ovidiu

Hotia din ciclismul romanesc

Recommended Posts

Dragul meu Dany, nu am facut decat sa ma folosesc de vorbele tale, atata tot... Din ce ai zis tu, se intelege ca doar cei care au contact cu federatia intr-un fel sau altul pot deschide gura... Cum tu ai deschis gura, se pot intelege 2 lucruri de aici: fie ai vreo legatura cu federatia (one way or another) si atunci nu esti obiectiv, fie nu ai legatura cu federatia si atunci te incadrezi in categoria astorlalti pe care ii blamezi ca vorbesc fara sa stie despre ce...

Ok, accept ca Selejan face si lucruri bune. Poti sa le prezinti, sau se poate prezenta cineva din partea Federatiei cu un drept la replica? Poti sa imi dai niste linkuri, ceva, unde sa se prezinte realizarile celor de la Federatie?

Apropo, daca eu vreau sa ma dau bine pe langa Ovidiu, poate imi spui si ce interes am, ce avantaj as avea eu din acest lucru?

Si poate imi zici si mie, unde m-am dat eu unul bine pe langa Ovidiu, ca nu imi dau seama.

Spune-mi si mie, daca a facut atatea lucruri bune dl Selejan, cati ciclisti am avut la mondiale anul acesta? Zi-mi si mie de ce nu a mai ajuns Jughi la Mondialele de MTB? Zi-mi si mie de ce moldovenii sunt capabili sa aiba un om in Turul Frantei si noi nu?

Inca 2 intrebari: 1. nu mi-ai raspuns in ce categorie ma incadrez daca am participat anul asta la 2 concursuri sub patronajul federatiei, daca am dreptul sa vorbesc sau nu si 2. de unde stii tu cam ce esenta cunosc eu, cunoaste Ana si ceilalti care posteaza aici?

Tu de ce vorbesti in acest topic, daca aici trebuie sa vorbeasca "cei care au luat contact vreodata cu "sistemul"". Stii mai multe lucruri? De ce nu le impartasesti? Poate Ovidiu e cineva care are ceva personal cu presedintele FRCT si inventeaza caiete de sarcini si licitatii, si tu ai de fapt cheia adevarului...

Eu unul as fi mai mult decat bucuros sa aflu ca impresia lasata de FRCT e falsa si ca, de fapt, in laboratoarele lor, se nasc viitorii campioni de maine...

Si apropo, pe mine in calitate de practicant al sportului pe 2 roti ma doare ca nu avem romani in marile tururi, ma doare ca nu avem romani la Mondiale, ma doare ca nu stiu daca vom avea romani la olimpiade... Pistele ma lasa indiferent, pot merge si pe ele si pe strada, nu am o problema cu asta, iar leac de cojocul soferilor am.

Bafta si spor la pedalat.

• Upvote 2

Nu stiu de ce,dar am senzatia ca daca licitatia era castigata de firma Ideal topic-ul asta nu mai exista.

Care este pana la urma legatura federatiei cu aceasta licitatie ? Din cate vad este organizata de CS Muresul,cum poti dovedi ca fondurile pentru cumpararea bicicletelor provin din bugetul FRC ?

"Toti se caca pe ei de frica cand ii ameninta Selejean"

Pe Selejan nu l-a ascultat nimeni sezonul asta cand ameninta sportivii sa nu participe la competitiile la care veneai tu cu cipuri,la fel cum nu te-a ascultat nimeni pe tine sa nu participe la maratoanele UCI.

"tactici de intimidare de la scoala de securisti"

Cum ar fi spre exemplu cenzura ?

"Intelegi unde a ajuns umilinta? Intelegi cat de incovoiati sunt toti? "

E vorba de realism,4 ani cat mai raman aia acolo lucrurile raman la fel,si nu se poate schimba nimic. Ce propui tu ? Petitie cu plimbaretii de pe ciclism.ro ? Defapt aici ai o problema "romanian classic" vii cu critici si reclamatii dar fara solutii ? Spune tu,ce ar trebui sa faca cluburile pentru ca lucrurile sa se imbunatateasca ?

