altfell

Ghid pentru cumparare echipament

Recommended Posts

Exista si haine calduroase , o geaca cu puf e de exemplu ... calduroasa, dar sunt 2 variante , sa fie calduroasa(nu poti face efort intr-o geaca calduroasa pt ca nu elimina transpiratia asa bine ) sau respirabila(geaca tehnica de iarna http://www.backcount...ops-jacket-mens )

Cea mai buna combinatie cred ca e sa ai un tricou mulat(din acela termic) , apoi un polar subtire si ultimul strat o geaca tehnica( din aia foarte subtire ) . Cu astea 3 poti face combinatii cat sa iti fie bine primavara , toamna si iarna(tricou mulat mereu pe tine , iar toamna si primavara pui doar geaca apoi iarna pui si polar) . L-a pantaloni la fel , niste colanti si apoi niste supra-pantaloni . Bineinteles e doar teorie ca daca incepi sa cumperi ... geaca 5 mil , tricou mulat + colanti 3 mil , polar 1 mil , supra pantaloni 4 mil + sosete , caciula , manusi 2 mil se ajunge undeva pe la 15 mil http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

Preturiile puse sunt in caz ca cumperi de la noi din magazine , daca comanzi de pe net iesi cam cu 30% mai ieftin .

sa-mi dau si eu cu parerea.am iesit duminica trecuta in bulgaria,pe linga russe ca e linga casa.afara -6 grade.un tricou ciclism mineca scurta si o pereche pant.scurti fara bretele.peste acestea,un tricou cu mineca lunga si pantalonii windstopper.o geaca subtire,usoara adusa de pe afara,gen pufoica cu puf dar nu cred ca are puf,calduroasa si f.usoara.pantofii de mtb si peste ei overshoes biemme(ptr.pant.de sosea dar in lipsa,i-am tras peste aia de mtb.manusi obisnuite,de piele,o caciulita si peste ea casca.am pedalat cam 50 km fara probleme.in toamna am luat o plasa in baiului,am pastrat maieul de bumbac,ce prostie,si peste el tricoul de ciclism si o geaca mai grosuta.la intoarcerea pe sosea,in noe.se intimpla,din valea doftanei pina in cimpina unde aveam lasata masina,am avut o bucata de gheata in spinare,cu tot pedalatul,nu ma incalzeam.tricourile de ciclism direct pe piele,transpiri si iese afara,nu ramai cu gheata in spinare.asta din experienta mea recenta.

am uitat sa zic,doi pantaloni cu bazon au avantajul ca ai moale la poponet,cam simti asa...parca ai avea un pampers dar e bine ptr.sezut.de ce pant.fara bretele primii si doar ceilalti cu bretele?intelegeti voi de ce,basca windstopperi au si fermoar in fata,nu te chinui cind ...faci pana de tufis.

Am cautat pe forum dar nu m-am lamurit din ce am gasit.

Pantalon lung (nu grosi de iarna) versus pantalon scurt + incalzitoare. Idem la tricou. La prima vedere pare o solutie mai economica, pentru ca in loc de pantalon lung (tricou) cumperi doar incalzitoare, si mai practica, pentru ca daca in mers ti se face prea cald sau prea frig, poti sa le imbraci/dezbraci rapid si in plus incalzitoarele nu ocupa asa mult loc ca bagaj. Insa doar cine a folosit poate spune realitatea, daca vrea.

Acum depinde de fiecare cand ii e frig si nu. Eu nu am tricou cu maneca lunga insa am iesit cu tricou de ciclism+incalzitoare + vesta winstopper la 8 grade si era borderline. Ba frig ba cald depinde de candenta. Poate la tricou ar merita o geaca insa nu de iarna....ar fi buna toamna insa la maratoane de exemplu ar cam mult - ca te incalzesti serios acolo. La pantaloni am decis sa imi iau de iarna unii si pent toamna/primavara am o pereche de pantaloni normala de fas; merg bine cu o pereche de sosete pana la genunchi.

Atunci cand vorbim de toleranta la frig fiecare persoana este diferita.

Eu prefer sa folosesc pantaloni lungi si o pereche de pantaloni scurti trasi peste.

In partea superioara folosesc o bluza de corp speciala, tricou normal si in functie de temperatura iau pe mine o vesta sau o bluza cu maneca lunga.

Utilizez maneci si craci doar primavara si toamna, cand plec la plimbare sau la inceput de tura(daca este putin racoare), urmand sa le dau jos cand ma incalzesc.

Repet, nu exista o regula.

• Upvote 1

In primul rand ma intereseaza daca incalzitoarele stau bine pe corp cu orele. Adica nu cad, nu se rasucesc, chestii de-astea. Am vazut la unele niste benzi de cauciuc de fixare, la altele nu. Alea fara benzi pot crea probleme? Ca izolare termica trebuiesc comparate cu pantaloni/tricouri cu grosimi sau materiale similare, de-aia am si exclus de iarna ca nu am vazut incalzitoare asa groase.

