altfell

Ghid pentru cumparare echipament

Recommended Posts

Salut,

foloseste cineva modelul asta de pantaloni de la Decathon?
https://www.decathlon.ro/colanti-ciclism-500-barbati--id_8354164.html
Puteti sa-mi recomandati ceva pana in 100 lei? 
Eu folosesc o pereche luata de un site chinezesc si nu prea ma ajuta.
Multumesc.
Ca si@majikstone, folosesc de 6 ani modelul cu bretele.
Sa zic ca i-am folosit cam de 15-20 de ori pe an, cea mai lunga tura fiind de 120km intr-o zi. Arata ca in prima zi dupa tot acest timp.

Sent from my Moto G (5) using Tapatalk

• Like 1

On 5/25/2018 at 2:30 PM, majikstone said:

Eu folosesc de ani de zile modelul respectiv in versiunea cu bretele, in diversele lui iteratii, iar din punctul meu de vedere bazonul e excelent. Modelele fara bretele nu ma incanta deloc in general pentru ca pun presiune pe abdomen / intestine / etc.

On 5/27/2018 at 8:37 AM, Stuparul said:

Ca si@majikstone, folosesc de 6 ani modelul cu bretele.
Sa zic ca i-am folosit cam de 15-20 de ori pe an, cea mai lunga tura fiind de 120km intr-o zi. Arata ca in prima zi dupa tot acest timp.

Sent from my Moto G (5) using Tapatalk

Am trecut pe la Decathlon si am gasit doar modelul cu bretele. Am o curiozitate la voi: cum va descurcati cu necesitatile fiziologice avand in vedere bretelele?

Noi avem trompele foarte mari și lungi și e mai simplu să le desfășurăm de pe pulpă :D ;) 
Dar la asta ajungi după mulți ani de biciclit... 
Acum la-nceput tre' să ai grijă cum tragi în jos de pantalon în zona abdomenului. Materialul se întinde. Dacă necesitatea fiziologică e super-ultra-mega apăsătoare se poate intâmpla să tragi în jos mai cu grabă și să pârâie nițel cusăturile. 

• Haha 3

Am si eu aceeasi problema, cand am mers la medic sa vad de ce ma doare coloana in zona lombara, mi-a zis ca e de la igrasie. Ma gandeam eu ca daca o tot infasor dupa talie nu e bine. 😀

• Haha 4

Păi da, că te strânge pe talie și blochează circulația. Pe pulpă în jos e cel mai comod. :D

• Haha 2

Nu e greu cu bretelele, se trag un pic spre in fata, iar apoi se trage de baza bazonului pana jos si, cu oarece grija, se scoate utilajul pentru activitatile uzuale. 

• Thanks 1

Chiar daca vrei renunta la pantalonii cu bretele, sa nu uiti casca acasa.

Image result for cipollini

• Haha 1

La noi nu e obligatorie casca, in schimb neaparat sa ai sonerie pe ghidon :)

In continuarea discutiei de aici:

7 hours ago, Mookyama said:

Asta se intampla cand comanzi imbracaminte, gen Castelli; desi ai marimea S acasa, se intampla ca S-ul sa ajunga un XXS sau XS. Zici ca au intrat la apa pe drum @-)

6 hours ago, danygrama said:

Cu riscul de a face off-topic, eu am citit destule pareri ale celor care au cumparat si folosit echipament de ciclism de la Castelli si foarte multi recomanda o marime mai mare. 

Ea foloseste Castelli S shorts, nu a vrut cu bretele (nu stie ce pierde, se streseaza cu mersul la toaleta), si am luat tot S , insa cu bretele. Nu i-au intrat nici pe un picior. Apoi am comandat M...si a trebuit sa o indes ca sa intre :) Dupa 5-7 minute de stat in ei, abia putea sa respire. Sa zicem ca erau ok, dar nu pentru ore de stat in șa, a zis ca sunt prea "speed" si prea "aero". Asa ca, cum noi mergem mai endurance, am renuntat la ei. In schimb am pacalit-o si am luat  pantalonii astia cu bretele la o mega reducere si am rezolvat si treaba cu toaleta si treaba cu bretelele, 2 in 1.

2 hours ago, paulrad said:

Eu am luat ce mărime iau de obicei și a fost bună. Problema a fost că tot ce am avut făcut de Castelli s-a dezintegrat într-un sezon. Nu-mi mai trebe să aud de Castelli :) 

Marimea se potriveste cu ce port, desi am mers si am incercat L prima data, exact pe ideea lui Dany :) Totusi, la incalzitoarele de la maini...port XL! Si ma strang! Go figure...Eu am si cazut de cateva ori cu ei (pana am trecut la pedale de mtb), inclusiv cand m-a tras motocislistul dupa el si a fost totul ok, foarte putin trasi. Paddingul a rezistat destul de ok, sa zicem ca au vreo 2000km, insa ii folosesc mai nou la ture sub 70km pentru ca nu ma inteleg cu ei si pe trainer destul de rar. Atat tricoul cat si pantalonii sunt modelul Volo.

