addrian

Angrenaje cu brat mai mic de 170

Recommended Posts

Stiti unde pot gasi un angrenaj cu brate mai mici de 170 mm ? Fata mea are 11 ani, e inalta pentru varsta ei, dar 170 mm e cam mare pentru ea...

Imi puteti da ceva sugestii ?

De 165 gasesti relativ usor, dar nu foarte ieftine... XT sau XTR. Plus ca nu e mare diferenta intre 170 si 165.

Iti recomand sa iei ceva ieftin gen alivio de 180 sa le scurtezi si sa te duci la un strungar sa ti le gaureasca la 150 sau pe-acolo.

Ar mai fi astea: http://www.miche.it/en/catalogo/catalogo-miche/guarniture/guarnitura-young-19852

• Upvote 1

Pentru copii am vazut la Cube ca folosesc brate de 120 si 140 (la biciclete de 20 si 24"). Nu am vazut prin magazine asa ceva, dar poti intreba la un distribuitor Cube daca le au ca piese de schimb.

@E1

Am urmarit si discutia respectiva, multumesc oricum de mesaj. Speram sa gasesc ceva gata facut.

@pinkbike

Ce vrei sa spui cu angrenaje Alivio de 180 ?

@AdrianB1

Daca mi-ai spus de Cube, deja ma doare portofelul. Dar am sa intreb, parca am vazut la Cube un model pentru copii, dar nu mai stiu daca are 3 foi sau 1 ...

@ Lucian

Am un angrenaj cu o foaie de la un Pegas mai vechi, dar nu ma coafeaza doar 1 foaie. Vreau sa continui sa upgradez bicicleta celei mici, i-am tot schimbat din piese in timp

Am mers cu cea mica prin padure, ii place, dar o vad ca nu are forta sa pedaleze la deal. Bratele actuale sunt de 140 daca nu ma insel (poate chiar mai scurte). As face o proba cu unele normal de 170, dar sunt convins ca sunt prea lungi, bicicleta e de 24". Cred ca 150 mm ar fi ideal pentru ea.

Parca vad ca tot modificand unul de 170 imi fac treaba ... nasol cu filetul pe stanga. Stie cineva in Bucuresti unde as putea face asa ceva?

Eu consider upgrade trecerea de la trei foi la una singura, nu invers :P

Daca modifici un angrenaj, poti fileta ambele gauri cu tarod de dreapta si folosi doua pedale de dreapta. Aplici putin loctait pe filet si nu ai nici o grija. Eu am avut la primul tandem si nu s-au desfacut.

Am eu tarod pentru pedala dreapta M14x1,25.

Bicicleta Cube Team Kid cu roti de 20" are angrenaj cu brate de 127mm si cu o foaie (36 dinti), cea cu roti de 24" are angrenaj cu brate de 140mm si cu 3 foi (42-34-24), iar cea cu roti de 26" are angrenaj cu brate de 170mm si cu trei foi (42-32-22).

La Kona Makena (roti de 20"): angrenaj cu brate de 140mm si cu o foaie (36 dinti).

Kona Hula (roti de 24"): angrenaj cu brate de 155mm si cu trei foi (42-32-24).

Set tarozi pedale (varianta 9/16", pentru filet pe dreapta si filet pe stanga).

Eu am gasit o bicicleta Coratec, roti de 24, montata cu pedalier de 160, cu trei foi , merge fiica la sapte ani de-i sar capacele la bicla.

S-a acomodat super rapid cu sistemul de schimbare (3x8), de parca merge de ani de zile cu ea.

Am tot fost pe la padure vara aceasta si pe unele coborari am mai strunit-o eu ca prea o lua la vale. Inca nu a cazut mai zdravan si nu a prins frica.

M-ar tenta sa incerc la anu sa terminam cursa de la Maraton Medieval Medias.

Nu stiu daca ajuta cu ceva, dar la BikeXpert in centru au un FSA Gossamer compact cu rulmenti exteriori cu brate de 160 sau 165, nu mai stiu exact, la pret foarte mic ca nu-l ia nimeni. Stiu ca mi-am luat si eu unul de 172,5 si mai aveau parca 2, dar cu brate scurte. Acum putin timp l-am vazut inca in vitrina. Era cu rulmenti cu tot sub 300 RON.

Cele de pe RCZ par foarte convenabile. Multumesc de link.

Intre timp a mai crescut fata si, din lipsa de solutie, a mers la doua concursuri pe bicicleta sotiei (la SIbiu si la Comana) si s-a descurcat foarte bine.

Ii construiesc acum cu ajutorul lui Lucian_the_one un MTB, cu angrenaj normal, bicicletei este mov bineinteles (pentru necunoscatori mov este noul roz ... :rolleyes: )