altfell

Ghid pentru cumparare echipament

Recommended Posts

Tricoul de la Arcteryx, cel care absoarbe foarte bine şi pe care nu îl simt pe mine.

ruPToHsbpjDjHxrht32JaW41wf2uktqfTodyaciJd07SJ5e06QRISCzDVRlXYWl6K9tv5T9g4k71qwb2zJJq9f04pKmz5VGCULEIPhBKF3eK7ard0OulPxfGce3BhXXIYmatRWVBinJ7QGCD5xYttUNcwp2VP4jnoVHEhzquXPk02VWPVVM0GrW_2UnRHXxATF_lQGyiaf4iwkwcN1zx0uI3yWJml2h2x3_k9Ee9gvwYXpUBGqDcNK5DbDC9HJEL4Jhop8UrIrrE7VHOHpOl1UmEzdtLbz_4YUgVOsQC4R-r3Me0kS4qS1ub42d2hoO-ESZUd6gelx3sstenC7Lf2r0IiIsa73YnEDpPoY0FQiApC0hLHW8h5M9MaAA2-WWURA0z8j0zNW0R6N4kBXMi29mOnCP5f1PQEDk5pqXtd7GFdpNyCRG5J8ZOSU1IndYFIz_EDtTLsttrzUkAd_dyKjOPYAExratrERIXWwAFfvKNZGF3-p7S2cCMqUlHY3At8W7XOIxuYhZLiH6SxQQbMkA6TdNEu-lIRydXSzkTIRIBseRcd8OTo7aPf7O1SIkjyiGTYMVCjI1Q1HjZmQCiO5qB8WdsCqA6zgluaigJ6I55HdVGwKA4y0d4=w728-h804-no

Bluza din lână de Merinos, tot de la Arcteryx.

0YoWCarwEU2eoRpfRVliKaedg_BEcWVrPx8MtTE8vCLWpAKir_HrJyqKywvUjvLfV2j6gk19YYi698h_M3mvB_YLn68NT1FEIVTbPLumX9PZkXh7M-nZKnrwf0GOaYHeKtNlhRazP2VKKTEzUvFfxMlm2VOqm1cS_4N5VRVIe7VcY_2GrLpnEvRu2n_iC-ivp7tAAYey622BGRJwCTZkzgsk6fSkYkkbZVAL4c3_FfclXQf6UrQYnTtHvmc7v95I1yHBem5Xhpk4UWX77o-M3Mu-1YeICHh2w_0YqjZgZVFTM7MgzFoFQogf6Hz3IaVyPJt4-OphygowFQzTmKWkyRwdVSKMPoFdrFW3Vf2jG2cC9NkpzU9SkdG_0ShbKL7m-aEcjA0OYnSplcdmDM_Av_JbPUOrRLER4lq0FhDWkd05RppuicdHhMCkJcyvR9ujM2tkOvE_IyEx-tUuYWlrImQksxIzPfYHt-eLcgaXDNky36UI4nU_hpMTHzDvL2zqykNUoNjqcyZz8DHBMLy0phbaHh7i6Pi8ld8GbQOiB2J3KBdPLu2ofjLv8BTcANsn9Yrq-WtjjAYe2biEsoGXGzM0tKKEfIe2MChbvYRclfrKUJqz83dPZmBP=w861-h719-no

Strânse, bluza şi tricoul ocupă foarte puţin loc.

