Sign in to follow this  
sandulea

Xtracycle cu suspensie

Recommended Posts

AMR 3 zile!!!

Iata trenul aaa.. tractorul aaa.....vaporul :D . E cam enervant cand trebuie sa impachetez totul, e mai degraba o asamblare decat un facut de bagaje. Insa odata ce toate curelele sunt stranse, toti aricii sunt prinsi si toate fermoarele sunt trase, iar utilajul este incalecat, aproape ca pot suporta cu zambetul pe buze injuraturile si urlaturile tiganilor care alearga dupa mine prin localitatile de langa Bucuresti.

Imagine postată

Deci, mie imi place MAXIM cum arata bicicleta asta !

... atat !

An nou, design nou :D .

Inca mai trag invataminte din turele de anul trecut, si cea mai importanta in privinta bicicletei e ca nu trebuie sa-i neg adevarata natura, cea de bicicleta offroad. In conditiile in care numarul de kilometri de forestier si comunal tot creste, si cel de asfaltati scade, am inceput sa ma uit mai atent la motocicletele dual-sport si sa nu ma limitez doar la niste asemanari estetice. Am renuntat la unele accesorii, am adaugat altele, si ce a rezultat e un vehicul mult mai sincer si mai bine adaptat drumurilor pe care intentionez sa merg.

20130324_153456_LLS_zpsbc205083.jpg

20130324_153623_PerfectlyClear_0002_zps2

20130324_153551_PerfectlyClear_0001_zps5

Asadar, lista schimbarilor:

-Cauciucuri cramponate cu volum mare.

20130324_153131_PerfectlyClear_0003_zps2 20130324_153517_LLS_PerfectlyClear_0003_

Cauciucurile sunt Kenda Flame de 3 inchi in care am taiat crampoane cu flexul. Mereu m-a enervat modelul si constructia cauciucului din fabrica, si le-am luat initial doar pentru volum, dar ulterior mi-am dat seama ca se preteaza de minune la a fi transformate in cramponate. Cel din fata l-am facut mai agresiv, cu crampoane laterale rare si mari, si cu portiunea centrala semi-slick, iar cel de spate l-am crestat cat sa aiba tractiune mai buna pe pamant, dar fara sa iau prea mult din el, sa nu se uzeze prematur pe sosea. Estetic m-am ghidat dupa cauciucuri de motor dual-sport, fiindca nu sufar crampoanele anemice de pe cauciucurile de bicicleta. Rezultatul e peste asteptari, cauciucul fata nu mai fuge cand drumul e inclinat lateral, chiar peste 30 de grade, si cel de spate nu mai pierde tractiunea pe pamant afanat in curbe. Pe namol si pamant ud e tot un drac, dar mai bine decat inainte, in orice caz. De asemenea cauciucul a devenit mult mai flexibil acum si se conformeaza mult mai bine suprafetei, iar de greutatea redusa nu mai zic. Pe sosea performantele sunt aproape identice, fiindca sectiunea centrala a ramas aproape neschimbata, ba chiar pare sa mearga un pic mai bine din cauza flexibilitatii crescute.

20130209_114843_LLS_zps7dd03c5f.jpg

-Ghidon inalt si cu o geometrie mai potrivita pentru drum lung. Ghidonul e Felt, e din otel cromat, are 335mm inaltime si 780 latime si unghiul la maini e mult mai bun pentru pozitia de pe bicicleta fata de ghidonul vechi, de BMX. Fiind de cruiser, pe portiunile drepte nu incapeau schimbator, maneta, coarne si mansoane de 130-135mm, asa ca a trebuit sa iau mansoane lock-on cu un singur capat blocant, sa mai tai din ele, si sa fac niste inginerii si combinatii cu 2 perechi de manete, astfel incat maneta sa poata sta pe curba tevii dar sa aiba tragere lunga. Fara modificari erau maxim 5mm intre dosul manetei si manson si franele erau inutilizabile.

