Ce angrenaj preferati?  

255 members have voted

1. 1. Ce angrenaj preferati?

Recommended Posts

il gasesc Aluminiul foarte alezat din care sunt foile facute.

O mica precizare, foile nu sunt facute cu alezor, decat daca fabricantul este un chinez batran fara nepoti si nu are ce face intre 101 si 140 de ani.

Foile se fac pe freza, CNC, partial strung. Alezorul prelucreaza cote interioare. :)

Nu chiar, raportul alezaj/cursa(diametrul interior al camasii si cursa pistonului) indica si alt parametru in afara de capacitatea cilindrica.

La bicicleta alezorul se foloseste in general la headset, la carcasa butucului pedalier, la tubul tijei de sa, si uneori la finisarea tuburilor inainte de montarea drop-outurilor.

Adică alezajul nu e chiar diametru interior sau nu știi cum să te contrazici singur? :p

Tu intelegi ce spui...

Nu chiar ca in specificatiile motoarelor despre care ai mentionat, pentru ca in acel raport alezaj/cursa, alezajul are o alta relevanta, altfel alezajul este doar si numai o cota de prelucrere interioara, iar ce am specificat ca fiind alezari la bicicleta sunt doar de interior.

Mentiunea lui @@h3x0r e veche, dar abia acum am observat-o si nu vroiam sa preia si altii aceasta confuzie.

Stie cineva daca merge combinatia de 53 cu 36 pentru ultegra 6700? Momentan am angrenaj compact, dar pot sa schimb numai foile (binenteles tot ultegra 6700) cu 53/36.

A incercat cineva asa ceva?

Am votat 3 foi, insa pentru cursiera. Am incercat initial cu dotarea standard a cursierei: compact 2X10 cu foi de 50x34, caseta 12-28T 10sp, insa mergeam prea mult cu lantul in X , asa ca am facut o schimbare de proba la 3X10 cu 50-39-30 si imi este bine acum. La viteze de peste 27km/h folosesc foaia mare, iar la panta mica sau vant din fata foaia din mijloc. Cea mica e pt TF/ TA , Dichiu..etc. impreuna cu un viitor upgrade custom la spate de 12-32T 11sp.

La MTB 26" nici nu as mai reveni la 3 foi. Cu 2 foi ma descurc in orice situatie si imi este mult mai comod la schimbat. Acolo am un 2X9 cu foi de 24-38T si caseta de 11-32T cu 9sp

Salut!

Am un angrenaj XT FC-M  785 cu 24/38 si as vrea sa pun foaia mica de 22t , credeti ca o sa am probleme cu urcarea lantului de pe foaia mica pe cea mare?

Cel mai probabil schimbatorul fata nu o sa poata muta lantul. si 14 dinti diferenta este mult, 16 nu merge pt schimbatoare de MTB. Poate ai noroc cu cele de ROAD dar acolo marea majoritare au tragere de jos. Cea mai buna solutie este sa pui si foaie de 36 si ai terminat.

Salut!

Am un angrenaj XT FC-M  785 cu 24/38 si as vrea sa pun foaia mica de 22t , credeti ca o sa am probleme cu urcarea lantului de pe foaia mica pe cea mare?

Ce pinioane ai ? poate poti pune o caseta mai mare si rezolvi problema 

Poate cu schimbator fata luat de la o cursiera. Sau cu pinion mai mare.

Am caseta de 11-36, schimbatorul de foi este cu tragere de jos dar este direct mount. De asta am intrebat pentru ca nici eu nu am gasit schimbator MTB cu diferenta mai mare de 14 dinti.

Ca sa pun pinion mai mare ma costa modificarile prea mult, pinion de 40 si 18 plus cusca de la schimbatorul spate care nu mai retin ce firma o fabrica ca sa urce pe pinionul mare.

Stiu ca raportul 24/36 ar trebui sa fie suficient, asa a si fost pana acum dar ....sunt mai puriu, 90kg si mi-a fost scos meniscul aproape in totalitate cu recomandarea sa nu mai folosesc bicicleta decat pentru plimbari in parc datorita faptului ca s-a instalat si o artroza si pedalatul in forta grabeste distrugerea cartilajului. Sunt in perioada de recuperare, inca nu m-am urcat pe bicicleta dupa operatie dar nici nu ma gandesc sa renunt si ma gandeam ca pe urcari mi-ar fi ma iusor cu 22/36 decat cu 24/36.

I do not get it, daca ai probleme cu genunchiul de ce ai tine foaia mare de 38 ? pui 2 foi 22 si 36, total vreo 25-30 euro si ai terminat. 

din cauza problemelor de sanatate ar trebui sa preferi intotdeauna un raport mai mic si mai mare cadenta decit un raport mai mare si cadenta mai mica.