H5UvePR-mpSn99_WUf8XC7nS0gB5PXf5a9whwvX3z0skn-pUmDhFALbIn9gwsfdVOh5dzfhnXTYkInmtNsJQIvxo1-g4jWQFuxO61dlbASwuwvzvs4e9BKA7lUmaSJBdVXPhuJZI00pxKMQCoIpjX5VJxH1vZtYBfqhBkPL5C47lhPiN0rkiqSJnvgKJKeSYNcg_psm1bjuY9_nLWWT5pxRLSzD_i91VmU6OGPrp35SHvkyt1d1AZDm_0s1mHB9gwMZKWYWxmIp0eah6tegDKdUDysUlabZcXD-swz9y631rmIXdSL0WiOrdARhcFFUA3nPYf0s6kXOnwAXVLy_ill9EwGxNvzVKz_OjG8S40uYBErbSo5xgK00kkpIgQ2KHGLDKTJuwKb4i4UVXpq-fLjL7vvEPofN_0g-AELJ3pPTTWgN5bx4okhP_3zreU15ljQK-7VeeH_85UrvVqjmG_9L4_QWB81kgwrIknQ_i5l5GedPFmSRSncSEfE8a9lQGbn89NeCvjorQHVwlNKCHNPzKcc_cc0d-TuEKWFA0akb5EUEPhwz6CR33iMyQbYhEViW-ceCv2bXu2tiind84U3BKMUKs37hJNNjK-D7fKbrkcEpj0nncK63K=w805-h691-no

Combinaţia tricoul – bluză din lână de Merinos am folosit-o sâmbăta trecută pe Transfăgărăşan, cu bicicletă, când afară erau 12 grade cu vânt care bătea destul de tare.

P_dVQ141JKRKbscv_VyQwFE3P6iAwgvlodjKuhpZloKzXxesoBr1X_Ju1v6_S_NtXJukO4BeyVYjK-mh8uhGOMupZvhrsLmH37_FCJ6usUErQ1yLe5KwIJ_fw3VYRS_szVQkpJrJCWuTyDkgq4WVWqF2iLZ7cPvu7V04OghC1b6sFR8BDUQyAoIkr61e7A0OoxQEwkaZC2oE7NBrCSldSBCgEyZHAUqzalefMUGq4iouTQAh6RmmjocZ8LEpw6NybZtAaBOQQdup0zdMOiwCeQfdin0Sz5a5H1OTanoX7xHDIWxAx76FY-GgHWWdk1sNPs_A1jBWXJtNuPVDG0XYGPjKE4PbslcL8kkbTnCqhflrkUFcHBP7RILBD-L1dS5DS8wvnhSOzVoPRmmQgLrOTMFb_P5JF1Hy1IXXRYXtDCp9YjuJdd7QslJZ17kwxgtbR4FKQ_i6clL-3M-y5Rrsfppok7ABnx0YBNhWUzWNy7frMWYZuq9EAzjzyuKVtjgSab06eBqnmdchhjZsRTPSKBB8E_b2LnK4lYp0un7sJON2KCiDu6DhB2KF3YpPXz0Cv31OcFO7ZNQuKVATeYDrsbR8FYMoYcb6THiWtIoK6mxrAAjN1M33TjO3=w834-h804-no

Nu am avut absolut nicio problemă şi în niciun moment nu am avut vreo stare de disconfort. Nu vreau să mă gândesc cum m-aş fi simţit dacă avea pe mine un tricou de bumbac.

La un moment dat am făcut o pauză mai lungă, pentru alimenare şi vreo două ţigări.

Am rămas la bustul gol, m-am şters de transpitaţie cât am putut mai bine cu tricoul. Apoi am pus direct pe piele bluza de lână, peste ea tricoul ud întors pe dos plus o vestă de polar, de 50 de Lei de la Dechatlon.

Nu am avut nicio problemă de frig, iar la plecare (cam juma’ de oră a durat pauza) tricoul era deja uscat.

Schema de mai sus o aplic şi iarna la munte, doar că atunci mai am şi o geacă (fără căptuşală).

Aşadar, având în vedere cele de mai sus, merită din plin investiţa într-un echipament de calitate superioară.

• Upvote 1

Două achiziții bune la un preț imbatabil, pentru ture la temperaturi sub zero grade:

https://www.decathlon.ro/bluza-keepdry-500-adulti-id_8394127.html

https://www.decathlon.ro/cagula-500-ss-fara-cusaturi--id_8369774.html

Tocmai ce le-am testat, la o plimbare de o oră prin oraș.