-Bascula spate noua, din otel. Am folosit cochilia de monobloc si teava verticala (seat tube, cum ar veni) de la bascula DHS care s-a gasit in prima incarnare a bicicletei, si cu niste tevi de otel de la un sezlong vechi si niste table de la Brico si niste munca din partea unui sudor priceput am facut o bascula noua. Am profitat de libertatea totala si am facut-o lunga (500mm intre monoblocul-pivot si axul rotii) si cu suficient spatiu pentru un cauciuc fat (3.7-4 inch), dar cu intreaga gama de viteze utilizabila fara sa frece lantul de cauciuc si doar cu butuci, monoblocuri si angrenaje standard, spre deosebire de Surly. Teoretic merge cauciuc lat de 13cm cu loc destul pe langa, dar deja nu mai merg toate vitezele fara sa intre lantul in conflict cu cauciucul. La dropout-uri am profitat de faptul ca butucul meu spate, un Novatec pe rulmenti, are un quick release de 10mm drept ax, asa ca am lasat doar gauri in loc de taieturi si a rezultat un bolt-on de 10mm pe spate, foarte solid si rigid, dar un mare chin cand fac pana. Am mutat toate accesoriile de pe partea de sus a ghidonului in alte parti, ca sa pot intoarce bicicleta cu rotile in sus, ca e incredibil de dificil sa tii ditamai bicicleta in aer dreapta, roata aliniata si sa bagi si axul prin cadru si butuc, si procedura e aproape la fel si pe fata si pe spate. 

20130116_164610_zpsdd854709.jpg

20130117_165632_zpsf14d9a53.jpg

20130117_165657_zpsdcd24ac1.jpg

20130117_165849_zps3654b087.jpg

20130119_154315_zps00e72d6d.jpg

20130119_154651_zps8cb2e937.jpg

20130119_154342_zpsf33aa042.jpg

20130119_154357_zpsf97a4fae.jpg

20130119_154904_zps0edb24b1.jpg

-Angrenaj de 152mm cu foi 34 si 17. Am gasit un angrenaj de copii cu o foaie ieftin, am taiat foaia, l-am gaurit si am pus o foaie de pe un angrenaj nituit si un pinion de 17. Trecerea de la 38 la 34 si cadenta un pic mai mare compenseaza trecerea de la brate de 175 la 152, dar chiar si asa tot trebuie sa mai schimb in jos inca o viteza, fiindca plecarea de pe loc e mai grea. La deal iar e cam dificil, cum am anticipat. Inca nu am ajuns la vreo panta lunga si abrupta, sa vad daca e suficienta foaia de 17, dar ar fi bine sa fie, fiindca e un cosmar sa gauresti pinioanele, aliajul ala nenorocit mi-a tocit 2 burghie de 5.

20130324_153157_PerfectlyClear_0001_zps0

20130324_153229_PerfectlyClear_0002_zps8

-Burdufuri pentru bratele furcii, Asta am vrut sa iau inca din 2011, cand bicicleta a cazut de pe cric cu bratul stang direct intr-un bolovan. Am scapat cu niste zgarieturi minore, raportat la greutatea bicicletei si dimensiunea si colturile bolovanului, dar fiind cel mai scump subansamblu din bicicleta imediat am incremenit cum am auzit zgomotul specific. Acum nu mai am emotii, si nici cu mizeria nu mai am treaba. Semeringurile si-asa erau foarte bune, de cate ori am desfacut furca uleiul era lacrima, asa ca bucsele raman singura vulnerabilitate a furcii acum.

-Aparatori pentru manetele de frana. Cazaturile la viteza mica pe marginea drumului sunt specialitatea mea, am spart o oglinda si am indoit o maneta de frana destul de rau (in dati separate). Cu reprofilarea pe dual-sport ma astept la trante mai dese, fie de pe cric fie de sub mine, asa ca am renuntat la oglinzi si am pus niste coarne ca sa protejeze manetele.

-Rulmenti in loc de bucse de teflon pentru amortizor. Impreuna cu bratul mai lung al basculei, rulmentii au facut amortizorul mai sensibil si actiunea mai lina. Mai ramane de vazut acum durabilitatea. Fiind relativ scumpi, am zis sa fac partea de uzura camasa interioara care scade diametrul interior de la 10 la 8mm  folosind teava de alama in loc de otel. Din pacate s-a cam confirmat ce am citit pe net, si anume ca se recomanda inlocuirea bucsei unde are loc miscare mai mare, fiindca in capatul celalalt rulmentul a facut deja mici santuri in alama, asa ca e probabil sa trec din nou pe bucsa de teflon in partea aia.

