trestie-de-balta

Cumparare bicicleta din targ

Recommended Posts

Ce tare domnu Axe,de necrezut ca v-a contactat "blondul"Costel sa-si reabiliteze imaginea sifonata http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Acum ca sa nu fiu acuzat ca bat campii aiurea as vrea sa va povestesc ce am aflat si eu de curand si anume care este povestea majoritatii bicicletelor aduse second hand din Germania.

Am ramas uimit sa aflu ca o bicicleta acolo o poti achizitiona si cu 8 euro si povestea asta am aflat-o de la o persoana care doar din asta traieste si imi este prieten.

Practic nemtii cand nu mai au nevoie de biciclete sau se defecteaza si nu vor sau nu mai merita sa le mai repare le aunca la poarta.De acolo politia locala le strange si le depoziteaza intr-un spatiu acoperit sau neacoperit.

Daca intr-un interval de un an de zile nu le revendica nimeni se organizeaza o licitatie la care atentie se vand si cu 4 euro bucata:blink:.

Am inteles de la acea persoana ca acele biciclete sunt cumparate la licitatie de niste "tigani'turci care le vand mai departe la romanasii nostri sau la alte nationalitati cu 8 euro bucata.

Normal ca printre ele sunt si biciclete incomplete,dar sunt si multe chiar bine pastrate.

Asa cum a spus si Lucian multe dintre ele se deterioreaza la transport si nici nu are cum sa nu se intample asa daca intr-un tir sau intr-o autoutilitara sunt inghesuite chiar si sute.

M-a sunat omul dupa ce a citit aici ! :D S-a recomandat ca-l cheama Costel si ca probabil la momentul respectiv a fost o neantelegere, sa scriu aici adevarul cum a fost si el se va revansha cu un schimbator nou.

PE SCURT: Am facut schimb de biciclete si i-am oferit o diferenta.

Bicicleta mea era asa cum i-am descris-o, a lui in schimb desi arata ca noua, cand am ajuns acasa am descoperit ca sch de placi LX era rupt din nituri si extrem de uzat. Era evident luat de pe alta bicicleta. In plus ghidonul era extrem de subtire si nu puteai pune mansoane pe el. Ca sa fie totusi puse mansoanele, s-a badijonat fedelesh ghidonul cu banda izolatoare electrica si apoi trase mansoanele care nu stateau nici moarte ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

La ceva vreme am fost in targ sa-i spun cu frumosul dar nu m-a luat in seama si ca urmare am scris "articolul" de mai sus ! :P

Acum Costele daca spui ca imi dai un schimbator LX nou sau orice alta componenta echivalenta consider conflictul stins daca nu inseamna ca-mi dai iar teapa ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

M-a amuzat povestea cu olteanul brunet si pot spune ca omul si acuma este pe felie la targ are acelasi look pana si parul este tot ondulat si totusi are si lucruri bune dar trebuie sa fii foarte atent si sa cumperi lucruri pe care le poti verifica altfel risti, mai ales la cadre de carbon si alte lucruri pretentioase e foarte riscant.

Sanatate si poftiti la targ.