Sign in to follow this  
1QGiq

Suport bicicleta pentru Solenza

Recommended Posts

Intentionez sa cumpar un suport pentru bicicleta care sa se potriveasca pe o SOLENZA.Am gasit la www.enginehouse.ro/suporturi_biciclete_skiuri.html .

Mi s-a recomandat modelul RIDER PLUS.Daca cineva a mai montat acest suport (sau altul )rog impresii.Scuze daca am gresit topicul. :oops:

Vezi in magazinele Practicker au suporti de bicicleta CAM la pretul de 59,9 ron. Eu dinaia am 2 bucati si mai am un amic care are si el doua bucati. Ii folosesc de la inceputul primaverii weekend de weekend si sunt multumit.

Singurul dezavantaj ar fi ca se monteaza/demonteaza destul de dificil avand multe suruburi. Dar la banii care i-am dat sunt super multumit.

Doar sa fii atent sa strangi bine suruburile ca se mai slabesc pe parcurs. Este recomandat ca dupa 50km parcursi sa opresti putin masina sa verifici strangerea suruburilor (dealtfel valabil pentru orice suport sau lucru legat pe portbagajul de acoperis).

E nasol cu Solenza si Supernova, ca e greu sa gasesti bari ca sa montezi ceva deasupra, dar cred ca problema se rezolva la o firma serioasa gen Thule.

Cat despre cei de la Enginehouse, produsele lor arata bine dar mi se pare dubios ca nu spun ce marca sunt portbagajele. Parerea mea e ca un astfel de accesoriu e de o importanta vitala, iar o calitate indoielnica poate pune in pericol viata celorlalti participanti la trafic. Lucrul asta mi se pare cu atat mai important la suportii de hayon/portbagaj. Eu m-as duce pe mana unor firme de renume cum ar fi Thule, Mont Blanc sau Atera, a caror calitate poate fi probata prin numeroase review-uri pe internet si in reviste de specialitate si care fac teste serioase pe portbagajele lor si sunt reprezentate bine in Romania. Acuma poate ca si produsele de la Enginehouse sunt OK, dar eu as cere o informatie despre producatori, sa caut date mai exacte despre ei.

Cat despre biclele in spatele masinii, eu sunt total impotriva ideii: daca pun o frana brusca si un idiot intra in ele, poate sa faca o paguba de mii de euro, nu atat la bicla mea cat la cele ale colegilor, pe care ar trebui apoi sa le platesc tot eu. Ma indoiesc ca in RCA-ul celui care te-a lovit poti sa bagi un angrenaj de 200 euro. Dar e pana la urma o alegere personala.

Sper sa nu gresesc, dar suportii de bicicleta de regula se prind de niste bare transversale. Abia acelea se prind de capota, prin sisteme specifice. Asadar, un suport de bicicleta se poate folosi la aproape orice masina, problema ar putea fi procurarea barelor.

Nu stiu cum e la Solenza, dar aproape sigur gasesti acele bare la un pret acceptabil. Eu folosesc niste porcarii din bazar care rezista neasteptat de bine, am carat 150kg cu ele cu viteza redusa, deci 2-3 biciclete nici nu se simt.

Insa trebuie sa fii atent la viteza, se schimba comportamentul masinii datorita vijeliei ce se creaza acolo sus, in curbe o lasi mai usurel, in fine mergi ceva mai incet si n-ai treaba. Si sa le strangi bine, eu folosesc piulite cu plastic contra desfiletarii.

Imagine postată

Asa arata la R9, Supernova e copie la indigo, Solenza nu e departe deci cam asta ar fi solutia ieftina (15 lei o bara x 2 + 60 lei suportul).

Renault-ul are banda aia laterala de care se prind barile, ca la Dacia 1300, daciile SN si Solenza nu o au si forma tablei la imbinarea dintre acoperis si cadrul usii e foarte ciudata si nu permite nici sistemul de bari care se agata sub cheder. E mai ciudat, la magazinul de piese auto mi-au spus ca nu exista bari de SN si Solenza. Sau ar mai fi ideea (doar daca nu e masina parintilor :X ) de a face niste gauri identice cu cele de pe Logan si de a monta tipul acela de bari. Dar eu tot zic ca la Thule sau Mont Blanc se gaseste o solutie. Eu intre timp mi-am luat alta masina si am scapat de problema.

E nasol cu Solenza si Supernova, ca e greu sa gasesti bari ca sa montezi ceva deasupra, dar cred ca problema se rezolva la o firma serioasa gen Thule.

Cat despre cei de la Enginehouse, produsele lor arata bine dar mi se pare dubios ca nu spun ce marca sunt portbagajele. Parerea mea e ca un astfel de accesoriu e de o importanta vitala, iar o calitate indoielnica poate pune in pericol viata celorlalti participanti la trafic. Lucrul asta mi se pare cu atat mai important la suportii de hayon/portbagaj. Eu m-as duce pe mana unor firme de renume cum ar fi Thule, Mont Blanc sau Atera, a caror calitate poate fi probata prin numeroase review-uri pe internet si in reviste de specialitate si care fac teste serioase pe portbagajele lor si sunt reprezentate bine in Romania. Acuma poate ca si produsele de la Enginehouse sunt OK, dar eu as cere o informatie despre producatori, sa caut date mai exacte despre ei.

Cat despre biclele in spatele masinii, eu sunt total impotriva ideii: daca pun o frana brusca si un idiot intra in ele, poate sa faca o paguba de mii de euro, nu atat la bicla mea cat la cele ale colegilor, pe care ar trebui apoi sa le platesc tot eu. Ma indoiesc ca in RCA-ul celui care te-a lovit poti sa bagi un angrenaj de 200 euro. Dar e pana la urma o alegere personala.

Salut, ai dreptate, dar din cauza lipsei de timp (ne mutam service-ul), nu am reactualizat site-ul.

Toate sistemele sunt frantuzesti, au tuv, iso, etc.

Firma producatoare este Automaxi

Cu stima

Deci cu suportul propriuzis de bicileta treaba e simpla, se gasesc tot felul de firme si iti alegi ce vrei. Solutia cea mai ieftina e 60 de lei, de la CAM.

Daca problema sunt barile de acoperis care nu se gasesc, nu ar fi mai bine sa te duci intai la reprezentanta dacia-renault sa intrebi??

Eu de exemplu am cautat pt clio si primul loc in care m-am dus sa intreb a fost la reprezentanta. Acolo mi-au dat un pret de 375 ron si apoi m-am dus prin alte parti sa ma informez. Am mai gasit de la thule dar pretul era pe undeva pe la 600 ron. La CAM din pacate am gasit pt tot felul de masini dar nu si pt clio... :D Pacat pt ca cele de la CAM erau ieftine, doar 200 ron. Asa ca in final le-am luat pe cele de la reprezentanata renault si de la CAM am luat doar suportii de biciclete care se pun pe bari.

Imi vine greu sa cred ca pt dacia nu gasesti la reprezentanta (pe comanda).

Pentru Solenza o sa-ti spuna la reprezentanta (daca o sa te duci sa intrebi) ca nu se pot monta bare transversale; dar, cum spuneam si mai sus, exista totusi variante care totusi se pot monta, produse de terti.