20130208_143526_zps3ae8b68c.jpg

Am renuntat la aripi, oglinzi, portbagaj spate si suporturi fata pentru bidoane. Aripile ma enerveaza, oglinzile nu mai sunt asa de necesare si sunt vulnerabile, portbagajul e inutil fiindca am gasit alt loc pentru geanta de pe el si suporturile de bidoane de pe ghidon nu mai sunt necesare fiindca o sa folosesc doar un bidon de 0.7 care va sta undeva pe cadru sau in geanta, si o sticla de 1.5 care va sta unde a stat si vara trecuta. 

Acum astept vremea calda, fiindca am mers pana acum cu noua bascula nevopsita, de proba, si incep sa apara puncte de rugina din loc in loc. Nu stiu din ce aliaj era facut sezlongul, dar nu a ruginit absolut deloc, pe cand otelul de la DHS s-a umplut de rosu de parca are pojar in partile nevopsite.

• Upvote 3

Arata fantastic! 

Singura nedumerire e angrenajul. Chiar nu inteleg de ce ai ales brate de 152!!! Eu am trecut recent la 175 de la 170 si a fost o imbunatatire simtitoare. Acum am gasit un angrenaj cubrate de 180 pe care vreau sa-l folosesc pe noul meu xtracycle. Iar foaia de 17 o sa-ti omoare lantul. Pe fostul xtracycle am urcat panta de 8% si 70 de kile pe portbagaj cu foaia de 22.

Buna ideea cu axul spate. Am construit o remorca cu dropouturi asemanatoare.

Vechile aripi le mai ai? Le folosesti la altceva?

Un mare: Bravo! pentru tot ce ai realizat

E foarte fain rezultatul, si e de laudat tenacitatea cu care iti urmezi telul!

Jos palaria!

@Lucian: Bratele le-am pus mai scurte ca sa mai atenuez durerea de genunchi pe care o capatam in tururile lungi cu bicicleta asta, ca sa fie miscarea mai putin ampla in timpul pedalarii si sa pot manca din mers fara sa'mi dau cu coapsele in burta, si ca sa merg la cadenta mai mare, fiindca sunt convins ca e mai sanatos din mai multe puncte de vedere. Aici e vorba insa de geometrie si tehnica de pedalat, fiindca pe bicicleta normala, de oras, pe care pedalez si in picioare, la cadenta mai mica si cu alti muschi, nu o sa cobor niciodata sub 170.

In orice caz, inca sunt in teste cu angrenajul nou. Durerea de genunchi am diagnosticat-o intre timp, si va trebui sa o rezolv printr-o perioada de exercitii de intarire pentru Vastus Medialis, si laolalta cu zapada asta noua sunt la cel putin o luna de un verdict in cazul lungimii de brate.

Aripile vor trece pe bicicleta de oras, ca sufera mult, nefiind bibilita si spalata ca asta mare.

@ebis: Tenacitatea asta e de fapt un "Lenesul mai mult alearga" propagat de pasiunea mea pentru croit totul fix pe masura. Am incercat cicloturism cu o bicicleta normala, am capotat in a doua zi de munte serios, asa ca am proiectat un vehicul in care stai ca vaca si dai doar din picioare, nu stai incordat tot ca un arc. La munca si banii investiti, probabil aveam super scula de bicicleta si eram si mai in forma daca ramaneam la bicicleta clasica. Diferenta e ca nu e om pe lumea asta care sa nu zambeasca cand se urca pe dihania mea, si eu inca o fac, chiar si dupa muuulte ore in sa. E involuntar, o reactie fizica, ti se contracta muschii fetei si se largeste gura si nu intelegi de ce, parca e reflex, conditionat de asezarea dosului pe sa si prinderea ghidonului in maini.

