doruk

SPUTNIK Fan Club

Recommended Posts

Am avut Sputnik intre '83 si '88. Dar uite ca nu mai stiu ce dimensiune (balonaj) aveau cauciucurile originale.

Poate cineva sa-mi spuna? Eram curios.

Dacă nu ma înșel (adică sper ca, cauciucurile de pe bătrânica care moare în boxă, să fie originale) sunt de 32.

Multumesc, asa banuiam si eu, dar vroiam o parere avizata de actual posesor de Sputnik.

In martie 1979 mi-am cumparat Sputnik,si l-am tinut pana in august 1990.

Din ce mai tin eu minte cauciucurile aveau 27--1 1/4 varianta in inch. Transforma din inch in mm si vezi cat i-ti iese.

Azi la Piata Revolutiei... singura.

Imagine postatăRoti noi imprumutate de la o bulgaroaica (Cross Peloton), 7 viteze pe spate ( multumim Favorit din 1981 !).

Imagine postatăSambata trecuta, pe dig prin Portul Tomis.

Mda bravo moromete inca odata prentru bicla...Sincer si eu eram in extaz cand am inceput reconditionarea Sputnik-ului meu, insa dupa o vizita la Decathlon si dupa vreo cateva zeci de pareri (aceleasi) am ajuns la concluzia ca ce vreau eu sa fac este prea scump (vreo 800 lei) si am renuntat o las asa sa merg cu ea si cand s-o strica de tot (peste vreo cativa ani buni) o sa imi iau una noua B'twin. Sunt net superioare...

Eu am doar cateva cuvinte: Moromete,ai cel mai tare Sputnik! Si cu asta spun tot.

• Upvote 1

Eu am doar cateva cuvinte: Moromete,ai cel mai tare Sputnik! Si cu asta spun tot.

Sputnik-ul ala nu mai e Sputnik. De ce, pentru ca e modificat si acum nu ca ma oftic sau altceva chiar sunt mandru dar nu mai are piesele originale...

Merci frumos Madalin96... dar nu este nici cel mai tare, nici cel mai frumos. Am mai vazut Sputnick-uri prin trafic. Pentru mine este cea mai comoda bicicleta in prezent.

Mai asteptam... poate se mai incumeta cineva.

LE:

@Cristi97 : exista si un B-TWIN Fan Club pe acest forum !

Edited by moromete

Merci frumos Madalin96... dar nu este nici cel mai tare, nici cel mai frumos. Am mai vazut Sputnick-uri prin trafic. Pentru mine este cea mai comoda bicicleta in prezent.

Mai asteptam... poate se mai incumeta cineva.

LE:

@Cristi97 : exista si un B-TWIN Fan Club pe acest forum !

Multumesc frumos, dar eu am zis asa ca exemplu, poate pot gasi o bicicleta mai convenabila la pretul asta, cine stie %%-

salut,stie cineva ce camere si cauciucuri imi trebuie pt un sputnik,multumesc

nu stie nimeni

Domnia voastra nu stie a citi un topic da capo al fine sau nu aveti rabdare ?

..... Cadrul dezechipat complet este deasemea destul de usor. Rotile au cauciucurile originale , care sunt complet inutilizabile si din ce am citit pe ele scrie 622x32 .....O seara buna tuturor!

Doua pagini avea discutia, atat.

Dl Moromete, va apreciez calmul. Io ma cam inervez (cu "e")...

am citit acest topic de trei ori plus altele legate de bicicleta sputnik.Pe cauciuc care cred ca este original scrie 622x32[27-1 1/4],622x32=28x1.25 corect?dar 27-1 1/4?multumesc

mai am dinam-ul original CCCP si pompa originala

aici mai sunt cateva poze

http://i46.tinypic.com/2it6kr9.jpg

http://i50.tinypic.com/4fuyck.jpg

http://i49.tinypic.com/ri8yso.jpg

uitati-va un pic la ultima poza...cred ca a fost revopsita candva in viata ei. Ce ziceti?

Nu a fost revopsita ! Colegul MLADEN are dreptate.

Aspectul vopselei & stickerele de pe cadru ... arata parca ar fii iesit acuma dintr-un magazin al IDMS-ului.

Respectele mele !

Edited by moromete

Guest jean marais

as avea nevoie de roata fata sputnik am janta  crapata  si am si calea de rulare a bilelor din butuc fisurata,asa ca toata roata ar fi buna

ma mai intreseaza aripa din spate  

si  ansambul cu foaie dubla  cu tot ansamblu  schimbatorului pe foaie

mail cxwqqq@gmail.com

gaseseti la magazinele de biciclete janta fata 28 inch cu tot cu ax de la 45 de ron ....in sus  dupa calitati si modele / cauciuc 20-30Ron / camera 10-15 ron.,,,

buna dimineata,

nu se poate sa intervina un moderator si sa stearga linkurile spre pozele orfane ? sau si mai bine sa atentioneze acesti useri sa puna din nou pozele in alta parte ca eu unul sunt curios de exemplu de pozele de la acest topic - si facuta o mentiune la postarea initiala ca pozele se gasesc mai jos la postul #74 de exemplu daca le-as fi pus eu din nou - ca asa se pierd multe si e pacat ca unele sunt adevarata istorie - si eu sunt pe cale de a reconditiona un sputnik si un pegas torpedo si de asta sunt interesat - tot din poze am aflat ca aripa fata care era la torpedo era de fapt de la un sputnik

multumesc si sper sa nu fi deranjat ca am redeschis acest topic la aproape un an dupa initierea lui

am redeschis acest topic la aproape un an dupa initierea lui

Pozele la care faci referire au fost postate în 2010. ;))

Şi nu, noi moderatorii nu putem obliga useri să reposteze poze, dar asta nu înseamnă că nu-i poţi trimite un mesaj lui doruk în care să-l rogi fie să posteze din nou pozele fie să ţi le dea direct ţie. :)