Coppi

Il Giro 2011

Recommended Posts

prezentarea va fi sambata.

il giro va incepe la torino cu un contratimp pe echipe si se va termina cu un contratimp individual la milano.

zoncolan va fi catarat din nou,e oficial.etapa va mai cuprinde inca 4 catarari inainte.sunt zvonuri cum ca se va trece de doua ori pe zoncolan dar nu cred.

iarasi oficial:

Giau va fi cima coppi 2011 intr-o etapa brutala:

Imagine postată

si cireasa de pe tort,va reveni colle delle finestre,locul uneia dintre cele mai crunte batalii din ciclism,giro 2005.rujano,di luca si gibo erau cat pe ce sa-l omoare pe savoldelli.

Imagine postată

neoficial,se pare ca va si o etapa cu final pe etna si una la san pellegrino.tot neoficial,se aude ca zomegnan va fi generos iarasi,7 finaluri in catarare.ramane de vazut,oricum nu ma indoiesc ca va fi un traseu fabulos.

Sunt tare nerabdator sa se faca sambata si sa vad traseul din Giro. Sunt convins ca va fi mult peste Turul Frantei si cred ca va fi spectacol. Cu Etna, Zoncolan si Finestre, Giro va fi mai greu decat Turul Frantei. Ma intreb cati kilometri de contratimp va pune Zomegnan anul viitor si ce traseu va fi. Poate nu vor fi nume mari la start, dar tot vom avea parte de un Giro superb.

interesant traseu.mult mai bun ca anul asta.din ce am numarat eu,ar fi 7 finaluri in catarare si un contratimp pe nevegal,plus un ITT lung la milano si un TTT.e mai greu decat traseul turului frantei,dar repet,pentru valoarea ciclistilor care merg in giro,erau de ajuns si 2 finaluri in catarar.am totusi senzatia ca e un traseu de dopati.pai sunt maxim 5 finaluri la sprint(am adaugat de la mine,sa nu zic 3).daca nu apar cel putin 20 de cazuri de dopaj,inseamna ca sunt ascunse...trebuie sa iei atat de mult incat nici nu mai poti masca toata cantitatea...

diferenta fata de anul asta este ca finalurile in catarare sunt in catarare repertoriata,adica pot sa faca diferente importante

Razvane intelegem ca esti fan declarat TdF dar asta nu inseamna ca poti sa iei in deradere Giro care an de an e cel mai bun mare tur.Crezi ca pe noi ne intereseaza cate finaluri de sprint vom avea sau cate finaluri in ascensiune?,,dar repet,pentru valoarea ciclistilor care merg in giro,erau de ajuns si 2 finaluri in catarar''.Sa inteleg ca pt tine Basso(2 Giro),Nibali(1 Vuelta),Evans(2 locuri 2 in TdF),Sastre(1 TdF),Cunego (1 Giro)si mai sunt si alti gen Garzelli,Scarponi care sunt foarte buni sunt niste neica nimeni.

Fii atent aici etape care vor fi de 2 ori mai interesante decat alpe d'Huez dintr-un tur al frantei fara AC.

Etapa a 7-a,a 9-a( :X),a 13-a,a 14-a(o etapa care e incredibila cu Monte Crostis(16 km cu 9%panta si Monte Zoncolan-partea buna e ca cele 2 catarari mai sunt si una dupa alta),a 15-a(are 5 catarari destul de grele dintre care si una la final),a 16-a(TT pe Nevegal),a 19-a(Macugnaga-29 km,4%panta) si etapa a 20-a de vis cu Finestre inainte de Sestriere.Sincer etapa asta imi pare rau ca nu se termina pe Finestre deoarece daca se termina acolo era mult mai mult spectacol dar asa finalul de pe Finestre e cam departe si nu cred ca se va incumeta cineva sa atace.

Razvane intelegem ca esti fan declarat TdF dar asta nu inseamna ca poti sa iei in deradere Giro care an de an e cel mai bun mare tur.Crezi ca pe noi ne intereseaza cate finaluri de sprint vom avea sau cate finaluri in ascensiune?,,dar repet,pentru valoarea ciclistilor care merg in giro,erau de ajuns si 2 finaluri in catarar''.Sa inteleg ca pt tine Basso(2 Giro),Nibali(1 Vuelta),Evans(2 locuri 2 in TdF),Sastre(1 TdF),Cunego (1 Giro)si mai sunt si alti gen Garzelli,Scarponi care sunt foarte buni sunt niste neica nimeni.

Fii atent aici etape care vor fi de 2 ori mai interesante decat alpe d'Huez dintr-un tur al frantei fara AC.

Etapa a 7-a,a 9-a( :X),a 13-a,a 14-a(o etapa care e incredibila cu Monte Crostis(16 km cu 9%panta si Monte Zoncolan-partea buna e ca cele 2 catarari mai sunt si una dupa alta),a 15-a(are 5 catarari destul de grele dintre care si una la final),a 16-a(TT pe Nevegal),a 19-a(Macugnaga-29 km,4%panta) si etapa a 20-a de vis cu Finestre inainte de Sestriere.Sincer etapa asta imi pare rau ca nu se termina pe Finestre deoarece daca se termina acolo era mult mai mult spectacol dar asa finalul de pe Finestre e cam departe si nu cred ca se va incumeta cineva sa atace.

cred ca nu m-ai inteles.m-ai citeste o data mesajul.niciun moment nu mi-a venit ideea sa iau in deradere giro si pe oamenii care participa,mai ales ca scarponi e unul din preferatii mei.si nu sunt fan declarat(asta sper sa devina clar pentru toata lumea) al TdF sau al oricarui alt tur.

ai citit vreun mesaj de-al meu din care sa fi reiesit ca traseul din giro nu e bun?nu cred.

am spus insa ca daca ar fi(bineinteles ca sigur nu va fi) o batalie intre AC si AS,poti sa ai un traseu chiar mai greu decat in giro 2011(sper ca si asta sa fie inteles de toata lumea:traseul e senzational,nu voi spune niciodata ca nu e bun traseul),spectacolul va lipsi.