Incalzitoarele nu pot inlocui echipamentul de toamna / iarna / primavara.

Intotdeauna mi-am luat incalzitoarele ca rezerva, nu ca echipament pe care sa-l port uzual.

Am avut efectiv nevoie de ele doar de 5-6 ori, iar de doua ori nu au putut face fata conditiilor. Dar nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost daca nu le aveam.

Eu am niste incalzitoare (prelungitoare) de maini si bicioare destul de bune. Dar pe perioade lungi de folosinta, trebuie sa aranjez elasticul.

Viorel benzile de fizare sunt dintr-o membrana siliconata. Cand fac aderenta pe piele acolo raman, fara sa alunece sau miste pana te decizi tu sa le scoti. Fac aderenta si pe pantalonii de ciclism sintetici dar ceva mai putin decat pe piele. De aceea este de preferat sa fii macar tuns pe picioare ca pe "mohair" nu adera prea bine mai ales daca ai pilozitate accentuata..

Ia de bun ce a scris Ovidiu. Manecile si cracii nu-s pentru ture lungi ci pentru cele rapide sau scurte. In turele de cateva zile sunt utile ca rezerva de pus peste...(ce spune ombun).

Si manecile si cracii sunt de diferite calitati si eficienta lor este corelata la calitate.

Stie cineva un tabel cu masuri,(functie de marime) pentru echipament Nalini?

Ma intereseaza pentru tricou si pantalon scurt,daca are cineva si vrea sa masoare marimea M...

E fit fit daca este pentru tine.

Idem si Santtini. L este ceva mai lejer. Noi aveam cam aceleasi masuri.

Ieri am intrat in posesia comenzii de echipament de pe bike24. Ca si haine mi-am luat:

1 Pearl Izumi Elite ThermaFleece Tights 79,90 EUR 79,90 EUR

11111036

Size/Color: L (50) - black 021

1 Craft Cool Mesh Superlight SL Undershirt 29,90 EUR 29,90 EUR

194378

Size/color: L (6) - 52/54 - white

Azi la 0 grade si pe ninsoare am iesit sa testez echipamentul. Am folosit si o cagula baclava de la BUS (cea de 80 lei). Baclavaua a fost foarte buna si chiar la cap am stat confortabil. Am avut si husa de casca pentru a nu ma ninge pe cap insa s-a facut condens de la transpiratie, fara discomfort insa.

Am fsot incaltat cu pantofi de treking si punctul slab au fost sosestele, desi lungi pana sub genunchi totusi subtiri. La gelezne mi-a fost frig.

In conditii lipsite de vant as concluziona ca pantalonii sunt de la 2-3 grade in sus. La zero erau marginali: nu imi era cald insa nu imi era frig, doar putin rece, putinul acela devenind putin mai mult uneori. Poate cu o pereche de sosete mai bune se mai schimba putin situatia. Imi place la ei ca au fermoare jos ca sa ii imbrac mai bine, au cateva zone reflectorizante, par a se curata usor. Nu au buzunare si nici slitz (sistem cu siret sus).

Maioul e k insa oricum e in seria COOL deci de vara, nu e ca sa tina cald. Insa eu l-am luat ca sa nu tina ud. E de tip mesh fiind ca o plasa avand in ochiuri o tesatura mai rara. Nu am transpirat prea mult asa ca nu pot trage concluzii inca.

La picioare de ce n-ai pus huse de pantofi?

Iar in loc de o pereche de sosete mai groase eu folosesc doua perechi mai subtiri intre care pun in jurul gleznelor niste hartie. Ce hartie? Ati ghicit. Igienica.

neaparat iti trebuie o pereche de ochelari ,

-fotocromatici,

- rezistenti

-cu protectie praf,

- antizgirieturi,

cei mai buni si iefini sunt acestia:

http://www.eyeshop.com/index.php/en/model/Casco/Profile%20Vautron/Sport%20sunglasses/Casco-Profile-Vautron-Sport-sunglasses-Casco-on-Eyeshop.com

cine e interesat poate participa la o comanda cu transportul gratuit.

Lasati mesaj PM

E buna asta cu hartia. Am vazut la niste colegi de pedala ca isi bagau ziare pe sub haine pe post de windstoper. Tine si de cald chiar e foarte eficienta.

E buna asta cu hartia. Am vazut la niste colegi de pedala ca isi bagau ziare pe sub haine pe post de windstoper. Tine si de cald chiar e foarte eficienta.

am vazut si in TdF: chiar in varful catararii isi puneau baietii ziare pe sub tricouri sa le tina de cald pe coborare :)

Da, chestia asta cu hartia de ziar este f veche. Am auzit ca asa procedau si pe front cand era f frig.