Insa o data cu d-ra am luat si eu ceva nadragi de la Castelli mai "tari", tot M. Foarte faini, tot la vreo 40% redusi! Dar abia am intrat si eu in ei. Pesemne, astia mai smecheri sunt mai fit, strang de trebuie sa iti lasi cucu in sertar cand pleci la tura. Si ciorba de fasole! Si cine ar renunta la ciorba de fasole cu ceapa rosie pentru niste nadragi, fie ei si Castelli.

Mi-e sa nu fie vreo porcarie tricourile astea su Star Wars de la Bioracer. Le-am vazut pe la 47euro, reduse. Sunt haioase doar in amintirea vremurilor bune, inainte de Disney. Pareri si pareri...

Aș avea nevoie de o geacă și de pantaloni impermeabili pentru tura de cicloturism.

Sunt destul de convins că cuvântul cheie e gore-tex, dar la geacă nu știu dacă să iau una de ciclism sau una de hiking pe care să o folosesc și toamna/iarna la turele pe jos.

Ceva idei? :)

P.S. Pentru păstrat picioarele uscate ce recomandați? Overshoes sau șosete waterproof.

Nu pari genul de om sa tina de KOMuri, gen aero and shit, drept urmare ti-as recomanda o geaca de hiking, e putin mai universala si mai poti baga ceva si pe sub, daca va fi cazul. Preferabil un softshell, cu gluga neaparat. 

Ti-as recomanda overshoes, caci nu vrea nimeni sa mearga cu shoes uzii, nici macar ca si feeling si ii bine sa ai grija de ei. Daca vrei si soseste waterproof incearca cele de la Sealskinz.

LE. Daca totusi vrei geaca de ciclism, eu o am asta, daca ai intrebari despre ea, da-mi un semn. Insa eu am luat-o la un pret foarte bun, cred ca era 40-50% redusa. Insa imi mentin recomandarea de mai sus pentru cicloturism. Facem si noi asta pe 2-5 zile, insa nu as lua-o cu mine, e pentru fugareala, nu o vad folositoare pentru calatorii.

• Upvote 1

KOM-uri nu pot urmări numai dacă nu-mi fac segmente la mine pe scara blocului.

Pe considerentul că n-am nevoie de o geacă pură de ciclism, căci doar nu o să ies la o tură de Gutin când plouă cu găleata, m-am oprit* la o geacă Mammut Convey Tour. Asta și gândul la o tură mai prin Nord, cândva. :)

JaQgmIo.png

*Se poate schimba oprirea dacă văd ceva mai interesant.

Cat de-n Nord? Ca sa nu zic de Cercul Polar ;)) 

Uite ce zic astia de la tine din link, ca modelul lor are 188 cm si poarta M. La 160 cm ma intreb daca nu o fi X.....S, unde X e deja la putere :P Probabil e typo, adica 180cm.

Altfel, am vrut sa iti zic si de hard shell, dar imi era ca nu e cazul. Cu soft shell oricum o sa ai o limba de 8 coti, ce sa mai zic daca si pedalezi o sa fie nitel chinuitor sau daca faci pushbike. Cu hardshell treci la alt capitol, spre primavara toamna tarzie, unde temperaturile scad sub 10 grade, cu precipitatii si alte chestii care nu iti vor face prea favorabila placerea de a pedala. Recomandarea mea ar fi sa mai sapi nitel online (forumuri, sfaturi), caci 200euro pe ceva ce o sa stea proabil in dulap sau nu o sa o folosesti la ceea ce ti-ai propus, e departe cel mai stralucit gand. 

Ca idee, a pus @Traveller un link de la o expeditie de la un amic comun, pe care o face aproape anual. Ai putea da un ochi sa vezi informativ cam ce au avut la ei, sunt multe poze, probabil vei gasi ceva util. Tura e prin munti, parcursa in cateva zile prin salbaticia frumoasei nostre tari :) 

Pentru picioare uscate iei șosete merino și overshoes.

Cat de-n Nord?

Islanda, Norvegia. Visuri. :)

Altfel, am vrut sa iti zic si de hard shell, dar imi era ca nu e cazul. Cu soft shell oricum o sa ai o limba de 8 coti

Eu încă n-am văzut soft shell waterproof, doar water resistant (cu coating), dar dacă ai ceva interesant în minte, dă un link.