In continuare, problemele mele rămîn degetele (toate).

Pe mîini am avut manuși de vară cu degete, plus niște supramănuși mai vechi de la decathlon. Acceptabil dar nu foarte.

În picioare am avut șosete de toamnă 3/4 merino Salomon (ceva entry) și încă o pereche de șosete scurte, de vară. Nu prea acceptabil, după o oră deja aveam degetele amorțite.

Aș vrea să cresc durata la care pot să biciclesc sub zero grade, ceva recomandări aveți?

Eu am asa ceva si sunt excelente inclusiv la temperaturi de 0-5 grade si vant destul de intens. Nu stiu cum se comporta la temperaturi negative, ca nu ies cand e inghetat afara, dar pana la 0 grade isi fac cu varf si indesat treaba.

Pentru picioare iti recomand niste overshoes de neopren, eu ii trag peste incaltamintea SPD de vara purtata cu sosete de vara. Acum am ceva de la PlanetX luati la reducere, dar nici nu prea conteaza de unde sunt cat timp sunt din neopren.

PS: vad ca sunt iarasi niste reduceri la echipamente de iarna la PlanetX.

@Traveller Depinde cât sub zero grade. Simt diferența de temperatura de 2-3 grade când începe sa scadă sub 10 grade și nu mi-e prea bine și cu cât scade mai mult, cu atât devine mai anevoios.

De la 10 grade pana la -5 e diferența mare și necesita haine diferite.

In Decembrie am pedalat 615km, ultimii 505km după Crăciun până în Revelion și 46km pe 1.01 și am mers pe temperaturi de 0-5 grade, însă pot spune ca a fost mai frig in București decât pe Transbucegi la aceeași temperatura și cu ceva vânt in plus.

Mănuși de schi, e tot ce pot sa îți recomand, eu având sensibilitate crescută la extremități. Însă in Decembrie am pedalat cu mănuși normale de mtb pe care le folosesc și vara, cu un mesh, un tricou cu mânecă lunga și o geacă.

în urmă cu 11 minute, Mookyama said:

Însă in Decembrie am pedalat cu mănuși normale de mtb pe care le folosesc și vara,

Da, și eu. Alea sunt ok peste 5 grade. Acum că a scăzut sub zero, se schimbă treaba.

În principiu, mă gîndesc la temperaturi peste -5 grade, dacă e mai jos de atît stau acasă. Azi au fost -3, însă mai bătea și vîntul.

Mănușile de 75 de lei le-am văzut în decathlon, le-aș lua.

Înseamnă că mai rămîne să iau niște ciorapi de lînă mai bazați, plus overshoes de neopren.

4 hours ago, Traveller said:

În picioare am avut șosete de toamnă 3/4 merino Salomon (ceva entry) și încă o pereche de șosete scurte, de vară. Nu prea acceptabil, după o oră deja aveam degetele amorțite.

Aș vrea să cresc durata la care pot să biciclesc sub zero grade, ceva recomandări aveți?

Astazi am pedalat putin peste 2h la o temperatura de 3 grade. Am avut laba piciorului invelita in folie de staniol peste sosetele dubluflausate si cred ca a ajutat pentru ca, desi aveam manusi dedicate de iarna, degetele de la maini mi-au inghetat ca in copilarie cand uitam sa mai vin de la sanius, iar la picioare n-am avut nimic.

Pontul l-am luat de pe youtube - GCN

Edit - am uitat sa mentionez ca am avut ghete de drumetie de 3 sezoane, dar respirabile(cu panza, nu goretex waterproof) si nu pantofi de ciclism.

