Ce angrenaj preferati?  

249 members have voted

1. 1. Ce angrenaj preferati?

Recommended Posts

Eu vreau sa ma antrenez mai serios, sa pot da din picioare si la munte pe 28, am colegi in echipa care merg relax cu 34(ce'i drept au mult mai mult antrenament spre deosebire de mine), dar eu nu ma pot baga acolo inca:))

Am o cursiera cu foaia mica de 42. Unde gasesc o foaie de 38 sau 39? BCD 130.

Multumesc

Putin offtopic, dar se discuta destul de mult despre foi si pinioane aici asa ca va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nedumerire: 

Ce e acel T? Care e diferenta intre 24 si 24T?   Mersi! 

Nu e nicio diferență. 24T adică foaia are 24 dinți.

La magazin.

Mersi mult.. O sa ma duc maine la magazin *-:)

Angrenajul ăsta il pot folosi cu lant (si toata transmisia) de 9 viteze?

Ca in specificatii scrie "For use with 10-Speed HG-X MTB chains only", ceea ce imi indica un raspuns negativ.

Eu zic ca da, am mers cu angrenaj de 10 (de sosea, recunosc) pe transmisie de 9 o buna bucata de vreme. In cel mai rau caz va freca lantul pe interiorul foii mari in momentul in care esti intr-o combinatie de genul foaie mica + cele mai mici 2-3 pinioane, dar oricum combinatia respectiva e de evitat. E posibil sa existe o diferenta minora de spatiere intre foi, dar nimic care sa te incurce.

Ce zic baietii de la Shimano acolo nu e decat marketing, normal ca au tot interesul sa nu faci upgrade-uri "cu țârâita", iar dupa ei nici macar lanturile de la alte firme nu ar trebui folosite cu transmisia lor.

De ce nu faci o conversie a pedalierului actual de la 3x la 2x?

• Upvote 1

25 minutes ago, Traveller said:

Angrenajul ăsta il pot folosi cu lant (si toata transmisia) de 9 viteze?

Ca in specificatii scrie "For use with 10-Speed HG-X MTB chains only", ceea ce imi indica un raspuns negativ.

Eventual pui si lant de 10 

Pai nu, ca raman pe 9. Voiam sa stiu daca a incercat cineva practic. Inteleg ca angrenajele Shimoano de tip Dyna-Sis ar putea sa aiba probleme, spre deosebire de altele unde combinatia ar merge.

http://singletrackworld.com/forum/topic/10-speed-cranks-with-9-speed-cassette-and-chainany-issues

PS: si vad ca exista si discutia daca sa schimb deraiorul fata, la faza asta sunt in ceata...

1 minute ago, Traveller said:

Pai nu, ca raman pe 9. 

Eu am avut asa, schimbatoare de 9, foi lant de 10 , pinioane de 9 , schimbator fata 2 x 10

A functionat f bine

Eu nu stiu sa aiba nimic special pedalierele Dyna-Sys. Schimbarea majora la Dyna-Sys a fost raportul de tragere diferit atat pentru maneta cat si schimbatorul spate o data cu trecerea la 10v (ceea ce la sosea nu s-a intamplat decat la nivel de maneta, schimbatoarele spate fiind in continuare compatibile). Restul sunt mizilicuri de marketing in care iti explica ei cum rampele de pe foile lor de pe pedalierele Dyna-Sys nu sunt 100% compatibile decat cu lanturile lor pe 10v din gama de MTB. 

Bun, multumesc. Si faza ca ar trebui sa iau un schimbator fata "compatibil cu 10 viteze" o fi tot marketing?

Strict in combinatia folosita de tine (maneta 9v, schimbator 9v, lant 9v, pedalier 10v) nu ai de ce. Trebuie doar sa reglezi ca la carte suruburile de limitare ale cursei si aliniezi schimbatorul fata in functie de foaia mare a noului pedalier.

Probleme pot sa apara daca folosesti un schimbator fata 9v cu un lant 10v sau invers. Schimbator 9v + lant mai ingust => e posibil sa urce si sa coboare lantul mai greu, iar schimbator 10v + lant mai lat => e posibil sa frece lantul pe cusca schimbatorului ceva mai des decat ar fi cazul.

PS: evident, exista si solutia propusa de @krazyeone: maneta 9v, schimbator fata 10v, lant 10v, maneta spate + schimbator spate + caseta 9v. Avantajele ar fi compatibilitatea fara discutii la schimbarea fata, dar teoretic cu o schimbare mai lenta pe spate (din cauza ca lantul e mai ingust si, teoretic, se agata mai greu pe rampele pinioanelor care faciliteaza schimbarea vitezelor).

Bun, multumesc. Si faza ca ar trebui sa iau un schimbator fata "compatibil cu 10 viteze" o fi tot marketing?

Cam da
Este posibil sa ai ceva chain rub in anumite combinatii

Sent from my iPad using Tapatalk