LucianTheOne

Bicicletele Mele

Recommended Posts

Cu o zi inainte sa fie gata, copilasul a venit la atelier si mi-a zis: "Nenea Lucian, sa nu vinzi la nimeni bicicleta mea". Cred ca a trecut foarte greu ziua aia pentru el.

• Upvote 1

Mai pune poze cu bicicletele facute de tine Luciane ca plac ochiului ;)

• Upvote 1

băieţelul a venit în fugă cu banii în mână strigând "Am venit să iau bicicleta mea"! Abia dupa câteva minute a ajuns gâfâind si maică-sa.

... foarte frumos :D

Un pensionar ce mai cumparase o bicicleta de la mine, a venit si mi-a mai cerut una.

Prima era cu roti groase de 26 si butuc cu 3 viteze, dar pe asta am decis sa o fac altfel.

Roti inguste de 630 si ceva mai multe viteze, in caz ca vrea sa faca plimbari mai lungi pe sosea. 

DSC_0658.JPG

Aproape toate componentele au fost noi, montate in totalitate de mine.

DSC_0659.JPG

Are far si stop la dinam, plus far si stop cu baterii.

DSC_0660.JPG

DSC_0661.JPG

Cireasa de pe tort a fost kilometrajul analogic. Am muncit mai mult de o ora sa-l montez si sa-l fac sa mearga.

DSC_0662.JPG

DSC_0663.JPG

Saua cu gel si aerisire a suferit cateva zgarieturi asa ca am retapitat-o. Nici nu se cunoaste, asa-i? Dar iarasi mi-a luat mai mult de o ora de munca. 

DSC_0664.JPG

• Upvote 1

Esti fantastic! Sa pastrezi toate pozele de genul asta, ca nu te vor crede nepotii cand le vei povesti!  B-(

Offtopic, e si un banc cu..."Bunicule, esti un geniu. Pot sa te ating?"

Una din bicicletele mele preferate, de care a trebuit sa ma despart recent la insistentele unui prieten si ale portofelului gol.

Initial am cumparat-o pentru un client, dar dupa ce am mers cateva sute de metri am decis sa o pastrez. La inceput m-am gandit sa o upgradez, sa-i pun frane V, 9 pinioane si alte mofturi. La o analiza mai atenta am decis sa o pastrez asa cum este. Nu avea uzura deloc la transmisie, nici pe jante sau anvelope. Am schimbat doar cateva accesorii si piese marunte.

Wheeler Cross Line 6000

DSC_0668.JPG

Echipata complet cu un groupset Shimano Deore DX in stare foarte buna.

DSC_0669.JPG

Franele cantilever sunt suficient de bune, mai ales ca am schimbat sabotii originale cam uscatii cu altii noi ceramici.

DSC_0671.JPG

Am schimbat aripile, ca avea una lipsa si portbagajul cu altul mai solid. Cat a fost in posesia mea a avut si portbagaj pe faţă.

DSC_0672.JPG

Am dotat-o cu suporturi de bidon, borsete, faruri, stopuri si abtibilduri personalizate.

DSC_0674.JPG

Am mai schimbat pipa si ghidonul. Pipa era prea joasa, iar ghidonul scurt si drept. De asemeni i-am pus mansoane ergonomice si coarne laterale.

DSC_0675.JPG

No comment!

DSC_0679.JPG

Din acelasi oţel Tange este si furca.

DSC_0677.JPG

Rotile Mavic duble si capsate au spite de inox si butuci Deore DX. 

DSC_0680.JPG

Am vandut-o acum doua saptamani unui prieten, ce se jura ca e cea mai buna bicicleta pe care a avut-o. Si a avut si el multe, vreo 3-4 doar de la mine. 

Si pe fata tot un butuc Sachs cu frana pe tambur. Sistemul original de actionare a franei lipsea, asa ca am fabricat altul dintr-o zala de lant si un surub gaurit de la o frana.

