doruk

SPUTNIK Fan Club

Recommended Posts

Aici am considerat cel mai potrivit sa postez in legatura cu acest subiect:

Se intampla in 1986 cand parintii mi-au cumparat o semicursiera ruseasca Sputnik, pe care au dat 1670 de lei.

A fost bicicleta care mi-a incantat anii de tinerete, cu care am efectuat unele dintre cele mai frumoase trasee cicloturistice, a caror amintire o port vie si in ziua de azi.

Recent am gasit o bicicleta identica, pe care dupa cateva zeci de ore de munca am adus-o in stare de functionare.

Din considerente ce tin de nostalgia vremurilor trecute am incercat sa nu schimb pe ea multe piese. Datorita starii bune in care s-a pastrat nu am schimbat decat cele doua camere si cablurile de frana.

Celor care urmatoarele fotografii vor trezi nostalgii, si nu numai, va doresc vizionare placuta:

Batranica ruseasca readusa la viata (an de fabricatie 1981)

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Nu stiu daca ma pot numi fan al acestei marci, dar nostalgia anilor respectivi m-a incercat cu siguranta.

• Upvote 1

Foarte misto idee, si eu am rupt trei, toate verzi, astea maron se dadeau cu pile :D

Nu pot sa uit saua aia care parca era cu par de camila facuta..., ai cauciucuri originale !

Multumesc pt.poze, mi-am amintit fiecare piesulica.

Dar o ai intr-o stare ireprosabila! Chiar si cauciucurile sint originale!

Felicitari.

@doruk:

Felicitari Maxime...arata prea noua pentru varsta ei !

Observatii daca nu va suparati :

1. Aripa fata ...parca nu este originala (desi e noua !)-parerea mea !

2. Aripa spate cu ochiul de pisica...e prea frumoasa-n-ati suit-o niciodata in lift !

Multumim de poze...

2. Aripa spate cu ochiul de pisica...e prea frumoasa-n-ati suit-o niciodata in lift !

Multumim de poze...

Cine stie stie.Si eu am rupt-o de la urcari repetate in lift.Si era carpita cu niste table prinse cu surubele.

Si eu am amintiri multe si frumoase legate de rusoaice.

Oricum ai scos o bijuterie la lumina Doruk.Doar ptr cunoscatori... ;)

ma bucur ca v-am incantat ochiul si sufletul, eu de cate ori ma uit la ea imi aduc aminte de cate o chestie traita cu ea in adolescenta.

@moromete

A stat intr-un mediu uscat, respectiv o debara si a fost tot timpul preferata proprietarului. S-a pastrat nesperat de bine pentru varsta ei. Ambele aripi sunt cele originale, o fi din cauza unghiului de fotografiere. Mi-am permis sa le slefuiesc/finisez foarte bine, grund si in final doua straturi de vopsea alba si unul de lac. Prea isi aratau vechimea.

Bicicleta asta nu a vazut niciodata liftul, asa ca a scapat de chinurile ruperii aripii spate.

Chiar ma gandeam ca la anu sa o scot pe la vreun concurs, in zona de start/sosire sa o vada si altii.

In fond este doar o bicicleta, un obiect fara suflet, daca cate asemenea lucruri care-i fac viata mai frumoasa, nu are omul pe langa el.

de unde ai scos-o? arata foarte bine! primele ture la snagov cand eram elev la scoala le faceam pe o bicicleta identica. dupa cateva iesiri ii dadusem jos aripile si portbagajul sa fie mai usoara. inca am bicicleta si functioneaza.

Ce chestie si cu topicul asta. Pina in acest moment nu credeam sa ajung sa am un oarecare regret ca am dat(cadou) o asemenea bicicleta. Am avut si eu una, din 1986 pina prin 2000.

Inca din prima clipa cand m-am apucat sa demontez piesele de pe ea, am ramas surpins cat de bine s-au pastrat piesele galvanizate si nichelate. Dupa atatia ani de la fabricarea lor, odata curatate si-au recapatat stralucirea din prima zi. Practic nu vad cum ar putea sa rugineasca aceste piese.

Am vrut sa fac un mic semn cu pila si nu am reusit, pe unul din capetele axului pedalier pentru a-l remonta in pozitia corecta. Asa de calit este materialul incat oricat de tare am apasat nu am reusit sa-l zgarii. In final am folosit un marker. Vaselina pe care am scos-o din cadru, de la axul pedalier, poate concura si dupa 20 de ani cu vaselina din ziua de azi.

La reasamblarea franelor am observat ca bratele culiseaza pe bucsi de bronz, tocmai in ideea reducerii frecarii si uzurii, astfel ca si dupa atatia ani franele nu au capatat joc si functioneaza ireprosabil.