E bun si ziarul la ceva, chiar daca '

'... :)

La picioare de ce n-ai pus huse de pantofi?

Iar in loc de o pereche de sosete mai groase eu folosesc doua perechi mai subtiri intre care pun in jurul gleznelor niste hartie. Ce hartie? Ati ghicit. Igienica.

Eu port pantofi de treking, mult mai mari/largi decat cei de ciclism (insa comozi, cu Goretex) astfel incat e destul de greu de gasit husa pentru ei. Sosetele acelea erau subtiri si clar nu trebuia sa ma astept sa imi fie ok la glezne...cu ceva mai gros ar fi fost mai bine...nu era chiar atat de frig si nu batea vantul deci nu avea rost hartia...si la glezne te mai uzi, daca puneam si hartie...se facea portelan.

Azi am mai iesit la o tura, mai lunga - pana la Baneasa. Temperatura varia intr 5 si 5.5 grade. Panalonii sunt ok insa la genunchi e putintel cam rece...o sa imi iau o pereche de knee warmers si o sa fie totul ok.

Referitor la casca de ciclism eu am gasit in Carefura la 37 ron o casca DHS , este mare , pt capul meu , arata ok si este destuld e tapana . Nu a suferit nici o troznitura nici ea , nici eu si sper sa nu fie cazul . Este f adevarat ca merita sa-ti cumperi o casca BUNA , dar sa dai 160 ron pe o casca si sa spui ca o schimbi dupa 3-5 ani , desi nu are nimic sau la prima troznitura ... nu stiu ce sa spun . Ar inseamna ca ar fi ceal mai scump consumabil obligatoriu al bicicletei . Pana la urma diferenta intre o casca de 37 ron si una de 160 ron nu este mare , ci doar intre a purta casca si a nu purta .

Pana anul trecut imi era greu sa ma obisnuiesc cu ochelari de bicla , acum nu pot pleca fara ei de acasa , sunt super . Eu folosesc un set de la Decathlon de 75 ron , cu 4 lentile , de obicei pe cele transparente le folosesc , pentru ca nu a dat caldura .

Manusi folosesc numai fara degete , ieftine ( 15 - 35 ron ) , pentru ca se cam murdaresc repede , ceva de la Altrix si alta marca necunoscuta , dar cu tot ce trebuie pe ele . Ceva mai decet ar fi pe la 65 ron , dar nu am vazut NICI o diferenta si doar de imagine ... sincer nu cred ca se merita .

Iarna sau sub 14'C nu ma risc sa merg pentru ca nu am echipament si nici nu-mi permit sa dau peste sute de euro pe el , pentru ca ma plimb sa ma relaxez si sa mai dau jos cateva kg pe an , nu de performanta .

Ca pantaloni folosesc 3 perechi scurti , 2 mulate cu bazon si unul cu pantalon + mulat cu bazon . Vreau sa iau ceva cu bretele pe viitor , dar nu stiu cum m-as simti cu el , mai repede as lua unii lungi si o bluza cu maneca lunga windstopper , dar astea costa ... Tricouri am si sperciale de ciclism , ca astea mi-au placut , ceva intre 30 - 85 ron ... chiar se simte diferenta si nu transpir vara in ele , dar trebuie sa ma ocup si de cele mai grosute pe viitor .

Deocamdata nu as lua SH ... sincer nu cred ca merita diferenta . M-am gandit pentru incaltari sh cu SPD de MTB , dar ... mai bine mai stau un an si strang ceva bani decat sa iau ceva sh , de care sa-mi para rau .

Salut!

Ma pregatesc pentru sezonul de toamna si imi caut o pereche de huse pentru pantofi. Caut ceva impermeabil, neaparat. Nu ma intereseaza protectia impotriva frigului.

Orice parerea bazata pe experienta e binevenita.

Spor!

Vreun sfat, o parere in legatura cu achizitionarea unor sosete termice pentru -5 -15 grade, exclud din start husele pentru pantofi din neopren sau alt material pentru ca nu am pantofi spd, am pantofi tip adidas pe platforma mare cu multe cuie (10) si sar rupe husa.

Va rog pareri numai din experienta nu din studii.

Multumesc

Multumesc @totis, intr-adevar "incalzitoarele" sunt cea mai buna solutie dar sunt de unica folosinta, deci pe parcursul unei ierni o sa cheltuiesc pe "incalzitoare" cam cat as da pe o bicicleta sh.

stiu ca ture mai lungi, unde sa-ti trbuiasca, faci numai la sfarsit de saptamana. ar iesi cam 4 pachete/luna, deci cu 80 lei ai terminat iarna. o pereche de ciorapi din neopren, ptr luat direct pe picior, sunt mai mult si oricum iti vor ingheta picioarele pe pedale.

daca vrei foarte ieftin, ciorapii obisnuiti, infasurati in ziar si din cand in cand, cateva sute de metri la pas :)