Marian01

Cum montez ghidolina?

Recommended Posts

Salutare tuturor,deoarece vechea mea ghidolina e cam ciupita mi-am luat una noua Sram pit stop super tech,si am o dilema,nu stiu sa o montez,e prima data cand o schimb.

Daca mi-ati putea da ceva sfaturi despre cum se monteaza sau daca este greu mi-ar fi de folos.Mersi!

Sper sa te ajute asta.

Scriu aici ca sa nu mai deschid un topic nou.

Scurt si la obiect : gasesc printr-un magazin din Bucuresti sa cumpar separat dopurille ce vin odata cu ghidolina? Am pierdut unul din ele si caut inlocuitor.

Atasez si imagine cu "piesa" cautata :)

post-3702-0-36767500-1306863170_thumb.jpg

Daca aia din imagine e troaca ta iti dau eu cadou ce ai nevoie

Fix aseara am gasit pe un site din Bucuresti ce iti trebuie si incerc sa-mi amintesc site-ul.

Nu mestere rapsohigh83, aia e una din pozele de pe net ce apar la o cautare pe goagle. Cica e a unuia Cavendish ( nu stiu la ce echipa joaca).

Data viitoare o sa atasez o poza cu un Sputnik. ca sa nu iti mai faci griji.

@maurice

Ms de sfat dar ghidolina e deja pusa pe ghidon.

eu am tot cautat pt mine "dopuri" si nu am gasit separat.

mi-am pus ghidolina in sens invers decat arata mai sus.

astfel am incheiat infasurarea in capetele ghidonului.

in felul asta nu a fost nevoie sa mai lipesc ghidolina cu banda adeziva in partea de sus, iar jos a fost fixata de dopuri.

ca aici:

succes!

@Botero - n-are cum sa fie troaca lu Cavendish ( dupa parerea mea cel mai in voga sprinter la ora actuala )

El are Di2 pe troaca nicidecum SuperRecord..joaca la HTC Highroad

Uite aici link-ul

Bine ... eu am inteles ca se da pe shimano da intrebarea care se pune e de la ce firma o avea dopurile de la ghidon.

Din cate am vazut cel putin pe site, are si Decathlon dopuri. Si la urma urmei sunt ghidoline destule sub 20 RON, daca e asa grav poti lua o ghidolina ieftina si sa pastrezi numai dopurile.

Ca sa nu deschid alt topic cine imi spune si mie cum scot dopurile la ghidolina trek . Nu se trage dopul ca la cele normale .

Le-ai scos sau nu?

Unele dopuri sunt stranse cu surubul si un sistem cu nuca interioara. Altele sunt formate din doua parti, un inel exterior si un dop central ce blocheaza inelul.

Pune niste poze daca mai e de actualitate.

referitor la fixarea ghidolinei pe partea dinspre centrul ghidonului ,exista vreo metoda mai estetica (mansoane, etc) in afara de banda aceea de tip "izolir" ?

NU, toata lumea o foloseste.

de obicei cu ghidolina mai vin si 2 bucati de banda adeziva care sa o pui acolo, dar nu e nu stiu ce, de multe ori nici nu e asortata.

eu mi-am luat un set de vreo 5 benzi de mai multe culori (alb, galben, verde, albastru, rosu) si am avut cu ce sa ma joc, la un moment dat.

referitor la fixarea ghidolinei pe partea dinspre centrul ghidonului ,exista vreo metoda mai estetica (mansoane, etc) in afara de banda aceea de tip "izolir" ?

1. Brooks vine cu o bandă textilă neagră care arată foarte bine.

2. Un meşter priceput ar putea să-ţi treacă capătul ghidolinei pe sub ultima buclă şi s-o taie cu mare grijă astfel încât să nu se vadă capătul rezultat. Desigur, acel meşter e greu de găsit.

3. (nerecomandat) Înfăşori ghidolina invers, de sus în jos, şi o închizi cu dopurile. Problema e că după scurt timp va începe să îţi facă "urechi" în zona curbată a ghidonului.

• Upvote 1

@@hipopotanu adevarat, cand am spus "izolir" la benzile acelea ma refeream dar cautam altceva mai estetic .

@@radu_vadan punctul 2 e de luat in calcul... cred ca stiu la ce te referi dar nu cred ca pot face asta de unul singur (nu ca nu as avea rabdare dar nu cunosc exact tehnica) , o sa pun o intrebare in stanga/dreapta poate gasesc un cunoscator pasionat atent la detalii .

revenind la punctul 1 ,am observat. din curiozitate , textila respectiva de cate ori se petrece pe ghidon ? este autoadeziva ?

cu respect,

revenind la punctul 1 ,am observat. din curiozitate , textila respectiva de cate ori se petrece pe ghidon ? este autoadeziva ?

cu respect,

Este autoadezivă. Se petrece cam de 2 ori şi jumătate.

@@radu_vadan punctul 2 e de luat in calcul... cred ca stiu la ce te referi dar nu cred ca pot face asta de unul singur (nu ca nu as avea rabdare dar nu cunosc exact tehnica) , o sa pun o intrebare in stanga/dreapta poate gasesc un cunoscator pasionat atent la detalii .

Dacă îmi permite timpul o să sacrific o bucată de ghidolină şi fac un mic filmuleţ cu procedura.

poate gasesc pe undeva metoda in detaliu, este suficient ca ai pomenit despre ea, o sa caut ,

nu strica ghidolina :)