LucianTheOne

Airbag pentru biciclisti !

Recommended Posts

Dupa ce am vazut stirea am vrut sa pun doar un link pe la Cafenea. Dar m-am gandit ca ar fi mai bine sa deschid un topic nou pentru a afla parerile voastre despre asa ceva.

http://www.realitatea.net/inventatorii-au-creat-miniairbag-ul-pentru-biciclisti_763004.html

http://webtv.realitatea.net/actual/a-aparut-miniairbag-ul-pentru-biciclisti

din cate am vazut in film, nu pot sa spun ca are vreo utilitate. atunci cand masina vine din spate, recunosc faptul ca ar avea o usoara amortizare pentru bibilica. dar nu se compara cu o casca. daca vorbim de cazul in care biciclistul cade in freza, spun( si cred ca nimeni nu ma poate contrazice, avand in vedere imaginile slo-mo.)ca nu are absolut nici o utilitate. se vede clar ca biciclistul isi rupe moaca bine de tot. mai bun decat capul gol este. dar mai bun decat o casca simpla( nici nu mai vorbesc de un full face de downhill) nu are cum sa fie.

eu sper sa nu se introduca obligatoriu ca ma enervez!

Au inventat casca fullface gonflabila...

Cred ca tot mai ieftin si aproape la fel de eficienta este o casca normala, numai ca cea gonflabila o sa coste de cateva ori mai mult si nu o sa fie atat de evidenta (n-o sa strice coafura).

Din punct de vedere al amortizarii, este posibil sa fie o idee mai buna, "airbagul" asigurand o ciocnire "mai" plastica (sau energia potentiala de deformare este mai mare) decat o casca din polistiren.

Toate bune si faine, mai ales vara ca nu crapi de cald cu casca în cap, dar mai poți lua cațe o creanga in freza in schimb, am destule urme de astea pe casca mea, întrebarea este dacă casca asta este refolosibila, sau dai o data ușor și o arunci.

inca o intrebare ar fi cum se activeaza? la impact sau trebuie sa stie biciclistul ca e pe cale sa si-o ia in freza si trebuie sa fie asa de calm si de calculat incat sa stie cand sa o activeze?

• Upvote 1

Are clar un accelerometru și in funcție de forța si viteaza mișcări se activează automat, cum naiba sa fie altfel, e penibil sa crezi ca mai trebuie sal și activezi wtf.

• Upvote 1

Are clar un accelerometru și in funcție de forța si viteaza mișcări se activează automat, cum naiba sa fie altfel, e penibil sa crezi ca mai trebuie sal și activezi wtf.

si daca pune ala o frana mai brusc? nu exista riscul sa se declaneseze singur? sau daca se ridica brusc in picioare? mai penibil mi se pare sa ai o varsta inaintata si sa zici "wtf". Asta ca si "lol" apare mai mult in vocabularul generatiei mcdonalds.

• Upvote 1

Şi mai penibil mi se pare să te iei de vârsta cuiva :blink:

Şi ontopic: dacă ai ochelari şi ţi se deschide airbag-u, îi transformi în lentile de contact?

• Upvote 3

pai nu ma luam de varsta lui. ma luam de vocabularul lui, ce pare cam redus in ceea ce priveste cuvintele romanesti. zic asta, argument stand faptul ca foloseste expresii din alte limbi cand exita corespondent in limba romana.

• Upvote 1

Sau la zgomote de claxon si frana :D

Pare mai util la cazutu' pe spate, dar exemplul prezentat e una din cele mai putin posibile coliziuni.

Iar pe fata.. ma indoiesc ca se compara cu un fullface :D

ce tare! am luat minus pentru ca am pus niste intrebari. deci nu pentru ca am afirmat ceva gresit ci pentru ca am indraznit sa pun niste intrebari! e fain tare! daca face unu mai ninja o gluma ia minusuri si i se zice ca e penibil. daca face unu cu mai multe posturi si cu mai multa vechime, se acorda plusuri si zambete pe buze.

la subiect: cred ca la impact tot aerul se duce pe unde are loc si acolo unde te lovesti mai raman doar 2 straturi de material sa iti amortizeze socul. cam asa se vede pe filmulet. oricum cred ca la un impact dintr-ala din spate mai multe sanse sunt sa ti se rupa gatul. in cazul asta nici casca nu ar fi de mare folos. de asta exista tetierele la masina. nu ca sa dormi la volan mai comod.

• Upvote 2

O fi folositoare "casca invizibila", cum am citit pe un site despre ea, dar la un impact cu o masina,( si la viteza la care se circula in Romania) din fata/spate/lateral, chair daca porti casca sau airbagul, poate chiar ambele, ramai cu capul intreg, dar coloana o face bucatele, sa nu ma gandesc si alte fracturi...

Producatorii nu s-au gandit cum o proteja o casca si un airbag in momentul accidentului daca le porti simultan?Probabil nu se mai crapa casca atat de repede in momentul deformarii.

Vad ca inca nu stie nimeni cum se activeaza. Eu pot cadea de pe bicicleta si la viteze mari daca sunt neindemanatic sau pot cadea chiar cand stau pe loc si ma izbeste o masina, nu conteaza din ce directie.

Oricum mi se pare o prostie.

Din filmulet mi se pare ca are un accelerometru care masoara "caderea", adica doar scaderea brusca a inaltimii la care se afla "casca" declanseaza sistemul.

Tot din filmulet am vazut ca daca pici in fata nu prea te protejeaza casca pentru ca nu e prinsa in nici un fel de frunte sau cap si in momentul impactului "casca" se va opri la impactul cu solul dar ciclistul va da fain frumos cu capul de sol fara a-l proteja nimic.

O alta chestie pe care nu cred ca au luat-o in vedere producatorii este ce se intampla daca ai ceva pe cap ca de ex un coc (la femei), o palarie, casca, sapca, ... ? "Airbagul" se va bloca de acel "obstacol" si nu te proteja cu absolut nimic. Si cum zicea cineva ce faci daca porti ochelari fie ei de soare sau de vedere ?

A, si cum am vazut ca au spus si altii, pare "de unica folosinta".

Deci, din punctul meu de vedere e un "epic fail".

Daca se putea gasi o astfel de solutie pentru motociclisti, s-ar fi inventat de mult. Pe caldura, vara, cred ca e groaznic. Intre casca si asa ceva, doar un excentric la 10000 cazuri cred ca ar alege "airbagul".

La noi costa mai mult sistemul de airbag decat majoritatea biclelor din traficul si parcurile Bucurestene . Oamenii nu dau 130 - 150 euro la masini sa aiba si airbag lateral sau cortina si vor da la bicla ? Apoi daca uiti sa-l dezactivezi cand te schimbi de echipament sau te bate unul pe umar mai energic si-ti sare airbag-ul nu-i injuri de vre-o doza de CO2 ?