Sign in to follow this  
ovidiu

Noul Ciclism.ro

Recommended Posts

Dupa un an si jumatate de existenta am hotarat ca a sosit vremea sa schimbam ceva.

Pe o structura mult mai buna si cu o interfata mult mai bine pusa la punct o sa incercam sa va tinem la curent cu informatiile din lumea ciclismului.

Site-ul va fi structurat pe doua mari categorii: Partea de informatie actuala si partea de informatii tehnice, istorie, promovare a ciclismului si cicloturismului.

In continuare o sa beneficiati de forum iar ca si noutate am introdus o galerie foto unde o sa gasiti poze de la competitiile interne.

La sectiunea Cicloturism o sa fie postate turele voastre.

Pentru aceasta o sa avem nevoie de un set de informatii pentru crearea unui articol care va fi folositor celorlalti membrii ai paginii ciclism.ro (acest set de informatii o sa il gasiti in cateva zile la sectiunea cicloturism, atat pe site cat si pe forum).

Momentan sunt ceva probleme cu vizualizarea site-ului cu browserul IE7.

Daca gasiti alte erori va rog sa le semnalati.

Imi cer scuze anticipat si pentru cateva mesaje care este posibil sa se fi pierdut in timpul transferului.

Va multumesc pentru interesul acordat pana acum Ciclism.ro. va astept si pe viitor ca sa promovam impreuna ciclismul in Romania.

Cu stima

Ovidiu Simen

super tare noul format. fost ciclist tin legatura cu ce se mai intampla prin intermediul ciclism.ro...bvo ovidiu, bvo gabee..keep going

Ok, e cool noua infatisare!

Dar, baieti, ati mai schimbat shi altceva in afara de de poze, de culori, pozitie shi formatul textelor?

Galerie foto.

Structura.

Vor fi introduse o serie de articole legate de partea tehnica(intretinere, mecanica etc) si de cicloturism (ture, trasee)

Ai alte sugestii de imbunatatire?

la cicloturism ar merge pusa si muntenia. parerea mea, altfel o sa sara alde basso si o sa hackereasca saitul.

Guest sosos

La partea de tehnica ar fi bune niste articole de tehnica si reparatii de genul tutorialelor de pe forumurile auto, cred ca Ovidiu se referea la aceste articole.

Guest Cursar

Sugestie? 3 sugestii:

1-Poze mai mari pentru avatar - ce e aia "sub un 1 kb"????

2-Sub numele fiecaruia sa scrie si altceva decat Membru, Membru activ sau Cycling Freak.

Preferabil sa fie ceva personalizat, pus de moderatori (cu acordul celui in cauza, desigur). De ce sa fie personalizat? Pentru a-i (re)cunoaste mai usor pe cei din "familie" de cei care vin si pleaca.

3-Sa se vada semnatura... la vechea interfata nu se vedea.

Toate problemele astea au fost discutate pana acum.

Poze mai mari nu e voie pt ca au fost "baieti destepti" care au pus niste imensitati de poze.

Nu o sa scrie altceva sub numele oamenilor. Ideea era chiar sa renuntam la "categorisirea" membrilor.

Semnatura... :D . Nici asta nu va fi.

In general oamenii care vor sa iasa in evidenta o fac prin posturi inteligente..nu prin semnaturi sau un avatar "jmecher"

Guest Cursar

Toate problemele astea au fost discutate pana acum.

Poze mai mari nu e voie pt ca au fost "baieti destepti" care au pus niste imensitati de poze.

Nu o sa scrie altceva sub numele oamenilor. Ideea era chiar sa renuntam la "categorisirea" membrilor.

Semnatura... :D . Nici asta nu va fi.

In general oamenii care vor sa iasa in evidenta o fac prin posturi inteligente..nu prin semnaturi sau un avatar "jmecher"

Masurile luate de voi (fara avatar jmecher, fara semnaturi "bengoase", fara ceva scris sub nume) vor duce la migrarea unor useri de pe acest site catre altele care permit o iesire mai mare in evideta. Stii reclama aia - "pe net esti cine vrei tu".

Nu vrei sa stii ce gandesc despre ideea de a miza pe calitate :shock: si de a avea deci doua posturi pe luna... :D

Sunt adeptul promovarii agresive, a jocurilor marsave si a concurentei neloiale. Printre altele vand publicitate si stiu cam cat se castiga din banere si linkuri. Crezi ca va strica daca cresteti in trafic, fie si cu porcarii?

Trafic sa fie Ovidiu, ca de acolo ies banii.

