altfell

Ghid pentru cumparare echipament

Recommended Posts

14 minutes ago, Nexus said:

Exista de la garnier un spray pentru activități sportive, intra in piele ușor și nu lasă pielea grasa spf50+. Poți sa te dai cu el înainte de a pleca și nu te bronzezi asa de tare. Chiar dacă îți este lene sa îl mai cari cu tine tot te mai protejează. Bine depinde acum și de tura.

Poti detalia, te rog? Este "antibronzant" sau doar protectiv? 

Rarvazut spray-uri care sa nu favorizeze bronzatul.

1 minute ago, Stuparul said:

Poti detalia, te rog? Este "antibronzant" sau doar protectiv? 

Rarvazut spray-uri care sa nu favorizeze bronzatul.

Asta e. Am incercat si noi. Insa am ramas la unul de la Nivea, pentru copii, in speranta ca e mai putin toxic :) 

• Thanks 1

39 minutes ago, St. Vineri said:

:(

Probabil se va ajunge si la asta, dar nu saptamana asta :)

Cred ca cele de la Decathlon sunt fix ce-mi trebuie pentru inceput, thanks.

Urmareste si promotiile, fiind inca iarna poate gasesti articolele din colectiile trecute la reduceri.

Asta e. Am incercat si noi. Insa am ramas la unul de la Nivea, pentru copii, in speranta ca e mai putin toxic [emoji4] 
Din pacate ala pentru copii de la Nivea avea reviews negative. Acum 1-2 ani din cauza faptului ca nu te proteja cu toate ca era și 50+. Eu folosisem un spray tot de la garnier. De fapt era solutie normala pe care o imprastiai pe corp cu ajutorul unui pulverizator (cum e fas fas la geamuri) doar ca era mai grasa putin(urme nu lasă).

@Traveller Eu de exemplu pentru ca ma bronzez mai repede doar cu 50-ul sunt multumit. Iar produsul era ala care l-ai aratat tu doar ca de 50+.Senzatia cel putin pentru mine nu era chiar placuta atunci cand ma mai dadeam prin tura cu el.

Spray-ul care nu lasa pielea grasa era cel prezentat de @Mookyama 

Sunt deja dubios de multe detalii:)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

• Like 1

Gama noua de tricouri din Decathlon arata foarte misto anul asta, mi-am cumparat de curand unul din seria 500 si e chiar foarte bine pus la punct pentru banii respectivi (90 de lei / 20 de euro). Are fermoar integral, 5 (cinci) buzunare la spate, destul de multe modele cromatice, iar materialul pare de mai buna calitate decat cel al modelelor anterioare. Alea 5 buzunare la spate mi se par geniale pentru ture de foarte multe ore, poti cara o gramada de mancare si alte acareturi in ele. Am aruncat un ochi si la pantalonii cu bazon, nimic nou din perspectiva bazoanelor (ceea ce e o veste buna pentru mine, ca ma inteleg de minune cu bazoanele din Decathlon), in schimb sunt disponibili in ceva mai multe culori decat inainte.

1 minute ago, majikstone said:

Alea 5 buzunare la spate mi se par geniale pentru ture de foarte multe ore

Așa mi s-o părut și mie până am început să pierd chestii de prin buzunare, fiind de altfel singurul tricou din care am pierdut vreodată ceva. :)

P.S. Vorbesc de alt tricou nu de cel din link, dar tot cu 5 buzunare pentru ”endurance”.

2 minutes ago, paulrad said:

Așa mi s-o părut și mie până am început să pierd chestii de prin buzunare, fiind de altfel singurul tricou din care am pierdut vreodată ceva. :)

O sa fiu atent in cazul asta, eu am iesit cu el la o tura pana acum si tot ce am avut in el a stat foarte bine la locul lui.

Obiectele alea si-au luat zborul la o tura de sosea sau de MTB?

Turele au fost de MTB.

42 minutes ago, majikstone said:

Am aruncat un ochi si la pantalonii cu bazon, nimic nou din perspectiva bazoanelor (ceea ce e o veste buna pentru mine, ca ma inteleg de minune cu bazoanele din Decathlon), in schimb sunt disponibili in ceva mai multe culori decat inainte.

Da, sunt disponibili in culorile negru, negru, negru si negru.

• Haha 3

5 minutes ago, LucianLS said:

Ba pardon, au si bleumarin, tot e ceva. 

6 hours ago, LucianLS said:

Poate au bazonul colorat diferit :D

La peste 30 de grade esti cuptor cu microunde ambulant. Mai trebuie punga de popocorn. Dar macar arati misto cu negru.

Daca ar fi fost mai scurti la pantaloni nu prea conteaza ca e negru(cel putin pentru mine).La tricouri depinde.Am avut de la ei un tricou cu negru si cu putin de alb si nu era foarte diferit fata de un tricou mai deschis la culoare.

Pentru cine are chef de altceva decit Decathlon, recomand Sobike sau Spakct pe ebay. Sint doua branduri chinezesti si calitatea este foarte ok, respira bine, se usuca bine, bazon decent, imprimeuri bune.

Unele modele au un design chestionabil dpdv al bun gustului dar nah, china.