"au decis sa elimine clubul din sibiu din federatie, fara nici un motiv(acesta este si subiectul procesului pe care il am cu ei)"

Cred ca neincadrarea in dotarile minime ale unui club sportiv nu e chiar "niciun motiv",ei au inchis cativa ani ochii la asta,na.. daca ai fost gica contra,capos :D

Alta e problema FRC... amatorismul de care dau dovada neincetat,si modul in care fura sportivii la concursuri,mai ales la sosea. Nu sunt relevante pentru sportiv manarelile boss-ilor cat timp cursele sunt bine organizate,ii sunt asigurate conditiile optime in echipa nationala,formalitatile de inscriere in concursurile internationale se desfasoara fara probleme etc.

Problemele insirate de tine sunt probleme personale,as numi atitudinea asta populism,daca tot facem politica,nu stiu ce urmaresti...sa ii indoctrinezi pe oamenii astia pe forum contribuabili la cip ? :P

aminteste-ti..."Communication works for those who work at it."

@adr90

Ai niste argumente atata de haotice incat pur si simplu stau sa ma gandesc cum sa iti raspund:)

1. De unde stiu ce legatura are FRCT cu licitatia? De la cineva de la CS Muresul.

2. Ce legatura are cronometrajul cu FRCT? Aici o dai in balarii. La AWR nu a venit nici un sportiv legitimat cu exceptia lui Rosioru, care cu toate ca ma injura din diverse motive atunci a demonstrat ca are mai multe c..e decat toti ceilalti la un loc.

3, De ce atunci cand cineva semnaleaza niste jmecherii apare un destept care spune"da ce ma, tu esti mai bun?". Eu am mai multe solutii pe care le pot sugera. vrei sa iti comunic si tie care ar fi solutiile?

4. Aia cu neincadrarile minime demonstreaza ca esti un baiat äpropiat zonei"Vasile Conta. Totusi, pentru cultura ta generala, te informez ca nu prea exista cluburi care sa intruneasca "conditiile minime" si te mai informez ca CCTS a fost eliminat din federatie pe un motiv aberant (pentru atacuri impotriva federatiei). mai pe intelesul tau baietii nu fac diferenta intre un club sportiv si o persoana fizica care scrie articole in care prezinta marlaniile facute de ei. Ca sa fie si mai clar ei nu prea au ce sa imi faca mie asa ca au zis "lasa ca ii eliminam clubul din FRCT si nu le mai permitem sportivilor sa participe la nationale".

Aici va fi simplu. Justitia va spune cine are dreptate.

Aia cu indoctrinarea colegilor de forum este o noua jignire. Nu am subestimat niciodata inteligenta forumistilor, lucru pe care se pare ca tu il faci.

La a doua intepatura cu cipurile nu iti raspund pentru ca e de prost gust, scoasa din context si fara nici o legatura cu ce discutam noi aici.

Ai un pasaj in care remarci niste lucruri corecte.. Intradevar, nu putem schimba nimic. Putem doar sa semnalam problemele, sa le aratam celor care au o legatura cu ciclismul ca lucrurile nu sunt chiar atat de roz.

Cineva ma intreba la un moment dat "si daca pleaca Selejean pe cine punem in loc"? Din pacate nu am stiut ce sa raspund pentru ca pur si simplu nu stiu cine o sa fie in stare sa preia functia aia si sa se descurce.

Mai pe scurt, pe mine nu ma deranjeaza ca Selejean baga mana in bani(99% din bugetari fac lucru asta cand au ocazia). Pe mine ma deranjeaza ca vrea sa fie admirat pentru ceea ce face, ca cine nu este cu el este impotriva lui, ca in 2010 a incercat sa distruga orice competitie care nu era organizata impreuna cu ei.

• Upvote 1

asta cu bagatul mana este o practica la nivel de sefi. Nu conteaza privat/bugetar, daca esti director executiv/marketing/it o sa bagi mana. De ce? pentru ca poti

Si este o practica internationala!:)

:)))

Mie imi vine sa rad cand citesc toate comentariile astea de la baieti si fete care nu au nici o legatura cu federatia, cu Selejan, cu sportul de perfomanta. 90% din utilizatorii acestui forum nu sunt sportivi legitimati ci doar amatori care nu cunosc dedesupturile afacerilor facute la federatie, nu merg la competitii organizate de federatie, nu il cunosc pe Selejan personal si vin aici cu, comentarii care mai de care mai magulitoare la adresa lui Ovidiu.

Si deocamdata inca nu au intrat vuvuzelele alea mari si lungi in actiune! :D

PS: Nu am mai scris de mai bine de un an pe forum dar cand am citit comentariul Anei (mai ales) nu am mai rezistat!

prietene ar fi bine sa nu mai scrii inca un an! rezuma-te doar la a-ti spune parerea despre acest topic/subiect, nu si despre comentariile USER-ILOR, aici nu facem critica la adresa celor ce credem sau gandim.

