altfell

Ghid pentru cumparare echipament

Recommended Posts

S-ar zice că e adevărat, în plus nu văd rostul balsamului: îmbrăcămintea sintetică e relativ moale la atingere.

Pai: respirant = prin care "respira" corpul, adica permite evacuarea transpiratiei si ventilatia. Adica nu esti transpirat "ca porcu" la sfarsitul unei ture. De transpirat transpiri, dar esti si uscat aproape instantaneu.

Intr-adevar, este deosebit de moale, dar nu asta era ideea, balsamul ar fi avut darul sa evite electrizarea - materialul fiind poliester (ceea ce, oricum, marturisesc ca nu mi s-a intamplat).

Eu folosesc ciorapi lungi din bumbac, pentru ski, luati de la Hervis...Nu ai nicio problema cu frigul, nu transpiri, sunt super...

Sa cumpar pantaloni(lycra cu bazon) de la decathlon sau bikewear ?

La decathlon parca erau putin peste 200 ron , la bikewear erau ceva mai ieftini .

Daca aveti si alte sugesti , ar fi binevenite(ma intereseaza bazonul sa fie de calitate sa reziste la ture lungi) .

Eu vreau sa imi iau pantalonii ala de la Decathlon, la 37 de lei, merita?

Sa cumpar pantaloni(lycra cu bazon) de la decathlon sau bikewear ?

La decathlon parca erau putin peste 200 ron , la bikewear erau ceva mai ieftini .

Daca aveti si alte sugesti , ar fi binevenite(ma intereseaza bazonul sa fie de calitate sa reziste la ture lungi) .

Banuiesc ca nu se pot compara pantaloni de la Decathlon cu ceva de la Nalini sau Biemme :) Alegerea e clara din punctul meu de vedere. In afara de niste manusi de vara, nu pot sa zic ca am fost multumit de vreun echipament de la DEcathlon de bici

@@octav Problema e ca echipamente nalini si altele de genu , gasesti pe dx.com la preturi infime . Cum aflu daca sunt originale sau nu ?

Mie mi se par chiar buni pantalonii cu bazon din Decathlon, cel putin modelul ala 5 (in fiecare an isi schimba numele, dar ramane indexul 5) care costa 120 de lei. 7-le e deja avionistic, cu bazon cu gel si alte minuni, iar pretul e dublu. Cu 5-ul am facut ture de 150+ km si n-am avut absolut nici o jena/iritatie/durere. Nu vad ce mi-ar putea oferi in plus alta pereche de pantaloni cu bazon. Si e dragut ca de la un an la altul mai schimba putin modelul imprimeului, iar bazonul ramane de aceeasi calitate excelenta.

Eu imi iau de vreo 4 ani de acolo echipamente(aproape numai de la bikewear) si sunt ft multumit. Am avut o pereche de pantaloni si tricou de la chinezi si am scapat de ele repede :)

@@majikstone: sa pui mana pe ceva de la Assos, s-ar putea sa iti schimbi parerea :P Urmatoarea cheltuiala majora o sa fie un echipament complet de la Assos

@@octav Problema e ca echipamente nalini si altele de genu , gasesti pe dx.com la preturi infime . Cum aflu daca sunt originale sau nu ?

Compari preturile unuia din acele site-uri cu cele ale distribuitorilor autorizati de firma producatoare.

Nalini spre exemplu sunt facute in Italia. Ma indoiesc sa fie importate de chinezi si apoi sa le dea mai ieftin in Europa.

Un distribuitor Nalini in Italia:

http://www.all4cycling.com/shop/cycling-jerseys-c-172_334.html?cPath=172_334&sort=2a&filter_id=16

Un distribuitor Nalini in Romania:

http://www.bikewear.ro/Tricouri-imprimate/View-all-products.html

dx.com sau alte firme chineze n-or sa comercializeze produse Nalini. Vei vedea echipamente de genul Team Nalini.

Am un echipament importat din China si nu zice nimic pe etichete, nici din ce e facut, nici cine e producatorul, nici unde e produs.

Mi-am gasit un pantalon SH, cu bretele, si cu un bazon decent, firma Aitos, nemteasca.

DSC08224.JPG?gl=US

DSC08225.JPG?gl=US

DSC08226.JPG?gl=US

Toata distractia m-a costat 45 lei, 35 pantalonii, 10 tricoul, care-i Crane. Azi m-am dat cu ei vreo 2 ore, alta viata, fata ce celalalt pantalon, mult mai comozi si la sezut, si la bijuterii.

In Decathlon Militari aveau pantaloni de iarna pt ciclism la pretul de 30 lei. Mai aveau 4-5 buc marimea L si XL. Bazonul e cel intalnit la pantalonii scumpi ai marcii lor, B'Twin.

Ce pantaloni cu bazon in care sa nu transpiri, recomandati?

Multumiri anticipate!

