pinkbike

Tandem fara lant pe stanga

Recommended Posts

O prostie, daca l-au lasat in 9 viteze e clar doar pt oras.

Fara foaie de 44-48, nu ai ce cauta pe sosea iar fara aia de 22(daca mai esti si cu o doamna in spate) nu poti urca un deal mai serios ;)

Am vrut sa fac si eu un tandem asemanator, doar cu lanturi pe dreapta.

Pentru asta aveam nevoie de un angrenaj cu 4 foi. Era odata prin bazarul sucevean, dar cand mi-a trebuit nu am gasit.

Se poate face si cu un angrenaj triplu, ramai cu 2x9, ceea ce e suficinent pentru aproape orice.

Lantul de sincronizare se poate pune pe foaia mica sau pe foia mare, dupa preferinte sau domeniul de utilizare. In fata pui o foaie asemanatoare si gata treaba.

Cușca deraiorului nu ar fi atins lanțul de sincronizare?

Întrebare de nub. Se poate sincronizare cu un fel de freewheel în al doilea BB? Termenii sigur i-am folosit aiurea, Ma refer la faptul că cel din față să pedaleze și cel din spate nu...

Se poate. Fac cei de la DaVinci niste chestii asemanatoare, dar cu lant pe stanga. Se poate adapta si pe dreapta.

Imagine postată

Imagine postată

O prostie, daca l-au lasat in 9 viteze e clar doar pt oras.

Da, din furca cu suspensie si cauciucurile cramponate se vede clar ca e pentru oras. :blink:

Caseta pare de 10 din poza.

Fara foaie de 44-48, nu ai ce cauta pe sosea iar fara aia de 22(daca mai esti si cu o doamna in spate) nu poti urca un deal mai serios ;)

Pe plat cu roata de 29 e foarte de ajuns 36x11.

• Upvote 1

Pe plat cu roata de 29 e foarte de ajuns 36x11.

Afirmatia asta este cam hazardata.

Nu pricep la ce bun? Toate sistemele astea îmi par în dezavantaj față de sistemul clasic.

PS: Mie 29x34 îmi e de ajuns ca limită inferioară, dar 48x11 ca limită superioară mi se pare puțin, dacă tot discutăm despre asta.

Imi plac toti cei care isi dau cu parerea cam cum zboara o racheta si cam cum te simti in ea dar niciunul nu-i astronaut ! :blink:

Voi faceti doar o analogie intre ce credeti voi ca se simte pe un tandem si cam ce simtiti pe propriul vostru mtb sau cursiera fara sa va fi urcat pe un tandem. Asa-i romanul, "parerolog" ;)

Bai oameni buni, pe un tandem pe care il folosesti in oras, pe sosea si pe offroad trebuie sa ai foi si pinioane pentru orice situatie. Nu merge asa cu ssp, nexus cu 3 viteze sau o foaie cu 9 pinioane. Sunt situatii in care daca nu ai ce iti trebuie o iei pe langa el... Tandemul e greoi, directia e mai greoaie, ai nevoie de sincronizare etc. Pai eu cand ma dau jos de pe tandem si ma urc pe o bicicleta normala zici ca-i alt sport ;)

• Upvote 1

Observatia asta este cam stupida.

Si spre diferenta de tine eu pot sa si argumentez: 36x11 la 90 rpm inseamna 40 km/h si la 120 rpm inseamna 54 km/h.

Te hazardezi sa afirmi ca nu e destul? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Pentru un tandem, din ce zic oamenii care chiar merg cu asa ceva, o foaie de 36 nu e destul.

Tu gandesti din perspectiva cuiva ce merge pe un Mountain Bike.

---------

Si ar fi frumos sa folosesti o exprimare mai eleganta.

Pe primul tandem am avut angrenaj 22-32-42. Mi s-a parut cam mic asa ca pe al doilea am pus foi de 28-38-48. De data asta cam mult. Imi trebuie ceva intre. Probabil 24-36-46.

