Lili

Alegerea si pregatirea unui tandem pentru drumuri lungi

Recommended Posts

La drumuri lungi ai nevoie de o bicicleta cu fiabilitate crescuta. Daca te plimbi prin oras cu bicicleta, consecintele defectarii unei componente sunt mult reduse. La fel, conteaza mai mult confortul, capacitatea de a transporta bagaje, etc.

Dar nu inteleg de ce insisti pe problema titlului. A fost ales pentru a diferentia cumva topicul. Sau vrei sa vezi 20 de topicuri denumite "Alegere tandem" sau "Alegere MTB" (din astea cred ca sunt deja cateva in sectiunea dedicata).

LE

In timp ce scriam a raspuns si AnaP.

Eu am pastrat doar angrenajele de pe stanga.

Am pus grup de 9 Shimano XT.

E cam nasol ca nu se mai gasesc angrenaje bune pe patrat. Am foat nevoit sa pun un angrenaj Stronglight care nu prea s-a potrivit cu schimbatorul Shimano.

In ultima instanta se pot pune si pe stanga doua angrenaje simple, normale cu filet pe dreapta. Asa am avut pe primul tandem. Trebuie 3 pedale de drepata si una de stanga. Eu am pus adeziv Locktite pe filete si nu s-au desfacut.

Cred ca toate angrenajele Truvativ, au patratul orientat altfel decat la Shimano. Deci nu vei putea sa-l pui pe tandem.

P.S. - daca vrei sa schimbi furca, nu uita ca sunt interesat de asta fixa de otel. Poate si de alte piese.

E gata in sfarsit!

De fapt de cateva sapt l-am terminat, dar de abia de Paste am facut o tura de 2 zile.

Asa arata dupa ce am inlocuit toate piesele cu care a venit, practic a mai ramas doar cadrul.

A durat mult, toata iarna, pana am gasit piesele si le-am montat...

Imagine postată

Frane Avid BB7 de 185 pe fata si 160 pe spate(din pacate nu a mers cu disc mai mare pe spate din cauza prinderii de remorca)...

Imagine postată

Imagine postată

Manete SRAM X9, sch spate sram 9.0 si fata sram xgen

Imagine postată

Imagine postată

In rest piese ok, nu cele mai tari, sa ma bazez pe ele la drum lung...

Si ca sa inchid topicul care l-am inceput...asa ar arata o bicicleta pt drumuri lungi in viziunea mea...si la un pret acceptabil :D

Imagine postată

Imagine postată

;)

Imagine postată

• Upvote 2

Sa-l calariti sanatos ;) .

Vrem mai multe poze, din tura asta si din urmatoarele, un link de Picasa ar fi minunat! :)

Vrem mai multe poze, din tura asta si din urmatoarele, un link de Picasa ar fi minunat! :)

Din pacate am facut putine poze in tura asta - o sa pun un link pe picasa zilele urmatoare.

Am facut mai multe ture cu el toamna trecuta, cu piesele vechi, dar am tot uitat aparatul acasa :(

O sa fac mai multe poze din turele urmatoare ;)

Sper sa va duca in cele mai frumoase locuri!

Sunt curios ... ce s-a intamplat cu furca originala? :D

Bravo, a iesit foarte misto, sunt incantat. A meritat munca si asteptarea. Si la al meu a durat aproape un an pana l-am terminat.

Niste aripi ar sta foarte bine. Stiu ca pe fata e cam complicat de montat dar se poate.

Si eu vreau mai multe poze. Si... cu furca originala cum ramane? Nu uita ca eu m-am abonat primul. :D

E vreun motiv special pentru pozitia in care e montat ghidonul din fata? Adica de ce nu e montat in pozitie normala?

Pentru ghidonul ala, as zice ca nu exista o pozitie normala. Se poate monta oricum, dupa preferintele personale.

Cand e montat ca in cazul de fata (aproape vertical), dupa cum arata in poze mie mi se pare ca nu mai poti tine confortabil mainile pe laterale (deci pierzi una din pozitiile posibile). Poate asa e montat din considerente ce tin de ergonomie/preferinte personale, dar exista si posibilitatea sa nu fi vazut cum se monteaza de obicei un asemenea ghidon. Din acest motiv am intrebat.

Si eu zic la fel, trebuia montat cam la 45grd. dar ma rog, fiecare cu preferintele lui.

In orice caz, a iesit treaba buna, arata foarte bine, felicitari si sa-l calariti la greu ! :)

• Upvote 1

E vreun motiv special pentru pozitia in care e montat ghidonul din fata? Adica de ce nu e montat in pozitie normala?

Pai ghidonul e montat asa ca sa fie la inaltimea necesara, nu incomodeaza nicicum la pozitie, tocmai pilotului ii e foarte comod. Ati vazut ca pana si pipa e ridicata la maxim, cadrul e la limita pt inaltimea nostra.

Din acelasi motiv am montat si eu ghidonul la fel, a fost poate singura solutie sa fie la inaltimea care-mi trebuie.

Furca originala deocamdata o tin, s-ar putea sa-mi foloseasca la un proiect viitor.

Noi suntem tare incantati de cum a iesit, se comporta excelent la drum lung. La urcare se simte ca e diferita de o bici normala, dar si la coborari prinde o viteza...:)

Promit ca o sa vin cu mai multe poze, dar acum a venit si vremea montanelor, mi-era dor de niste drumuri forestiere dupa atata asfalt.

Niste aripi ar sta foarte bine. Stiu ca pe fata e cam complicat de montat dar se poate.

Am in vedere niste aparatori, sigur trebuie la drum lung. Urmeaza...si o tija de sa cu suspensie, in spate, trebuie neaparat.

Am eu in vedere un cane creek thudbuster LT de 400mm, dar la cat costa cred ca ma orientez spre ceva mai realizabil. Imi trebuie ceva de cel putin 400. SR Suntour NEX e de max 350mm, nu stiu cum sa le impac, poate mai stiti niste tije cu amortizor bune si care sa fie si de 400mm?