Stau cu ochii de ceva timp pe un site care de vre-o 2 - 3 ani e primul in categoria lui si printre primii la clasamentul general! Are contracte cu cateva banci si cu unele magazine care, ai ghicit, vand in rate. Estimez ca baietii numara cateva zeci de mii de euro pe luna.

Da' stii ceva? E un rahat de site. Concret nu are nimic nimic, nu-ti foloseste practic la nimic si e la fel de util pe cat ii e unui biciclist sa care cu el la drum un aspirator portabil. Crede-ma ca e un site pe care doar pierzi timpul, atat.

Insa are succes - ca lumea sta in draci pe el e putin spus. Si succesul atrage banii... baniii... aaaa... :P

Guest avmasi

Eh...nu cred ca e vorba de iesit in evidenta man, e doar ceva care sa te caracterizeze: un avatar, o semnatura, o poza, o idee...

Dar, la fel nici eu nu mai sunt de acord din cauza "baietilor destepti" :? Se gasesc destui...

Insa are succes - ca lumea sta in draci pe el e putin spus. Si succesul atrage banii... baniii... aaaa... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Drga cursar..

Din fericire atat eu cat si gabee avem niste venituri care ne permit sa traim foarte bine.

Cand am facut acest site scopul nu a fost banul. De atunci pana acum nu s-a schimbat nimic http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Nu ma intereseaza daca se "migreaza" catre alte site-uri care au avatar si semnatura.

Daca chestia aia face diferenta si asta e lucrul care il intereseaza pe om...drum bun din partea mea.

Aici e locul oamenilor interesati de ciclism, nu a celor interesati de avatar :idea:

Masurile luate de voi (fara avatar jmecher, fara semnaturi "bengoase", fara ceva scris sub nume) vor duce la migrarea unor useri de pe acest site catre altele care permit o iesire mai mare in evideta.

Sa migreze cu domnul, dar sa migreze, cit mai repede. Mai mult de gindit da faptul ca pe acest forum incep sa se-nmulteasca “migrantii jmecheri”, care cauta o iesire mai mare in evidenta, ca buretii :wink: dupa ploaie

Nu vrei sa stii ce gandesc despre ideea de a miza pe calitate ...

Nu. Ceea ce intelege majoritatea de pe acest forum prin calitate si ceea ce intelegi tu sint doua lumi diferite; aici nu se mizeaza pe soiul tau de calitate.

Sunt adeptul promovarii agresive, a jocurilor marsave si a concurentei neloiale.

Cunoastem etica ta “de rumegus” :cry: .

Estimez ca baietii numara cateva zeci de mii de euro pe luna.

Poate mai e un post vacant in acel “dream team" :wink: . Cursarule, intre a numara zeci de mii sau a cistiga zeci de mii exista o diferenta. Eu prefer sa-i cistig fara sa ies in evidenta si fara rumegus :idea: .

Noul site arata extraordinar si merge brici, momentan nu am avut nici o problema in a-l vizualiza cu IE7.

Bravo baieti, o reusita extraordinara ! Pe mine unul m-ati lasat masca, nu credeam ca un site poate arata atat de bine !

Sa nu credeti ca vreau sa va ridic in slavi, daca voi gasi ceva de comentat o voi face, cum am mai facut-o.

Momentan nimic de semnalat.

Over

Am gasit ceva http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Ce se intampla cu data inscrierii pe forum ? 1 Ianuarie 1970 ??

Guest Cursar

Frank serifule... v-am dat un pont, cu toate ca stiam ca nu veti fi de acord.

Voi vreti sa impuneti ciclismul cu un forum cu 20 de membrii activi, din toata tara? Doar in bucuresti sunt in jur de 2 milioane de locuitori.. ce naiba fratilor, aveti iluzia ca detinem majoritatea cu 700 de useri inregistrati? Dintre care 650 nu au scris mai mult de un mesaj tembel?

Ce ar strica daca toata lumea ar vorbi despre ciclism.ro ? Sa se discute pe la colturi, prin tramvaie, prin autobuze, prin piete, prin scoli.. peste tot, de biciclete, de cursiere, de trial, de sosea, de velodrom, de freeride, de bmx sau mai stiu eu ce clase au mai nascocit astia.

Am unspe mii de cunoscuti care stau in draci pe hi5. Ma tata, e un site de ra*at care te lasa sa-ti pui poze pe el, mare scu**. Da' stau toti in draci pe el si daca-l intrebi pe unu' cum il cheama zice - cauta-ma pe site. Nu numar de telefon, nu id de mess, nu adresa, nu altceva. Doar hi5. (asta e alt exemplu, site-ul pe care sunt cu ochii e din ro, e alt site)

Am intrebat in jur de 30 de biciclisti (atatia am intalnit de ceva vreme incoace) daca au auzit de ciclism.ro. Raspunsul e usor de intuit.