Edited by Stuparul

Primi km după Crăciun, anume 45km, i-am făcut fără overshoes. M-am... de fapt nu am mai simțit nimic. Am ajuns bocnă acasă. Apoi am luat niște chestii de ploaie de la Specialized cu vreo 10-15€, cu fermoar pe spate. Nicidecum pentru iarna, dar decât deloc...nu am mai purtat, îmi era frica sa nu se agațe materialul in pedală, dar frica de frig a învins. O șosetă sau un overshoe tip soseta ar fi recomandat pentru un confort optim, iar peste protecțiile de ploaie.
https://www.cyclestore.co.uk/specialized_elasticised_shoe_cover_2016-ID_65143

@Traveller cagula aia am testat-o si eu acum ceva timp,dar mi se abureau ochelarii și am luat pana la urma ceva cu windstopper la gura și nas de pe la BikeXpert. Cu gauri aferente la gura și nas. Nu ți se abureau ochelarii?

Nici eu nu sunt prieten cu cagulele din acelasi motiv (aburit de ochelari) plus faptul ca dupa ce se umplu de transpiratie e mai rau cu ele decat fara ele... Desi recunosc, nu sunt fan nici al urechilor si al cheliei inghetate.

Hainele trebuie sa fie suficient de groase astfel incat sa nu transpiri cand pedalezi. La temperaturi mai joase de -3 grade manusi de ski si bocanci. Pana acum n-am gasit manusi dedicate in care sa nu inghet pe la -2,-3 grade si am incerct tot ce-i pe piata cu 5 degete (vaude, gore, decathlon, roeckl etc...).

Geaca e bine sa aiba aerisiri la sub-brat si la maneci pe care sa le poti izola...

în urmă cu 3 ore, Nexus said:

Nu ți se abureau ochelarii?

Ba da, din păcate, dacă țineam nasul în cagulă. De ținut cald, ține. Nu excesiv, astfel încît nici nu am transpirat. Dar am de gând s-o folosesc doar în ieșirile la temperaturi sub zero. Pentru 0 - 10, am o căciuliță subțire, tot de la decathlon, plus bufful.

Eu port la gât pe post de buff o cagulă (îmi scot capul prin gaura ce ar veni în dreptul ochilor), iar la coborâre când e sub 5grade o trag pe cap cum se cuvine. :)

In regim de naveta am 30 de min pe ruta mogosoaia pipera si folosesc manusi decathlon de iarna (dar ingheata varfurile degetelor si mai strang pumnu si merg asa cu mainile pana isi revin).

https://www.decathlon.ro/manusi-ciclism-500-iarna--id_8396987.html deci evitati ca daca e prea cald transpiri in ele si daca e prea rece ingheata degetele...

Tricou sintetic bluza decatlon https://www.decathlon.ro/bluza-sh100-negru-barbati-id_8369745.html si peste o bluza de ciclism de iarna ceva fake bianchi..

Buff un fes subtire si casca...

Blugi de birou adidas superstar sosete normale...

In seara asta freezing rain am fost poleit de o platosa de gheata dar nu a fost frig.

Daca e mai rece de -6 iau peste o foita subtire de fas si intre straturi pe piept folie de aluminiu sau o punga.

Spor la pedalat!

• Upvote 1
  • Like 1

Salutare,

Acum ca in sfarsit a venit iarna si pe meleagurile noastre, am o mare problema cu frigul ca capitolul picioare (in special genunchi, unde am si o sensibilitate). In acest sens cer un sfat celor cu experienta si in sezonul rece.

Pana in prezent am mers fara probleme cu bibshorts si incalzitoare, fiind vorba de 8-10 grade sau mai mult, dar acum dupa 15 minute deja ma dor genunchii. Astfel m-am gandit la 2 alternative: biblongs de iarna (care am vazut ca sunt la peste 100 de euro) sau pur si simplu ceva pantaloni de "drumetie" iarna peste bobshorts, voi ce parere aveti?

Biblongs am gasit pe la noi doar ceva de la Northwave (600 RON) sau Castelli (650 RON), daca aveti si alte recomandari, parca as merge pe varianta aceasta.

Eu merg cu o pereche de pantaloni 3/4 mavic de toamna (au un fel de strat subtire flausat), peste care trag o pereche de iegari de alergare, fara bazon, din sintetic.

Fara probleme si sub zero grade.

