altfell

Ghid pentru cumparare echipament

Recommended Posts

Pai daca cheltui 500 euro pe tot ce ai scris acolo inseamna ca esti econom din fire .

• Upvote 2

... o crema bazon, ...

Interesant ...

Salut .

In acelasi pret , fara sa probez inca nici una din variante, am 3 optiuni pt pantofi SPD de mtb : 

Shimano - http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=18270

Northwave - http://www.veloteca.ro/pantofi-ciclism-northwave-mtb-spike-pro

Bontrager - http://www.surmont.ro/?p=afisare_produs&cp=1350#pret_top 

Cu mentiunea ca am talpa piciorului mai lata, cu aspect tip platfus destul de pronuntat , care credeti ca ar fi mai indicati ? Eu am citit ca Northwave ar fi in general mai lati si comozi. Intreb pentru ca nu cred ca am timp sa umblu dupa toate variantele, ci una sau 2 maxim. 

Aceeasi problema o am si eu (talpa piciorului lată/platfus) si folosesc Shimano. Precizez totusi ca nici nu am probat nimic altceva ca sa pot compara, dar sunt multumit ptr ca stiu ca de oriunde imi comand o pereche mărimea mea, nu am surprize.

Northwave nu am incercat dar Shimano are calapodul mai lat. La Bontrager, la un pantof marimea mea, nici nu imi intra piciorul in el (da, si eu am piciorul mai lat). De mentionat ca am incercat doar pantofii de sosea. Oricum, nu iti recomand sa-i cumperi fara sa-i probezi. E posibil ca in cazul tau, mai ales daca ai arcada longitudinala mai coborata, sa iti trebuiasca un brant ergonomic corespunzator profilul zonei tale plantare.

vreau si eu o recomandare pentru o jacheta de ploaie cu urmatoarele proprietati;

- sa fie suficient de mica sa intre in buzunarul de la tricou

- sa tina la macar o ora doua de ploaie usoara si macar la o plaie torentiala de vreo juma de ora.

- suficient de respirabila sa permita efort mediu fara sa se faca sauna

- preferabil croiala stramta si sa nu depaseasca 3-400 ron.

daca se poate ceva recomandari din experienta proprie, ca de citit de pe net tot am citit...

mersi

PS jachetele de genul "foita de ceapa", alea trasparente, sunt bune de ceva?

Are cineva echipament de ciclism vara de la o echipa din marile tururi "Saxo ,Sky" ?Doream sa intreb de calitatea bazonului cum este in raport cu bazonul portocaliu (albastru mai nou) de la Decathlon. As dori sa iau un pantalon scurt si nu stiu exact ce sa iau.La ce ar trebui sa ma uit mai exact? Eu momentan am pantalon tot de la Decathlon, dar cu bazon rosu si nu prea am fost multumit de el.Acum saracii si la cat i-am forjat nu mai mai au nici un efect(mai mult ma deranjeaza atunci cand transpir si tot trebuie sa ma ridic din sa altfel incepe sa imi amorteasca zona incet incet)

Nimeni nu ma poate ajuta? Nu neapărat doar de la cele 2 echipe enunțate de mine.

Nu inteleg de ce asociezi caliatea unui pantalon de ciclism cu culoarea bazonului. Eu am incercat echipament de la mai multi producatori : Campagnolo, Nalini, Shimano.

Nu il asociez.Ci doar stiu ca bazonul de pe pantalonii de la decathlon este impartit in 3 categorii :

1.Un albastru inchis ce se aseamana foarte mult cu un burete simplu iar pantalonii costa max 70-80 ron

2.Pantaloni cu bazon rosu care este mai gros, iar pantalonii costa cam de la 100 ron in sus.

3.Pantaloni cu bazon de culoare portocalie(sau versiunile mai noi sunt de un albastru spre bleu).Bazonul este foarte gros si este impartit in mai multe parti.In zona unde sta fundul e mai gros,in zona dintre anus si scrot are diferite grosimi ,iar materialul este intrerupt in acele zone.Pantalonii ce au acest bazon se vede ca sunt mai de calitate avand si preturi mai mari de la 200 ron in sus.

Nu am atribuit calitatii vreo culoare.Probabil ca daca spuneam direct "bazonul cel mai calitativ de la Decathlon" vs bazonul aflat la unul din echipamentele unor echipe din UCI Protur ar fi inteles lumea mai bine?!?