Cady%2520Drum%2520Brake%25205.JPG

Buna ziua dl.Lucian...as avea o intrebare la d-voastra,

Am primit o bicicleta aproape dezmembrata ,cadru ok,rotile cu butuc Sachs 3 viteze in butuc si frana in butuc fata si spate,numai ca jentile sunt descentrate rau,nu au urma de lovituri,insa sunt ovale.L-eam dus in Oradea la un service(magazin)dar mi-au spus ca nu se pot centra...cred ca sunt jenti cromate din otel,sau inox.Nu as arunca butucul pt.ca si eu pe bicicleta mea am ceva similar si e foarte bun.

Intrebarea mea este daca va ocupati de re-spitere roata (in idea ca jentile sunt irecuperabile)si cam la ce pret as putea sa ma astept.....Va salut si spor la mesterit

Cam asa-i, jantele de otel se recentreaza greu, insa nimic nu-i imposibil.

Pentru centrat o roata stramba preturile incep de la 5 lei. 

Pentru schimbat o janta sau butuc si respitat roata am preturi incepand de la 20 lei. 

Atentie, daca schimbi jantele s-au putea sa fie nevoie si de alte spite, cu lungime diferita. 

Bicicleta mea buna la toate  ce m-a servit aproape doi ani, si-a gasit alt stapan. Am folosit-o si la cicloturism, chiar pana pe Păltiniş, si naveta, cumparaturi si chiar offroad serios. Eu am folosit-o doar cu furca rigida. Cadrul mi-a fost donat de un membru al forumului, Era foarte stramb, cazuse ceva greu pe teava de jos. L-am indreptat cat am putut cu menghina si scandura si l-am folosit fara rusine, desi multi erau socati vazand boţiturile ramase.

Am schimbat aproape tot de pe ea, in afara de cadru, tija, cockpit si cauciucuri. 

DSC_0683.JPG

Janta noua de downhill, spite negre noi, butuc Shimano cu caseta si frana pe role. Ati mai vazut asa ceva???

DSC_0684.JPG

Si roata fata a fost reconstruita cu un butuc nou pentru disc, poate pe viitor isi schimba actuala frana V.

DSC_0685.JPG

O adevarata transmisie 3x7 cu foi din otel si pinioane Shimano model vechi si rezistent.

DSC_0686.JPG

Cadrul fara suport disc, janta disc only, asa ca am pus o frana pe role ;)

DSC_0687.JPG

Un Trek adevarat din Cromoly, ucenicul meu Dănuţ este foarte multumit.

DSC_0688.JPG

• Upvote 4

hey... ma bucur sa vad cadrul asta aici! Din pacate eu a trebuit sa ma mult si bicicleta roz care mi-ai facut-o pentru nevasta a fost vanduta mai departe.

Good to see this frame alive!

2015, un an foarte prost pentru pasinea mea - construitul de biciclete la comanda. Am facut asa de putine pana acum, ca imi venea in gand sa inchid topicul. Totusi ar fi cateva interesante.

Bicicletele ieftine si slabe am facut o multime, ca asta se cere, dar nu le postez aici.

Totul a inceput de la un cadru Cresta Vento care a stat in cui mai bine de doi ani. Asteptam un client potrivit deoarece tubulatura Columbus Gara Or nu e pentru oricine. 

DSC_0628.JPG

Era cum julit asa ca a necesitat o revopsire. 

DSC_0629.JPG

Sunt fanul oţelului de calitate!

DSC_0630.JPG

Am facut rost de o pereche de roti Mavic cu butuci Deore DX si am inceput montajul. Am folosit ce aveam prin atelier, dar am mai si cumparat cateva piese noi.

DSC_0947.JPG

N-am vrut sa-i cresc pretul prea mult, asa ca m-am limitat la un drivetrain format din schimbatoare Shimano Tourney si transmisie 3x7.

DSC_0948.JPG

Echipata complet pentru cicloturism, naveta, oras. Far cu halogen si stop spate cu LED alimentate de dinam, plus un set de faruri din silicon cu baterii.