Nu îmi trebuie pentru 1-2 ore de ploaie ci dacă se întâmplă să plouă 3 zile continuu, să-mi pot vedea de drum nu să stau să belesc ochii la tavanul cortului.

Din ce am citit, un hard shell 2.5layers ar fi calea de mijloc: suficient de rezistent, respirabil, ușor și nu foarte scump, iar 3layers ar oferi cea mai mare protecție și respirabilitate, dar având un cost ridicat și dimensiuni mai mari.

39 minutes ago, Traveller said:

Pentru picioare uscate iei șosete merino și overshoes.

Hmm, am tot auzit rețeta șosetelor merino, mai ales pentru evitarea bășicilor la turele pe jos. Am luat și eu o pereche și nu mi s-a părut că fac mare lucru, oare din cauză că era doar vreo 60% lână? :)

Am găsit și ce zice @Mookyamahttps://www.marmot.com/zion-jacket/889169147173.html doar că are greutate aproape triplă față de hard shell-ul Mammut, rezistența la apă e 10 000 față de 28 000 (știu că-s orientative și nu toți măsoară la fel) și costă dublu.

Eu le folosesc cu succes la mers pe jos, alergare, bicicleală. 

Nu e vreun model high-end, din câte-mi dau seama: https://www.ascent.ro/sosete-drumetie-lasting-wks-92149.html

Mi-am luat mai multe perechi de-a lungul ultimilor 3 ani, pentru că mă simt foarte bine in ele.

• Upvote 1

La o geaca normala sa iei in calcul varianta ca poti ramane cu spatele descoperit. Cel putin eu asta patesc cu softshell-ul de munte.

• Upvote 1

Nu e o regula universala care se aplica mereu si la hainele tehnice.In general, softsell-urile, au coarda de elastic in partea de jos, care se poate strange. Ba mai mult, au si aerisiri pe sub brate, cum e cea pusa de Paul in link, desi teribil de scumpa. Chiar si cele din Decathlon au coarda jos si aerisire sub brate. So, no worries! Tot ce trebuie sa faci cand cumperi ceva tehnic trebuie sa vezi daca aplica la necesitatile pe care le ai.

@paulrad dintre toate din lume ai gasit-o taman pe aia mai grea, ai pus-o cap de lista, si gata, softshellurile sunt naspa ;)) Unde mai pui ca are si un pret dublu. Au si Mammut, mai ieftine, daca cauti nitel. Dar pentru un uz minim, te arunci la un echipament destul de scump. Daca intentionezi sa il folosesti mai mult de 10-15 ori pe an, poate merita investitia. In general platesti si rezistenta in timp, nu doar partea tehnica a materialului, constructia, firma, etc. Orisicum, oftshellurile sunt mai des folosite decat hardshellurile care se folosesc in zona mai putin prietenoase cu vremea.

Ideea e sa stabilesti in ce conditii mergi, ce temperaturi aproximative vei avea, daca mergi cu cortul sau nu, etc, in functie de asta iti faci lista echipamentului. Iar daca majoritatea timpului ti-l petreci pe bicicleta, mai ales in zone nordice, fiind multe dealuri, faci overheating, ceea ce nu e ok, nici pentru efort indelungat si nici pentru sanatate, poti raci foarte usor. Altfel, poti evita situatii de ploaie si stand sub o streasina sau sa tragi sub un copac si sa pui o foaie de cort peste toate cele, inclusiv peste voi.

Important e sa stai uscat, haine sigur vei mai avea la tine in geanta.

Sosete cu merino folosesc si eu, +40-50%. Le folosesc cand merg la munte sau cu bicicleta la munte si e nitel mai frig. Si sa ai extra, e important sa ai picioarele uscate.

Da,daca e tricou special de ciclism asa il port de scurt.Ce ti se pare anormal?

De obicei se pedalează cu mâinile pe ghidon, deci da. Dacă mă plimb prea țanțoș și cu nasul pe sus la o terasă, iese buricul la înaintare.

• Haha 1

Eu mi le-am luat ca sa ma simt confortabil cu lungimea si cand nu pedalez, ce e drept sunt o idee largi pe mine tricourile. O sa incerc si o marime inferioara.

Mărimea la tricourile de ciclism, în principiu e cu un ordin mai mică decît alea de bumbac pe care le porți în viața cotidiană.

De ex, eu am tricouri L, iar alea de ciclism sunt M.

Ideea e să nu fluture pe tine, iar de purtat altundeva decît pe bicicletă, exclus.

Maxim le mai folosesc la alergare, dar atît.

-end off-topic-