Pantaloni cu bazon din primele 2 categorii de pantaloni le am acasa( eu si prietena) si stiu cum sunt.Cum nu prea mai sunt multumit de bazonu de nivel mediu(rosu) de la Decathlon am pus intrebarea de mai sus.

Pantalonii aia cu bazon cu gel din Decathlon sunt absolut geniali din perspectiva confortului. Eu am mai multe perechi din alea cu bazon rosu, care nici ala nu mi se pare asa rau in combinatie cu o sa corecta, doar ca de la 80-90 km in sus incep sa mai apara dureri usoare pe alocuri. Aia cu gel sunt fantastici dupa parerea mea, mi-am luat o pereche pentru ture foarte lungi. Ca merita sau nu sa dau 250 de lei pe ei sau nu depinde de bugetul fiecaruia, dar calitatea bazonului e fantastica.

• Upvote 2

Pai seaua mea e un selle smp hybrid, iar după un timp cu tot cu bazonul rosu îmi amorțește încet încet zona. Își revine dacă pedalez în picioare. Recunosc ca port si rucsac în spate și poate și acest fapt influențează

Salut .

In acelasi pret , fara sa probez inca nici una din variante, am 3 optiuni pt pantofi SPD de mtb : 

Shimano - http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=18270

Northwave - http://www.veloteca.ro/pantofi-ciclism-northwave-mtb-spike-pro

Bontrager - http://www.surmont.ro/?p=afisare_produs&cp=1350#pret_top 

Cu mentiunea ca am talpa piciorului mai lata, cu aspect tip platfus destul de pronuntat , care credeti ca ar fi mai indicati ? Eu am citit ca Northwave ar fi in general mai lati si comozi. Intreb pentru ca nu cred ca am timp sa umblu dupa toate variantele, ci una sau 2 maxim. 

Am luat eu prima varianta la 275 lei marimea 44 (port 43) de la un magazin local. Si eu am piciorul mai lat si desi am cam comentat la inceput ca sunt cam ficsi, totul s-a schimbat cand mi-am schimbat sosetele cu unele mai subtiri si i-am purtat mai mult.

Ii recomand fara rezerve si nu uita sa comanzi cu o marime mai mare!

Pai seaua mea e un selle smp hybrid, iar după un timp cu tot cu bazonul rosu îmi amorțește încet încet zona. Își revine dacă pedalez în picioare. Recunosc ca port si rucsac în spate și poate și acest fapt influențează

Eu merg pe un SMP Extra, nu mai amorteste absolut nimic (cu alte sei mai pateam si eu asta daca nu ma ridicam putin din sa macar o data la jumatate de ora) nici cu bazonul rosu. Oricum bazonul nu o sa rezolve problemele de zone amortite, ba chiar as zice ca un bazon mai moale care distribuie greutatea pe o zona mai larga o sa amplifice amorteala. Verifica daca saua e reglata corect (unghi, pozitie pe orizontala). Rucsacul intr-adevar schimba datele problemei, mai ales daca trece peste 1 kg.

Am luat eu prima varianta la 275 lei marimea 44 (port 43) de la un magazin local. Si eu am piciorul mai lat si desi am cam comentat la inceput ca sunt cam ficsi, totul s-a schimbat cand mi-am schimbat sosetele cu unele mai subtiri si i-am purtat mai mult.

Ii recomand fara rezerve si nu uita sa comanzi cu o marime mai mare!

Pai da, calapodul lui Shimano e mai lat. Reversul ar fi Bontrager care il are mai ingust. Pe mine efectiv nu ma incapeau Bontragerul desi incercam cu jumatate de numar mai mare...

Deci, probati inainte... :)

Eu merg pe un SMP Extra, nu mai amorteste absolut nimic...

Rucsacul are peste 1kg sigur, chiar 3-4 kg(deoarece mai car și la servici haine de schimb, mâncare) . SelleSMP Hybrid este puțin mai tare decât extra, dar ca dimensiuni e la fel. Seaua e ridicata cum trebuie fiind nevoit sa o reglez din cauza spoturilor. Ea e pusa pe centru, verificat cu regla cu bula cum mai arata prin filmulețele lor, cu vârful ridicat putin ca fundul meu sa fie obligat cumva sa stea pe zona cea mai lata a șeii.