Cred ca asta este cea mai buna solutie cu toate ca mi-e greu sa renunt la foaia de 38 iar sa revin la trei foi nici nu ma gandesc.

de ce ti-e greu ? planuiesti sa mergi mai repede de 37.4 km/h (36x11 la o cadenta de 80 rot.min) ? 

PS: in acelasi conditii cu o foaie de 38 ai avea viteza de 39.5km/h. Daca vrei 39.5km/h cu foaia de 36 doar trebuie sa maresti cadenta cu 5 rot/min.

cu 24/36 ar trebui sa urci orice panta , daca ai probleme nu cred ca te duci la super pante 

poate inca nu esti antrenat si ti se pare greu. eu zic sa nu te grabesti cu schimbatul foilor etc

Am fost si am vorbit cu un mecanic care mi-a zis ca nu pot sa pun decat foi imperecheate, pe ale mele scrie 38-24 AM, deci pe ambele foi trebuie sa existe simbolul AM sau acelasi simbol. Foaia mare are pe spate niste profile si pini special pentru urcarea lantului pe laterala ei, daca nu au acelasi simbol profilele si pinii nu urca lantul cum trebuie.

http://www.bike-discount.de/en/buy/sunrace-ms3-10-speed-cassette-11-42t-525613/wg_id-402

Totuşi pentru început ia imprumut o foaie de 22 şi încearcă. Cred că sunt şanse destule să meargă combinaţia 38/22.

Asta este o optiune de luat in seama dar imi mai trebuie o cusca speciala pentru schimbatorul spate.

Ia spune, ce pante sunt alea pe care nu poti urca pe 24/36 si cat ocupa aceste urcari din intregul traseu?

Mie mi se pare ca iti complici existenta. Simti ca nu mai poti sau ca te doare genunchiul? Iei o pauza sau impingi un pic la bicla.

Am fost si am vorbit cu un mecanic care mi-a zis ca nu pot sa pun decat foi imperecheate, pe ale mele scrie 38-24 AM, deci pe ambele foi trebuie sa existe simbolul AM sau acelasi simbol. Foaia mare are pe spate niste profile si pini special pentru urcarea lantului pe laterala ei, daca nu au acelasi simbol profilele si pinii nu urca lantul cum trebuie.

Povesti de marketing. Am un pedalier Shimano Deore M590 cu foaie mica de 26 de la Truvativ, foaie mare Shimano de 44, salt de 18 dinti intre ele, schimba fara nici o greata pe foaia mare. Cu un schimbator fata Shimano Alivio T4000.

Ar trebui sa mearga 22/38 fara nici cea mai mica problema.

• Upvote 2

Ia spune, ce pante sunt alea pe care nu poti urca pe 24/36 si cat ocupa aceste urcari din intregul traseu?

Mie mi se pare ca iti complici existenta. Simti ca nu mai poti sau ca te doare genunchiul? Iei o pauza sau impingi un pic la bicla.

Cam 15% unde abia urcam. Problema nu este de durere ca aia o suport, cand pun presiune pe picior se uzeaza cartilajul, deja e la 50% uzat. Nu imi place sa fac push, stau pe ea pana cand imi dau duhul.

Este adevarat ca ma complic dar macar pana ma refac voiam sa am o viata mai usoara.

Povesti de marketing. Am un pedalier Shimano Deore M590 cu foaie mica de 26 de la Truvativ, foaie mare Shimano de 44, salt de 18 dinti intre ele, schimba fara nici o greata pe foaia mare. Cu un schimbator fata Shimano Alivio T4000.

Ar trebui sa mearga 22/38 fara nici cea mai mica problema.

O sa incerc, nu am nimic de pierdut.

Daca am inteles bine, bicicleta este de 29, fiind de fapt un Canyon. Daca ai pante abrupte de urcat o foaie de 22 este mai nimerita. Eu am mers trei ani pe 36/24 si ieri am schimbat-o in 36/22 insa din cu totul alt considerent, eu avand cadru FS. Ce pot sa-ti spun este ca urc aproximativ in aceleasi rapoarte, doar o singura 22/32 acum fata de 24/36. 22/36 mi se pare prea in gol.

Salutare:),

Din ce am citit nu am vazut prea multi sa foloseasca angrenaj 2x10 28/40, 11-36,

M-am hotarat sa trec de la 22/32/42(folosesc foarte foarte rar foaia de 22 si cand o folosesc am impresia ca stau pe loc:(, deci as prefera ceva la care sa dau din pedale si sa urc mai in viteza) la 28/40 ce parere aveti? ce-i drept inca sunt in perioada de antrenament deci nu stiu de ce sunt capabil... [-O<

Daca folosesti MTB de putina vreme si doar la ture pe asfalt sau macadam plat, poate ar merita. DAr daca vrei sa te duci la munte si sa faci ture cu urcari serioase, nu as recomanda 28/40, ci 24/38.