Ce angrenaj preferati?  

249 members have voted

1. 1. Ce angrenaj preferati?

Recommended Posts

pai si eu am fost la tusnad (si inainte de asta la predeal) pe 24-36 cu pinioane 11-32 si a fost chiar foarte ok. :D rapoartele chiar m-au facut sa merg foarte fluid fara sa obosesc aiurea. chiar, am facut un singur push bike si nu ca as fi vrut eu, ci s-a oprit cineva la rapa aia. dar uneori mai ies si la ture pe sosea de 30-40km si 36 cu 11 este prea putin. oricum ca idee principala sa mergi pe foi de 24-36 sau cum zice maus 28-40, cat timp te tine bostanul, este aproape ideal pt XC. parerea mea ;)

La inceputul sezonului, in concursuri, am mers pe 42/28 cu 11/36, iar acum am trecut pe 39/26 pentru o cadenta mai mare. M-am descurcat foarte bine cu 42/28 mai ales ca primele concursuri au avut zone de plat sau urcari usoare (Prima Evadare, Tg. Jiu, Emmedue, Azuga, Medias etc).

Acum sunt multumit de 39/26, am marit cadenta si obosesc mai putin. De cand am trecut la 2 foi si aceste rapoarte, imi plac urcarile mai mult decat inainte. Depasesc foarte mult pe urcari, insa va trebui sa lucrez mai mult la coborari la partea tehnica si la "cojones." :)

cam toata lumea care are problema la "cojones" da bine la urcari, pe cand toata lumea care are bulan mic si urca gafaind, da nebuneste la coborari si ne depaseste... :blink: aiurea!!!

la tusnad am patit-o cu vreo 2 pe care ii tot depaseam la urcari si ma luau pe coborari http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif chiar si cand mie mi se parea ca risc rau.

solutia e sa bagam o foaie usor mai mare si 2-3...4 paharele cu "suc" de struguri, prune sau hamei inainte de cursa. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Azi am urcat o panta de vreo 10%, acoperita cu pietre, gropi si bolovani, cu foaie de 32 si pinion de 32. Sunt sigur ca o pot urca si pe un pinion mai mic.

Oare cum ar fi sa las angrenajul cu 32-42 si pinioane pana la 34? Am sa mai fac niste ture mai grele fara sa las lantul pe foaia mica, sa vad cum si cat rezist.

In general o panta din asta nu e problema... dar dupa 2-3 simti nevoia de alte rapoarte. La o tura de 2 ore poti sa renunti la foaia mica, dar de ce ai face asa ceva? Pentru 50 de grame? Ca sa fii la moda? Chiar nu vad rostul.

• Upvote 4

Exista un angrenaj triplu de trekking, eu am luat de la Maros (parca mai au pe site) 30-39-52.

Poti scoate foaia mare si ai angrenaj de 2 foi care acopera mare parte din situatii.

Din pacate e pe 5 suruburi.

Exista angrenaj cu 2 foi de 22 si 34? :-?

Exista angrenaj cu 2 foi de 22 si 34? :-?

Mulţi dintre cei care merg pe două plăci de mai multă vreme (dinainte să apară angrenaje de două plăci accesibile ca preţ), inclusiv eu, avem defapt angrenaje de 3 la care le-am dat jos setul original de 3 plăci şi am pus altele două.

Deci implicit, da, poţi să pui care 2 plăci vrei tu.

Eu am deja cam o luna de cand mi-am convertit angrenajul SLX la 2X9, cu foi 22 si 34, Tune, respectiv TA Chinook. Avantaje: chainline mai bun, angrenaj de la 900gr. la 730, lant mai compact, posibilitatea de a folosi un schimbator fata de sosea ultrausor ( ceea ce am si facut, Dura-Ace ) . Intre timp an schimbat si pinioanele SLX 9 viteze 11-32 cu Dura-Ace 12-27, asa ca pe urcari extreme ma cam dau jos de pe biciceta. Ca sa compensez o sa-mi iau, cred, o foaie mica de 20T si ajung la un raport minim de 0,74, suficient pentru orice teren, zic eu.

