Ce angrenaj preferati?  

249 members have voted

1. 1. Ce angrenaj preferati?

Recommended Posts

Asa este...am uitat sa scriu ce pinion folosesc (11-34).

40 - 11 o mai folosesti la coborari pe forestiere daca vorbim strict de MTB...sau daca mai prinzi o portiunde de asfalt tot in coborare...

Tu ai 11-36 la angrenaj in 3 foi?

Vlad nu te supara, dar Pinkbike are dreptate. Teoria e usoara, dar sa vezi in practica cate probleme vor aparea. Eu sper sa-ti iasa din prima si sa ne arati si noua.

Si eu vreau sa-mi fac un MTB cu doua foi, desi n-am avut niciodata, in teorie arata foarte bine. Inca nu m-am gandit cum voi face, deocamdata va las pe voi sa va bateti capul.

Si cred ca va fi doar 2x8.

Asa este...am uitat sa scriu ce pinion folosesc (11-34).

40 - 11 o mai folosesti la coborari pe forestiere daca vorbim strict de MTB...sau daca mai prinzi o portiunde de asfalt tot in coborare...

Tu ai 11-36 la angrenaj in 3 foi?

Am 11-36 cu angrenaj 42-32-24. Probabil ca esti f bun daca foloesti 40-11 pe coborare pe forestiere. Pe un fel de Transalpina neasfaltat :)

Se pare ca SRAM a trecut si grupul X5 pe 2x10, deci pretul schimbarii a coborat semnificativ. La ora asta as alege un angrenaj X5, deraior spate X9 sau X0, pinioane SLX si grip-shiftere de la un tert producator.

Vlad nu te supara, dar Pinkbike are dreptate. Teoria e usoara, dar sa vezi in practica cate probleme vor aparea. Eu sper sa-ti iasa din prima si sa ne arati si noua.

A, nu m-am suparat defel. N-am zis ca treaba asta se face fara probleme, ce pisici, nici macar nu stiu cum sa desfac foile una de alta, apai restu... Daca am comentat ceva, a fost abordarea. Eu pun o intrebare, el face pe profesoru' blazat... Dar nici macar asta nu m-a deranjat, la cati liceeni atotcunoscatori am cunoscut pana acum, as pierde jumatate din viata fiind deranjat. Cu educatia ar trebui sa se ocupe altcineva, nu eu. :)

Revenind la subiect, foile mele vad ca-s nituite... Ocazie cu care banuiesc ca s-a plimbat varianta cu desfacut angrenajul. Cred ca o sa fac cum a zis Kskdoru, strang bani si iau una cate una foile separat, si eventual schimb si monoblocul cu ceva mai acatarii, si rezolv asa. Asta, in orice caz, o fac dupa upgrade-ul de pinioane si restul de prin toamna, ocazie cu care zic sa iau caseta de pinioane de 10, ca eu ma hotarasem la 9. Problema e ca vad ca schimbatoarele de spate de 10 sunt scumpe rau... Bai, e boala mare asta cu bicicleta. :D

Am gasit un angrenaj de cursiera 30-42-52. Ma gandesc sa-i scot foaia mare si sa-l folosesc pe MTB.

Cred ca foile de 30-42 vor fi suficiente cu o caseta 11-34.

Am gasit un angrenaj de cursiera 30-42-52. Ma gandesc sa-i scot foaia mare si sa-l folosesc pe MTB.

Cred ca foile de 30-42 vor fi suficiente cu o caseta 11-34.

Lucian, eu am 26/38 cu 11-34 pe MTB şi pe unele urcări nu e chiar uşor. Cred că 30/42 e cam mult...

Eu ma dau cu 22/42 , as avea nevoie si eu de o foaie mica mai mare , dar e destul de ok si asa . Am pinioane 11/32

Eu am 28 foaie si 32 pinion si unde altii au mers pe langa bicicleta eu am urcat. Nu am luat in considerare cadenta ca am urcat fortat, numai sa urc, rampa era de vre-o 15 metri si avea inclinatie mare, mult mai mare decat ce gasesti pe un drum asfaltat si era plina de bolovani. La o rampa de genu daca e mai lunga te vei obosi destul de tare. Si eu as zice ca e prea mare cu 30 de dinti, chiar daca esti mai antrenat decat mine.

On topic:

Eu prefer angrenaj cu 3 foi la MTB. Sunt multe dealuri ce se pot urca cu foaia intermediara, cea mica o folosesc doar pe rampe grele.

La cursiera cu 2 foi. Una de urcat si cealalta de viteza la coborare sau pe plat.

cand aveam o singura bicla am trecut la 28-38-48 cu 11-32 pe spate. Vroiam viteza si da - la sosea era perfect cu slickurile, dar pe munte e prea mare raportul. Garboavele l-am facut 80% pe foaia mica (28), iar la urcarile spre Cheia am mers cu 28-28 pe slickuri, deci echivalent 28-34 pe cauciucuri normale mtb (e drept ca atarn peste suta si ca amicul cu care eram urca cu 2km/h in plus doar pentru ca avea 30kg in minus). Acum nu mai folosesc slickuri, deci ma deranjeaza ca foaia mare e inutila chiar si pe plat, 38-11 fiind suficient pentru >35km/h care pe mtb nu-si prea au rostul. Car dupa mine 3-4 zale de lant in plus care pe munte imi pocnesc cadrul la fiecare denivelare. As prefera sa dispara foaia mare si sa se scurteze lantul si eventual sa am o placa mai mica de 28, macar pentru confort psihologic. Deci consider ca un angrenaj 24-38 sau 26-38 e suficient pentru mine.

daca iti pocneste lantul treci pe sram, au arcul mult mai tare si indeplinesc mai bine functia de intinzator... ca sa nu mai vorbesc de schimbare :P

La MTB nu vad rostul unor foi mari, nu e bicicleta de viteza, sunt necesare foi mici pentru a obtine rapoarte bune pentru urcat pante pe terenuri dificile offroad.

