doruk

SPUTNIK Fan Club

Recommended Posts

PS foarte tare filmuletul @@feroviarul - multumesc ca m-ai ajutat sa retraiesc niste clipe minunate - am participat si eu momentan pe un mountain bike anul asta la o cursa de gen - numai 42 km dus - Brasov - Sirnea si a fost la fel de frumos ca acolo - am doua biciclete in curs de restaurare asa ca la anul daca oi mai fi in tara cand se tine sper sa fiu mai pe domeniu (macar am facut toata distanta dus intors undeva pe la 85 km poate chiar vreo 90 cu totul)

@@MLADEN ai perfecta dreptate si chiar asa o sa fac si probabil le repostez eu aici ca poate mai sunt doritori - ma gandeam ca ar fi mai curat forumul daca nu ar mai aparea triunghiurile alea care indica absenta pozelor

• Upvote 1

Va salut pe toti,

Am devenit din 29.08.2015 posesorul celei de a doua biciclete SPUTNIK si asta pentru ca intentia mea initiala a fost sa readuc la viata bicicleta pe care am primit-o cand am implinit 18 ani ( adica in 1985 ). Atunci, tatal meu ma chemat la magazinul Unirea de unde am luat-o. Mi-a explicat ca a pus foarte greu mana pe ea si asta pentru ca cel dinaintea lui a refuzat-o pe motiv ca nu avea portbagaj. Mai tarziu aveam sa descopar ca si pinionul mic era fisurat si scapa pe filetul casetei daca o foloseam. Am multe amintiri cu ea printer care si drumuri inafara Bucurestiului care insumate insemna vreo 500 km. Dupa 1990 m-am insurat, apoi la un an a venit pe lume si copilul meu si nu am mai avut timp de ea. Din acest motiv i-am dat-o cumnatului meu care avea un TOHAN vechi . Am avut o stranger de inima cand am predate-o noului stapan , dar am gandit ca viata merge mai departe. In sfarsit, dupa vreo cativa ani am gasit vechiul meu SPUTNIK rezemat de casa in bataia soarelui, ploii si a ninsorii. Arata intr-o stare deplorabila : saua rupta, plina de lovituri pe tot cadrul si acolo unde sarise vopseaua acum inforea rugina, ghidonul schimbat cu unul drept, cauciucurile de la frane tocite pana la fier, roata din fata avea cateva spite lipsa iar anvelopa era resapata ( ati citit bine) si bineanteles era pe pana, roata din spate in aceeiasi stare ca cea din fata - pinioanele nu se mai cunosteau din cauza mizeriei iar cel mare era extrem de uzat . Lantul prezinta rugina la greu ( cred ca a vazut ultima unsoare cand era la mine ! )iar cablurile de frana si cel de la schimbator nu mai prezentau siguranta. Ce era cel mai grav era afectat cadrul care suferise un accident si cedase la bara orizontala , aproape de ghidon. Avea sudate doua bare de fier forjat de grosimea degetului mic in stanga si-n dreapta lui. In acel moment am luat hatararea sa o pun la adapost si sa incerc sa o pun pe picioare. Din pacate vreo cativa ani am avut problem de sanatate, dar intr-un final, in acest an , am inceput sa caut pe diverse site-uri diverse piese . Intr-una din zile , insa, am dat pe un site de o bicicleta identica cu a mea. M-am gandit ca sunt o gramada de piese pe care le pot schimba la vechea mea bicicleta, inclusiv cadrul ( care era cel mai afectat ). Asta se intampla - cum spuneam la inceput - pe 29.08.2015. M-am vazut cu persoana care vindea bicicleta si am luat hatararea pe loc sa o cumpar. Arata intr-o stare prea buna ca sa o fac pentru piese . Asa incat , acum am doua biciclete surori si in continuare voi cauta un cadru pentru bicicleta mea din copilarie. De atunci, am petrecut cateva weekenduri cu bibilitul la noua bicicleta ( chiar daca este tot veche !) si I-am adus unele piese la lumina, la vechea bicicleta am lucrat numai la roti - am schimbat si completat din spite, le-am centrat, lea-am luat un set nou de anvelope si camera pe care le-am montat. Urmeaza sa ma ocup si de cadru , la care ma bate gandul sa il dau la sablat pentru ca este intr-o stare deplorabila !

