MirceaO

Sella Ronda Hero 2011

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Urmaresc de mult timp acest forum insa abia acum mi-am facut cont. Vroiam sa va intreb daca merge cineva la Sella Ronda Hero in 2011 - Dolomiti. Noi suntem deja 2, ne-am inscris pentru cursa de 50km.

mai multe detalii pe www.sellarondahero.com

A fost cineva anul trecut la prima editie?

Multumesc si spor la pedalat.

Nu auzisem de acest concurs, in schimb au au fost membri ai acestui forum care au fost la Maratona Dles Dolomites (ex: giginic). Iar varianta scurta a acestuia este exact Sella Ronda. Eu unul am parcurs traseul, nu in cadrul vreunui concurs, in 2009, si pot spune ca este superb. Mult succes!

P.S. Sau poate m-am grabit un pic... nu credeam ca e vorba de MTB :))

Nu auzisem de acest concurs, in schimb au au fost membri ai acestui forum care au fost la Maratona Dles Dolomites (ex: giginic). Iar varianta scurta a acestuia este exact Sella Ronda. Eu unul am parcurs traseul, nu in cadrul vreunui concurs, in 2009, si pot spune ca este superb. Mult succes!

P.S. Sau poate m-am grabit un pic... nu credeam ca e vorba de MTB :))

Da asa e, asta e varianta mtb pentru Sella Ronda. M-am inscris la tragerea la sorti si pentru Maratona dles Dolomites... sa vedem ce iese - tragerea este la sfarsitul lui noiembrie. La Sella Ronda hero avantajul este ca functioneaza pe regula primul venit primul servit pana la ocuparea locurilor. Probabil pentru ca sunt abia la a doua editie.

Este binevenit anuntul tau. M-ai facut foarte curios sa vad daca merge cineva din zona Brasovului. Voi cauta o combinatie pentru transport. Trebuie sa fie foarte fain.

Partea si mai frumoasa este ca a doua zi, duminica pe 3 iulie este Sella Ronda Bike Day - soseaua inchisa traficului auto pentru cele 4 pasuri: Camplongo, Pordoi, Sella si Gardena. Fara taxe de intrare, oricine poate participa la liber.

http://www.sellarondabikeday.com/index_eng.html

Practic merita stat mai mult in zona. Noi vom fi un grup de prieteni care vom sta vreo 2 saptamani in zona cred.

daca ne iese numarul norocos la tragerea la sorti pt MdD, si grupul nostru va fi acolo tot pentru vreo 2 saptamani in perioada aia.

daca ne iese numarul norocos la tragerea la sorti pt MdD, si grupul nostru va fi acolo tot pentru vreo 2 saptamani in perioada aia.

Frumos... tinem legatura, poate pedalam impreuna intr-una din zile pe acolo.

Va tin pumnii la tragere. Si eu sper sa ies. Stiu ca au politica aia de a aduce cat mai multe nationalitati... si sper ca tragerea la sorti pt noi romanii, fiind putini, sa fie usor masluita ca sa iesim ;-)

n-a fost sa fie. Sunt doar 3 romani alesi(din 8-9 inscrisi la tragerea la sorti) la Maratona dles Dolomites 2011:

Baciu Florin 1960 R-Afumatu, Jud. Ilfov Mistretul Carpatin not confirmed

Baba Mircea 1983 R-Chisineu Cris bibiana announced

Agape Sandrina 1986 R-Vaslui announced

Asta e, acuma ca tot nu a iesit business-ul, eu m-as baga la Hero. Suna bine.

Daca vrei ceva de sosea, arunca o privire aici:

www.peakbreak.com

E o cursa de o saptamina pt.amatori, organizata (sper) in mod profesionist: un contratimp individual pe VillacherAlpenStarsse ca prolog, apoi curse de o zi in jur de 150km si 3000m dif.de nivel, una din zile catarare pe KitzbuhelerHorn (pe unde ai fost deja).

Eu m-am inscris deja, ar fi frumos daca am fi mai multi din Ro la start (nu neaparat intr-o echipa, daca nivelul difera mult, n-are rost).

Frumos, da' cam peste mana taxa de participare de 400 de euro. Nu e mult pentru o cursa de o saptamana, dar in mod normal eu cheltuiesc mai putin de atat pe o saptamana in Alpi cu drum, cazare si masa cu tot... La taxa asta trebuie sa adaug si transportul, cazarea si masa si, fiind totusi un concurs greu, ar trebui cazare la pensiuni nu la cort, ceea ce ar mari suma astronomic. Ma gandesc ca nu e nimic inclus in taxa de participare (cazare, masa sau transport finish-start).

Cazarea nu e inclusa, evident. La TransAlp a fost organizata o si o varianta de cazare comuna, gen tabara (in internate, etc) mai ieftina, dar majoritatea s-au cazat la pensiuni.

Pt.masa n-am avut nevoie de nimic altceva in afara de micul dejun inclus in cazare, cele doua statii de "refill" si pasta-party de dupa.

Transportul inapoi finish-start era separat, 40e pt.cine avea nevoie.

Fara indoiala ca poti iesi mai ieftin pe cont propriu, la o astfel de manifestare ai in schimb anumite avantaje.

