre spate, nu se vede bine din lateral. Vesta e mare cât ciclistul şi se vede de la 1 km, în cazul descris.

Am mai scris despre codul rutier californian, care obligă la prezenţa reflectorizantelor de pedale!

Legiuitorii încearcă că facă biciclistul cât mai vizibil. Pentru că e foarte fragil.

aham, am priceput :D dar si prin oras se aplica regula vestei daca sunt felinare ?:)

De fapt legea nu spune ca trebuie obligatoriu veste de-aia verde/portocalie, ci sa ai elemente reflectorizante pe imbracamintea purtata.

Eu personal am astfel de "elemente reflectorizante" (benzi reflectorizante cumparate la metru) cusute pe ghiozdan, iar noaptea port si o bratara dinaia reflectorizanta (am vazut cam pe la toate magazinele de biciclete cu 7-10 lei).

De ce trebuie si benzi reflectorizante si lampa a explicat Roller asa ca nu mai detaliez si eu, dar, asa cum zicea Roller, cel mai important e sa ai cat mai multe elemente care te fac vizibil in timpul noptii, doar e vorba de siguranta ta proprie.

Referitor la : "de ce trebuie vesta si in oras", pai se vede ca nu ai fost niciodata prin oras noaptea cand este pana de curent, sa vezi atunci ce fain e cand te trezesti ca dintr-odata a disparut orice sursa de lumina, si daca nu ai lampi "ai pus-o" :-D. Eu am patit de 2 ori si nu a fost o senzatie prea placuta cand nu mai vezi drumul (mai ales ca nu aveam farul aprins doar "palpaitoarele").

De fapt legea nu spune ca trebuie obligatoriu veste de-aia verde/portocalie, ci sa ai elemente reflectorizante pe imbracamintea purtata.

Eu personal am astfel de "elemente reflectorizante" (benzi reflectorizante cumparate la metru) cusute pe ghiozdan, iar noaptea port si o bratara dinaia reflectorizanta (am vazut cam pe la toate magazinele de biciclete cu 7-10 lei).

De ce trebuie si benzi reflectorizante si lampa a explicat Roller asa ca nu mai detaliez si eu, dar, asa cum zicea Roller, cel mai important e sa ai cat mai multe elemente care te fac vizibil in timpul noptii, doar e vorba de siguranta ta proprie.

Referitor la : "de ce trebuie vesta si in oras", pai se vede ca nu ai fost niciodata prin oras noaptea cand este pana de curent, sa vezi atunci ce fain e cand te trezesti ca dintr-odata a disparut orice sursa de lumina, si daca nu ai lampi "ai pus-o" :-D. Eu am patit de 2 ori si nu a fost o senzatie prea placuta cand nu mai vezi drumul (mai ales ca nu aveam farul aprins doar "palpaitoarele").

da ai dreptate nu am fost prin oras in timpul unei pene de curent, dar cand ma prinde noaptea prin oras am de mers cam 1,5 km pana ajung la periferia lui de unde mai am inca vreo 8 pana acasa , stiu si eu cum e sa mergi pe bezna (frumos)

Trusa de scule BBB MaxiFold L-Scule , Preturi Trusa de scule BBB MaxiFold L , Magazin online Scule

sau

SET CHEI KELLYS SCOUT II chei pt biciclete 40 RON

Caracteristici

SET CHEI COMPACT 144 g 11 functii: presa lant

negativa de 2 mm negativa de 2.5 mm

negativa de 3 mm negativa de 4 mm

negativa de 5 mm negativa de 6 mm

T25 torx-surubelnita in cruce pt. frana disc surubelnita/surubelnita in cruce

cheie spite de 3.25 mm cheie spite de 3.4 mm

http://douaroti.ro/imgacc/acc_8pzx.jpg

sau

http://playbike.ro/produs.php?id_produs=98 , desi e cam scumpa, dar oare merita?

La prima nu am pus date si alte alea, deoarece la a 2 nu am putut sa dau link-ul si am fost nevoit sa copiez eu caracteristicile. Multumesc

Vreau sa-mi cumpar o pereche de pantaloni de ciclism. Si nu stiu de care sa-mi iau, din aia cu bretele? sau fara bretele?

Aia cu bretele mi se par destul de ciudati, care sunt avantajele si dezavantajele?

Avantajul este ca stau fix pe tine si nu se duc la vale.

Dezavantajul apare atunci cand bei prea multa apa si trebuie sa o elimini. Si sunt si mai grei:-q