LucianTheOne

Bicicletele Mele

Recommended Posts

Multumesc tuturor de aprecieri si incurajari. A inceput sezonul si am multe biciclete in lucru. Sper sa nu uit sa le pozez si sa le postez pe toate.

Inca o bicla salvata de la moarte. In starea asta am primit-o, si dupa ce i-am aruncat o privire, am fost sigur ca o voi reanima. Cred ca era un Pegas cu roti de 24".

Imagine postată

Roata spate era jalnica, nici n-am putut sa-i scot spitele, asa ca le-am taiat, oricum nu erau prea multe. Butucul nu avea uzura, asa ca dupa ce l-am demontat, curatat si gresat, a reintrat in functie.

Imagine postată

Spitele de la roata fata, au ajuns pe spate, iar pe fata am pus alt butuc si alate spite, montate radial.

Imagine postată

Bicla urma sa ajunga la o fetita de 10 ani, asa ca i-am aplicat un portocaliu aprins. I-am pus un ax nou patrat, angrenaj de aluminiu, lant nou si a iesit un single speed acceptabil. Frana torpedo pe spate, pe fata nu am gasit o frana cu bratele suficient de lungi, dar mai caut.

Imagine postată

• Upvote 1

Esti tare domnule Lucian.

Si eu pot sa fac un topic cu bicicletele mele dar procesul ar fi invers. Plec de la unele curate si care merg rotund si ajung la niste table. :blink:

Salut!

Am cumparat o bicicleta Hercules cu schimbator Sachs Torpedo Pentasport 5 viteze, dar modelul mai vechi, cel cu doua cabluri. Din pacate switchul este stricat. Ma poate ajuta cineva cu unul nou?

Multumesc.

Unul din cei mai buni butuci, Sachs Torpedo Pentasport. Cinci viteze integrate, aproape indestructibil, functioneaza ireprosabil. Pentru o doamna incepatoare e bicicleta perfecta.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

salutare si felicitari pentru munca depusa, dar oare nu exagerezi putin cu luminile si stopurile pe biciclete? prea multe.

Cred că pe aia a pus că era a doamnei, o fi fost cerere specială, pe celelalte n-a pus aşa de multe...

Excelent topicul Lucian, mai pune poze cînd mai ai timp că-i tare frumos. Cînd văd poze din astea aşa îmi vine chef să fug de-acasă şi să mă bag ucenic la un atelier de biciclete. :D Dar în lipsă de asta şurubăresc la a mea. Chiar, ar trebui să încep să-mi construiesc o a doua bicicletă că ce-i prea mult strică, dacă mai bibilesc mult la asta de oraş ajung să stric şi ce-am făcut pînă acum.

Apropo, bicicletele pe care le faci le vinzi doar personal, sau trimiţi şi prin poştă? Uneori mai dau de oameni care ar vrea o bicicletă de oraş, unii chiar de prin zone apropriate, poate se lipeşte ceva.

@ Valu - nu prea ai ce face daca s-a stricat maneta aia, si eu am doua defecte. Poti pune doua manete simple, neindexate, pe fiecare cablu in parte.

@ Bogadan79 - luminile si stopurile nu sunt niciodata prea multe. Pe noile biciclete am pus cateva in plus. Pentru multi soferi biciclistii sunt invizibili ziua, darmite noaptea...

@ Wirespot - fac multe biciclete de vanzare, chiar si comenzi speciale si expediez oriunde. In ultimuii 2-3 ani am vandut mai multe bicle in tara decat local. Momentan am 10 sau 11 biciclete, preturi intre 100 si 2000 lei.

• Upvote 1

Excelent topicul Lucian, mai pune poze cînd mai ai timp că-i tare frumos. Cînd văd poze din astea aşa îmi vine chef să fug de-acasă şi să mă bag ucenic la un atelier de biciclete. :D Dar în lipsă de asta şurubăresc la a mea. Chiar, ar trebui să încep să-mi construiesc o a doua bicicletă că ce-i prea mult strică, dacă mai bibilesc mult la asta de oraş ajung să stric şi ce-am făcut pînă acum.

Adevaru-i ca satisfactia e garantata dupa ce finalizezi o bicla de la zero.

E rezultatul a exact cum ai dorit sa fie(eu prefer simplitatea la biciclete, dar nu la nivel de purist).