Gibonu, n-as recomanda ca pantalonii de merino facuti pentru alergare sa fie folositi la bicicleala. Riscul sa-i agate e mare, si e pacat de parale.

Eu merg cu asa ceva (si doar daca e foarte frig sau bate vantul tare simt nevoia sa mai trag ceva peste):

https://www.decathlon.ro/colanti-ciclism-900-negru--id_8396396.html 

(Designed for very regular road cycling during winter in temperatures between -3 and 8 degrees over any distance ->  nu inteleg de ce pe site-ul  de RO nu au pastrat aceeasi descriere. Probabil platesc traducatorii la litera :))

Eu am ceva versiune mai veche, scrie Stratermic pe ei si la fel, au un strat flausat / fleece pe sub. 

Partea cea mai buna la ei este pretul :) 

@ Marmo

Cea mai ieftina solutie(si destul de buna) e o pereche de colanti de alergare dedicati sezonului rece peste care sa pui bibshortul si incalzitoarele daca mai e nevoie.

Eu pun incalzitoarele de genunchi din oficiu ca iti seman in privinta genunchilor.

Daca te uiti dupa colanti de ciclism dedicati de iarna, cauta sa fie cu un material windproof cel putin pe partea din fata, altfel cred ca ii iei degeaba strict pt iarna.

1 hour ago, Traveller said:

Gibonu, n-as recomanda ca pantalonii de merino facuti pentru alergare sa fie folositi la bicicleala. Riscul sa-i agate e mare, si e pacat de parale.

Corect. Merinos-ul este cam pretentios si trebuie sa ai grija de el.

Am uitat io sa mentionez ca acele izmene sa fie folosite ca primul strat de protectie, peste care sa vina pantalonii.

Concret, iarna la munte folosesc o pereche de izmene de merinos si niste pantaloni de carpa de la Lidl. Pana acum n-am avut nicio problema, disconfort, senzatie de frig, etc.

Aia da, ca prim strat, protejati la exterior de altceva, e bine.

@Catalin_ - Am drum in Decathlon in week-end ca vreau sa iau ceva bluza de corp, o sa arunc o privire. Am inteles ca bazoanele sunt ok si nu cred ca merita ceva prea scump pentru cateva ture de iarna adevarata cum e la noi. 

@Stuparul - As prefera sa renunt la incalzitoare, ma deranjeaza ca tot cad de pe pulpe, nu inteleg de ce ca teoretic marimea este cu una mai mica. Am incercat si ca prim strat si ca al ultim tot aluneca. 

@Marmo

Spor la cumparaturi, orice ai alege.

Doar ca si completare - daca ai genunchi sensibili, s-ar putea ca senzatia de frig sa persiste in acea zona cu orice pantalon (presupunand ca alegi un pantalon in care te simti bine in rest, nu sa te supraincalzesti in rest, doar sa iti fie bine la genunchi).

Eventual niste knee-warmers cu wind-stopper sau ceva de genul, luat ori peste, ori pe dedesubt (functie de model).

@Catalin_ Frigul il simt si la nivel de gambe, dar este accentuat in zona genunchilor. Probabil incalzitoarele pe care le am (ceva basic de la Merida, luate la oferta din Veloteca) nu sunt pentru sezonul rece, ci mai mult pentru situatiile de primavara/toamna cu ploaie. Daca o sa-mi fie ok cu biblongs si tot o sa-mi fie frig la genunchi, o sa ies cu genunchiere si rezolv problema zonal.

A mea nu a avut încălzitoare la GR, drept urmare a luat de undeva niște iegări și i-a tăiat, cred ca au fost 20-30lei cel mult. Până la urmă nu se uită nimeni pe sub pantalon decât acasă probabil sau dacă alergi la mândre :)

Salut,

Folosește cineva șapcă cu cozoroc pe sub cască? Aș vrea să schimb bandana pe o astfel de șapcă, dar mă gândesc dacă nu e prea călduroasă vara și dacă e comfortabilă pe sub cască.

3984459_big.jpg