Mi se par foarte mici 22-34... Eu merg pe 26-38 cu pinioane 11-34 şi încă nu am fost nevoit să mă dau jos de be MTB la urcări...

Intre timp an schimbat si pinioanele SLX 9 viteze 11-32 cu Dura-Ace 12-27, asa ca pe urcari extreme ma cam dau jos de pe biciceta.

daca pentru cateva grame merita sa te dai jos de pe bicla, f bine, eu sunt total impotriva, de aia m-am pus si agresiv pe slabit, dar din corpul meu nu din bicla.

daca vine mos craciun de la munca cu o prima consistente de sfarsit de an, ma trec si eu imediat pe un X7 2x10, sau o combinatie de X9 manete si sch spate, X7 sch fata si eventual pedalierul, daca nu chiar X5, lant si pinioane X5, ca astea sunt consumabile la greu.

Ca si combinatie as alege 39-26 si pinioane 11-36, cred ca sunt suficiente pt majoritatea catararilor si pt coborari in forta (doar pe sosea)

daca nu mai chinui cu OBOSITELE ASTEA DE LA SHIMANO sa vad daca pot modifica ceva din ele, cu un buget cat mai minimalist ==>0

@radu_vadan: pentru mine sunt ok, nu sunt mici. Dar trebuie sa tii cont ca pinioanele mele sunt 12-27, din cauza asta nu imi pot permite foi mai mari. De fapt raportul minim la tine e 26/34=0,76. Dupa ce imi iau foaia de 20 eu o sa am 20/27=0,74 adica tot pe acolo, chiar o fractiune mai bine pentru urcari. Cu cat raportul e mai subunitar cu atat esti mai bine echipat pentru urcari abrupte.

@hipopotanu: am precizat si inainte, urcari Extreme, adica panta foarte mare+offroad, genul pe care nu-l prea intalnesti nici pe la munte pe forestiere, decat daca il cauti cu lumanarea pe coclauri :D In rest urc bine-merci pe bicla, in sa sau nu . Cat despre slabit, e buna initiativa, e primul pas spre o performanta mai buna. La mine nu prea mai e de unde de mult.

Mi se par foarte mici 22-34... Eu merg pe 26-38 cu pinioane 11-34 şi încă nu am fost nevoit să mă dau jos de be MTB la urcări...

Sunt exact acele foi de la angrenajul triplu pe care le folosesc frecvent pe offroad. Pinioanele mele sunt 11-28 pt ca nu-mi place sa mulinez cu 11-32 si sa urc cu aceeasi viteza pe care as avea-o daca as merge pe langa bicicleta.

De aceea vreau sa-mi fac un MTB la care sa folosesc exact ceea ce imi trebuie pe offroad, 22-32 cu 11-28. Plus ca folosind aceasta combinatie voi putea folosi un deraior cu patina cat mai mica, mai putin expus loviturilor, mai robust, un lant mai scurt etc. Ma intereseaza 2x9 si nu 2x10 pt ca Sram nu a scos inca gripshifter-e pt 10 viteze :(

Cum se modifica angrenajul triplu pt a avea 2 foi? Se pastreaza foile originale, ori se cumpara altele? Daca da, unde se gasesc?

M-am tot uitat pe net dupa angrenaje duble cu 22-32, insa n-am gasit pe nicaieri. Nici macar foi separate dedicate angrenajului dublu n-am vazut. Ma gandesc sa-mi fac un MTB mai simplu cu un pedalier SLX triplu pe care sa-l convertesc in dublu.

Cum se modifica angrenajul triplu pt a avea 2 foi? Se pastreaza foile originale, ori se cumpara altele? Daca da, unde se gasesc?

M-am tot uitat pe net dupa angrenaje duble cu 22-32, insa n-am gasit pe nicaieri. Nici macar foi separate dedicate angrenajului dublu n-am vazut. Ma gandesc sa-mi fac un MTB mai simplu cu un pedalier SLX triplu pe care sa-l convertesc in dublu.

