Ce angrenaj preferati?  

249 members have voted

1. 1. Ce angrenaj preferati?

Recommended Posts

M-ar interesa sa stiu compatibilitatea intre un angrenaj pe 2 foi si restul transmisiei pe 3, respectiv 9 pinioane.

De asemenea avantaje si dezavantaje pentru angrenajul de 2 foi, cine ce foloseste si pe cati dinti.

Daca stai vreo saptamana si ceva, iti zic io :D (trec de la 22-32-44 la un angrenaj de AM 24-36)

Pe foaia de 44 m-am suit foaaarte rar la niste coborari pe asfalt, merg cu cadenta maricica si nu prea-i simt nevoia.

Iar aia de 22 parca mi-e prea mica, deja in combinate cu pinionul de 34 ma misc prea incet ca sa-mi tin echilibrul cum trebuie si mai bine iau bicla in carca.

Sa vad cum o sa se inteleaga cu shifterul de 3 foi, desi imi inchipui ca se va rezolva lejer din suruburile de limitare si o retensionare a cablului.

Ramane o pozitie nefolosita, grand frommage !

Ce cred ca obtin:

- greutate mai mica - nu prea conteaza in cazul personal, dar poate pentru altii...

- posibil distanta cu 2-3mm mai mare intre lant si anvelopa cand folosesc foaia mica

- n-am calculat, dar parca mi-ar fi mai ok rapoartele rezultate (asta pentru mine si felu' meu de-a merge); de asemenea mai putina bataie de cap in alegerea combinatiei :P

- un lant mai scurt

Ce dezavantaje cred ca as avea:

- uzura mai puternica pe foaia mica :P

- depasesc mai greu 60km/h in coborari pe asfalt http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Mai adaug un avantaj, si anume chainline-ul va fi unul un pic mai putin agresiv decat unul de 3 foi (asta numai daca nu cumva se foloseste numai foaia de mijloc, iar in cazul respectiv ar trebui sa se treaca la o transmisie 1x9).

Sunt momente in care te vei felicita daca ai foaie de 22, de asemenea situatii in care viteza de deplasere conteaza deci ai nevoie de 44. Chestia cu doua foi e precis mai mult pentru reducerea greutatii dar in rest face mai mult rau.

• Upvote 3

Şi eu trec în decembrie pe 2x9. Dacă aştepţi, îţi dau păreri :)

Eu am ales foi de 26-38 cu casetă 11-34, ca să nu-mi lipsească foaia mică. În rest nu trebuie schimbat nimic (nici angrenajul, nici schimbătoarele sau manetele.)

@Axe: Sper ca bicla sa ramana doar pentru offroad in cateva luni, asa ca ma indoiesc sa am nevoie de foaie de 44 :)

nu e chiar asa, eu sunt ferm convins si dupa ce am discutat cu un fizician de meserie ca ai cuplu mai mare cand tragi pe o foaie mai mare la angrenajul pedialier. dar este marele dezavantaj ca pt cine nu are bulan nu poti urca cu 28-36 ceea ce urci acum cu 22-34. cat despre usurare nu cred ca conteaza 20 gr sincer. nu asta e definitoriu.

Pai nu trebuie sa schimbi angrenajul daca asta urmaresti. Raportul de la foaie 28 cu pinion 36 il ai si cu foaie 22 cu pinion 28.

Nu e vorba numai de grame. Optimizezi mult schimbarea foilor şi chainline-ul. Eu pentru asta fac trecerea în primul rând, pentru că eu obişnuiesc să schimb foarte des vitezele.

Dacă aş avea picioare de aşa ceva, aş pune o singură foaie...

Optimizezi mult schimbarea foilor şi chainline-ul.

De ce naiba eu vad lucrurile exact pe dos ?!

Referitor la optimizare mi se pare mult mai folositor ca in situatiile de urcare/noroi/teren accidentat sa am foaie mica cu ultimele 2-3pinioane mari si pt viteza foaie mare cu ultimele 2-3p mici. Foaia de mijloc ar fi cea care se foloseste cel mai des cu pinioanele centrale.