DSC_0949.JPG

De ghidonul confortabil am agatat o borseta foarte utila. 

DSC_0950.JPG

DSC_0951.JPG

Un cicloturist serios mai poate atasa un portbagaj si pe furca.

DSC_0952.JPG

DSC_0953.JPG

Am vandut-o unei doamne din alta localitate si i-am oferit bonus si doua gentute laterale cu husa de ploaie inclusa. 

DSC_0954.JPG

• Upvote 2

Wow! Este foarte frumoasa! Nu inchide topicul! Merita sa ramana deschis! Dar unde ai gasit stopul ala de portbagaj? Ca eu am tot cautat un catadioptru simplu de portbagaj prin magazine de biciclete si nu am gasit :(

• Upvote 1

Stopul de pe portbagaj l-am scos de pe alta bicicleta, marfa germana.

Se gasesc stopuri cu forme similare dar cu eficienta mult mai scazuta. E plin bazarul Sucevean cu astfel de chestii dar de o calitate inferioara. Eu le cumpar, le montez si le mai aplic un strat de banda reflectorizanta.

OK! Colegul nostru Xemax a apelat la mine sa-i aduc la viata prima dragoste. 

Dragostea lui a ajuns la mine sub forma unui Pegas cu şa lunga, complet dezmembrat, in stare avansata de uzura si ruginire si cu multe piese lipsa.

Dupa ce am amanat operatiunea vreo doi ani, vara aceasta am reusit sa-mi onorez promisiunea.

Iata Pegasul reincarnat al lui Xemax. El inca nu l-a vazut  :-

DSC_1066.JPG

M-a batut mult la cap cu o anumita culoare si am cautat mult pana am gasit-o. Amu sper sa-i fie pe plac. Anterior fusese vopsit si revopsit si acoperit integral cu un portocaliu spalacit.

DSC_1067.JPG

Pentru contrast am vopsit aparatorile cu negru.

DSC_1071.JPG

Saua cea lunga era acoperita cu abtibilduri de la gume, banda izolatoare si desene. Mi-am tocit unghiile si am golit toate flacoanele cu solutii de curatat pana am reusit sa o fac alba.

DSC_1072.JPG

Rotile erau bune de dat la fier vechi, asa ca am facut rost de altele. Un set de butuci Renak in stare excelenta au fost spitati de o pereche de jante de aluminiu. 

DSC_1068.JPG

Si printr-un noroc nesperat am gasit doua anvelope Made in GDR in stare foarte buna. Cu tot cu camerele asortate!

DSC_1069.JPG

Am schimbat aproape tot in afara de frameset - headset, lant, pedale, saboti, cablu, camasa.

Acum astept cu sufletul la gura un review de la proprietar... 

• Upvote 6

Multumesc @@LucianTheOne!

Pentru mine a fost o dragoste neîmplinită, eu având din ălălalt Pegas. Și cum mă tot văitam de neîmplinirea asta din viața mea am primit cadou materialul pe care ți l-am livrat ție! :D

A ieșit o treabă faină! Sunt convins că nepoatele mele (care de curand sunt 5! :D) O să aiba parte de momente de neuitat în vacanțele de vară! :D

Foarte frumoasa, bravo.

Frumoasa combinatia de verde cu negru.

Frumoasa lucrarea, frumoasa si colaborarea. Felicitari!

Buna ziua,domnul Lucian!va urmaresc de foarte mult timp si va admir munca pe care o faceti!as dori daca nu e nici o suparare sa va donez cateva piese de bicicleta noi,de la cabluri,pinioane,camere de bicicleta etc!problema este ca ele cantaresc cateva kg si e pacat sa platiti transportu!daca aveti vreo cunostinta sau vreun coleg de pe forum cu care m as putea intalni ca sa vi le dea dumneavoastra,ar fi bn.daca nu vi le pun la posta!

Daca va intereseaza si va este de folosinta va pot lasa nr meu de telefon,fiindca nu stiu cum va pot contacta!imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie sau am suparat pe cineva!   0743254679-Razvan