Sign in to follow this  
sandulea

Xtracycle cu suspensie

Recommended Posts

Asta e bine, daca exagerezi unghiul furcii pierzi foarte mult din manevrabilitatea la viteza mica :) (de fapt nu e singura variabila ce duce la asta, dar la un unghi precum la "chopper" nu prea mai ai ce sa-i faci)

Imagine postată

A trecut mult timp de cand nu am mai updatat topicul, si multe s'au intamplat. Asta e o poza din turul catorva biserici fortificate din Transilvania, care s'a incheiat ieri cu o etapa victorioasa Rm. Valcea-Bucuresti, proba de foc pentru ergonomia configuratiei actuale. Cateva cuvinte despre setup: in fata sunt haine la uscat si/sau o bluza cu maneca lunga, in caz ca ne prindea noaptea pe drum, prinse de antifurtul facut colac pe furca, in geanta mare (rezervor) sunt cortul, izoprenul, un prosop si o pelerina de ploaie, in geanta originala, triunghi, de cadru, sunt hainele si betele de cort, in geanta mica sunt sculele, diverse accesorii si mancarea, si sub sa e sacul de dormit.

Mi'a luat ceva timp (cateva luni, de fapt) sa perfectionez pozitia actuala, si inca lucrez la asta, ajustand pozitia scaunului si a ghidonului cate putin intr'o directie sau alta. Scopul, de a nu mai avea dureri persistente (mai mult de 5 min dupa ce ma dau jos de pe bicicleta) si dureri asociate herniei de disc care ma deranjeaza de cativa ani, a fost in sfarsit implinit. Totodata, performanta, masurata in viteza medie pe diferite distante si viteza de croaziera pe plat, a crescut destul de semnificativ fara ca eu sa ma fi antrenat in plus.

Totusi, confortul e de departe zona cu diferente spectaculoase. Cu un Maxxis Hookworm de 2.5 pe fata si un Bontrager Hank de 2.2 (care de fapt e aproape cat Hookworm'ul) umflate la 30-35 de psi si cu suspensie de 200mm pe fata si pe spate, coboram cu 45 km/h pe un drum de tara fara sa dau o pedala, mai derapam roata din spate in curbele stranse, cu 10kg de bagaje, avand constant senzatia de siguranta si de control, ruland totodata foarte fin si fara zgaltaieli (asta desi furca are nevoie de un service si arcul pe spate era prea tare pentru greutatea mea, chiar si cu bicicleta mai grea si cu bagajele).

Acum lucrez la niste ajustari mai fine ale pozitiei si la un deflector de vant in fata, care mai are nevoie doar de un sistem de prindere. Pe coborari se simtea cel mai puternic nevoia unui deflector, cand ma puneam in pozitia aerodinamica, cu picioarele pe chainstay'uri, genunchii lipiti de gentile de cadru, barba si pieptul pe geanta-rezervor (practic 90% pozitia pe motor la MotoGP), vantul ma lovea fix in fata, care pe langa faptul ca era deranjant si obositor, insemna ca toata partea aia din fata, fragmentata, cu multe parti de furca, de cadru, de ghidon, afectau aerodinamicitatea ansamblului. Altfel, inaltimea scaunului o voi mai scadea, ca sa scad suprafata frontala, si sa dau ghidonul mai in spate, ca sa mai deschid unghiul dintre femur si corp, fiindca nu pot pedala eficient in pozitia aerodinamica, fiindca imi comprima burta si genunchii se apropie prea mult de piept.

Am facut si o pereche de foi ovalizate, de 40 si 54 de dinti, la care calculasem 30% ca fiind ovalitatea potrivita pentru o cadenta in zona 60-70. Am gresit spectaculos, probabil din cauza unor grafice de forta pe care le scosesem mai mult din burta. De fapt functionau cum trebuie pe la 30rpm, cu forta mare aplicata, ceea ce nega avantajul ovalitatii. O sa mai fac cateva foi de 42 de dinti (avand ca etalon foaia rotunda de 42 pe care o am) cu diverse procentaje de ovalitati, regulate, neregulate, simetrice si asimetrice, pana cand vad cresterea in performanta pe care o anticipez.