Chainline are mai mult de suferit in cazul a doar doua foi pt ca imaginati-va ca atunci cand te afli pe pinioanele extreme(cel mic sau cel mare) lantul este mai oblic decat in cazul unui angrenaj cu trei foi ! ;) Daca de exemplu ai fi fortat sa faci o urcare de cativa km, pe foaie mica-pinion mare iar lantul sta prea oblic, exista posibilitatea sa "prajesti" lantul pana sus !

• Upvote 2

Daca, din diverse motive, poti renunta la o parte din rapoartele extreme, eu mai degraba as pune o caseta de pinioane cu diferente mai mici de la un pinion la altul, decat sa renunt la o foaie de angrenaj din trei. Ma refer la cazul Mountain Bike-urilor.

De ce naiba eu vad lucrurile exact pe dos ?

Nu știu?!?

Eu nu văd nici un avantaj al angrenajelor cu 3 foi. Mie 2 foi nu numai că îmi ajung la MTB, dar mi se pare o combinație mult mai fericită. Dacă o să-mi fac o bicicletă de oraș va fi cu o singură foaie (un gear hub bun e foarte scump).

Axe, nu e chiar aşa. Eu sunt un ciclist de placă medie, adică nu merg cu cadenţă de 90+ la mtb, ci undeva între 75 şi 90. Pentru mine foaia mică e aproape inutilă. În schimb, folosesc mult foaie medie cu toate pinioanele, mai ales cele mari. Evit să schimb foile, mai ales în sarcină, pentru că se întâmplă des rateuri, pe când la schimbarea pinioanelor nu e cazul. De aceea un angrenaj cu două foi ajută mult în cazul meu, pentru că mă scapă tocmai de schimbările astea de foaie.

Încă o dată, asta e o părere subiectivă!

Totuşi poate că faptul că Sram a schimbat toate liniile de MTB de pe 3x9 pe 2x10 o fi având ceva justificare practică, zic eu...

Logic este sa stabilesti mai intai ce gama de rapoarte ai nevoie si abia apoi sa decizi in privinta angrenajului si a pinioanelor (cate foi, cate pinioane, ce numere de dinti).

Daca, din diverse motive, poti renunta la o parte din rapoartele extreme, eu mai degraba as pune o caseta de pinioane cu diferente mai mici de la un pinion la altul, decat sa renunt la o foaie de angrenaj din trei. Ma refer la cazul Mountain Bike-urilor.

de asta am trecut la caseta 12-25, nefolosind pinioanele de 11 si 32, acum folosind mai des foaia mica pe care inainte nu prea o foloseam

P.S: am folosit prea des verbul a folosi... :blink:

si pe mine ma bate gandul sa scap de foaia mica...

DAR ... tot ai chain-line-ul stricat... ar trebui sa vina foaia mare cam cu juma de cm mai aproape de cadru (chiar si fara distantierul de la BB). La cadrele de 68 de mm ar merge bine... scoti ambele distantiere si voila :)

intrebarea mea este: se poate apropaia cumva foaia mare de cadru la un pedalier SLX? nu sa fie pusa in locul foii de mijloc, ci undeva intre. (fara operatiuni extreme de genul pilit/taiat BB-ul cadrului :) )

Latimea totala a BB Hollowtech II trebuie pastrata. Daca scoti distantiere din dreapta, trebuie sa le muti in stanga.

Ah, si inca un avantaj, la 2x9 sau 2x10 poti folosi deraiorul cu cusca medie => deraior un pic mai protejat, rapid/precis, bicla mai usoara cu cateva zale de lant :rolleyes:

@jpriest: sunt foarte putini care renunta la granny la bicicletele de munte, de obicei se renunta la foaia mare.

De ce naiba eu vad lucrurile exact pe dos ?!

Referitor la optimizare mi se pare mult mai folositor ca in situatiile de urcare/noroi/teren accidentat sa am foaie mica cu ultimele 2-3pinioane mari si pt viteza foaie mare cu ultimele 2-3p mici. Foaia de mijloc ar fi cea care se foloseste cel mai des cu pinioanele centrale.