Mai jos voi incerca sa pun cateva poze cu "noul' SPUTNIK , asa cum era el cand l-am achizitionat.

LE: Din pacate nu gasesc "agrafa" pentru a adauga si pozele. Ma poate indruma cineva ?

Stiti in Bucuresti vreun service sau cineva care sa stie sa repare un Sputnik?

Un prieten are un Sputnik, este foarte atasat de el [prima lui bicicleta] insa bicicleta are niste probleme si pana acum a fost cu ea doar la niste carpaci, care nu l-au rezolvat cu nimic, chiar mai rau au facut.

Multumesc.

Se ştie (sau se bănuieşte) ce bube ar avea?

Că am sputnicărit din pruncie; şi de reparat...  nici nu-i mai ţin socoteala...

Numa' să nu fie de sudat, refiletat şi alte d'astea, că n-am onstromente.

@cpke

Zicea ca roata spate ar trebui schimbata cu totul.

Plus probleme la axul pedalier si la foi. Nu mai are foile originale, a pus altele, dupa care a constatat (oricat ar parea de ciudat) ca sunt strambe.

Din cate stiu, cadrul si furca nu au probleme.

Nu-i ciudat, chiar se stramba foile alea ;))

La Sputnik axul pedalier e cu pene (daca o mai fi in urma schimbarilor)la genul ala placa/placile cam merg ondulat,le mai dai cate un ciocan sau le tragi cu ceva si se mai regleaza.Trebuie atentie la inlocuirea cuvetelor,daca e cazul ,filetul la pedalier e metric mi se pare,fata de majoritatea care sunt in inch.Daca am gresit ,mea culpa,nu am mai umblat cu sputnice din juniorat.

Păi, hai s-o vidiem! Cu tot cu pesele vechi, dacă a avut inspiraţia să le păstreze.

Cuvete, coroane/bile, chiar pene (depinde cum e axul), axuri, se mai găsesc. La fel şi altele (de pe la frîne, dac-o fi cazu'). Foile, probabil, se pot îndrepta.

Roata ce-o avea irecuperabil? Şi cu ce vrea s-o schimbe? Cu una tot de-a ei sau cu orice alta? La pinioane ar putea fi oarece probleme, dacă-s ceva bube înăuntru. (Clicheţi ar cam trebui de-ai ei, arcuri se fac).

Depinde cît de "orijinală" o vrea. Hai s-o executăm, dară...

Salut,

Am si eu o Sputnika  si as vrea sa o pun pe roti. As vrea sa schimb cam tot ce "misca" pe ea si cam misca multe si nu intr-un fel bun. Am joc la caseta, ghidon, cauciuc crapat, spite ruginite, joc la pedale, mansoane rupte si leviere ce se tin in cateva lite.

Vreau sa schimb rotile - fata spate, levierele, mansoanele, cuplu pedalier si poate ghodonul.

Are joc destul de mare la ghidon dar inca nu l-am desfacut, e singura bicicleta momentan si nu vreau sa raman fara transport in caz ca nu mai pot sa o asamblez.

Stie cineva ce fel de piese am nevoie sau trebuie sa o iau la subler?

Ce roti mi-ar trebui, 28" sunt ok? Pentru spate trebuie acelasi numar de pinioane? 

E treabă serioasă, nici nu știu dacă găsești piese compatibile. Practic și de înlocuit cam tot, in afara de cadru și furca. Dacă nu e vorba de un proiect "de suflet", nu te-aș sfătui să continui.

Am desfacut intre timp ghidonul, filetul de pe furca nu mai e unde ar trebui sa fie. Din ce am citit pe forum, cadrul e destul de slab.

Sper sa apuc sa o inlocuiesc inainte sa se desprinda ceva de pe ea in mers.

Si-a facut treaba bine, foarte bine sunt surprins ca inca ma mai duce dar am sa trec la altceva.

Multumesc de sfat!