distri

Joc furca

Recommended Posts

Salut.

Am observat ca la trecerea peste o groapa se aude un zgomot (o lovitura) in zona de trecere furca prin cadru. Daca aplic frana fata si incerc sa balansez usor bicicleta acest zgomot se repeta. De aici am dedus ca exista un mic joc in furca.

Mentionez ca bicicleta este o cursiera cu furca de carbon si "compressor" (capac) FSA pentru furcile din carbon.

Va rog spuneti-mi cum se regleaza jocul furcii? Este necesara pretensionarea "compressor" ca si in cazul furcilor care au floare?

Multumesc anticipat.

Este necesara pretensionarea.Prima data se blocheaza nuca in furca ,apoi se face strangerea ca la cel cu floare.Nu stiu daca am fost inteles dat fiind atatea denumiri botanice ;)

Multumesc pentru promptitudine maus.

Am slabit pipa, am extras capacul afara si am reverificat jocul. Spre surprinderea mea este cam de aceeasi amplitudine. Am reintrodus capacul si am strans, insa, oricat de tare as incerca, jocul persista (nemodificat).

Nu am curaj sa aplic o forta mai mare de strangere.

Oare sa fie o problema in cuvete?

furca era noua ?

Cuvetele erau noi ?

gatul din ce e carbon sau otel ?

Axe,

Si furca si cuvetele sunt noi. Furca este din carbon toata (inclusiv gatul).

Intre timp am mai studiat putin furca. Cred totusi ca a fost taiata incorect. Atasez o poza. Ce parere aveti? Nu cumva este prea lunga si eu incerc degeaba sa strang capacul?

post-7319-061899700 1287330492_thumb.jpg

ti-ai raspuns singur, mai taie 5mm sau adauga sub pipa un distantier mic

Spune-mi te rog cu ce se taie o furca de carbon? Sau mai exact unde pot sa pun distantierul (o bucsa?)?

Distantierul punel intre capac si pipa.Vezi sa fie unul de 2-3 mm .Ca la mine. ;)

Imagine postată

Iar de taiat - cu bomfaierul, atent, fara sa fortezi :)

Multumesc mult pentru raspunsuri. Maus, spune-mi te rog distantierul tau din ce material este (eventual de unde imi pot procura unul)? Am vazut ca cel recomandat de Axe este din carbon.

Cred ca o sa adopt pana la urma varianta distantierului (ambele solutii mi se par facile).

Taiatul furcii nu imi surade.

Al meu e de aluminiu.Ca era pe dimensiune ,si nu m-am mai chinuit sa fac unul de carbon mai subtire.

Carbonul il tai cu felxul.

de ceva timp intampin si eu cam aceeasi problema,doar ca la mine furca este taiata corect si am spatiu pentru capac si gatul furcii de app.4mm.la gropi si vibratii mai puternice incepe sa slabeasca prinderea din pipa.acum am lasat floarea cu expansiune cat de jos mi-a permis lungimea surubului(banuiam ca la sprangerea surubului imi ridica nuca ).gatul furcii este tot carbon si pipa are interiorul cu aluminiu.

oare este necesar sa folosesc acea pasta pentru fixarea carbonului?