So... io zic asa. Hai sa crestem calitatea forumului -deci mesaje la obiect si deci mai putine. Hai sa fim oameni extrem de seriosi - deci mai putini si hai sa sa poarte doar discutii avansate aici - deci doar oamenii destepti sa scrie, lucru care desigur, restrange si mai mult cercul.. pana cand ajunge drq unu' de 8 (toli).

Lumea intreaga va veni sa citeasca intelepciunile scrise de cel mult 10 -20 de insi activi, care povestesc cum a fost iesirea de la saftica sau tancabesti.

Voi... faceti cum vreti, e serverul si forumul vostru. Eu v-am zis cum ar fi indicat sa procedati. De unde naiba e mentalitatea aste de comunism pe capul tuturor? Am iesit din asta de 17 ani deja...

Va feriti de bani ca de drq... Profitul e ceva tabu, ceva interzis. Cine are bani inseamna ca sigur e hot si necinstit, nu? Mor cand aud chestii dastea - mai si tipa unii in strada (care tipa) ca mor de foame. Pai eu zic ca fiecare are ce merita. N-ai maybah? Foarte bine - nici nu meriti unul. Cine e capabil are, cine nu zice ca strugurii sunt nu stiu cum si toata lumea o da in probleme de morala, de "nu e corect", nu e "cinstit" - de parca ar fi vorba de luat banii cu japca de la orfani si vaduve.

Felicitari pentru noul site; treaba buna si reusita, respect si compliment.

Sper ca link-ul spre Shimano Europe nu e gindit ca reclama pentru “monopolistul” din Japonia :wink: ; mai sint si altii.

La procesul de migrare de pe site-ul vechi pe cel nou s-au pierdut citeva postinguri si pm-uri; se vor recupera ?

OFF TOPIC

Cursarule, faptul ca ai unspe mii de cunoscuti (nu cumva sint prieteni :?: ) pe hi5 nu mai trebuie comentat. La aia 30 de biciclisti (probabil tot de pe hi5) care nu cunosc acest site cred ca putem renunta usor. Totusi e frumos din partea ta ca ne faci reclama.

Legat de bani :

In societatile civilizate de regula nu se vorbeste de bani; bani ai sau nu ai, punct. Am constatat ca cei care au bani nu vorbesc despre asta, cei care n-au bani tot de bani vorbesc (si viseaza) sau se lauda cu tot felul de cunostinte care plutesc in bani (sau numara bani :wink: ). La fel e comportamentul acestor indivizi si atunci cind e vorba de femei, masini sau fugareli ametitoare cu 50 – 60 kmh pe o bicicleta turbohirbo printre hirtoapele capitalei, “Dampfplauderer”.

Guest avmasi

Va feriti de bani ca de drq... Profitul e ceva tabu, ceva interzis. Cine are bani inseamna ca sigur e hot si necinstit, nu? Mor cand aud chestii dastea - mai si tipa unii in strada (care tipa) ca mor de foame. Pai eu zic ca fiecare are ce merita. N-ai maybah? Foarte bine - nici nu meriti unul. Cine e capabil are, cine nu zice ca strugurii sunt nu stiu cum si toata lumea o da in probleme de morala, de "nu e corect", nu e "cinstit" - de parca ar fi vorba de luat banii cu japca de la orfani si vaduve.

Stimate domnule "rumegus", deja offtopicul ia amploare. Din cate ar fi trebuit sa iti dai seama, aceste site nu are nici o legatura cu maybach-ul sau cu notiunea de profit. Hai sa incheiem discutia despre bani si sa vedem cum obtinem profit din alte surse...cum ar fi reconditionarea si comercializarea bicicletelor scoase din folosinta. Eventual formam un grup pe hi5 special pentru asta.

Cu puternica dorinta de a termina discutia de mai sus si deosebit respect,

Un membru oarecare

Toate bune, dar ca sa evitam pe viitor aparitia de useri fantoma care fac spam, propun activarea optiunii "Enable visual confirmation" din fereastra "General Administration".

nu stiu la voi cum este insa la mine imi apar toti ca fiind inscrisi pe aceeasi data....Sub fiecare membru ce posteaza un mesaj pe forum, apare data de 1 ian 1970... :shock: :roll: In rest grafica site-ului care e foarte bine realizata, confera un aspect mai modern decat versiunea precedenta...O schimbare in bine :wink: