doruk

SPUTNIK Fan Club

Recommended Posts

Farul e OK ... tot de Sputnik dar mai nou (!...) dupa 1978.... Initial era de aluminiu si rotund.

Tot din aceiasi perioada si Kilometrajul ....dupa 2 ani (si doua resetari automate la 9999 km la mine a dat in balbaiala si s-a gripat...aveti grija de el !

Catadioptrii de pe roti...nu am vazut...in acea perioada, parca Ukraina avea...dar nu sunt sigur.

Oricum doruk...Multumim de poze !

Bicla asta arata ca din magazin, daca va mai amintiti, avea un miros specific de ceara, gaz, era oricum unsa cu ceva cand o luai de la I.D.M.S.(intreprinderea de distribuire a materialelor sportive) ! :rolleyes:

Era parca invelita in hartie cerata, zic bine ?! Deh, trecut-au anii... :(

• Upvote 1

Vai. Chiar uitasem. Cat am "plans" eu la vremea aceea pina am gasit un kilometraj precum cel din poza.

am gasit un dinam, aflat intr-o stare deplorabila. Dupa ce a fost curatat, slefuit, vopsit si reparat isi poate relua locul pe bicicleta

Imagine postată

nu e in culoarea originala, pe negru mi-a placut mie mai mult

Imagine postată

Dupa toate astea sper sa ma mai potolesc si eu oleaca, ca de nu chiar ca fac o fixatie pentru batranul Sputnik.

Dinamul este perfect original, Zdelano b CCCR, dar culoarea neagra...nu se leaga cu originalul... era aluminiu natur...

Nu l-am folosit decat fr-o 2 luni, era shubred...,l-am dat cadou...am mers cu Sputnikul cu un dinam RDG-ist care avea incorporat si farul pe el...imi pare rau ca nu am poze!

@moromete, asa este, originalul avea culoarea argintie. Mi-a placut mie mai mult negru mat. Oricum nu o sa apuce sa lumineze prea multi kilometrii deoarece momentan sta pe tusa, ca piesa de colectie.

Eu inca mai am sputnik... dar a avut nevoie de un upgrade: vopseaua era terminata, dar inainte sa il vopsesc am copiat stickerele pe foaie de calc, apoi le-am scanat, le-am facut poze, cu gandul sa le mut in autocad si la un "ceva" de facut stickere cu foaie de tranfer.. dar n-am mai apucat sa fac ceva.

In rest am adunat o "colectie" de piese de sputnik.. foi, pedale, frane, saboti, clicheti, bolturi de la pedalier, am si rotile originale (cu cauciucuri orginale), mai am si un dinam (nu stiu daca de sputnik.. era din colectia "aftermarket" din bazarul rusesc).. dar am schimbat rotile si am mai mers o vreme.. acuma sta oarecum pe tusa. Ocazional mai ies cu ea.

Parca intreba cineva de "decals-uri":

http://tourist.kharkov.ua/phpbb/viewtopic.php?f=31&t=31530

Oricum, pentru fanii si cei doar interesati de bicicletele HVZ, forumul acesta conduce la consum excesiv de cafea si mirarea colegilor care nu inteleg de ce pierzi timpul cu vechiturile:

http://tourist.kharkov.ua/phpbb/viewforum.php?f=31

super fain site alora, am o urma de regret ca nu le am eu cu rusa

Sunt sigur ca am citit pe forum, pe undeva - dar nu reusesc sa mai gasesec - despre "impartirea" pe culori a bicicletelor sovietice. In sensul ca fiecare culoare era, de fapt, un alt model, cu plusuri si minusuri.

Isi mai iminteste cineva care era "topul" bicicletelor? Imi amintesc ca erau galbene, rosii (la astea visam!), verzi si mov, dar cam atat.

Nu cred pt ca sputniku era de mai multe culori !

SIGUR era de mai multe culori, dar nu cred ca aveau vreo semnificatie. Pur si simplu asa le ieseau: unele galbene, altele verzi, altele mov, mai rar rosii.

Ce era comun la toate aceste culori era ca erau metalizate si ca se decolorau, astfel incit cu timpul, toate tindeau sa fie la fel.

Un coleg avea o cursiera ruseasca, nu stiu cum se numea, dar era un fel de SPUTNIK stilizat, daca te uitai atent, desi la prima vedere ziceai ca-i SPUTNIK, vedeai ca difera nu numai rotile, dar tot cadrul era realizat cu tevi mai subtiri si era ceva mai usor.