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 5

Cel putin deosebit! :D Mi-ar place sa vad o poza si cu tine pe bicla.

Am crezut ca am gresit forumul cand am deschis topicul tau si am vazut creatura. Am ramas masca, bicla ta mi-a depasit imaginatia, deja ma simt complexat.

Intai baga niste poze mai detaliate, vreau sa vad bicla goala, fara bagaje.

Si cum naiba ai facut foile alea???

P.S. maine-poimaine am sa lovesc si eu :ph34r:

Inca n'am apucat sa fac o poza cu cadrul naked, desi m'am invartit pe langa bicicleta sa modific ceva aproape in fiecare zi.

Foile le'am facut dintr'o placa striata de aluminiu de la Hornbach. Habar n'am ce aliaj e, din pacate, dar la 70 de lei foaia de 1000x300mm, scot vreo 6-8 foi daca ma ambitionez, si ies mai ieftin decat orice foaie shimano de aluminiu, chiar si second. Am incercat sa cumpar de la niste producatori, unde gasisem 6061, 7005, 2024 in T6 si T3, si chiar inox, dar mi s'a promis ca voi fi sunat cu o oferta si nu am primit niciodata vreun telefon, iar la depozite in Bucuresti fie nu aveau pe stoc, fie nu aveau cu ce sa debiteze, si nu am cu ce sa car placi de 1500x2500 (nici duba nu au vrut sa'mi dea, fiindca sunt persoana fizica).

Ca sa le fac, am plotat niste foi cu template'urile facute in Revit (program de arhitectura, ca deh, lucrez cu ce cunosc) pe care le'am lipit pe placa de aluminiu. Am dat gauri cu bormasina pentru rolele lantului, cu carota pentru cercul interior, apoi am sculptat dintii cu flexul. Prima foaie a iesit cu dintii putin cam grosi, agata lantul, asa ca a trebuit sa o scot si sa ii subtiez, dar a doua foaie a mers din prima. Lantul nu scapa, sta perfect si nu ramane agatat. Nu stiu cum schimba, fiindca nu mai folosesc schimbator de fata, si la ovalitatea la care erau era oricum greu de spus. Daca nu ar fi fost incredibil de laborioasa sculptarea dintilor, aveam deja un set de foi rotunde si inca un set cu ovalitate 11%, dar ma gandesc cu groaza ca imi ia o zi sa fac doua, hai trei foi.

• Upvote 2

Revin dupa inactivitate, doar pe forum, fiindca bicicleta a evoluat constant. Toamna trecuta am participat la concurs la Comana cu tractorul asta, si as fi terminat onorabil, din punctul meu de vedere, daca nu mi s'ar fi desfacut deraiorul spate pe drum, pe malul Argesului, cu vreo 8 km inainte sa incep macar concursul. S'a strambat, se bloca sporadic rotita de jos, si dupa ce m'a fortat sa ma opresc de vreo 10 ori in concurs, intr'un final s'a facut complet bucati, de am impins bicicleta ultimii 6 km din concurs. Daca nu aveam buba cu schimbatorul, as fi iesit undeva in prima jumatate a clasamentului (mai aproape de jumatate, ce'i drept, decat de varf:)) ), ceea ce era onorabil, din punctul meu de vedere, pentru fix primul meu concurs, eu care nu ma antrenez niciodata, si cu tractorul asta, si cu slicurile de pe el, si cu o singura foaie de 32 pe fata. Am facut bicicleta bucati, sa incapa in masina pana inapoi acasa, si a ramas bucati pana in prezent.