Inclusiv camasile cablurilor de frana sunt galvanizate si atat de tare au fost calite incat cu greu am reusit sa scurtez unul cu un patent.

Dupa cum am mai scris si mai sus, aceste randuri nu se doresc apologia bicicletei rusesti. Admit faptul ca Sputnik-ul este perimat tehnologic si moral, nu se mai poate folosi in ziua de azi pentru performanta sau competitii, si ce daca, pentru mine tocmai acesta este farmecul.

Seaua originala este pe arcuri, putem spune un model rudimentar, dar este realizata integral din piele, cusuta din mai multe segmente, comoditatea fiind cu greu egalata de unele sei moderne pe care le-am avut sub poponet in ultimii ani.

• Upvote 1

.............Seaua originala este pe arcuri, putem spune un model rudimentar, dar este realizata integral din piele, cusuta din mai multe segmente, comoditatea fiind cu greu egalata de unele sei moderne pe care le-am avut sub poponet in ultimii ani.

Sorry...Shaua de Sputnic.... piele naturala niema... subreda are dreptate Axe.

Dupa un an am schimbat-o cu una de Ucraina primita de la un coleg de liceu...20 de ani nu a aparut crapatura pe ea...ceva stil Brooks acuma dar nu shtiu daca rezista atata si nu avea nituri sau capse de Cupru!

Ce chestie si cu topicul asta. Pina in acest moment nu credeam sa ajung sa am un oarecare regret ca am dat(cadou) o asemenea bicicleta. Am avut si eu una, din 1986 pina prin 2000.

Eu am avut una din 1978 pana in 2003 cand am dat-o cadou unui coleg de serviciu. Avea schimbatoare Favorit fata/spate de cand am dat-o pana in prezent !.Cand am revazut-o anul trecut...m-au apucat suspinele si nevasta mi-a zis du-te si ia-ti una noua ca te faci de ras...si mi-am luat un Cross Peloton bulgaresc.

Sincere felicitari pentru modul de conservare ,darrrrrrrrrrrr fara suparare batranul SPUTNIK sigur nu prea a vazut soseaua dupa cum arata. Probabil a stat mai mult pe stand by altfel este imposibil sa menti o bikla din 81 si sa arate asa.Oricum macar acum la a doua tinerete sa aibe parte de sosea http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

sanatate si inca odata felicitari :)

• Upvote 1

Am avut si Sputnik si Turist. Cat de bine poate s-a conservat in intregime! Pastreaz-o ca pentru un potential muzeu. Are valoarea mai mare de colectie decat sa o folosesti in scop utilitar.

Multumesc pentru aceasta prezentare frumoasa; s-o porti sanatos.

Ma simt transpus in anii ’70. Aceasta biciclete are un loc de onoare in cele mai frumoase amintiri cicliste din Romania acelor ani. Mi-am cumparat Sputnikul in 1973 din bani grei munciti pe un santier in timpul vacantei. Prima tura lunga cu Sputnikul am facut-o in 1974

Moment de reculegere in localitatea Sant (in drum spre pasul Rotunda)

Imagine postată

Morning Check in statiunea Borsa

Imagine postată

In anul 1977 aveam axul pedalier si cuvetele cioplite de mine. In 1978 aveam toateb sculele la dispozitie pentru a produce clicheti de calitate in serie.

Pe transfagarasan in 1978

Imagine postată

Bicicleta era dotata cu lumina fata / spate si oglinda retrovizoare. Seua era pentru mine o catastrofa iar una de piele a ramas in vis pina in ziua cind mi-am cumparat prima bicicleta in occident. Din 1978 am montat un portbagaj constructie proprie si a doua foaie si schimbator. Cu Sputnikul meu si zece viteze ma simteam ca zeul ciclistilor din zona. In acelasi an am experimentat la modelul prietenului meu cu o furca amortizata mecanic. Pentru noi era ceva deosebit dar n-a adus rezultatele asteptate.

In 1980 am facut cu acest Sputnik o tura pina la Ankara.

Sint convins ca ai facut celor mai virstnici dintre noi o mare bucurie cu aceasta prezentare.