Dar in comparatie cu Lucian sunt junior cu 2buc, facute pt mine ce-i drept :)

AM cumparat bicicleta asta second hand, hotarat sa o tin pentru mine. Fortat de imprejurari am demontat-o si am candut majoritatea pieselor separat, sau le-am pus pe alte bicle. Apoi am echipat-o cu piese noi si am vandut-o in configuratia din imagine,

Cadrul Author mi-a placut foarte mult, era ideal pentru mine. Furca era un Suntour, am demontat-o, gresat-o si vopsit-o.

Imagine postată

Si acest MTB am vrut sa-l pastrez pentru Alina, ca i se potrivea marimea, dar i-am gasit un client aici pe forum. Cadru de aluminiu Nishiki, furca Marzochi, foarte interesanta, roti DTSwiss. Rotile au fost initial pe Authorul de mai sus.

Imagine postată

Alt MTB pe care l-am adus din Germania. Cadrul avea alte roti, normale, pe care le-am lasat acolo. Am demontat complet cadrul si l-am bagat intr-o geanta, scapand astfel de taxa de transport de 25 euro pe bicicleta. Rotile le-am luat separat dintr-un targ de vechituri, dar erau in stare buna.

Acasa l-am asamblat, i-am bagat piese noi si a iesit o bicla buna. Dar si foarte grea. Am vandut-o unui prieten care face naveta cu ea, si merge la pescuit.

Imagine postată

• Upvote 1

Asa trebuie sa arate o bicicleta de oras. Simpla si utila. Sapte viteze sunt suficiente, singurul lucru care lipseste e aparatoarea pentru lant, dar nu am gasit nici un model sa se potriveasca.

Imagine postată

O bicicleta complet restaurata. Chiar daca piesele sunt foarte ieftine, macar vopseaua arata bine. Toate piesele au fost curatate, slefuite, lustruite, grunduite, rrevopsite, chiar si cele noi.

Imagine postată

• Upvote 1

Am mers cateva luni pe aceasta bicicleta, pana mi-am gasit alt cadru (credeam eu) mai bun. Atunci am dezmembrat-o , am folosit piesele, iar cadrul a stat atarnat in cui mai bine de jumatate de an. Aveam plnuri mai speciale pentru el si cand am prins un moment liber, le-am pus in aplicare.

Cadrul e Sports Life, o creatie americana, fabricat in Taiwan. Otel bun, dar nu cel mai bun.

Imagine postată

Semnatura creatorului.

Imagine postată

Headset-ul mi-a placut mult ca e Water rezistant, cel putin asa scrie pe el. Cand l-am demontat, totul era curat in interior, asa ca o fi adevarat. ce nu mi-a placut e ca toate piesele sunt rotunde, iar cheie pentru piulite rotunde inca nu s-a inventat. Pentru al fixa cum trebuie i-am mai bagat o piulita ingusta de la alt headset.

Imagine postată

Pentru prima data am folosit culoarea asta, am avut ceva dubii, dar a iesit foarte bine. Am mai bagat putin negru ca sa se asorteze cu pipa si tija.

Imagine postată

Piesele pregatite pentru operatie. Varianta finala are alte frane, un set complet de cantilevere Shimano Acera. Am schimbat si pinionul de 16 dinti cu unul de 20, si a trebuit sa cumpar un lant nou Ventura ca ala vechi era prea scurt. Si saua i-am schimbat-o, de fapt inca nu are o sa definitiva, va primi ce va prefera vreun potential client.

Imagine postată

Am gasit intamplator prin bazar un set de saboti ceramici, pentru frane cantilever. Gigapower cica... nu e chiar asa, dar inca nu i-am rodat.

Imagine postată

Rotile au iesit foarte faine, jante negre, cauciucuri rosu cu gri, spite noi. Butuci Shimano, Nexus 7 pe spate si dynohub pe fata.

Imagine postată

La montatul aripilor si a altor zdranganeli folosesc saibe de aluminiu cauciucate. Au o suprafata mai mare de acoperire si prin presare se deformeaza putin imbunatatind fixarea si eliminand vibratiile.

Imagine postată

Monobloc Shimano, angrenaj Sugino, lant nou Ventura si pinion de 20 deoarece cu ala de 16 nu puteam pedala pe ultima viteza.

Imagine postată

Revoshift, mansoane de silicon, coarne pentru o pozitia mai confortabila, si special pentru asta, am scos de la naftalina celebra borseta roz.