In orice caz, iarna asta n'am stat degeaba. Nu prea sunt genul care pozeaza, din pacate, asa ca nu am inca imagini cu progresul pana in prezent, mai ales ca jumatate din treaba am facut'o pe calculator, reproiectand complet totul. Ce pot sa zic e ca in afara de axe, conuri, ghidon, suruburi si arcuri, tot ce e metal e aluminiu sau magneziu, si impreuna cu toate celelalte imbunatatiri in directia usurarii, estimez o greutate "dry", fara scule, apa sau lumini, de sub 19 kilograme, cu 4-5 kilograme mai usoara decat prima varianta, de vara trecuta. Pozitia nu va suferi mari schimbari, voi folosi un ghidon putin mai inalt, sa stau un pic mai drept, si gentile raman tot cam alea, la care se va mai adauga o geanta de ghidon, pe care tot eu o sa o fac, si pe care inca sper sa pun un parbriz (am renuntat la deflectorul de vant de mai sus, fiindca pe noul ghidon, de BMX, mai inalt, era ineficient si nici nu arata bine). Cam astea sunt modificarile majore, o sa detaliez structural tractorul, si descriere si poze, in 1-2 saptamani. Imi pare rau ca nu am pus poze de detaliu in configuratia veche, dar adevarul e ca noua varianta va fi superioara din toate punctele de vedere, asa ca nu e mare pierdere :D .

Pe langa pozele mai detaliate, mai am o datorie la forum. Sunt la categoria biciclete utilitare, dar am postat o bicicleta care ia din toate categoriile posibile, numai din utilitare nu. Acum, in sfarsit, nu mai sunt intrus.

Acu o saptamana, mi'am luat inca o bicicleta, cat mai ieftina, dar complet functionala, pentru oras, ca sa nu mai folosesc bicicleta mica a sorei mele. Fiind Rich, am zis ca o las asa mai gioarsa, sa nu bata la ochi, sa ma trezesc fara ea cand sunt la mama naibii, dar nu m'am putut abtine. I'am schimbat furca, monoblocul, angrenajul, pipa, saua, maneta de frana, am renuntat la frana pe spate si la schimbatorul fata, i'am pus portbagaj, aripi, frana disc pe fata, roata cu butuc pt disc pe fata, si cauciucul Hookworm de la tractor pe spate. In afara de frana pe disc, pe care am cumparat'o second, si de aripi, care sunt de fapt pentru tractor, toate celelalte piese le'am pus din ce am avut la indemana, ceea ce'mi spune ca am cam multe piese pe'acasa.

Ieri mi'am amintit de xtracycle'urile cu pasageri, si i'am tras o pipa, un ghidon si niste peguri, si am plimbat'o pe sor'mea (11 ani) vreo 30 de km deja prin oras. urmeaza multe bagaje pe viitor, si cu bagaje si pasager (si separat si impreuna) cred ca in final nu mai sunt strain in categoria bicicletelor utilitare.

Imagine postată

O mentiune: Am luat niste aripi SKS Bluemels de 65mm (cele mai late) pentru tractor, si cand am ajuns acasa sa le montez pe bicicleta utilitara, am vazut ca am toate piesele, dar imi lipsesc 2 suruburi si 2 piulite. Punga era capsata, neatinsa, deci clar lipseau din fabrica. Din fericire, am inca o pereche de aripi, mai inguste, tot SKS, pe acasa, si pot rezolva lipsa, dar mi se pare cam dezamagitor, ca am dat o groaza de bani, si aveam si asteptari de la SKS, ca stiam aripile vechi ce bine au mers.

• Upvote 1

Sunt de 26, si la aia mica, si la aia mare. M-am jucat cu diferite dimensiuni, dar e cel mai bine sa raman la 26. Gasesc si cauciucuri mai mari.

Edited by sandulea

A, de cauciucuri intrebai. Pai, cum am scris mai sus, n poze am hooksworm de 2.5 pe fata si bontrager hank 2.2 pe spate. Acum hookwormul e pe spate la bicla mica si am luat un kenda flame de 3 sa-l inlocuiasca pe bicla mare. E monstruos, abia astept sa vad cum merge.

Datorita mausului Microsoft cu butoane de back si forward am dat back din greseala si am pierdut postul, dar a mai ramas un pic de entuziasm ca sa compenseze, din fericire:

POZEE:

Imagine postată

Kenda flame de 3, dedicatie speciala pentru Madalin96 :D . Asa arata pe janta normala de mtb de 19mm latime interioara, o sa fie mai mare si in diametru si in latime cand o sa trec pe MTX 39 (30mm latimea interioara), cel mai probabil la anu.