Mi s-a cam pus pata pe concursul asta, dar totusi, daca ar oferi si cazare ar fi o treaba, conditiile nu conteaza. As dormi si cu sacul de dormit sub un copac, nu ma deranjeaza, o sala de sport mi se pare lux dupa criteriile mele. Din pacate insa, mi-e cam peste mana sa dorm la pensiuni atatea nopti, cel putin nu anul asta. Oricum, l-am bagat in programul obligatoriu pe 2012, cand sper eu ca va fi mai bine :rolleyes:

Pai TransAlp ofera/organizeaza cazare in TransAlp Camp, la niste tarife mai convenabile.

Foarte multi participanti se cazeaza in Camp.

Poza din avatar (<<--) e din TransAustria 2008, organizata tot de ei (au mai multe manifestari, cea mai tare ramine TransAlp).

Se pare ca nu mai sunt decat 100 de locuri disponibile. Deocamdata suntem 4 romani inscrisi.

Sunt inscris la Sella Ronda Hero 2011, dar din motive de sanatate nu voi putea participa. De aceea vand cumva la un pret mai mic decat pretul de inscriere in acest moment locul meu. Se schimba doar numele si se mai platesc 10 euro pentru aceasta schimbare. Daca e cineva interesat sa-mi scrie pe mess: bogdanmireanu. Ne intelegem noi cumva.

Ne-am intors din Dolomiti. Cursa a fost incredibila: traseul extrem de dur insa peisajele din jur te faceau sa uiti parca de cele 4 catarari si 2600m diferenta de nivel.

Am fost 5 romani pana la urma, si am reusit sa terminam toti cursa de 50km.

Kategorie Rang Name Jg Land/Ort Team Zeit Rückstand Stnr km/h

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

50-HM1 61. Penzes Nandor Mihaly 1983 R-Brasov 7:20.11,6 3:37.50,1 (2854) Foto 6,815

50-HMuni 7. Bara Bogdan 1984 R-Bucharest UniCRedit 8:48.51,3 3:42.11,4 (2855) Foto 5,672

50-HM1 52. Olaru Mircea 1982 R-Bucharest 6:56.23,1 3:14.01,6 (2534) Foto 7,204

50-HM1 77. Parota Laurentiu Francisc 1979 R-Bucharest 9:11.26,4 5:29.04,9 (2763) Foto 5,440

50-HM1 78. Vitec Bogdan 1979 R-Bucuresti 9:20.05,5 5:37.44,0 (2764) Foto 5,356

Va recomand cu mare caldura sa mergeti la acest concurs in anii urmatori. Merita din plin: traseu de vis, organizare impecabila, pachet de concurs consistent (tricou Gore, rucsac Deuter, buff), atmosfera etc...

Incerc sa pun un filmuletz cu cursa elitelor, castigata de Mirco Celestino, campionul mondial:

[/media]

• Upvote 2

Felicitari pentru participare, traseul pare intr-adevar superb! Filmuletul este exceptional, dar nu arata decat portiunile netehnice: au fost multi km pe poteci inguste, periculoase, sau marea parte a traseului a fost pe drumuri late?

Felicitari pentru ca ati terminat!

Incredibil peisajul din filmulet.

Dar cum a fost intr-adevar traseul? Cat de periculoase coborarile? Da-ne mai multe detalii te rog.

Multumesc frumos.

Filmarile din video sunt facute mai mult pe urcari si pe portiunile de pasuni alpine. Coborarile tehnice au fost mai mult prin padure si nu prea le-au prins din elicopter. Au fost multe singletrail-uri destul de abrupte, portiuni inguste cu prapastie intr-o parte si stanca in cealalta etc...

Cu toate astea traseul era ciclabil in mare parte - eu ma consider un coborator destul de slab si cred ca am stat pe bicicleta la coborari cam 80%.

Urcarile au fost in general pe drumuri mai late, cum apar si in filmuletz. Dificultatea aici era in diferenta de nivel si in pante. Am reusit sa urc primele 3 pasuri pe bicla 95%, la al patrulea insa am cedat fizic si am mers mai mult pe langa ea.... la fel au facut cam toti cei care am ajuns acolo la momentul respectiv.

Uite aici alta filmare de pe coborarea din pasul Pordoi:

• Upvote 4

Tipul asta a castigat cumva? Mi se pare ca depaseste cu atata usurinta, e in alta liga... Ma uit acum si la celelalte parti.

Exceptional si cel de-al doilea filmulet. Presupun ca autorul a fost la tura lunga si ii depasea pe cei mai lenti de la tura scurta, nu?

Felicitari din nou, pentru participare, terminare si postare :)

Da, si eu cred ca era la tura lunga iar cei depasiti la scurta. Erau cateva bucle in plus pe traseu, si ne tot intersectam unii cu altii... sau mai bine spus, ei ne tot depaseau.

Ca sa va dau un reper despre cum se merge la nivel international, cursa lunga (adica 82km cu 4200 diferenta de nivel) a fost castigata de Mirco Celestino (nr 1 mondial) in 4 ore 26.

Cursa scurta, (50 cu 2600) s-a castigat cu 3 ore si 4 minute. - iar eu am terminat in 6 ore 56 ;-)