P.S. nu o lua personal, legitimatule!!!!!!!

o sa bagi mana pentru ca poti.

Si este o practica internationala!:)

parol: toti si peste tot! ciudat e ca toata Europa stie ca e furata, da' nimeni nu face nimic. In danemarca, postasul fura scrisori. De ce? pentru ca poate. si mai e si o practica internationala.

dany86, ia lumineaza-ne, tu atotcunoscator al underground-ului absolut!

parol: toti si peste tot! ciudat e ca toata Europa stie ca e furata, da' nimeni nu face nimic. In danemarca, postasul fura scrisori. De ce? pentru ca poate. si mai e si o practica internationala.

dany86, ia lumineaza-ne, tu atotcunoscator al underground-ului absolut!

Nu-mi mai permit acum, dupa replica prietenului Liviucio. Luptati-va voi cu sistemul ticalosit care va mananca banii, va tine campionii acasa si nu ii trimite la Mondiale si in Turul Frantei. Sunteti eroii mei, oamenii pe care ii apreciez cel mai mult in tara asta!

Sanatate! :)

• Upvote 1

"The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing."

Eu zic sa iti stergi si semnatura! Nu de alta dar nu cred ca la genul de atitudine pe care il adopti tu se gandea JFK cand a spus cuvintele pe care tu i le atribui lui Edmund Burke.

Va rog sa nu va lasati, mai ales cei care sunt afectati direct sa va ridicati in picioare si sa faceti ceva. Nu prea sunt cunoscator de clubul national de ciclism si ce se invarte dar daca nu sunteti indreptatiti si sunteti furati sa nu lasati sa continue asa ca va fi tot mai greu sa luptati pentru ce este al vostru.

• Upvote 1

Pana la urma care a fost "prejudiciul"/hotia la licitatia aia de bitze Giant? Cu cat s-a platit mai mult fata de pretul "oficial" (adica pretul pe bucata de pe site minus discountul pt.cumparare "en-gros")? Am vazut ca au intrebat si altii si nu am gasit vreun raspuns ...

Din pacate nu cunosc mai nimic legat de Federatie, concursuri, etc., asa ca nu pot sa stiu daca Ovidiu are dreptate in tot ce afirma despre ei. Cred totusi ca are dreptate, cel putin partial. Stiu si eu cazuri de licitatii manarite in Sanatate. Si e bine ca incearca sa lamureasca in justitie problemele.

S-a vorbit de o federatie alternativa, de concurenta. Mi se pare o idee interesanta. Nu se poate face o organizatie care sa patroneze concursurile care nu tin de federatie, etc. si care sa isi dovedeasca superioritatea ... putand apoi, teoretic, sa preia fraiele de la Federatie? Daca FRCT are lacune in ce priveste cronometrarea, siguranta ciclistilor, seriozitatea, etc., atunci noua Organizatie poate cere UCI sa intervina si sa aleaga intre cele doua. Si acum se pot face plangeri la UCI, daca sunt fondate, pentru remedierea problemelor ce tin de competitii. Iar legat de excluderea/sanctionarea cluburilor daca nu se supun FRCT, parca a fost ceva similar in Turul Frantei acu 2-3(?) ani cand UCI a amenintat cu sanctiuni echipele care participa ... Nu stiu exact de ce UCI a renuntat la sanctiuni, dar probabil ca nu-si puteau permite, fiind vorba de mai toate echipele mari. In fine, aici sunt pe teren necunoscut, dar cred ca acele cluburi care vor sa se revolte fata de FRCT ar putea sa o faca fara urmari daca se unesc, cu atat mai mult daca exista si o Organizatie alternativa gata sa preia "fraiele" si/sau motive f.serioase ....

Pana la urma care a fost "prejudiciul"/hotia la licitatia aia de bitze Giant?

Salut. Eu unul am inteles ca tema licitatiei a fost intocmita astfel incat Giant sa fie singurul care are pe stoc bicicletele cu componetele (si modele componentelor) cerute. Deci a mers la sigur sa vanda un numar de biciclete, fata de altii care probabil nici nu au mai incercat sa vanda.

Descopar si eu cu stupoare azi acest topic.