Dar am mers doar cu bagaje si trailer, numai prin munti si dealuri.

O singura foaie e suficienta doar pentru ture pe plat fara bagaje multe.

interesanta chestia celor de la DaVinci, de a avea freewheel pt cel din spate, insa nici chiar asa!!! dupa ce ca e in spate si poate sa traga usor chiulul, ii mai dai si freewheel?!? n-as face asta. :D

combinatia 2 ciclisti + 1 tandem nu e mai usoara decat 2 ciclisti + 2 bicle? daca e asa, atunci dpdv al efortului cheltuit cei de pe tandem sunt mai eficienti, nu?

De pe Wikipedia:

Compared to a conventional bicycle, a tandem has double the pedalling power with only slightly more frictional loss in the drivetrain. It has about the same wind resistance as a conventional bicycle. High performance tandems may weigh less than twice as much as a single bike, so the power to weight ratio can be slightly better than that of a single bike and rider. On flat terrain and downhill, most of the power produced by cyclists is used to overcome wind resistance, so tandems can reach higher speeds than the same riders on single bicycles. They are not necessarily slower on climbs, but are perceived as such, in part due to the need for a high level of coordination between the riders, especially if the physical abilities of the two riders are very different, requiring a compromise on cadence.

Teoretic daca ai pune 2 ciclisti pe un tandem de curse ar trebui sa intreaca un cursierist pentru ca au trena asigurata optim si greutate mai redusa decat 2 ciclisti + 2 biciclete. Tot asa ai putea spune despre un tandem de 10 ciclisti, ai putea crede ca cu cat numarul celor de pe tandem e mai mare cu atat ar fi mai bine.

Practic nu se intampla asta, apar niste forte suplimentare de torsiune atat in cadru cat si in ghidon care se manifesta intr-un tangaj lateral. Am mers de mai multe ori singur pe el si am constatat ca pana si angrenajul spate care se invarte practic in gol, la anumite cadente imi fura ghidonul din mana(stg.-dr.)

Teoretic daca ai pune 2 ciclisti pe un tandem de curse ar trebui sa intreaca un cursierist pentru ca au trena asigurata optim si greutate mai redusa decat 2 ciclisti + 2 biciclete

Din matematica ta lipsește faptul că puterile se aduna. Două motoare pe trabant => trabant mai sprinten.

De asemenea nu contrazic nimic din ce ai zis mai sus.

Iti place tie sa fii ingenios, dar in cazul asta vorbim de un trabant limuzina, eventual cu doua motoare. Pt ca nu pui doi ciclisti pe o bicicleta ci pe un tandem ;) ;) ;)

Te-as mai intreba daca ai vazut un tandem de aproape ?!

• Upvote 1

Pentru un tandem, din ce zic oamenii care chiar merg cu asa ceva, o foaie de 36 nu e destul.

Tu gandesti din perspectiva cuiva ce merge pe un Mountain Bike.

---------

Si ar fi frumos sa folosesti o exprimare mai eleganta.

E normal sa gandesc din perspectiva unui mtbiker... Oamenii care se exprima aici merg pe tandem doar pe drumuri de cursiera spre maxim cyc. Un tandem de munte e total altceva, si cu atat mai mult un 29er, e foarte departe de experienta lor.

-----------------------------------

Ar fi frumos cand discuti in contradictoriu sa motivezi de ce crezi tu ca interlocutorul nu are dreptate, nu sa arunci asa pastile si sa fugi. Eventual ai putea sa vii si cu o parere proprie din cand in cand. Pana acum nimic din atitudinea ta nu ma inspira la eleganta.

• Upvote 1

Pentru a nu exista confuzii: vorbesti din experienta? Ai mers pe vreun tandem?

