altfell

Ghid pentru cumparare echipament

Recommended Posts

Eu nu vad rostul unor incalzitoare groase, indiferent de picioare sau maini. Ele sunt gandite sa le poti scoate sau pune pe traseu cand temperatura nu mai e adecvata. Ori mi se pare ca ar trebui o diferenta prea mare temperatura, greu de intalnit in practica. Poate doar sa urci mult.

În practică există această diferență de temperatură. Am urcat din Sibiu în aprilie-mai la Păltiniș (1450 m): jos era soare, sus era un frig de cădeai jos de pe bicicletă de tremurat. Dacă te mai prinde și o ploaie, să vezi ce diferențe sunt. Nu mai spun de urcarea pe Transfăgărășan: la Cârțișoara stăteai la soare în mânecă scurtă, la Bâlea Lac (2040 m) era zăpadă și temperatura de 5 grade. Iar asta înseamnă un frig foarte nasol după 1,40 oră de transpirat pe urcare.

Deci încălzitoarele alea n-ar fi rele. Pe mine mă enervează însă că îmi tot alunecă.

Intreb de curiozitate mai mult. A avut cineva experiente sau macar tangente cu Rapha? Stiu ca preturile sunt pe masura, insa unii ii lauda ca fiind peste Castelli & Co. Daca nu ma insel vazusem la cineva pe forum un tricou semnat aceasta marca. Personal mi-au lasat o experienta tare faina oamenii, desi nu am cumparat de la ei.  

In alta oridine de idei, am primit un voucher cu un discount 15% de la ei, daca e cineva interesat.

@@Mookyama

Despre bibs, Inferno a fost un fel de p0rn pentru barbati.

Unde i-ai probat/de unde ai luat?

@@Mookyama

Unde i-ai probat/de unde ai luat?

La Mos Ioan Roata, in Stefan. Si au preturi bune, pe incercate. Zic de haine :) 

Acum observ ca nu locuiesti in Bucuresti. Daca ai nevoie de ceva info, da-mi de veste, pe forum, poate ajuta si pe altii.

Mulțumesc, văd că prețul e mai bun decât la nemți. Mai rămâne doar să-mi fac curaj să dau atâția bani pe un pantalon :D

Mulțumesc, văd că prețul e mai bun decât la nemți. Mai rămâne doar să-mi fac curaj să dau atâția bani pe un pantalon :D

Eu am luat Volo datorita culorilor de la bicicleta, cei cu gri si rosu. Am mai incercat Evoluzione, fiind intre un M si L, mai mult spre L, Velocissimo L si Inferno L. Inferno sunt nitel mai scumpi si datorita padului, Progetto X2. De asemena, bretele nu vin perfect, chiar daca marimea e identica la aceste modele. Oricum, pe curisiera stai nitel mai aplecat ca si la mtb.

Atentie la marime insa, trebuie luati cu un numar mai mare. (179cm, 69kg) Castelli sunt renumiti pentru marimile diferite fata de cart. Si nu doar ei. 

Una peste alta vreau sa zic ca nu am cazut de peste 20 de ani, doar prin clasa a 2-a, cand intentionat mi-a pus cineva un bat in roata...zilele trecute au rezistat pantalonii eroic dupa montarea pedalelor Keo Max 2. Pana acum am 4 tranti misto si genunchii si coatele belite (desi sunt date pe minus, declipseaza uneori foarte usor, alteori nu declipseaza mai deloc). Curisera am luat-o doar anul trecut, fiind prieten mai mult cu padurea.

Salut,

Siti unde gasesc 2 benzi velcro/ scai sa prind pompa de cadru ?

Nu gasesc nicaieri.

Sau poate sa le iau de la un produs ieftin...

daca nu gasesc sacrific o borseta mai veche... as fi preferat sa nu fac asta totusi..

multumesc, stii si la ce sectiune ?

electrice, covoare, unde ?

Fiind produse mici nu stiu daca angajatii stiu unde se afla... mi s-a mai intamplat..

Salut,

Nu gasesc nicaieri.

Ikea, for sure. Intri prin spate, adică pe la ieșire, sunt multe chestii pe acolo sau întrebi pe cineva. Ăsta dacă ai drum. Iar scai găsești cam pe toate drumurile.

tapatalk-A

Poți sa o prinzi și cu 2 elastice mai groase. Sau suport de pompa pentru suportul bidonului de apa. Sau o pui în spate, în tricou sau în gentuța.

tapatalk-A

Salut,

Nu gasesc nicaieri.

