buga29

Pipa cam incapatanata

Recommended Posts

Am facut rost de o semicursiera marca nu o stiu fostul proprietar a vopsit-o se mai pot citi doar initialele BCM stantat in fata unde vine furca )

Avea o pipa care nu imi placea si am vrut sa o scop dar nu am reusit am desfacut tot dar nimic exista vreo modalitate sa o scot? Poate vreo presa ceva?

PS:Stie cineva ce marca e bicicleta?

Locatia TGV-Fieni nu stiu cum sa o pun sa apara la profil iar despre poze am sa incerc sa pun in seara asta daca nu cu siguranta maine.

Vrei sa fotografiez ceva anume sau in general bicla?

TGV stiu ca inseamna Train du Grand Vitesse. Sper ca nu locuiesti intr-un tren.

Insa BCM nu stiu ce inseamna. Am avut bicle exact ca aia, dr de asemenea revopsite, asa ca nu stiu ce marca e.

In privinta pipei e destul de simplu. Desurubezi surubul de deasupra, cred ca e cu inbus de 5mm. Il desurubezi doar 3-4 ture, apoi bati in el ca sa eliberezi nuca. Daca nu faci asta nuca ramane infipta in pipa si nu iese chiar daca scoti surubul de tot.

Dupa asta pipa ar trebui sa iasa usor. Daca tot nu iese da-i niste spray degripant sau ulei si bate-o usor de jos in sus. Cel mai bine cu o bucata de lemn, ca sa nu zgarii pipa.

Locatia este Targoviste(Tgv).

Am incercat toate aceste metode si nimic cred ca a fost introdusa fortat si se vad si niste usoare urme de rugina pe langa filet.Am incercat chiar si sa incalezsc zona si tot degeaba.

Multumesc pt raspunsuri.

confirm ce spune lucian: bati usor in surub dupa ce l-ai slabit. eventual cu un ciocan de lemn sau pui un lemn pe surub. apoi fortezi un pic cu mana ar trebui sa iasa. eventual baga niste solutie de genul wd40 si asteapta sa penetreze zona.

Am avut vreo 3-4 cazuri in care nu am reusit cu nici o metoda sa scot pipa din furca.Am fost nevoit sa tai si pipa si furca si sa pun altele in locul lor.

Inainte s-o tai, incearca si o varianta care m-a ajutat in cazul unei tije de sa:

De cu seara, toarna un pic de lichid de frana (auto, d'ala ordinar "de dacie") pe langa pipa (cu atentie sa nu dai pe vopsea).

Apoi, dimineata prinde pipa in menghina (cu capul in jos cum ar veni, eventual te mai ajuta cineva sa tina de cadru) si incearca sa o fortezi prin invartire (eventual cu o bara sau teava bagata prin furca, cat mai aproape de imbinarea bratelor).

O sa se cam zgarie pipa, furca poti sa o protejezi insa invelind teava intr-o carpa ceva.

Daca nici asa nu binevoieste .. oh well, asta-i viata, pune flexu' (sau bomfaierul) pe ea :D

Pana la urma a cedat astazi am reusit sa scot pipa .Atunci facusem o improvizatie care a functionat cu succes .

Acum m-am apucat sa o reconditionez putin si am un prieten la un service auto acolo am reusit sa scot pipa .Are cineva idee de unde pot face rost de o pipa de cursiera clasica? Cred ca pt aspect ar da mai bine una de acest fel daca nu o sa pun un adaptor.

Tu chiar esti perseverent daca de jumatate de an incoace te-ai tot chinuit sa o scoti :P ...am vazut ceva pipe parca pe okazii daca nu incearca pe marketplace.

N-am mai incercat de atunci, nu insistam sa o scot dar daca tot sa ivit faza cu vopsitul si aveam toate sculele necesare am zis sa mai fac o incercare.

O sa pun cateva poze cu cadrul inainte si dupa vopsit.

Imagine postată

Asa era inainte apoi a urmat smilgheruirea si am dat un strat de sprit-chit

Imagine postată

Iar rezultatul arata cam asa. Astept pareri.

Imagine postată