Sunteam cea ce suntem tocmai pentru ca nu ne pasa, la marea majoritate. Ca guvernantii ne fura, ca furnizorii de utilitati ne fura, ca la cantar in piata suntem furati etc etc . De obicei ne complacem si tacem din gura.

A zis Brucan acum 20 de ani ca suntem un 'popor de prosti' si toata tara l-a injurat. Cred ca in momentul de fata ne meritam intr-un fel soarta.

Numai prin atitudine putem indrepta nedreptatile celor care profita de ignoranta maselor. Si presa este a 4-a putere in stat.

Continua ce ai inceput Ovidiu, ai tot sprijinul meu in demersurile pe care le intreprinzi.

• Upvote 1

... Eu unul am inteles ca tema licitatiei a fost intocmita astfel incat Giant sa fie singurul care ...

Ok, dar unde e hotia? Cati bani au bagat in buzunar cei de la Federatie? Sau sunt Giant rele sau prea scumpe fata de ce ofera? Erau obligati sa cumpere DHS, First Bike, etc.? Oricum, parca era specificat Giant sau similar. In fond i-a scutit pe cei gen DHS de agitatie/cheltuieli. Eu nu vad nici o HOTIE aici. Si cum Ovidiu scrie la "Topicul frustratilor/Loc de dat cu capul" ... dar nu-mi raspunde la intrebare aici, ma face sa cred ca nu a fost nici o hotie, cel putin la licitatia de care vorbim ...

la ce sa iti raspund stimate Mircea DP?

Te referi la intrebarea referitoare la prejudiciu? Nu stiu inca pretul pentru ca informatiile nu sunt publice.

O sa solicit aceste informatii luna viitoare, cand o sa fiu sigur ca au fost perfectate toate documentele de atribuire.

Nu am cum sa iti spun cati bani a bagat cineva in buzunar. Daca cineva ar sti atunci calea ar fi foarte usoara (sesizare la politie/DNA/etc).

Eu am sesizat faptul ca acel caiet de sarcini a fost "construit"pe oferta unei companii care comercializeaza biciclete. Mai pe intelesul tuturor, a fost "aranjat"". Stiu ca 99% dintre romani o sa raspunda cu clasicul "Lasa ba ca toata lumea fura" dar eu nu sunt dispus sa las nimc.

Am promis ca o sa public si celelalte doua caiete de sarcini pregatite de FRCT. O sa vezi ca acolo lucrurile sunt mult mai pe fata!

Te referi la intrebarea referitoare la prejudiciu? Nu stiu inca pretul pentru ca ...

Da, la prejudiciu m-am referit. Credeam ca se stie deja pretul de achizitie si sugeram un mod de calcul a banilor dati in plus pt. a afla cam cat s-a pierdut/furat. Astept cu interes sa afli si sa ne spui si noua. Cum ziceam, stiu cateva licitatii manarite in Sanatate si inclin sa te cred ca s-a manarit si aici. Eram doar curios care e suma, pt.ca aici se poate calcula mai usor, nu ca la aparaturile medicale. Faptul ca se prefera o firma, cum am zis, nu e chiar hotie, daca raportul calitate/pret e f.bun si mai ales, pretul de achizitie e cel oficial de pe site minus ceva discount pt.achizitia en-gros.

Ma bucur si te felicit pentru ca vrei si poti sa-i dai in gat. Sunt satul si eu sa vad tara plina de BMW X5 si alte asemenea, luate f.probabil din afaceri cu statul, pe seama noastra ... Succes!

Problema nu este de sus sau jos FRCT, ci doar de orgolii. Unii vor o functie si pentru asta se iau cu muntii de piept, altii vor bani si merg pana in panzele albe. Este o situatie liniara in tot ce inseamna conducerea in Romanica. Lipsa de atitudine a generat haosul asta in toate domeniile si partea proasta este ca actiunile de pana acum s-au terminat cu un mare FASSS.

Sunt curios cum or sa stea cu moralul organizatorii aestor demersuri daca vor suferi un esec, tinand cont ca in justitie nu exista dreptate ci drept la dreptate.

Imi doresc din tot sufletul ca ciclismul sa aiba de castigat, imi doresc ca Federatia sa inteleaga ca pot fi organizate Concursuri Private fara ea, imi doresc ca organizatorii sa faca in continuare cel putin la fel de mult ca pana acum.

Nu cu mult timp in urma o competitie a Federatiei a iesit foarte ok si asta pentru ca nu a fost lasata singura.