Din punctul meu de vedere culoarea e ultima prioritate la achizitia unei perechi de pantaloni cu bazon (in afara de situatia in care sunt albi, aia trebuie evitati cu orice pret). In primul rand conteaza bazonul (chestiune de preferinte personale, la fel ca seile) si cat de bine croiti sunt (cusaturi care sa nu irite, sa nu se desire in timp). Restul sunt detalii din punctul meu de vedere.

Am zis de culoare ca na, dupa ani de zile in care aproape toate modelele de pantaloni din Decathlon erau negre cu cate-o dunga-doua colorata, acum au inceput sa ii mai ofere si in alte culori (bleumarin si, daca retin, era si ceva model gri cu galben, nu stiu daca din colectia actuala sau cea de anul trecut).

• Upvote 1

Am si eu o pereche identica, am luat-o ca eram curios daca e mai bun bazonul ala cu gel decat cel rosu/portocaliu si nu pot sa zic ca a meritat investitia. La ture de pana in 5-6 ore se simte la fel (adica bine in cazul meu), dar la ture mai lungi se irita putin pielea din cauza ca elimina mai greu transpiratia. Bine, asta nu m-a impiedicat sa fac o tura de 16 ore cu ei fara daune majore (mici iritatii sub oasele ischiatice, au trecut de la sine dupa 2 zile). Ah, si dupa vreo 3 ani de folosinta s-a descusut partial bazonul, dar nu ma irita si nu se simte in nici nu fel la pedalat. Doar ca intr-o buna zi se va descoase de tot.

Credeam ca se vorbeste de tricouri :) Personal, desi imi place negru, nu as purta negru vara. Iar iarna nu are nici un farmec pe sub haine. Pentru mine calitatea si culoarea primeaza la tricouri. Nu pot sa ies in "5 culori". Nu e un apropo la nimeni, nu imi plac chestiile scrise, desi unele sunt foarte misto, totusi prefer ceva simplu (kiss style). Tin la tinuta si cand merg pe strada, cand merg cu cainele, pur si simplu e conduita mea si moftul meu sa ma imbrac cromatic. . 

Motiv pentru care merg cu tricou Core de la Rapha. Simplu, fara scrisuri (scrie Rapha transparent), fara fonturi, este mai ieftin fata de Castelli. Nu e cel mai cel de la ei, e basic, insa calitatea e departe de ceea ce ofera Castelli and so on. Oameni si oameni, mofturi si mofturi :P Intr-adevar, pantalonul cu bazon si saua au intaietate. Insa eu as mai adauga 2 lucruri fata de care nu ma pot lipsi si pe le-am descoperit pe parcurs : base layer si vesta. Base layer recomand oricui, fac minuni, atat vara cat si iarna. Cele bune sunt nitel cam piperate ajungand chiar la pret de tricou. 

Cel mai bun tricou de ciclism pe care-l am e de departe un Santic: https://www.aliexpress.com/item/Santic-Men-Cycling-Short-Jersey-Pro-Fit-Four-Colors-Antislip-Sleeve-Cuff-Road-Bike-MTB-Short/32805639271.html

Materialul este extrem de respirabil din cauza "gaurilor" mari semitransparente.

Am dat 24 dolari pe el, mai putin ca pe un Nalini din seria Base care e croit mai prost (niste cusaturi jenante sus in spate) si mai putin respirabil.

Acelasi tip de material il puteti gasi si la alet marci cu rpeturi pe la 15 dolari dar tebuie sa scotociti putin prin lista si sa cascati ochii la pozele de prezentare (unele tricouri au materialul respirabil doar pe laterale).

Are croiala atletica, adica e ingust + marime chinezeasca. Practic Nalini marimea M corespunde cu XL de la Santic (cel putin seria aia).

RHjG1P2.jpg

Eu folosesc de ani de zile modelul respectiv in versiunea cu bretele, in diversele lui iteratii, iar din punctul meu de vedere bazonul e excelent. Modelele fara bretele nu ma incanta deloc in general pentru ca pun presiune pe abdomen / intestine / etc.

• Upvote 1
  • Like 1

On 4/12/2018 at 10:01 AM, LucianLS said:

Cel mai bun tricou de ciclism pe care-l am e de departe un Santic: https://www.aliexpress.com/item/Santic-Men-Cycling-Short-Jersey-Pro-Fit-Four-Colors-Antislip-Sleeve-Cuff-Road-Bike-MTB-Short/32805639271.html

Materialul este extrem de respirabil din cauza "gaurilor" mari semitransparente.

Am dat 24 dolari pe el, mai putin ca pe un Nalini din seria Base care e croit mai prost (niste cusaturi jenante sus in spate) si mai putin respirabil.

Acelasi tip de material il puteti gasi si la alet marci cu rpeturi pe la 15 dolari dar tebuie sa scotociti putin prin lista si sa cascati ochii la pozele de prezentare (unele tricouri au materialul respirabil doar pe laterale).

Are croiala atletica, adica e ingust + marime chinezeasca. Practic Nalini marimea M corespunde cu XL de la Santic (cel putin seria aia).

Am o parere de bibs de la Santic mai exact astia https://www.santic.com.au/products/santic-comfy-bib-shorts si intradevar calitatea este buna, bazonul este comod. Designul e usor exagerat dar nah, design + china = not love.

Santic sint si sponsori pentru https://www.facebook.com/LGXCyclingTeam/, o echipa continentala.
Din punctul meu de vedere Santic, Sobike si Spakct sint toate branduri de cumparat.