Spd-uri nu spoturi... Nu pot edita de pe mobil

Am cumpărat pana la urma pantaloni de la Decathlon. N-am avut pe cine sa mai întreb. Asa ca sunt foarte buni și aceștia :-)

AICI am adus vorba despre ochelarii din casa Zero Industry’s. Si celelalte produse ale lor sint foarte prezentabile; si nu numai. Preturile – mda, calitatea are pretul ei.

Pe la noi nu prea se gasesc. Pentru cei care hoinaresc ocazional prin Italia merita sa arunce un ochi.

Ca sa fiu in ton cu vremea de afara si sa ma pregatesc de toamna. Vreau si eu niste recomandari pentru

- suprapantaloni

- fas de ploaia (nu geaca) - ceva care sa se traga peste haine

- protectii de ploaie pentru manusi/casca/pantofi.

Ideea de baza este sa plec imbracat normal pentru servici se imi pun protectiile peste - atunci cand ploua. De asemenea as prefera sa nu transpir ca porcu' in ele - cu genul de protectii plasticoase si nerespirabile nu ma impac prea bine.

iti recomand produsele celor de la Gravity, o firma romaneasca ce produce ecfipament montan. Am de la ei o geaca impermeabila si niste pantaloni, sunt niste produse foarte bubne calitativ si la preturi acceptabile comparativ cu produsele numelor grele din industrie. North Face, Mammut, Millet ....

Pt mers pe bicla geaca asta ar fi potrivita, este genul foita.

http://www.gravity.ro/produse/jacheta-titanium-paclite-b1

Eu am modelul Titanium A si nu prtea se preteaza la biciclit pentru distante mari, pt oras e perfecta.

In B. cel putin pana anul trecut le aduceau cei de la Craimont, poti merge la ei sa le probezi.

Nu stiu ce sunt suprapantalonii. Daca te referi la o pereche in plus care se trage in caz de ploaie peste cei cu care mergi, am vazut in Decathlon, au jos si o prelungire care vine peste pantof. Dar cred ca sunt voluminosi pt purtat in bagaj si erau si cam scumpicei.

Fasuri de ploaie ieftine sunt in Decathloln si la Lidl, cand prinzi. Eu am din Lidl, sotia din Decathlon, cam la acelasi pret si cam la fel de bune. Atentie sa fie suficient de lunga la spate, altfel ploaia se va prelinge de pe ea pe pantalon, si nici nu va proteja impotriva apei aruncate pe tine de roata din spate. In caz de pericol iminent de ploaie si nu ai fasul la tine, mai ai o varianta, folosita de mine. Am luat de la cel mai apropiat magazin universal satesc un sac de folie, am decupat trei gauri, (chiar in magazin, m-a ajutat vanzatorul cu o foarfeca) una pt cap si doua pt maini, l-am imbracat si asta a fost. Noroc ca sunt si mai subtirel, a incaput la fix. M-am udat la maini si picioare (care oricum ai da-o sunt de sacrificiu), dar cel mai important, spatele a fost ok. Mai am si o pelefina, am folosit-o o data si mi-a fost de ajuns. E din aceea fara maneci, te imbraci cu ea ca stafia, are doar niste gaici prin care se tine fixata de maini. Nu mai intru in amanunte, nu recomand, plus ca e si mai mare de purtat impachetata, nu incape in buzunar ca fasurile de care am zis..

Pt manusi nu stiu, poate din cele de schi 

Pt casca sunt huse, eu o folosesc si iarna ca tine mai de cald. Insa fasul are si el gluga si e destul de buna.

Pt pantofi sunt huse dar oricum la picioare te faci de comanda, se prelinge apa de pe picior, mai stropesc si masinile, mi s-a intamplat sa trec prin apa atat de mare incat cand pedalam, piciorul de jos trecea prin apa.

Dar cel mai bine te uiti pe meteo si daca e riscant, adaptezi tura sau nu o mai faci.

Dar cel mai bine te uiti pe meteo si daca e riscant, adaptezi tura sau nu o mai faci.

Eu vreau pt naveta zilnica la servici nu pentru tura. Azi m-a speriat ploaia, am lasat bicla acasa si mi-am adus aminte de ce ocolesc RATB-ul - si nu vreau sa il folosesc decat atunci cand e zapada afara.

Suprapantalonii sunt un fel de panataloni mai largi ce se pun peste pantalnii normali ca sa nu te uzi sau murdaresti.