Am facut o simulare de incarcare cu bagaje, mai mult ca sa vad cum arata, fiindca sunt mult prea interesat de partea estetica, din pacate, dar si fiindca 2 din 4 genti nu au inca un sistem de prindere, si am vrut sa vad fezabilitatea configuratiei. Ce nu se vede in poze prea bine e cortul, care e impaturit sub geanta mare, ca sa stea mai bine pe cadru, si ce lipseste e izoprenul, care va veni pe ghidon, deasupra gentii. L-am uitat probabil si din cauza ca va arata cam urat, ca un mare cilindru argintiu, daca nu ii fac o husa, desi nici cu husa nu cred ca o sa arate cu mult mai bine. Ce ma bucura nespus, insa, e ca in sfarsit proportiile sunt mult mai atragatoare, fiindca in anii precedenti geanta centrala, cu cortul si izoprenul, era la fel de ingusta peste tot, cat sa nu deranjeze la pedalat, si din fata sau din spate arata disproportionat, urat si improvizat. Acum in sfarsit totul se leaga mai bine estetic per ansamblu (ignorand unele detalii care intr-adevar arata mai de Mad Max, fiindca trebuie sa trasez o limita la timpul alocat, si in unele locuri practicalitatea e pe primul loc si estetica la coada).

Pe partea tehnica am vopsit bascula spate, am dat mai sus si mai in spate ghidonul cu cate 2 cm si saua putin mai in fata, am pus din nou o aripa pe spate fiindca treaba cu aripile e o telenovela fara sfarsit, si am montat un intinzator de lant mai usor decat precedentul, care era un schimbator cu patina taiata. Noul intinzator e o tabla de alu de 3mm grosime cu o roata de schimbator pe ea, insa lipsa arcurilor si articulatiilor face sa transfere tot zgomotul de lant in cadru, care rezoneaza si amplifica, chiar si cu genti si alte elemente atenuante pe cadru. Planul momentan e sa merg cu lantul jos pe sosea, unde nu exista riscul sa sara lantul de pe foi, si cu lantul pe intinzator cand ajung pe offroad.

Urmatorul scop e sa fac prinderile pentru geanta mare si geanta mica triunghiulara (Longus cu fundul in sus) in asa fel incat sa stea totul locului atunci cand o pun cu rotile in sus ca sa repar o pana. Ce ar putea pune probleme e aripa spate, dar in rest am incredere ca pot rezolva totul. Trebuie neaparat sa mearga cumva, fiindca in afara de cu un cric cu 2 picioare (cricul de servisare de acasa) nu pot repara o pana cu bicicleta cu rotile in jos in conditii de tur fara sa ma spanzur de ghidon de frustrare. Pe langa faptul ca ar trebui sa stea ori pe schimbator, ori pe o parte si as risca sa zgarii saua si gentile, e un adevarat test al rabdarii si fortei sa tii bicicleta asta ridicata si dreapta si roata intre genunchi pana bagi axul prin prinderi si roata, acum ca am bolt-on si pe fata si pe spate. Nu e absolut deloc distractiv nici cand e goala, iar cu bagajele pe ea nici nu vreau sa ma gandesc.

2013-05-07174556_zps84339c1b.png

2013-05-07175157_zpsf3e33a4a.png

2013-05-07175057_zpsd0347b1c.png

2013-05-07175025_zps577b371d.png

Arata extraordinar de bine cu bagajele alea pe ea ! ... zici ca este o motocicleta adventure ! :)

Tocmai am cantarit-o, si sunt un pic dezamagit, sincer sa fiu. Ma asteptam la 22, maxim 23, dar are 24,6 completa, fara scule, genti sau alte bagaje. As vrea sa mai scad, dar nu prea mai am ce, ca am umplut bicicleta de piese fara alternativa, ca ghidonul, jantele, cauciucurile, saua, toate grele. Daca as inlocui complet suspensia as putea sa dau jos 1500g, dar sunt probabil cele mai scumpe grame pe care le pot da jos, si raman pentru cand oi castiga la loterie, ca in afara de greutate nu am alt motiv sa fac vreo schimbare acolo.

Sa vad zilele astea cam la cat ajung cu bagajele. In orice caz, ma astept sa fiu sub 40 de kile cu totul, inclusiv mancare si 2l de apa.