• Upvote 4

Si eu zic ca bicla asta nu prea are km la bord.(A nu se intelege ca nu-i admir look-ul.). Erau putini care faceau ture lungi cu "Pusnicul", majoritatea mergeu pana la servici sau maxim pana la Cernica sau Snagov. Am una identica numai ca are vreo 20 de mii de km., este cumparata de tata prin 81-82 deci are cam 28 de ani. Am mers pe rand, el, frati-miu si f putin eu si pot sa va zic ca la sfarsitul anilor 80 arata ca acum, o epava. Partea care a cedat cel mai rau este frame-set-ul, furca s-a indoit catre interior si cadrul are multe indoituri ( ciudat, nu are celebra cocoasa). In rest piesele vad ca se mai taraie, fiind cele originale iar ala batranu mai merge si acum la 70 de ani pe ea pana la paine si-napoi. Am primit donatie o furca de 1" de culoare verde si am incercat s-o schimb pe cea indoita dar am avut surpriza sa nu pice bine franele pe janta. Parese ca "donatia" era pt alt tip de roata, pare oricum mai masiva un pic decat cea portocalie indoita. Or fi fost mai multe feluri de Sputnik-uri?

Sint convins ca ai facut celor mai virstnici dintre noi o mare bucurie cu aceasta prezentare.

Pe de alta parte, eu sunt convinsa ca ai facut o mare bucurie celor mai tineri cu aceste poze. Multumesc! :rolleyes:
  • Upvote 1

Va multumesc, era clar ca cel mai puternic sentiment va fi cel de reverberatie a sufletului, pentru amintirile tineretii mele.

@Frank

bine zici, am carat bagaje cu aceste biciclete, am parcurs ture frumoase, la vremea respectiva acestea au fost disponibile in Romania publicului larg si noi ne-am facut treaba cu ele.

Imi aduc aminte cum apelam la un nene din fabrica inainte de 89 ca sa ne faca clicleti in serie, cei care reuseau si la tratament mergeau cel putin doua-trei sezoane. Unde mai pui ca de noua bicicleta avea in geana cu scule o pereche de clicheti si arcuri.

De asemenea ma bucur ca am deschis acest topic, chiar si numai pentru aducerea aminte a acelor vremuri.

@Trevizes

am luat aceasta bicicleta de dragul de-a o avea aproape si din cand in cand sa ies cu ea, la un CMR, la o plimbare in parc. Intentionez sa o pastrez nemodificata, deocamdata chiar si cauciucurile originale se comporta bine.

Am facut rost de patru ochi de pisica originali (de pus pe spite), din pacate de trei culori (am sa mai insist cu cautarile), o pereche de ratrape cu tot cu curelusele din piele.

Cireasa de pe tort o reprezinta un kilometraj analogic, modelul acela mic ce venea prins pe axul rotii fata si era actionat de lovirea unei piese pozitionate pe o spita. Cand reuseam sa-l dau peste cap intr-un an/doi de zile (9999 km) eram tare mandru de mine. O sa postez noi fotografii.

Mai sunt in cautarea unui far si dinam, momentan am acasa ceva similar acelor vremuri, dar din DDR, cred ca le voi monta pe acestea pana gasesc originale.

Cel mai greu de gasit cred ca ar fi un brat dublu de manete schimbator si un schimbator de foi. Aici ma mai gandesc cu modificarile, deoarece primul meu Sputnik a venit din fabrica, fara.

Stiti unde as putea gasi stickerele de pe Sputnik? Vreau sa refac unul ce a fost revopsit, nu mai are nici emblema din fata. Eventual imagini pe care sa le pot folosi sa tiparesc stickerele pe undeva.

@addrian

daca bine am vazut undeva printre vechituri am o emblema cu randunica. Abtibilde nu cred sa mai gasesti de-a gata, dar cu putin imaginatie le-ai putea recrea tu singur. Te-as putea ajuta cu niste fotografii de aproape.

@addrian

daca bine am vazut undeva printre vechituri am o emblema cu randunica. Abtibilde nu cred sa mai gasesti de-a gata, dar cu putin imaginatie le-ai putea recrea tu singur. Te-as putea ajuta cu niste fotografii de aproape.

Nici nu imi imaginam ca gasesc ceva de-a gata. Poze cu stickerele de aproape mi-ar fi de mare ajutor, pot sa le refac in Photoshop si apoi sa le printez.

Pe bicicleta mea nu mai se mai vede nici un sticker, a fost vopsita. Emblema din fata lipseste.

Daca ma poti ajuta doruk, iti foarte multumesc.

iata ce se mai poate gasi printre vechituri:

Imagine postată

@addrian

daca o mai doresti este pentru tine.

Am intrebat in stanga si in dreapta, am cautat prin toate vechiturile mele si ale cunoscutilor mei si am mai gasit:

un far

Imagine postată

ochi de pisica de montat pe spite

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

pompa cu furtunul introdus in maner

Imagine postată

si un kilometraj fabricat in luna semptembrie 1978

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Am si uitat parca zgomotul facut de piesa de pe spita in momentul in care pune in miscare ceasul, de mormaitul dinamului, de lumina galbuie a farului. Intr-o seara m-am plimbat prin oras vreo ora, doar sa ascult zgomotul produs de dinam.

• Upvote 1