pinkbike

Tandem fara lant pe stanga

Recommended Posts

Pasunea aia normal ca e plata, e zona de start-sosire a concursului unde a fost testat prototipul.

Apoi, daca omu' zice clar ca a pus drivetrain 2x10, conteaza daca il vezi tu in poze sau nu? Am impresia ca nici la poze nu te uiti atent, acolo apar doua biciclete diferite si una are alta echipare, cu lant pe stanga.

Acum, la obiect... eu am mers cu tandem de sosea si nu mi s-a parut ca trebuie foi mai mari decat la cursiera individuala. Din contra, mi s-a parut ca trebuie mers mai in cadenta, un stil in forta e mai greu de sincronizat.

Cred ca ti-am raspuns destul la intrebarile astea inutile inventate de dragul de a gasi nod in papura. Pana la urma nu inteleg ce anume sustii aici... am impresia ca ma contrazici doar din ambitia de a fi gica-contra.

Probabil stii tu mai bine decat proiectantul si de fapt merge ca melcu' da ei nu si-au dat seama. Da-i repede un mail si spune-i sa puna placa de 53.

• Upvote 1

Pasunea aia normal ca e plata, e zona de start-sosire a concursului unde a fost testat prototipul.

Tu mi-ai dat ca argument:

pe baza site-ului Salsa, unde se vede ca a fost folosit la o cursa de mtb iar autorul mentioneaza ce geometrie a folosit si de ce.

M-am uitat pe site-ul indicat de tine si tot ce am vazut acolo e un teren cu iarba. Eu nu am de unde sa stiu cum arata restul traseului.

Apoi, daca omu' zice clar ca a pus drivetrain 2x10, conteaza daca il vezi tu in poze sau nu? Am impresia ca nici la poze nu te uiti atent, acolo apar doua biciclete diferite si una are alta echipare, cu lant pe stanga.

Nu vazusem foaia mica in poza din primul post din acest topic (poza pusa de tine). Am citit ulterior in textul de pe pagina producatorului ca ar fi folosit un angrenaj cu 2 foi. Ti-am explicat ca derailleurul fata il observasem, dar deoarece nu am vazut foaia mica, m-am gadit ca e posibil sa fie pus doar pentru rolul de chain guide.
  • Upvote 2

eu nu inteleg ce-i asa mare controversa?!?

un angrenaj pe trei foi, foaia mare e inlocuita pt a face transmisia cu ciclistul din fata, iar celelalte foi sunt folosite normal (in cazul de fata Sram X9 2x10 kit). nu e nici o inginerie mareatza, probabil testa ceva. normal ca-i mai eficient cu lantul dintre angrenaje pe partea stanga! a folosit 2x10 dar cu angrenaj de 3x10, deci q-factor-ul nu a putut fi mai mic. si-asa e incarcata bicla pe dreapta, asa e si mai mult. probabil solutia aste e cu cateva grame mai usoara, caci bratul stang al angrenajului spate nu mai este "incarcat" cu aripioarele si suruburile ce ar prinde foaia.

eu cred ca prototipul n-are nimic de-a face cu solutia asta de transmisie dintre cele doua angrenaje.

;)

eu nu inteleg ce-i asa mare controversa?!?

un angrenaj pe trei foi, foaia mare e inlocuita pt a face transmisia cu ciclistul din fata, iar celelalte foi sunt folosite normal (in cazul de fata Sram X9 2x10 kit). nu e nici o inginerie mareatza, probabil testa ceva.

Posibil ca explicatia solutiei alese sa fie ca a folosit ce angrenaje avea la indemana.

Solutia nici nu e noua de fapt.