Imagine postată

Imagine postată

Pipa inaltata 2cm, data mai in spate 2cm, si adaptor de la 31.8 la 22.2 la ghidon. Nu e aratos, dar o sa vina o geanta aici in fata, plus miticul parbriz, la care nu sunt in stare sa fac un prototip dupa aproape un an de cochetat cu ideea.

Imagine postată

Prinderea amortizorului pe cadrul principal. Cu 35% mai usoara decat cea de anul trecut, care era de otel, MULT mai precisa (mi'am luat bormasina de banc, nu am mai dat gauri la mana si la ochi), la fel de solida, mult mai usor de modificat, cu placi de schimb, pentru pozitii diferite ale amortizorului.

De asemenea, a se remarca deja ubicua sina de sertar. Am incercat zeci de solutii, am folosit chiar si cabluri de frana, ca de mult am vrut sa fac un cadru suspendat macar partial in cabluri, dar mereu ajung la aceeasi sina maro de sertar. N'are rost sa o vopsesc, deja e celebra in micul grup de oameni care au vazut tractorul meu pe viu.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Articulatia amortizorului pe bascula din spate. Nu e deloc gratios sau frumos, dar mai solid de atat nu prea se poate fara sudura. In proiectul initial initial ma foloseam de top tube'ul cadrului donator de bascula spate si de cateva din armaturile cadrului si iesea ceva fara constructia asta auxiliara, dar am fost constrans de taria arcului, lungimea basculei spate si parcursul lantului prin labirintul de cadre si tevi la geometria care se vede.

Imagine postată

Imagine postată

Intinzatorul de lant, un deraior acera, stramb vai mama lui initial, taiat si lasat intr'o singura roata. Inca nu am fost pe offroad sa'l incerc, dar anul trecut, fara intinzator la mijloc, imi cam sarea lantul de pe rotita de jos a schimbatorului spate si uneori mai sarea si de pe foaie.

Imagine postată

Unde nu se va mai desface vreodata surubul si unde e gaura degeaba o sa acopar frumos cu niste epoxi, sa nu corodeze suruburile si sa nu intre mizerie si apa prin toate cotloanele. Ghidonul va deveni negru dupa ce finalizez pozitia, si e posibil sa tai transversala aia, fiindca are diametrul prea mic, nu am ce sa pun pe ea, nu prea agreez un cockpit aglomerat si oricum arata cel mai bine cand se vede frumos curbura ghidonului, arata mai agresiv.

Schimbator pe fata cel mai probabil nu voi pune, ca si anul trecut, decat daca imi migreaza lantul aiurea pe foi, fiindca foaia mare nu o voi folosi decat pe coborari abrupte iar foaia mica pe urcari de'alea nebune, si inainte si dupa astea oricum ma opresc de cele mai multe ori. Angrenajul va fi 53-38-22, foaia de 22 este, foaia de 38 am luat'o de pe un angrenaj nituit si am gaurit'o, iar foaia de 53 o voi face din tabla de aluminiu cand o sa am cateva ore la dispozitie.

Geometria e mai agresiva un pic, pozitia mai in fata (raportat la varianta precedenta), ampatamentul mai scurt cu 65mm, unghiul furcii de 67.25 de grade, fata de 64 anul trecut, greutatea e mai mica cu 3 kilograme cel putin (nu am facut cantarirea finala, ca mi'e frica, dar marja de eroare e de ~400g). Garda la sol e mai mare cu 2cm, desi am scazut intern cursa furcii la 175mm si la amortizorul spate din geometrie la tot atat, de la 200 fata/220 spate anul trecut. E perfect echilibrata pozitia, sag'ul a fost 25% in cap, si pe fata, si pe spate, cand m'am asezat prima oara pe bicicleta dupa asamblare, precizie pe care o datorez sculelor noi, proiectului facut constiincios pe calculator si experientei de anul trecut.