Din cite mi-aduc aminte, angrenajele au suferit si ele mici modificari in timp, din care cea mai importanta a fost trecerea de la setul 14-28 la 14-24.

Eu am avut varianta 14-18-22-28, la care am manufacturat inca un pinion de 33 (era de fapt loc si pt. al cincilea pinion, deraiorul permitea si el fara probleme o cursa mai mare.

In a doua etapa, am adaugat o foaie de 42 sau 43 si schimbator de foi si intre timp imi facusem si un set de roti pe baieuri, asa ca ajunsesem sa am o "cursiera". Totusi, era putin mai grea si mai butucanoasa decit cursiera colegului din Pitesti.

Cursiera ruseasca se numea Sport si venea echipata cu roti pentru baieuri ! ;)

Asa e, multumesc, uitasem cum se numea.

Iar cea de-a doua versiune de Sputnik (cu pinioane mai mici si cu decupari ovale in discul metalic de protectie al rotii din spate, in locul celor rotunde) era de fapt, daca nu ma-nsel, "Turist".

In legatura cu dinamul, "zdelane v CCCR", imi aduc aminte ca veneam odata dinspre Brasov spre C-lung (faceam stagiu acolo) toamna tirziu, in 01 nov. Cum era tirziu si ziua scurta, cam prin Moieciu incepuse sa se-nsereze, asa ca am cuplat dinamul (iti trebuia ceva forta sa apesi timburusul ala mic pt.cuplare). Am reusit eu sa-l actionez, dar lumina nexam! Ce se-ntimplase? Era destul de rece (citeva unitati peste 0) si dinamul era inghetat, patina pe roata.

Asa ca n-am avut lumina. Norocul meu a fost ca, in afara de faptul ca pina in C-lung n-am intilnit mai mult de cinci masini, la putina vreme a raasarit luna si aveam o lumina perfecta.

Cind am ajuns eu in pas, nemaitrebuind sa-mi consum energia pt pedalat, m-am ambitionat si am apasat dinamul spre roata, fortindu-l sa se-nvirta. Rezultatul imediat a fost ca in cca 30s s-a incalzit suficient incit sa se-nmoaie vaselina si sa inceapa sa se-nvirta normal. Dar fericirea n-a durat mult: cum incepusem coborirea, n-a trecut mai mult de 2-3 minute si becul s-a ars, instalatia nu era proiectata pt.mai mult de 20km/h!

Buna seara tuturor utilizatorilor forum-ului. Sunt mai nou , de fapt acesta este primul meu post. Am ales sa postez la aceasta sectiune fiindca de vreo cateva saptamani sunt si eu in posesia unui sputnik made in USSR. In fapt , l-am gasit in boxa blocului. Fostul proprietar al acesteia nu o mai utiliza de mult timp. Luand legatura, prin intermediul unui vecin, cu el , mi s-a transmis ca nu il mai prea intereseaza ca oricum e veche si nu mai are ce face cu rabla. Acuma judecand dupa stare in care era se poate numi si asa. Am decis insa sa o refac atat cat pot. Precizez ca nu vorbesc si nu ma gandesc la restaurare pe de-o parte fiindca nu este intr-o stare care sa merite o restaurare facuta de unul care pana acum nu prea il interesau bicicletele si deci cam in afara tehnicii de constructie a acestora si nici nu prea am cum sa bag bani mai seriosi intr-o restaurare profesionista ca sa zic asa. In plus am citit tot pe acest forum si am cam vazut ca intr-adevar nu au fost niste biciclete deosebite , dar au avut si punctele lor forte. In sfarsit pentru subsemnatul care vrea sa faca miscare , mai ales vara , aproximativ 2 ore/zi cred ca daca o pun la punct va fi suficienta.Deocamdata am demontat-o toata , bucata cu bucata si m-am apucat de curatat la ea, urmand ca apoi sa incerc sa inlocuiesc cauciucurile , camerele acestora , cabluriule de frana si alte alea. M-ar interesa insa si cu aceasta ocazie va intreb pe cei care va pricepeti mai bine decat mine daca pot sa-i pun doua foi, momentan nu are decat una si daca da, as putea gasi ceva care sa se potriveasca cu axul din monobloc . Pe acesta din urma l-am masurat si are aproximativ 140 mm. Am gasit in boxa printre alte lucruri si un schimbator de foi functional desi destul de vechi dupa conceptie si dupa cum arata insa este in stare foarte buna si practic nu a fost folosit. Atasez si niste poze . O seara buna

Salut! Am și eu un Sputnik verde, de azi începând. Voi ce știți, i se poate îndrepta cocoașa?

