altfell

Ghid pentru cumparare echipament

Recommended Posts

Uita-te pe AICI, sigur vei gasi ceva potrivit.

Eu am avut o experienta total neplacuta cu magazinul respectiv, de fapt mai mult o mare nesimtire din partea lor si nu l-as recomanda nimanui.

Daca vreti ceva cu adevarat performant si pretul nu e un impediment, incercati produsele de la SealSkinz. Nu exista la ora actuala nimic mai performant din cate stiu. Nu le-am incercat, fiind peste puterea mea de cumparare, desi pana la urma o sa rup din buget pentru o pereche de sosete. Se importa in Romania: http://magazin.rucksack.ro/category_79.html

Confirm calitatea Sealskinz; am folosit manusi, caciula si ciorapi de la ei si reclamele nu sunt povesti. Gasiti inclusiv pe youtube teste cu produsele lor, iar importatorul lor e mai mult decat implicat in miscarea alpina romaneasca.

Da, se pare ca produsele Sealskinz sunt bune dar pentru buzunarul meu sunt cam scumpicele, oricum multumesc de informatie.

Ati tot vorbit voi de Sealskinz. Nah ca acuma m-am facut cu 1 pereche de ciorapi, un beanie si o pereche de manusi :)

Sunt foarte curios cum se vor comporta.

Pe langa magazinul din Galati, online le-am gasit produsele doar pe wiggle.co.uk.

Au venit sosetele. Azi pe seara le testez.

Au 3 straturi. Cel interior e Coolmax, cel de mijloc e stratul waterproff / windproof, iar cel exterior e din Nylon. Par facute sa sufere mult. Sunt relativ grosute (cei de la magazin m-au avertizat ca sunt "subtiri" - daca astea sunt subtiri ... :) ). Au sus benzi fosforecente (sau high visibility sau ce or fi) care sunt late de un deget. Cred ca se vad bine din masina.

Bonus: distractia de la birou cand le-am spus ca mi-am luat o pereche de sosete de 125 de RON.

Am dat 2 ture cu Hi-Vis Socks de la Sealskinz. Aseara si azi dimineata, cand a fost destul de frig, dar foarte uscat (1-2 grade azi dimineata cred).

Impresii:

- Nu va asteptati sa fie la atingere la fel de placute ca si sosete clasice de ciclism. Ai senzatia ca iti bagi piciorul intr-o punga. Stratul interior de Coolmax e destul de rugos (daca ai picioare delicate iti dai seama).

- Nu sunt facute pentru stat in mediu cald. Dupa vreo 5 minute de stat cu ele prin birou, mi-a transpirat piciorul bine de tot. Ceea ce nu a fost atat de placut. Sa le combini cu niste overshoes mi se pare overkill si am o senzatie ca se va incalzi prea mult laba piciorului (nu am testat inca acesta varianta)

- Ca si protectie termica nu sunt la fel de bune ca si niste overshoes sanatosi si asta din cauza ca aerul rece trec prin pantof si se loveste de stratul ala subtire de windstopper. Chiar daca nu trece prin acest strat, aerul il va raci si in cele din urma se va raci si piciorul. Cred ca se numeste convectie chestia asta... in fine.. Aerul nu trece prin windstopper. Stiu pentru ca am pedalat si fara nimic decat cu soseste normale de ciclism si stiu cum e sa iti suiere aerul rece direct prin picior.

- Ca respirabilitate, dupa vreo 30 de minute de pedalat agresiv, piciorul era uscat. Cu siguranta dupa folosiri si spalari repetate, se vor mai infunda porii si va respira mai putin. Cand am overshoes-uri, piciorul e intotdeauna putin transpirat la sfarsit (la aceeasi temperatura).

- Nu am testat impermeabilitatea lor dar par sa fie asa cum spune la reclama (sa iti bagi piciorul intr-un lighean cu apa si sa il scoti uscat - piciorul macar- )

In concluzie: Mi se par o solutie intermediara. Overshoes-ul o sa isi faca mai bine treaba. Singura circumstanta in care le vad superioare este una similara cu Primaevadare de anul trecut. Pedalat prin mult noroi si apa. Daca ai niste overshoes, se vor incalzi picioarele bine de tot, iar apa care intra in pantof, acolo o sa stea in loc sa se evapore. Daca ai sosete din astea, va fi mult mai comfortabil. Desi apa prin evaporare va reduce mult temperatura sosetei, nu va fi nicidecum atat de rau ca si cu o pereche de sosete normale. Mie imi pare bine ca le-am luat pentru ca ma enerveaza overshoes-urile. Sunt greu pus si mi se pare ca izoleaza prea bine uneori. Mie mi se potriveste solutia asta intermediara. Nu stiu la altii cum stau lucrurile.