Desi arata cam ciobanesc, acolo unde a fost nevoie de precizie, este precizie, si putine sunt locurile in care am ales arbitrar pozitia unui surub sau a unei gauri. Ma simt mult mai sigur cu varianta actuala sub mine, desi e prinsa numai in suruburi, fata de cea de anul trecut, in care peste jumate din intersectiile noi erau sudate in otel. Anul trecut, de exemplu, la bascula din otel, roata si etrierul spate stateau in dropouturi de otel de 3mm(!) grosime, si aveam constant senzatia ca flexeaza in curbe si la frane.

Nu mai stiu ce sa mai zic, astept eventuale intrebari si sugestii.

Nu pot sa nu observ, uitandu'ma pe posturile vechi, mai exact #14, ca roata de 26 cu cauciuc de 3 e mai mare in diametru decat roata de 28 cu cauciuc de 1.75. Imi aduce aminte de o bicicleta pe care nu pot sa mi'o scot din cap:

Imagine postată

Imagine postată

Sunt limitat de furca si bascula (cu o bascula mai lata, as fi limitat de lant, n'as putea urca pe cele mai mari pinioane fara sa ating cauciucul cu roata centrata in cadru) la kenda flame'ul asta pe fata si cel mult hookworm pe spate, asa ca gumitele astea de la surly sunt doar vise. Sau in fine, doar cativa ani, pana cand oi putea sa'mi iau un rohloff pe spate si o furca noua pe fata, desi nu prea se fac furci de downhill cu mai mult loc pentru cauciuc decat Travis'ul meu.

Update:

Imagine postată

Am terminat foaia de 53, dar la o tura de proba pe strada nu a fost chiar Warp-3 cum ma asteptam sa fie, venind de pe foaie de 44. O sa vad la urmatoarea tura mai mare cum se comporta.

Daca ar vedea inginerii de la Shimano cum ai modificat angrenajul XT, cred ca si-ar face Harakiri.

Tehnic, bicicleta ta e o constructie impresionanta.

Dar la estetica trebuie sa mai insisti. Desi functionalitatea primeaza, si un aspect frumos conteaza mult.

Conceptul mi se pare remarcabil.

Tehnic, constructia aduce mai degraba cu recuzita din MadMax.

Ca inlocuitor de sina sertar nu se preteaza un tirant(eventual din aluminiu)?

Nu imi pot imagina pozitia de mers, pentru ca saua mi se pare mult prea in spate fata de pedalier, si pozitia corelata cu ghidonul nu pare a fi ca pe un cruiser.

Daca ai posibilitatea fa un filmulet scur de 2 min in rulaj, viraj, rondou, coborare bordura(scara cateva trepte).

Sunt curios cum lucreaza paralelogramul.

Multam.

MBZ: O sa fac in curand un video, fiindca intr-adevar aproape toti cei care au vazut poze au avut dubii in privinta pozitiei. Pare inselator de mare cand e singura in poze, dar cand e cineva pe ea pe dimensiunea mea (peste 1.80) pare mai mica. Despre sina de sertar, nu m'am indurat sa pun aluminiu fiindca am mai multa incredere in otel cand e vorba de elemente care stau in tensiune.

Pana una alta, se apropie de forma finala pe anul asta. Am adaugat cam toate accesoriile pentru ture. Mai am de modificat 2 genti de cadru, geanta de spate si mai jonglez putin cu pozitia ghidonului.

Insa de departe cel mai important accesoriu adaugat e parbrizul, la care am cautat de foarte mult timp o solutie flexibila, usoara si usor de desfacut. Solutia a venit cand m-am gandit sa pun 2 bidoane pe ghidon, in fata. In afara de parbriz in sine, foaie de policarbonat a carui greutate e neglijabila, mai sunt 6 suruburi si inca o foaie de policarbonat, cam 75% din dimensiunea parbrizului, care are rol structural. As putea renunta la suruburile de pe mijloc si as mai putea da gauri in foaia de policarbonat de dedesupt, dar deja e prea de tot, ca bicicleta oricum a sarit iar de 20kg (cu maxim 1kg) dupa ce s'a adaugat totul pe ea.