Cum a zis si Coppi, jos palaria pentru Zomegnan. Este nebun, ii pune la cazne pe ciclisti, dar ce traseu si cat spectacol ofera. Eu cred ca vor fi nume mari, mai ales din grupul cataratorilor. Din ce am vazut vom avea din nou si strade bianche. A oferit de toate tuturor Zomegnan cu acest traseu, pe care am vazut ca l-au laudat toti italienii. As zice ca totusi sunt cam putine etape pentru sprinteri, asa ca sunt sanse mari sa nu castige unul din ei clasamentul pe puncte.

Clasamentul pe puncte va fi castigat tot de un om de clasament general si anul viitor.Daca va participa cred ca Ricco o sa castige acest clasament.

Clasamentul pe puncte va fi castigat tot de un om de clasament general si anul viitor.Daca va participa cred ca Ricco o sa castige acest clasament.

clasamentul pe puncte il va castiga pozzovivo(daca e in forma) sau ricco(daca participa) sau cel care va castiga giro.

clasamentul pe puncte il va castiga pozzovivo(daca e in forma) sau ricco(daca participa) sau cel care va castiga giro.

Pozzovivo nu cred ca o sa aiba puterea sa castige etape sau sa fie in primii 3 in fiecare etapa montana,pe cand Ricco poate sa faca assa ceva.Eu merg asa:Tricoul Roz:Ricco

Tricoul verde:Rujano

Tricoul rosu:Ricco

Tricoul alb:...

singura echipa sigura de prezenta in giro 2011 pana acum este androni giocattoli,care a castigat campionato italiano.asadar,avem un pretendent sigur la tricoul verde:

Imagine postată

tot pentru androni se pare ca va alerga si jose rujano,dar nu e nimic sigur inca.se pare ca movistar incearca sa puna mana pe el.

buna prezentarea lui alex hovco:

http://tv.eurosport.ro/cycling/tour-of-italy/2010/storynews_sto2517092.shtml

''nu sunt fan declarat(asta sper sa devina clar pentru toata lumea) al TdF sau al oricarui alt tur.''

retrag ce-am spus mai sus daca kreuziger sau scarponi castiga giro anul viitor.in cazul asta voi deveni un mare fan giro.

Rujano vrea cam multe:)).Oricum mie mi se pare destul de aiurea sa te duci in curse gen Vuelta al Tachira si Tour de Langkawi si sa nu te duci in Tirreno-Adriatico unde Androni va fi mai mult ca sigur invitata.Probabil ca se va duce in Giro del Trentino,Setima Coppi e Bartali ca sa compenseze faptul ca nu se duce in Tirreno.Oricum va fi un Giro interesant dar nu cred ca va avea Rujano sanse sa castige.Cat despre faptul ca vrea medalie la Londra in 2012....e cam hazardat in declaratia asta.Nu cred ca are vreo sansa.

Cat despre faptul ca vrea medalie la Londra in 2012....e cam hazardat in declaratia asta.Nu cred ca are vreo sansa.

ai fi pus vreun leu pe allan davis la campionatele mondiale?nu cred.chiar cred ca are sanse mai mari la o medalie in 2012 la londra decat in giro in 2011.pana in 2012 mai e,si campionatul mondial e o cursa clasica,orice e posibil.nu sunt fan rujano,dar intr-o zi buna poate sa castige orce cursa.

Am citit intr-un interviu cum ca Tejay vrea sa fie in top 10 in Giro.Ce ziceti?Are sanse?

n-am nimic cu el,dar pe munte daca arata forma din dauphine,n-are nicio sansa.el e un fel de porte,e prezentat ca o mare speranta,desi pe catararile mai lungi n-a aratat nimic.

jakob fuglsang va fi liderul echipei luxemburgheze,si se pare ca si frank schleck va merge in giro.asta ar putea rezolva problemele reglate de participare,pentru ca se zicea ca in giro nu prea vin oameni importanti,desi e clar ca schleck nu poate veni sa castige giro.el prinde varful de forma in iunie-iulie.

inca o echipa care va fi mai mult ca sigur prezenta in giro 2011:

FARNESE VINI

e fosta ISD.zomegnan a spus ca nu-si poate imagina editia din 2011 a giro,editie care aniverseaza 150 de ani de la unificarea italiei fara tricolorul italian purtat la anul de visconti.mai sunt acolo sinkewitz,gatto sau longo borghini.

nu prea mai sunt multe locuri libere.

http://www.biciciclismo.com/cas/site/noticias-ficha.asp?id=32783

E slaba rau echipa.Inafara de Visconti care oricum nu e om de mari tururi toti ceilalti mi se pare slabi.Coppi dar poarca Longo Borghini s-a dus la Liquigas.Mi se pare ciudat ca Visconti nu s-a dus la Lampre-ISD pt la anul.Lampre-ISD mi se pare una din puterncile echipe ale plutonului de anul viitor.Cunego,Scarponi,Petacchi,Kashechkin,Spilak,Bole,Gavazzi,Betagnoli etc.O echipa buna.