Voi ma speriati si ma faceti sa nu mai cumpar angrenajul respectiv...

Sau sa-l cumpar si sa va dovedesc ca pot urca orice cu foaia de 30?

La MTB nu vad rostul unor foi mari, nu e bicicleta de viteza, sunt necesare foi mici pentru a obtine rapoarte bune pentru urcat pante pe terenuri dificile offroad.

Cu MTB-ul nu mergi numai pe offroad. De exemplu cand prinzi in tura respectiva pe asfalt o zona unde cobori, o foaie mai mare te ajuta. De exemplu eu acuma am 28-38-48 si mi-ar place sa am 22/24-32-48. Si pe plat ma ajuta. Oricum eu nu am cadenta asa re ridicata ca si altii. Asa m-am obisnuit sa merg. Dar folosesc pinionul doi din spate, nu cel de 11 dinti.

Lucian, am impresia ca angrenajele de cursiera sunt mai slabe decat cele de MTB. Alea de MTB sunt mai solide. Gresesc?

Lucian, am impresia ca angrenajele de cursiera sunt mai slabe decat cele de MTB. Alea de MTB sunt mai solide. Gresesc?

Nu sunt mai slabe, decât dacă le compari poate cu un angrenaj de DH. E o percepţie greşită, dar din păcate destul de comună, să presupui că piesele de cursieră sunt mai slabe decât cele de MTB.

Am vazut cateva posturi cu pinioane de 36 dinti montate in caseta 11-34, prin scoaterea pinionului de 11.

Unde se poate gasi acel pinion de 36 ?

Eu de astia stiu, dar e pentru casete de 11-32, si iti mai trebuie si lock-ringul de 12 dinti. Cu ce nu sunt lamurit eu, e cat de bine urca lantul cu un derailleur de 9 viteze.

cu deraior LX si XT patina medie merge si pe pinionul de 34 , iar daca ai patina lunga , cu atat mai bine , dar la hopuri nu e prea ok lunga .

Daca la un angrenaj 22-44 XT Hollowtech 2 , vreau sa folosesc numai foaia medie si cea mare , se poate scoate doar foaia mica ? Daca reglez deraiorul fata doar pentru cele 2 foi , se poate intampla ceva nasol , de genul uzura mai mare a lantului ? In prezent am pinioanele XT 11-32 , iar pt un MTB usurat si cu roti de sosea , nu am mai folosit foaia mica de mutl timp .

La o rulare "in gol" a angrenajului , foaia mijlocie are un mic fulaj . Se poate indrepta sau ce se poate face ? Se indreapta ca un disc de frana ? Vre-o idee ?

ma folosesc de postul asta. am un stylo 2.2 si vreau sa-l trec in 3 foi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif singura diferenta intre stylo 2.2 si 3.3 este faptul ca in locul celei de a 3-a foaie este o protectie din aluminiu pt celelatle 2 foi. deci, teoretic cred ca este posibil sa o scot si sa pun in locul acesteia o foaie de 46 cu PCD de 104. si in plus ar iesi si frumos rapoartele 24-36-46 nu credeti? acum, practic este posibil?

Pai ti-ai raspuns singur. In locul protectiei poti pune o foaie.

Dar nu stiu daca suruburile de prindere se vor potrivi, protectia ar trebui sa aiba aceeasi grosime cu foaia.

Am fost la Tusnad cu 2 foi 40-28 si 11-32 pe spate.Prima incercare.Nu as zice ca e mult prea diferit daca stai bine cu bostanul.Si genunchii... ;)

Cand o sa-mi permit sa am un MTB special pt maratoane si off-road o sa incerc sa-i pun o transmisie 2x9 cu foi 22-32 si pinioane 11-28 :rolleyes:

N-o sa-mi dau seama niciodata ce a fost in capul celor de la Shimano cand au scos 3x10 http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Pacat ca si cei de la SRAM au inceput sa se ia dupa ei http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Maus, nu spui nimic de bicicleta? Ai schimbat cadrul? Cat despre foi, o sa vezi avantajul pe parcurs. Ti-ar prinde bine in pinion de 34 sau 36 pentru relaxare. La tine nu cred ca se pune problema de bulan, dar si consumul de energie este ridicat.

N-o sa-mi dau seama niciodata ce a fost in capul celor de la Shimano cand au scos 3x10 http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Ce sa fie, mai mult marketing, mai putina integritate stiintifica.

Vorba consumatorului: "Iti dai seama frate, treij' de viteze gen ?!?! :o Super tare frate, nu ca tzaranii de la SRAM, decât 20 ! :rolleyes: "

• Upvote 1