Se gaseste si la mercerie.

Suporti de pompa de pus in suruburi nu se gasesc separat, se dau cu pompele, ca nu e o dimensiune standard la pompe.

Ce vrei tu sa faci se mai gasesc si de cumparat, e o piesa de plastic si niste velcro, piesa se aseaza pe cadru sau unde o pui, peste ea vine pompa, petreci o data cu velcro si strang piedica de fixare, apoi in continuare infasoari cu velcro. Folosesc asa ceva la o bicicleta. E ok, decat ca migalesti mai mult sa o scoti si sa o pui, dar daca acasa ai pompa de picior si umfli cu ea, rar ai nevoie sa o scoti, doar la pene. Fara piesa aceea de plastic nu stiu cat va sta de bine, posibil sa se rasuceasca in mers.

• Upvote 1

Se gaseste si la mercerie.

Suporti de pompa de pus in suruburi nu se gasesc separat, se dau cu pompele, ca nu e o dimensiune standard la pompe.

Ce vrei tu sa faci se mai gasesc si de cumparat, e o piesa de plastic si niste velcro, piesa se aseaza pe cadru sau unde o pui, peste ea vine pompa, petreci o data cu velcro si strang piedica de fixare, apoi in continuare infasoari cu velcro. Folosesc asa ceva la o bicicleta. E ok, decat ca migalesti mai mult sa o scoti si sa o pui, dar daca acasa ai pompa de picior si umfli cu ea, rar ai nevoie sa o scoti, doar la pene. Fara piesa aceea de plastic nu stiu cat va sta de bine, posibil sa se rasuceasca in mers.

Sunt și se vând separat cele de prins in șurub. Trebuie doar sa căutați. Și sunt și pe mărimi. Am găsit pe

Bike components și bike discount. Sunt vreo 2-4 euro. De unde știu? Am căutat pentru mine, însă îmi încape pompa în borseta Topeak Small, prinsa la spatele scaunului și am renunțat.

tapatalk-A

Ca sa nu dați cu pietre, un model din câte sunt. Oricum, postul a fost pus aiurea, as ruga un mod sa îl mute.

Scrii "pump", dai căutare după preț mic, ca nu costa cât o pompa and tanaaa, magic :)

https://www.bike-components.de/en/SKS/2-Punkt-Pumpenhalterung-fuer-Aeron-p37552/

https://www.bike-components.de/en/SKS/2-Punkt-Pumpenhalterung-fuer-23-29mm-p27534/

tapatalk-A

• Upvote 1

Nu vreau in suportul de pompa fiindca am suport apa pt 1.5l.

Cu suportul de pompa suruburile intra in cadru cu 5mm mai putin, si nu vreau sa risc acele filete pt pompa... nici daca e 1% sansa sa le stric :)

Si e vorba de pompa din decathlon, acum e 8lei si vine cu suport.

Caut in magazine, 25lei (acele Zefal) e cam mult pt asa ceva imo, multumesc de raspunsuri.

Uite un ex. aici

da, asa ceva caut, pret bun :)

Sau o pui în spate, în tricou sau în gentuța.

De obicei sta in rucsac, nu incape in gentuta sau tricou... cred ca ar sta ciudat si incomod.

Varianta cu velcro e pt turele scurte (2-3 ore), cand nu iau rucsacul.

Niște șuruburi mai lungi cu 5 mm n-ar rezolva problema?
Acu' ceva vreme mă aflam într-un magazin/service din zonă. Cineva cumpărase un suport de bidon, un bidon și o pompă cu suport de prindere sub cel de bidon. Cu șuruburile originale cu care venise suportul de bidon n-a avut nicio șansă să plece cu bicla echipată...
Am dat o fugă până acasă și am scormonit prin cutiuța cu maimuțe.
Ce să vezi, aveam 2 șuruburi care s-au potrivit la fix. :) 

As vrea sa achizitionez 2 perechi de pantaloni de ploaie si overshoes de ploaie(eu si prietena mea).La ce ar trebui sa ma uit in special.Momentan avem 2 perechi de pantaloni luate de la hervis,nu sunt pentru ciclism ci mai mult ar fi pentru plimbare pe jos.

Overshoe de neopren de la Decathlon nu face treaba, mustește ca un burete si astfel e o sursa inepuizabilă de frig, deci nu face fata nici la vânt.

• Upvote 1

"Online de pe net" n-avem, avem decat offline de pe strada :P

• Upvote 1

Și offline de pe strada ce purtați pe bicla cand ploua :)