Interesant: Se spala cu detergent normal. Eu le-as clati suplimentar ca sa nu ramana reziduuri pe membrana. Dar la uscat trebuie sa le usuci pe ambele parti (sa le intorci pe dos). Daca le lasi asa cum sunt o sa ai surpriza sa fie inca ude inauntru :).

• Upvote 2

Multumim pentru review-ul foarte bun @guzganu.

Au venit sosetele. Azi pe seara le testez.

Au 3 straturi. Cel interior e Coolmax, cel de mijloc e stratul waterproff / windproof, iar cel exterior e din Nylon. .

inseamna ca ce ai tu e ceva diferit de ce spuneau baietii care au mers in expeditia grozava din Islanda ca au purtat

Toti am avut sosete si manusi de neopren, si Sealskinz, dar acestea din urma au fost o dezamagire, a trecut apa prin ele in mai putin de o ora, si asta doar expuse la ploaie si vant nu imersate cum poti vedea pe site-ul producatorului. Au totusi un atu, partea interioara e de lana, tin cald chiar si ude.

Eu am pedale platforma (inca :> ) si n-am alti pantofi pentru pedalat decat unii pentru alergare (adidas marathon 10) si de cand s-a lasat vremea recea sufeream ingrozitor de frig la laboante. Acum vreo saptamana am trecut prin Decathlon si in disperare am dat 45 lei pe o perche de sosete de ski (ceva cu RNS 700 in compozitie). Frigul tot il resimt dupa 32 de km, dar muuuult mai putin si doar din cauza vantului. Una peste alta nu-mi pare rau de banii cheltuiti pentru ca nu mai ajung la birou cu labele amortite de frig.

Scrie Coolmax pe ambalaj.

Mi-a tras o soseata pe mana, m-am dus la baie, am dat drumul la robinet (jet mediu) si am bagat mana cu soseata cu tot sub jet vreo 20 de secunde. Cand mi-am scos-o, mana era uscata. Perfect uscata.

Asta nu inseamna ca nu se poate forma umezeala inauntru (transpiratia, condens etc). De asemenea, daca ploua va intra apa in ele pe sus (unde se termina soseata si incepe pantalonul sau piciorul).

Urmeaza test la manusi si la beanie. Alea ajung sapt viitoare.

pe site-ul lor am vazut ca nu toate sosetele sunt waterproof, decio e posibil ca baietii respectivi sa fi luat unele fara protectie la apa.

Am testat si manusile si beanie-ul de la ei.

Manusi: http://www.wiggle.co.uk/sealskinz-extra-cold-weather-cycle-gloves/

Plusuri:

- Tin cald. Au mai multe straturi si isi fac treaba bine chiar daca sunt temperaturi negative sau sufla vint / mergi repede.

- Au in palma niste chesti cu "gel" care sunt foarte bune pentru amortizat socurile si vibratiile

- Pe aratator si mijlociu au un material care sa fie mai putin alunecos si sa iti stea degetele bine pe frane / schimbatoare

- O banda reflectorizanta pe exteriorul manusii

- Materialele folosite preponderent sun nylon-ul (pt exterior) si polyesterul pe interior

- Pe degetul mare e o bucata de material mai soft si mai aderent - probabil pentru sters anumite secretii nazale specifice pedalatului pe frig :) Suprafata e relativ mica.

- le poti prinde una de alta. ori nu le pierzi, ori le pierzi pe amandoua :)

- se lungesc pe incheietura mainii, putand fii stranse cu un velcro.

Minusuri:

- Dezavantajele tin mai mult de tipul acest de manusa, nu de ce treaba au facut cei de la Sealskinz

- Fiind mai multe straturi, nu ai aceeasi senzatie de "grip" ca la manusile simple, mulate de ciclism. Straturile aluneca unele peste altele.