Imagine postată

Cred ca am muncit jumate de zi sa montez farul si stopul spate. Nu are rost sa va povestesc toate aventurile prin care am trecut, important e ca lumineaza amandoua. Farul fata e cu bec hologen.

Imagine postată

Imagine postată

Am gasit si un portbagaj Plestcher, aripi neruginoase, cric solid, si alte accesorii fara de care nu poti pleca la drum lung si sigur. Imi place mult agatatoarea cablului de legatura, cu rola si inbus.

Imagine postată

Am si o geanta de portbagaj asortata, pentru excursii mai lungi si cicloturism usor.

Imagine postată

Cam asa arata, pana acum toti cei ce au vazut-o au ramas uimiti si au declarat ca le place foarte mult. Sa-mi scuzati stickerele, altele n-am avut si nici nu i-ar fi stat bine goala.

Imagine postată

• Upvote 5

Arata fain "Furia Mov" Luciane.

De ce nu-ti faci tu stickere << Luthe One >> ? :)

De ce nu-ti faci tu stickere << Luthe One >> ? :)

Si eu sunt de aceeasi parere. Daca tot le faci de la 0 de ce sa nu le aplici un brand propriu (ca a celei verzi) ??!!

Exemplu: Hamann, Brabus, Abarth etc. iau o masina buna si frumoasa si o fac si mai buna si mai frumoasa.

Am doua imprimante, si ambele defecte, si aproape nici un prieten nu are. Si e cam multa munca migaloasa, dar am sa iau in calcul varianta asta.

Husa cu gel e provizorie, ca saua e cam julita, trebuie sa-i iau una noua si asortata.

MBZ, pe monitorul tau se vede mov?

• Upvote 1

Daca as avea o imagine mai buna as putea sa iti spun ce culoare vad pe ecran. De la o imagine la alta functie de lumina se mai duce spre grena dar destul de dubios.

IIyama ProLite H2010

La mine se vede visiniu

Arata excelent cu cauciucurile alea!!

Atentie cu cat o vinzi, sa nu apara dupa aceea pe okazii cu 15milioane :D :D

O bicicleta greu de ignorat. :D

Un amic s-a hotarat sa-i faca o surpriza logodnicei sale si i-a adus bicicleta la reconditionat. In cursul reconditionarii am schimbat toate piesele! A ramas doar scheletul - cadrul, furca, tija, pipa, ghidonul.

Dupa o indelunga si atenta munca a iesit asa:

Imagine postată

Cadrul e dintr-un aliaj din otel foarte usor. Jante Vuelta albe, butuci si spite albastre. Cand am gasit si camasi albe, totul a fost perfect.

Imagine postată

Am vopsit aproape toate piesele ca sa iasa bine asortata.

Imagine postată

In timp ce lucram la ea, a vazut-o alt client care mi-a spus ca vrea si el o bicla la fel.

Deoarece nu fac decat unicaturi, am variat putin tema coloristica si a iesit ceva la fel de interesant.

Imagine postată

Luasem un pachet de spite albastre pentru 4 roti, si le-am folosit pe toate dintr-un foc.

Imagine postată

Am vopsit jantele bleu si butucii negru ca sa intregeasca tema.

Imagine postată

Si am reusit sa le termin aproape in acelasi timp, pentru o poza de colectie. Desi piesele folosite au fost entry level, pe la noi aspectul conteaza.

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 4

Dupa gustul meu cea din dreapta (albastru-alb) arata INFINIT mai bine!! In plus, combinatia tevi subtiri de otel+cauciucuri groase e intotdeauna castigatoare!

PS.

Maica-mea a lucrat 30 de ani la SMA Veresti, am fost de nenumarate ori la joaca in atelierele alea.......ce vremuri...comunsite, e drept, dar.... :rolleyes: :rolleyes:

PS2.

Poate n-ar strica sa pui langa poze si pretul cu care le-ai dat! Ar servi ca punct de reper pentru unii care vor sa cumpere SH si nu se pricep sa aprecieze valoarea si ar mai da peste nas unor samsari care cumpara cu remorca epave de prin UE, le spala cu furtunul sa straluceasca in poza si le vand de la 100E in sus ca sunt "aduse din Germania" si "full Shimano"!! :(

• Upvote 1

Vazusem cum ai pus franele la prima bicicleta albastra care apropo arata foarte bine. Poate ar fi fost o idee sa pui saibele alea de la saboti, invers, sa stea bratele de la clesti mai aproape unul de celalalt.