Sputnikul auriu mi-a plăcut foarte mult. E de colecție!

Din pacate cocoasa nu se poate remedia ,asta era necazul cu ele cum te loveai putin mai tare facea cocoasa. SPUTNIKUL a fost de mai multe culori rosu ,auriu,verde si numele venea de la primele rachete trimise de URSS in jurul pamantului cu celebrul catel LAIKA.Stiu ca pe vremea aia rusi erau tare mandri de rachetele SPUTNIK care erau trimese cu animale in jurul pamantului .A urmat GAGARIN cu racheta VOSTOK care nu a mai avut nume de bicicleta ci de ceas.Au avut rusi un ceas cronograf vostok foarte fain.Dar sa revenim la batranul SPUTNIK care fara sa supar pe nimeni era saracu un cadru tare suparat comparativ cu celelalte marci si nu neaparat din west.DIAMANTUL si FAVORITUL SPECIAL erau cu mult peste SPUTNIK.Dar si pentru mine amintirea tinereti sa legat de aceasta bicicleta si aceste lucruri niciodata nu se pot uita.Nu am avut niciodata ocazia sa am o cursiera SPORT ruseasca .Pot spune ca foarte putini au avut aceasta bicicleta ,si parerea de atunci era ca in privinta cadrului nu era nici o schimbare in afara de urechile de la furci .

sanatate va doresc si un an numai cu bucuri :)

Parerea mea de atunci si de acum era/este ca intre cadrul sovietic de SPORT si cel tot sovietic de SPUTNIK singura asemanare era nr.de tevi utilizate.

In rest, numai deosebiri. Tevile de la SPORT (toate tevile de furci fata si spate) erau vizibil mai subtiri, iar cadrul per ansamblu era net mai usor decit cel de SPUTNIK. De asemenea, cadrele SPORT (cel putin cele pe care le-am vazut eu) nu aveau celebra "cocoasa", ca dovada ca erau facute din alt material.

Multumesc pentru poza d-le alingeorge. E buna . Apropos de tipurile de semicursiere sau cursiere sovietice , si pe a mea scrie Sputnik , in rusa bineinteles , dar aparatoarea de pinioane are gaurile in forma de picatura de apa curbata oarecum daca pot face o asemenea comparatie. La dezmontarea ei am mai observat ca respectiva aparatoare de pinioane este fixata de acestea nepermitand atasarea unui alt pinion de diferite marimi.Din ce am vazut se mai poate adauga inca o foaie . Cred ca si acesta este motivul pentru care sunt prevazute pe cadru doua "chestii mici"ca altfel nu stiu cum se cheama prin care se poate trece cablul de schimbator de foi , pe partea opusa cablului de schimbator de pinioane. Cadrul dezechipat complet este deasemea destul de usor. Rotile au cauciucurile originale , care sunt complet inutilizabile si din ce am citit pe ele scrie 622x32 (27x1 1/4). Cadrul nu are decat o urma de cocoasa , adica se vede locul unde metalul are o mica deformare dar nu cred ca se poate vorbi de cocoasa.O seara buna tuturor!

Am si eu un Sputnik de care sunt mandru ... e din 1980. I-am facut un upgrade ca sa fie mai "performant" :) .... totusi am pastrat si toate piesele si rotile si tot ce era original pe el.

Bicicleta a fost intretinuta, unsa asa cum trebuie in fiecare an, de aceea este in starea in care o vedeti (vopsea originala), cateva mii de km la "bord" ...

post-10424-0-51300800-1305820470_thumb.jpg

La patinoar ieri in Parcul Cismigiu cu Sputnick-ul....

Imagine postată

Hmmmm mi se pare mie sau v-am văzut ieri în intersecția dintre Baba Novac și Mihai Bravu pe la ora 11.30-11.45?

Hmmmm mi se pare mie sau v-am văzut ieri în intersecția dintre Baba Novac și Mihai Bravu pe la ora 11.30-11.45?

NU !

O fi fost fr-o bicicleta alba dar nu era asta.