I-am blamat pe cei de la federatie la AWR, a fost un concurs super bine organizat cu toate ca federatia a ajuns chiar sa interzica ciclistilor legitimati sa participe (urat). Am auzit de concursuri organizate de federatie care au pus in pericol siguranta participantilor. Am hotarat sa dau o mana de ajutor nu ca sa imi pun numele pe o lista de organizare pentru a avea cu ce ma da mare. Multi au fost multumiti de ce s-a intamplat acolo.

Dincolo de aspectele pro si contra, eu sunt imun la conflicte de genul asta atata timp cat ciclistii sunt multumiti. Poate ca este o atitudine considerata parsiva sau lasa. Dar m-am saturat sa mor de atatea ori cu dreptatea in mana si atunci prefer sa ma fac frate cu dracu pana trec puntea.

In tara asta nu se mai schimba nimic decat daca se intampla un cataclism care sa inghita hotii.

Felicit luarea de titudine dar blamez pe cei care doar il incurajeaza pe OVIDIU. Ar trebui ca toti sa ii dam mana daca ne simtim cu adevarat nedreptatiti. Sau poate doar Ovidiu este nedreptatit?!?!

Postul de mai sus contine mai multe lucruri pe care putina lume are timp sa le analizeze.

Nimeni nu intelege ca eu nu am inceput un razboi, am inceput de mult timp o campanie de sensibilizare a lumii cicliste vis-a-vis de modul in care este condusa Federatia Romana de Ciclism. In tara in care cei care baga bani in buzunar vor sa fie si admirati pentru acest lucru a aparut automat o reactie de aparare (federatia a inceput sa loveasca in stanga si in dreapta, incercand sa faca ordine in "prostime").

Te asigur ca stau foarte bine cu moralul si sunt constient ca actiunile mele au sanse minime de reusita (ma refer aici la partea cu publicarea manariilor facute de Selejean@co). Nu o sa ma opresc decat atunci cand o sa existe o transparenta, o comunicare coerenta a FRCT cu lumea ciclista, atunci cand o sa inceteze cu abuzurile de gen "nu se organizeaza concursuri daca nu va dam noi voie". Atunci putem discuta de promovarea competitiilor oficiale, putem discuta de sprijin neconditionat (asa cum se intampla la cursele private).

Dincolo de aspectele pro si contra, eu sunt imun la conflicte de genul asta atata timp cat ciclistii sunt multumiti. Poate ca este o atitudine considerata parsiva sau lasa. Dar m-am saturat sa mor de atatea ori cu dreptatea in mana si atunci prefer sa ma fac frate cu dracu pana trec puntea.

In tara asta nu se mai schimba nimic decat daca se intampla un cataclism care sa inghita hotii.

Imi pare rau dar nu o sa ajung niciodata in acest gen de letargie, prefer sa fiu un Don Quijote care se lupta cu morile de vant.

• Upvote 1

Jos palaria !

Ma inclin si sper ca de data asta sa pot strange mana cuiva care imi demonstreaza ca se poate face ceva; eu pana atunci lupt sa fac ceva pentru cei care incearca sa descopere acest sport si pentru a ii ghida pe fagasul normal al evolutiei cicliste.

Sunt sigur ca exista un bulgare de zapada care se da la vale si se face din ce in ce mai mare. Astept momentul in care o sa se loveasca de o stanca si se va sparge.

Imi pastrez dreptul de a alege competitiile la care voi participa in gasca de organizare sau in gasca de participanti. Daca simt ca ceva este in neregula, prefer sa imi manifest dreptul de a nu participa. Si asta poate fi un mod de protest.

Si un mic exemplu: imi pare foarte rau ca din cauza unor discutii tensionate pe forum intre organizatori, am renuntat sa participa la Arges Autum Race. In cele din urma se pare ca totul a fost la superlativ. Dar asta este viata, nu totdeauna poti lua deciziile cele mai bune.

Si am o intrebare de final: Ce pierderi sufera un ciclist legitimat daca nu participa la o competitie organizata de FRCT?

Ca sa incerc sa raspund la intrebarea ta de final: pierderile pe care le sufera cred ca sunt potentialele premii pe care le-ar fi putut castiga. Altfel, nu pierde nimic. Daca se da lovit si nu participa la vreo competitie, poate fi sanctionat de club. Daca refuza participarea sub culorile Romaniei la vreo competitie internationala, atunci ar putea intra sub incidenta federatiei (care ar putea sa ii dicteze vreo suspendare, ceva).