Pentru ca tot vine sezonul rece, va rog sa-mi permiteti sa va ofer o informatie care se poate dovedi folositoare. Este vorba de manusi si in special de manusile pentru iarna fabricate de GORE BIKE WEAR. Tocmai ce am achizitionat modelul "Fusion SO windstopper". In mod normal pentru toate manusile cu degete lungi de la diversi producatori (Campagnolo, Assos, Shimano, Pro) am ales marimea XL (24-26 cm aproximativ) si care mi se potriveau bine. Pentru ca erau la un pret bun am decis sa cumpar inca o pereche. Citind diverse review-uri am retinut ca multa lume se plangea ca sunt mici si, in cosecinta am cumparat XXL. NU M-AM INSELAT DELOC. Se potrivesc perfect. Poate (si) din cauza ca sunt fabricate in China.

Asa ca, mare atentie la alegerea marimii si spor la pedalat.  

http://www.bike-discount.de/shop/k717/a56015/fusion-so-windstopper-gloves.html?mfid=454

Salut, 

Ca sa nu incarc cu alt topic, imi permit ca continui putin aici.

Ce echipament folositi pe vreme rece? Incerc sa-mi fac garderoba pentru frig si imi lipsesc ideile. 

Mentionez ca am de gand sa continui turele prin padure, foarte putin pe sosea. 

Multumesc! 

Cap: buff + casca

Corp: bluza cu maneca lunga + polar

Picioare: pantaloni scurti cu bazon + pantaloni lungi (sintetici, mulati, fara bazon)

As adauga ca geaca sa fie una din aia cu aerisiri si de preferinta cu buzunare in spate

Nu e chiar legat de ciclism, dar avand in vedere ca o sa ii folosesc si la pedalat, cred ca se incadreaza.

Am vazut la Hervis niste bocanci Salomon (nu stiu exact modelul) la vreo 370-380 de lei redusi de la 500. Totusi mi s'au parut cam ieftini fata de preturile de pe site-ul oficial si am auzit si ceva zvonuri cum ca Hervis ar mai vinde produse contrafacute.

Modelul era asemanator cu asta: http://www.salomon.ro/authentic-gtx-m.html

Deci daca stie cineva ceva despre asta, sau i'a pipait prin magazin si poate sa isi dea o parere, va ascult(citesc) parerile.

Eventual astept si alte  recomandari intr-un buget de ~350 de lei de bocanci , neaparat waterproof care sa mearga la pedalat dar si la purtat de zi cu zi.

Multumesc!

Ma indoiesc ca hervis are avea produse contrafacute. Zi-ne, te rog, sursa, Au o gama destul de mare de salomon si sunt printre putinii care au reduceri pe bune..adica si la 50-75%.

Vezi ca talpa la salomon nu e printre cele mai tari - daca ai pedale cu tepi s-ar putea toci repede. Eu am reusit sa tocesc destul de repede o talpa de salomon - asemnatori cu ce a pus tu - cam in 3 ani.

Pentru magazine de bocanci vezi aici o lista http://www.carpati.org/link-uri/ - destul de completa.

Eu si prietena avem ambii niste salomoni luati de la hervis. Nu par contrafacuti, s-au tinut foarte bine de un an de zile incoace, ca si material si permeabilitate. Ca si marime, stangul meu e jumatate de marime mai mic decat dreptul :)  N-as da vina insa pe contrafacere ci pe un simplu defect de fabricatie si pe prostia mea de a nu verifica bine la momentul respectiv.

Un prieten, care a auzit de la alt prieten...stiti voi..vocea poporului...dar am zis sa mai cer o parere.

M'am decis sa ii cumpar. Nu voi pedala foarte mult cu ei, tot la mers vor fi folositi in principal deci nu imi fac griji ca o sa le tocesc talpa prea repede.

Modelul exact e Campside mid gtx. Nu il regasesc pe site la salomon, deci probabil e ramas de anul trecut si astfel se justifica reducerea.

Avand in vedere ultimele investitii in echipament ma intreb daca nu cumva cheltuiesc excesiv sau doar strict necesar. Observ cum se duc o data la 4-6 luni cate 500 euro.

Ultimele luate: pantaloni 3 sferturi, o pereche de pantaloni scurti, doua jersey-uri scurte, 2 jersey-uri lungi, 1 bluza antivant/ploaie, un gilet/vesta, manusi cu degete, un kit de curatare/ungere lant si o perie speciala pentru pinioane, o crema bazon, set de cauciucuri, un fes de purtat sub casca, o pereche de papuci, doua base-layere

Urmatoarea comanda include cel mai probabil: un rear derailleur, un lant, o presa lant, un ciclocomputer, senzor de cadenta, suport computer, placute papuci/pedale, roti

Mereu apar alte chestii care "trebuie" luate.

Voi ce parere aveti de cheltuielile pe care le faceti?

Noi nu ne îmbrăcăm cu lanţuri... sau perii, sau senzori de cadenţă, sau... ;))

• Upvote 2