Chainline are mai mult de suferit in cazul a doar doua foi pt ca imaginati-va ca atunci cand te afli pe pinioanele extreme(cel mic sau cel mare) lantul este mai oblic decat in cazul unui angrenaj cu trei foi ! ;) Daca de exemplu ai fi fortat sa faci o urcare de cativa km, pe foaie mica-pinion mare iar lantul sta prea oblic, exista posibilitatea sa "prajesti" lantul pana sus !

Da' la cursiera cum merge ? In felul in care spui tu ai doar 9 din cele "27" pe care ti le ofera transmisia tripla. Nu iti moare lantul daca mergi placa mijlocie/pinion mare. Lantul se strica de la schimbarile dese de placi,si de la utilizarea in exces pe placa de 22,dinti putini stress mare pe role!

Hai sa auzim niste opinii avizate:

Julien Absalon - After having XX on your bike for both training and racing, what advantages do you feel the XX 2×10 gearing offers you?

"The advantages are as follow:

* The speed of shifting

* The possibility to use every single cog with both front chainrings

* Less front shifts needed

* Possibility of shifting under load

* No energy loss

* Super lightweight"

Florian Vogel - “2x10 allows me to race most of the time in the big Chainring (if using the 39er), the wide range of the cassette and the narrow chainline is realy a big bonus for CC-Racing. While Training i benefit out of the 36er Cassette and always have a gear left even when it comes to realy steep climbs (and believe me we have a lot of them in Switzerland)”

se poate apropaia cumva foaia mare de cadru la un pedalier SLX? nu sa fie pusa in locul foii de mijloc, ci undeva intre. (fara operatiuni extreme de genul pilit/taiat BB-ul cadrului :) )

De ce sa nu fie pusa la mijloc ? Merge aproape la fel de bine ca un angrenaj din fabrica. Exista firme cum e TA Specialite care produc placi mai speciale pt tunning. Iti poti monta o placa de 28 cu BCD 64mm in locul placii de 22,si in locul 32-ului o placa de 42 sau 44,ar trebui sa mearga bine,daca nu,ajustezi din monobloc cu distantiere.

Latimea totala a BB Hollowtech II trebuie pastrata. Daca scoti distantiere din dreapta, trebuie sa le muti in stanga.

eu nu am nici un distantier. si merge perfect. chainline perfect. bratele stau perfect. :)

si pana la urma nu am aflat de la posesorii de 2 foi daca sunt suficienti pentru urcare cei 28 de dinti sau trebuie mai jos

Vlad merge cu 28-40 şi urcă orice, da eu sincer nu aş avea încredere în picioarele mele. Deaia o să-mi iau 26-38.

Vlad merge cu 28-40 şi urcă orice, da eu sincer nu aş avea încredere în picioarele mele. Deaia o să-mi iau 26-38.

Daca e vb de Vlad Sabau, din cate stiu eu merge numai la tura scurta peste tot, tocmai pentru ca se antreneaza pt XC nu pentru maraton. Eu am mers un sezon pe caseta de sosea 11-26, pe 22-26 e acelasi raport ca la 28-34. Ce sa spun... dupa km 60 imi cam tremurau genunchii. Si unele sectiuni la limita erau inabordabile, dar asta prin turele de la munte, ca maratoanele de la noi cam duc lipsa de ucari lungi si abrupte, dar totusi abordabile. De obicei ori e forestier-autostrada, ori e push-bike.
  • Upvote 1

si pana la urma nu am aflat de la posesorii de 2 foi daca sunt suficienti pentru urcare cei 28 de dinti sau trebuie mai jos

Eu nu inteleg de ce nu testezi pe propria bicicleta cu angrenajul actual. Sigur gasesti o combinatie macar apropiata.

Daca e vorba de 28 cu 32, o combinatie echivalenta ar fi 22 cu 25. In functie de ce pinioane ai, testezi 22 cu 24 sau 22 cu 26 (foaie/pinion).