Plăci TA Specialites de la Starbike.com. http://www.starbike.com/p/Specialites-TA-chainring-Chinook-104-mm-mid-2801-en#3182

Cea de 22 o poţi păstra. Ia-o pe cea de 34, şi pune-o în loc la medie. Cea mare o dai jos detot.

Oho, da' scump mai e :(

Nu inteleg totusi de ce nu se poate da jos, pur si simplu, foaia de 44. Ce are special acea foaie mijlocie de 34 fata de cea care e pe angrenaj in mod obisnuit? Vad ca la ea scrie ca e mid chainring, nu trebuia sa fie outer chainring? :-??

Nu inteleg totusi de ce nu se poate da jos, pur si simplu, foaia de 44. Ce are special acea foaie mijlocie de 34 fata de cea care e pe angrenaj in mod obisnuit?

Bineînţeles că se poate scoate doar foaia mare.

Singurul neajuns îi că foaia (mijlocie) de 32 s-ar putea să fie cam mică şi ajungi să pedalezi "în gol"

Uraaa!

Now, with 2X10 drivetrains gaining popularity, SRAM is updating Grip Shift for this segment of the market.

Singurul neajuns îi că foaia (mijlocie) de 32 s-ar putea să fie cam mică şi ajungi să pedalezi "în gol"

Cu pinioane 11-28, cum am spus ca folosesc, n-o sa am parte de aceasta experienta ;)

Mă refeream la combinaţia 32 cu 11. În plat s-ar putea să nu-ţi ajungă.

Edit.

Poţi verifica foarte simplu asta, nu foloseşti un timp foaia mare.

Imi este suficient, ca altfel nu ma gandeam eu sa renunt la foaia de 44 :)

Treaba asta vreau sa o fac pe un MTB exclusiv pt off-road. Cand ma invart prin oras folosesc numai foaia de 32 pt ca asa am mai multa agilitate in a evita obstacolele si a pleca de pe loc in cazul unei opriri bruste.

În cazul ăn care şuruburile sunt prea lungi şi nu strâng suficient când scoţi foaia mare, poţi pune nişte şaibe ăn locul acesteia.

Alte "probleme" nu cred că vei avea.

Schimbătorul ăl vei limita din şuruburi.

Edit

Off topic. Am scris "ă" ăn loc de "ă din i", deoarece după ce dau să posteze "ă din i" mi-l transformă ăn majusculă. :))

Un pedalier "original" cu 2 foi ofera un chainstay mai bun cu 9/10 pinioane decat un angrenaj triplu transformat intr-unul cu 2 foi? :-?

In situatia in care eu vreau un angrenaj dublu cu foi 22-32 varianta transformarii celui triplu pe care il am deja este cea mai ieftina si mai la indemana, dar ma gandesc totusi care ar fi avantajele folosirii unui pedalier dublu nativ.

La un angrenaj cu 3 foi, foaia mijlocie se află cam în dreptul mijlocului pinioanelor. Deci dacă elimini foaia mare vei folosi prepoderent foaia mijlocie împreună cu toate pinioanele, iar foaia mică o vei folosi doar pe urcări mai abrupte unde foaia mijlocie + pinionul mare nu fac faţă (nu-i o regulă, dar cam aşa fac toţi). Din punctul meu de vedere ăsta ar fi cel mai optim chainline.

Pedalierele "native" cu 2 foi au foile puţin scoase mai în exterior deoarece fiind în general foile mai mari să nu lovescă în chainstay.

Asta-i teoria, dar în practică sunt mult prea multe combinaţii posibile.

Ce trebuie reţinut îi că pedalierele cu 2 foi nu-s deloc o noutate. Doar că acuma au primit eticheta cu "new and improved" că na... dacă tot îţi schimbi pinionele + schimbătoarele + manetele + lanţ, de ce să nu dai bani şi pe un pedalier.