LucianTheOne

Bicicletele Mele

Recommended Posts

De unde se cumpara stikere personalizate?

Frumoase bicicletele!! Sa le stapaniti sanatosi!

Am mai gasit cateva poze de anul trecut.

La origine un cadru de otel DBS, acum un MTB ce participa la competitii. Doar negru si argintiu.

Imagine postată

Imagine postată

Un Centurion din CrMo cu 3 viteze in butuc, facut pentru o persoana in varsta. Aparatoarea foii e din alt film, dar timpul a fost limitat si n-am gasit alta potrivita.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Si niste fiare vechi, distruse si abandonate de stapani au revenit in circulatie mai bune decat au fost noi.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Foarte tare furca acelui Bianchi.N-am mai vazut asa ceva pana acum.Bravo!

Cred ca asta e ultima din 2011, curand am sa incep cu productia pe 2012.

Villiger cu cadru de aluminiun, furca cu suspensie tot aluminiu, la fel si tija de sa. Butuc Shimano Nexus 7 si toate dotarile pentru oras, naveta si cicloturism.

Imagine postată

Anul asta am inceput in forta, am primit comenzi inca din iarna. Visul meu de a face biciclete custom dupa dorinta clientului a devenit realitate. Ba mai mult incepe sa se transforme spre cosmar! Numarul de comenzi primite a depasit deja orice asteptare. Momentan am vreo 10-12 comenzi ferme de biciclete ce trebuie construite de la 0 (zero).

Imi cer scuze clientilor pentru eventualele intarzieri, mi-e imposibil sa le fac pe toate odata. Mai am si clienti din localitate, plus localitatile inconjuratoare. Mai lucrez si la atelierul unui coleg, mai este si forumul, marele meu regret este ca ziua are doar 24 de ore.

Clientilor care umbla si pe-aici nu pot sa le spun decat ca merita sa aiba rabdare. O sa pun, cat de curand, niste poze cu bicicleta mea, construita si ea de la zero; deocamdata sper sa fiu eu indeajuns de bine pregatit incat s-o merit, ca ea numai ca nu merge singura.

Toate bicicletele care le ai pe acest topic sunt construite pentru clienti sau le-ai facut pentru tine?

@Madalin96, şi aşa şi aşa. Pe marea majoritate le face pentru clienţi dar ca pasionat de bicicletă evident că din când în când îşi mai face câte una şi lui, şi soţiei, şi una de marfă (aici îmbină utilul cu plăcutul) şamd. :)

• Upvote 1

Daca eram eu le pastram pe toate :)) (mai ales pe cele doua biciclete albastre).

Sa inceapa 2012!

O bicicleta facuta pentru un coleg de forum. Am cautat mult un cadru mare de MTB, dar l-am gasit si l-am facut intocmai cum a dorit clientul.

Şaua a schimbat-o el cu una Brooks si probabil i-a montat far pentru dinamul din butuc, ca eu nu am avut.

Imagine postată

Butuc Shimano Nexus 8, angrenaj si maneta asortata, V-brake Shimano, jante Mach 4.

Imagine postată

Si dupa ghidon am cautat mult, clientul voia exact modelul acesta.

Imagine postată

M-am straduit sa o fac doar in alb si negru si daca sotia mea a spus ca a iesit foarte aratoasa, atunci asa e!

Imagine postată

Anvelopele crem de la Rubena si pedalele transparente de la VP au fost de mare efect.

Imagine postată

• Upvote 7

Asa arata cand a ajuns la mine.

Ghidonul si pipa indoite, a trebuit sa renunt la ele, la fel si la furca deoarece avea filetul distrus. Cauciucurile si saua le-am aruncat, rotile direct la fier vechi impreuna cu aripile si portbagajul.

Cred ca a mai ramas doar cadrul si inca cateva piese pe care le-am folosit pe alte biciclete.

Imagine postată

A stat asa aproape un an pana am primit o comanda de o bicicleta ieftina si buna de oras. Am restaurat cadrul, am gasit o furca potrivita, am facut doua roti cu jante rosii si am inceput sa le asamblez. A iesit ceva simplu, dragut si potrivit pentru o doamna de oras.

Imagine postată

Am asortat-o cat am putut de bine, nuante de rosu cu negru si crom. Pe faţă are si un cosulet demontabil pentru cumparaturi.

Imagine postată

Bicicleta a ajuns la destinatara pe 8 Martie.

• Upvote 2

Nu arata mai bine cu cauciucuri de oras (mai inguste si fara crampoane)??

Da oricum arata bine si asa! Succes!

Poate ca da, poate ca nu...

Astea late amortizeaza mai bine, si e mai bine asa, ca orasele noastre au drumuri mai rele decat padurile.

Kenda Flame ar fi cu balonaj, bune de oras si aratoase. Alternativa mai ieftina Rubena Kojac.

Ma corectez singur :) la rubena cobra vroiam sa fac referire.

salut tuturor!!

Am si eu o intrebare !! tocmai am vopsit bicla mea (un rich dragon) care avea vopseaua cam veche..am indepartat cu smirghel vopseaua care era veche si am vopsit cu o vopsea auto de la "Policar" ,ce as vrea sa intreb ,daca mai pot aplica un strat de lac prostector peste vopsea!! afecteaza cu ceva??

Alex, poti sa mai dai si un strat de lac, dar sa fie de le aceeasi firma. Afecteaza doar greutatea.

O olandeza cu viteze integrate si frane pe tambur.

Imagine postată

Initial am vrut sa-mi fac mie un MTB din cadrul asta dar nu statea prea bine pe furca de 90mm.

Imagine postată

Aluminiu 7005 sudat manual!

Imagine postată

Desi firma e daneza, producatorul e taiwanez.

Imagine postată

Am facut bicicleta pentru fiica unui bun coleg de forum. Era sa uit sa-i fac poze, chiar inainte de a o ambala mi-am amintit.

Imagine postată

Am trimis-o fara sa, destinatarul avea una dinainte pregatita.

Imagine postată

Furca Suntour XCT, jante Remerx Dragon, butuci Novatec cu 4 rulmenti pe spate, transmisie Shimano 3x8.

Imagine postată

Toata bicicleta a fost facuta dupa specificatiile clientului.

Imagine postată

• Upvote 2

Eu am vopsit-o si tot eu am facut stickerele personalizate. Pozele au iesit rău, in realitate arata mult mai bine.

• Upvote 1

Ce-mi plac mie bicicletele astea cu "garda" inalta :> .Bravo!