- Este mai voluminoasa si ca urmare nu ai aceeasi dexteritoate. Dar cred ca te obisnuiesti cu timpul. Daca ai un Ipod in spate cu castile bagate in el si vrei sa schimbi melodia atunci cand stai la stop.... chiar e enervant :)

Nu am testat impermeabilitatea lor- dar nici nu ma vad facand asta prea curand :) Umezeala in regim de 0-5 grade C.....brrr. Pt umezeala la temperaturi mai mari, imi iau manusile de vara.

In ce priveste Beanie-ul - alegeti-va o culoare normala (negru :P). Arat trist cu un fes rosu purpuriu in cap... E windproof, dar nu am testat impermeabilitate. Aviz pt cei cu mecla mare, chiar la cea mai mare marime - tot va sta stramt pe cap. Nu o sa insist sa il port - chair detest orice cipilica de pus in cap (in afara de casca).

Voi de unde va luati echipament pentru ciclism(in afar de magazine gen decathlon)?Am observat ca la noi nu pre este o piata serioasa pentru asa ceva.Am inteles ca este o firma din Timisoara,Cottontex,care face echipamente.A cumparat cineva de la ei pana acum?

Ieri, la o temperatura de -5oC pentru mai bine de 3 ore de pedalat si stat afara in zapada si pe gheata, am folosit incalzitoare pentru talpi adica asta, oferite de @totis, caruia ai multumesc pe aceasta cale. A fost ceva de vis pentru picioarele mele, care nu se impac deloc cu frigul, am circulatie foarte proasta mai ales la virful degetelor.

Pentru manusi cautati orice produs/marca avand in compozitie 3M Thinsulate Insulation.

Folosesc asa ceva si sunt imbatabile. Cu mult peste produsele clasice, chiar cele din Top 7" Winter Cycling Gloves ".

Ma refer la temperaturi sub -10 gC.

@sopinel:Salutare sopinele.Am aceeasi pb.ca si tine,circulatie periferica foarte proasta si cum lucrez pe afara,in frig,mereu am de suferit.Cum sunt aceste brantzuri,se simte ceva incalzire?La picioare am cele mai mari probleme,cu toti superbocancii cu care umblu tot imi ingheata talpile picioarelor,mai ales partea dinspre fata cu degetele.

Mai arunca si tu un ochi pe literatura de razboi dl @mihaighimpu.

Carton sau file de ziar taiate dupa conturul talpicului si tadaaaa! inghetul dispare ca prin minune.

Daca suporti, ciorap de lana 100%, direct pe piele ;) Uiti ca a existat inghet vreodata.

Solutie testata si verificata la -30 gC ;;)

Eu am venele la suprafata si circulatia poate fi oricum ca tot inghet bocna.

Bocanci de la SAO "ajustati" cum am zis(eu am mai pus si un strat subtire de pasla) + manusile de care am zis mai sus si se fini la comedy cu frigul la ghiare.

Am incercat cu ziare, cu cartoane, cu pungi, cu ciorapi de lana, am infasurat toata laba piciorului in material windstopper, absolut nimic in plus, degetele tot ingheata de nu le mai simt. Sambata am pus pe talpa ghetelor o pereche de incalzitoare ca din lincul de mai sus si va spun ca a fost un adevarat rai pentru picoare dar mai ales pentru degete, functioneaza perfect. E adevarat ca pe la ora 18 nu mai emanau caldura adica nu au tinut 9 ore, asa cum scrie pe ambalaj dar tot au tinut 7 ore. Le recomand cu caldura tuturor care au probleme cu extremitatile picoarelor. Acum pe piata sunt multe firme care produc asa ceva dar nu cred ca sunt diferente mari intre ele.

Vin si eu cu o intrebare... cum si de unde as putea sa intru in posesia unui echipament radioshack ? Pana pe data de 23.06 imi trebuie. Stie cineva pe cineva care aduce ?

Cel mai ieftin de pe ebay, dar cred ca dureaza ceva mai mult timp sa vina din China.

O intrebare: am auzit opinia ca nu este indicat sa bagi (dupa spalare) in balsam echipamentul respirant, intrucat isi pierde proprietatile de a elimina transpiratia.

Adevarat sau fals?

La ce te referi cand spui echipament respirant ? Interesanta expresie !!! Si ca raspuns : nu cred.