Eu nu am mers niciodata pe un tandem. De aceea am luat de bune ceea ce zic oamenii care au mers pe tandem. De exemplu Axe zicea ca nu e suficienta o foaie de 36. Parca citisem mai demult un post al lui Lucian (nu ma refer la cel din acest topic - acesta doar mi-a confirmat ca mi-am amintit bine) in care spunea ca foile sunt prea mici si ca se gandeste sa le schimbe (la tandemul lui).

Apoi, logica imi zice ca doi oameni pot pedala cu un raport foaie-pinion mai mare decat poate un singur om. De aici necesitatea unei foi mai mari. Articolul de pe Wikipedia (din care am citat intr-un post precedent) confirma aceasta ipoteza:

On flat terrain and downhill, most of the power produced by cyclists is used to overcome wind resistance, so tandems can reach higher speeds than the same riders on single bicycles.

Presupunand o cadenta data, viteza mai mare inseamna raport mai mare.

La fel, la bicicletele de sosea cu angrenaj dublu (nu compact), de obicei e 52-39 sau 53-39. Deci pana si foaia mica e mai mare de 36.

Clasificarea drept "tandem de munte" pe baza faptului ca furca este cu suspensie si ca anvelopele sunt cu profil mai agresiv (alte argumente nu am auzit), este destul de discutabila. Angrenajului ii lipseste o foaie mica (22, 24, 26 sau macar 28). Anvelopele pot fi oricand schimbate cu slick-uri. Si in general, un tandem nu este cea mai potrivita bicicleta (ca tip) pentru a fi folosita off-road (respectiv acolo unde in mod normal ai zice ca iti trebuie un Mountain Bike).

• Upvote 1

Pentru cine cunoaste zona, eu nu am putut urca dealurile spre parcul natural Roussenski Lom(Bulgaria-sosea) cu foaie de 28, spre rusinea mea am luat-o pe langa.

Nu stiu cate grade au dar sunt destul de agresive unele si de 1km, in succesiune cred ca insumeaza vreo 10 asemenea dealuri. Acum am foaie de 22 cu care ma joc bine ;)

Deci cine spune ca ala cu o foaie de 36(sau p'cilea) e ok, se insala. Pe o bicicleta normala cu o cadenta de 80-90 posibil sa faca minuni dar nu pe tandem

Clasificarea drept "tandem de munte" pe baza faptului ca furca este cu suspensie si ca anvelopele sunt cu profil mai agresiv (alte argumente nu am auzit), este destul de discutabila.

Clasificarea e pe baza bunului simt si pe baza site-ului Salsa, unde se vede ca a fost folosit la o cursa de mtb iar autorul mentioneaza ce geometrie a folosit si de ce.

Angrenajului ii lipseste o foaie mica (22, 24, 26 sau macar 28).

In caz ca nu ai vazut schimbatorul de foi, te anunt eu ca transmisia e 2x10.

Anvelopele pot fi oricand schimbate cu slick-uri. Si in general, un tandem nu este cea mai potrivita bicicleta (ca tip) pentru a fi folosita off-road (respectiv acolo unde in mod normal ai zice ca iti trebuie un Mountain Bike).

Inseamna ca tu discuti despre total altceva decat restul lumii de aici. In poza e clar un tandem care e proiectat pentru a fi folsit exclusiv in offroad. Si daca aveai curiozitatea sa scrii Salsa El Mariachi Tandem pe google in loc sa te apuci de presupuneri cu privire la slickuri si alte balarii ai fi aflat chestia asta.
  • Upvote 2

M-am uitat pe site-ul respectiv. Am vazut niste poze cu tandemul pe o pasune relativ plata. Asta inseamna traseu de Mountain Bike?

Am vazut schimbatorul de foi, dar nu si foaia mica (nici acum nu o vad - poate ai o poza mai clara si din alt unghi). Am presupus ca schimbatorul are doar rol de "chain guide".

Ce anume m-ar impiedica sa pun slick-uri ? Imi interzice producatorul?

Nu ai raspuns la intrebare (daca ai mers sau nu vreodata pe un tandem).

• Upvote 1