Sign in to follow this  
EvenNick

Manual de service pt XCT V2

Recommended Posts

Un manual de service pt XCT V2 unde pot gasi si eu ? Furca este foarte dura la obstacole mici, ma gandesc sa o mai ung putin desi nu a fost folosita in conditii grele. Am postat aici caci sunt deja penibile anunturile cu ,,probleme furca''

E furca cu arc, nu ai ce săi faci, nu are manual de service ca nu ai ce sa servisezi la ea doua șuruburi si e desfacuta, am avut si eu si e de toată jena plus ca mai are si 2.5 kg, scapă de ea.

Nu cred ca gasesti undeva manual de service pentru SR Suntour XCT V2, dar te poti inspira din ce gasesti pe aici.

E furca cu arc, nu ai ce săi faci, nu are manual de service ca nu ai ce sa servisezi la ea doua șuruburi si e desfacuta, am avut si eu si e de toată jena plus ca mai are si 2.5 kg, scapă de ea.

Si ce daca-i pe arc ? Tocmai asta e avantajul furcilor pe arc... sensibilitatea mare a arcului il face un bun "cititor" al traseului. doar ca in cazul de fata furca nu e de calitate.

Remarcile tale nu ii sunt folositoare omului.

EvenNick uite aici o recenzie: http://www.freerider.ro/teste/furca-sr-suntour-xct-v2-1148.html ,posibil sa nu aiba nimic furca,atat poate ea. Singurul lucru care il poti face e sa schimbi arcul cu altul mai moale sau sa o desfaci si sa pui multa vaselina intre arc si la bucse.

mda, cred ca momentan o gresez, iar la timpul potrivit o voi schimba cu alta mai buna !multumesc pentru sugestii !

Asta vroiam sa zic si eu, curat-o bine si regleaza pe cat posibil preloadu'.

Am un XCM, il tin cu preloadu' mai tare (ca-s mai greu) - nu amortizeaza extraordinar denivelarile mici, insa le absoarbe pe alea mari fara sa ajunga la bottom-out.

Am desfacut si eu una, e foarte simpla. Am curatat-o si gresat-o si dupa montare a functionat mult mai bine.

cum am mai spus, furca este intr-o stare perfecta dar este cam tare in comparatie cu alte furci pe care le-am incercat(ma refer la XCM-uri). Gresarea cu ce ai facut-o Lucian?

Probabil ar trebui sa inlocuiesti arcul cu unul mai slab ca sa obtii ce vrei. Exista mai multe versiuni si variante de furci XCM si poate de aici diferentele sesizate de tine. Dar la inceput ai zis ca ai XCT.

furca mea este XCT, am facut doar o comparatie intre XCT si XCM in sensul ca XCM-urile incercate de mine pe alte biciclete erau mai sensibile la denivelari mici. Eu am un Focus Whistler 2009

Am si eu o problema cu o furca din asta.

De ceva timp, furca nu mai functioneaza, adica este blocata. Am desfacut-o cu greu sa vad ce are(ciocane multe), am gasit apa si multa rugina, arcurile sunt ok, daca nu o montez zici ca nu are nimic, cand dau sa o bag inapoi intra la fel de greu pe cat a iesit, am gresat-o degeaba. Nu vreau sa o arunc, momentan nu am bani sa imi iau altceva si nici furca fixa nu o vreau. Ce trebuie sa ii fac, cum sa o curat?

Din pacate si eu am o furca xct-v2 , a ramas printre putinele piese neschimbate de pe bicicleta din cauza ca e un cost destul de mare un upgrade la furca. Dupa un an si ceva de folosire parca nu mai amortizeaza nici macar ca la inceput , adica mediu spre slab :) . Ma gandesc si eu sa o desfac, curatare si uns. As incerca sa lucrez la ea cu bicicleta in suport , fara sa mai demontez furca de pe bicicleta... sper ca ma descurc si asa.

Pomenea cineva mai sus de reglat preloadul, cum il reglez mai exact ? Dupa curatare cu ce sa o ung?