Am mai pus si un suport de telefon, pe care l'am facut sa intre cu husa cu tot (husa fiind cu capac), si e o placere sa navighez cu GPS cu ambele maini pe ghidon. Stiam eu ceva cand am facut transversala aia din teava patrata...

Am revenit la un ghidon vechi de BMX din otel, 700g fara transversala pe care i-am adaugat-o, am dat jos in sfarsit fotoliul ala de 1.2kg fiindca am eliminat platforma hidro-pneumatica a amortizorului si lucreaza MULT mai fin acum, si am pus si aparatori. Pe cea din fata a trebuit sa o latesc ca sa cuprinda cauciucul de 3.

Poze proaspete cu namila in elementul ei:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 2

Felicitari pentru proiect!

Si eu sunt tare curios sa vad un video cu dansa in actiune :)

AMR 3 zile!!!

Iata trenul aaa.. tractorul aaa.....vaporul :D . E cam enervant cand trebuie sa impachetez totul, e mai degraba o asamblare decat un facut de bagaje. Insa odata ce toate curelele sunt stranse, toti aricii sunt prinsi si toate fermoarele sunt trase, iar utilajul este incalecat, aproape ca pot suporta cu zambetul pe buze injuraturile si urlaturile tiganilor care alearga dupa mine prin localitatile de langa Bucuresti.

Imagine postată

• Upvote 4

Ce aparatori sunt astea? Si cum le-ai modificat te rog.

Am si eu niste 2,5 rubena si nu gasesc aripi deloc pentru ele :D

Cred ca a taiat o aripa normala si i-a mai adaugat o fâşie.

Si eu mi-am comandat ceva de 2.35, trebuie sa-mi construiesc niste aripi asemanatoare.

Corect Luciane. Dar mergea mai cuser cu nituri de alu nu cu suruburi. Zic.

Exact, taiata si latita cu o bucata de policarbonat. Intr-adevar, ar fi fost mai bine cu nituri, pacat ca nu am avut inspiratia. Ce-i drept, nici nu am folosit pana acum, trebuie sa iau o mana sa le incerc. Suruburi si piulite aveam destule, asa ca am folosit materia prima cunoscuta si abundenta pe care o aveam la dispozitie.

Pana una alta, parbrizul nu mai e in ultima poza (ce se vede acolo e doar cadrul pe care se prindea parbrizul) fiindca dupa cateva zile de stat sub husa la soare s-a indoit de parca a stat in cuptor. Cum in teste zgomotul era foarte mult redus si aerodinamica era foarte buna cand intram in pozitia de viteza datorita acestuia, muream de nerabdare sa vad cum e pe o coborare lunga in tura. N-am mai putut sa indoi parbrizul inapoi fara sa iasa valurit sau stramb si nici materie prima nu mai am la dimensiuni potrivite, asa ca momentan incerc sa fac un vizor in genul castilor de contratimp care sa indeplineasca aceleasi functii. Mai presus de orice insa vreau sa mai atenueze din zgomot, ca vantul parca imi suiera de 2 ori mai tare in urechi pe tractor decat pe bicicletele normale. As detalia o tura facuta de curand, cu mult vant si cu cicade in fiecare colt de boschet, agresandu-ma doar ele cu peste 110dB de zgomot, dar ma dor urechile numai cand imi amintesc.

Cand ai chef sa facem o inginerie da-mi PM.

Am cleste si nituri de toate natiile. Cu siguranta iesi mai bine ca greutate. Doar ca imbinarea este demontabila mult mai dificil, cu spiral adecvat pentu gaurit nitul si apoi cleste de deznituit. :)

La ce inaltime e butucul pedalier fata de sol?

Eu cand mi-am facut al doilea Xtracycle am facut axul pedalier foarte jos, poate chiar prea jos... E mai stabil asa.

Si eu ma gandesc de mult la un parbriz minimal, dar inca n-am gasit ceva potrivit.