Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Marian01

Melodii SF

Recommended Posts

auzi nu stii cum se pune o poza ca as vrea sa pun o poza cu mine pe topicul cu mecla noastra sau cum era..?

Faina treaba asta de moderator,eu stau sa vad ce subiecte "noi"mai apar.

Apropo de SF-uri si eu sunt un fan al SF-urilor Imagine postată exista vreun topic pe-aici cu avatar?

Intră şi în categoria SF deoarece oamenii s-au dus cu nave spaţiale pe o planetă (adică lună) din alt sistem solar. Şi aici se cam termină "S"-ul şi rămânde doar "F"-ul de la "fantasy" (sau mai pe româneşte: basm).

Aştept contraargumentele. ;)

Pai mersi, asa si Star Wars - e fix o poveste de basm, transpusa intr-un decor "se fe".

In combinatie cu inovatiile stilistice si cinematografice de la vremea aia, rezultat massive success.

Cam aceeasi chestie, doar ca parca e mai misto povestea in comparatie cu Avatar - mai aproape de sufletu' omului :P

Sunt o gramada de povesti si filme in care aspectul "science" din "SF" apare mai degraba ca sustinere a actiunii (si probabil a preferintei scriitorului).

Bineinteles, exista sub-genul "Hard SF", dezvoltat puternic in jurul aspectelor stiintifice ale fictiunii, in general cu baze teoretice reale.

Doar ca poate sa devina cam obositor si/sau necesita oarece cunostinte si inclinatii spre stiinta din partea cititorului.

Tot un fel de chestie de gusturi, pan' la urma.

Am perfecta dreptate ca se incadreaza in genul Science-Fiction.

Desi prefer sa nu imi bat capul cu clasificari, ci sa savurez creatiile reusite :D

Star Wars is an American epic space opera franchise conceived by George Lucas.

tot din wikipedia citez:

As David G. Hartwell and Kathryn Cramer note in their 2006 anthology of space operas, "there is no general agreement as to what [space opera] is, which writers are the best examples, or even which works are space opera".[1] They further note that space opera has had several key and different definitions throughout its history; definitions that were significantly affected by literary politics. They note that "what used to be science fantasy is now space opera, and what used to be space opera is entirely forgotten."

Şi prin asta ajungem la ce ziceam cu căteva posturi mai sus, este fantasy.

Desi prefer sa nu imi bat capul cu clasificari, ci sa savurez creatiile reusite

Acuma chiar că m-ai "lăsat în ceaţă"... dacă nu-ţi plac clasificările, de ce ai mai postat? :D

Imagine postată

Imitation is the Highest Form of Flattery?

Ţinând cont că-i dimineaţă nu mi-e prea somn... măcar dacă era dupămasă :P

+ ca am de lucrat la o treaba plicticoasa http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Ah! Atunci îi ok. :)

Si space opera / science fantasy se incadreaza in marea familie science fiction :P

La fel şi Punk face parte din Rock, dar dacă ar fi să descrii Sex Pistols, n-o să spui: căntă la fel ca Beatles.

La fel şi Punk face parte din Rock, dar dacă ar fi să descrii Sex Pistols, n-o să spui: căntă la fel ca Beatles.

The Beatles au cantat pop. Nu stiu de ce li se zice rock band. Se aude vreo chitara electrica in melodiile lor?

The Beatles au cantat pop. Nu stiu de ce li se zice rock band. Se aude vreo chitara electrica in melodiile lor?

Nu numa' că se aud, dar poţi să le şi vezi:

http://www.youtube.com/watch?v=h6TIEkB4_F8

(am scris în youtube "beatles live" şi acesta este primul video din listă)

(cum sugera şi E-1 mai sus), cu chitara electrică poţi cânta şi "cuminte" :D

Tu probabil te refereai la Heavy Metal, etc... :)

Cam toate melodiile pop din ziua de astăzi au chitare electrice.