basso

Transfagarasan vs Transalpina

Transfagarasan sau Transalpina ?  

216 members have voted

1. 1. Transfagarasan sau Transalpina ?

Recommended Posts

La fel de trist am fost si eu in '93 cand s-a tras cablu TV la mine pe scara si apoi am devenit din ce in ce mai trist odata cu aparitia ProTv, PrimaTV, Antena 1,2,3,4,5,6 etc.

Nu mai spun cat de trist am fost cand am descoperit internetul si cand au aparut telefoanele mobile...

...

Civilizatia tine de fiecare, e absurd sa spunem nu evolutiei doar pentru ca exista o mana de oameni care isi bat joc de natura si mediul inconjurator.

Eu ma bucur de fiecare data cand se mai asfalteaza un m de drum. La fel cum imi place sa merg pe carari de munte salbatice si pustii, imi place sa biciclesc pe asfalt.

Astept cu nerabdare sa se asfalteze si drumul pana la Babele, si eventual sa se mai construiasca si altele noi care sa ne duca cu cursiera pe varfuri de munte.

Inteleg ironia din textul tau dar tu compari aici mere cu pere. Totusi sunt lucruri diferite.

Acum ca ai amintit de drumul spre Babele desi sunt off topic nu ma pot abtine: hai sa asfaltam drumurile montane gen TA sau urcarea spre Babele cand la noi in tara se construiesc 10km de autostrada intr-un an. De fapt s-au finalizat 10km ca probabil se lucreaza la ei de ani buni...

Si dupa ce construim super sosele pe munti nu mai avem bani sa le intretinem. Vezi aici drumul pe langa lacul Vidraru care e ca dupa bombardament, sau cel putin asa era cu ceva timp in urma. Decat un asa drum prefer un forestier...

E vorba de prioritati aici si cred ca un drum montan destinat turismului nu e mai important decat o autostrada ce leaga Romania de vest spre exemplu, dar la noi in tara toti au idei si unii din pacate le mai pot pune si in practica.

Si nu vreau sa crezi ca sunt mtb-ist 100%. Am si cursiera si merg destul de mult cu ea

• Upvote 1

Sunt mai oameni buni destule drumuri de MTB, pot sa asfalteze astia si 100 km pe zi si tot mai ramane gramada de MTB. Din punct de vedere a MTB-istului chiar ma bucur enorm ca se asfalteaza toate drumurile nationale/judetene/comunale, o sa-mi fie mai usor sa ajung cu masina la poalele muntelui, unde incepe MTB-ul adevarat, fara sa fiu nevoit sa pedalez zeci de km pe forestiere plicticoase si sa inhalez praful de la camioane. De exemplu, ard de nerabdare sa se asfalteze odata Zarnesti - Plaiul Foii, fac cu nervii de cate ori am de pedalat pe mizeria aia, nu mai zic de mers cu masina sau, doamne fereste, pe jos.

Chiar si daca sunt la o tura de MTB, prefer sa dau de drumuri asfaltate pe arterele principale. Ma face sa ajung mai repede de la o bucata de MTB la alta.

Acuma ca asta o sa permita accesul tuturor manelistilor imputiti e alta discutie si asta, cu timpul, se va rezolva, dar va fi o problema si zone infecte ca si Balea Lac vara or sa mai apara si prin alte locuri (vezi Urdele si Babele) daca nu se iau masuri.

• Upvote 2

@mcatalin: A spus "prea putine drumuri de munte" nu "prea putine drumuri asfaltate".

Ma bucur daca se asfalteaza, pt. astfel creste accesibilitatea zonelor montane, dar nu spun ca drumurile nemodernizate trebuie sa scada. Exista o "retea de drumuri forestiere" care de fapt nu e o retea, pt.ca toate se infunda, sint gindite strict pt.scop de exploatare forestiera: "urc muntele, dobor copacul, il aduc jos - ce-mi trebuie mai mult?

Oare am intra in lumea civilizata odata cu modernizarea drumurilor...?

Nu, evident nu. E doar una dintre conditii.

In alta ordine de idei pentru un ciclist de sosea e bine sa apara cat mai multe drumuri de munte asfaltate,

dar in acelasi timp asta inseamna mai putine drumuri de mtb.

Nu neaparat. Se poate extinde si reteaua de drumuri forestiere/neasfaltate. In Alpi, cu toate ca exista o multime de drumuri asfaltate, chiar si autostrazi, cine e pasionat de MTB, poate traversa Muntii in lung si-n lat exclusiv (sau aproape) pe drumuri neasfaltate. Se poate.

Autostrazi? Eu zic ca n-avem bani inca pt. o adevarata retea de autostrazi, dar exista (probabil) o mare foame de comisioane. Comisioane mari se pot obtine din proiecte grandioase, nu dintr-un amarit de DJ modernizat.

Nu sint bani pt.Comarnic-Brasov? Atunci de ce nu se modernizeaza Predelusul (Doftana) pt. a avea o a treia varianta de acces? Daca se rupe un singur pod de pe V.Prahovei, ne rupem complet de judetul Prahova, nu exista nici o alternativa directa. De ce nu se face asta? Ar iesi comisioane prea mici, preferam sa ne indatoram.

Scuze pt. off-topic.

Revenind, asa cum am spus, eu inca nu votez pt.ca n-am parcurs (inca) TA si n-ar fi corect sa ma pronunt inca. Dar din ce s-a votat pina acum, vad ca lumea prefera TF, ceea ce nu e de mirare, majoritatea urca un munte pt frumusetea sa si doar in subsidiar pt."provocarea" reprezentata de munte (cit de dificil e). E o simpla constatare.

ce frumoasa e poza de pe TA. cand o fi facuta?

Pe 20 noiembrie, anul asta.

Io cred ca tu ai gresit topicul... ba mai mult cred ca ai gresit forumul! :P

LE:

[...] Domnilor, eu zic ca-i bine sa avem de unde alege. Ne puteam naste intr-o tara plata...

De aia nici n-am votat pana acum! :D

nu stiu daca s-a scris aici: pe google earth este si transul la "vedere stradala". :rolleyes:

Am votat TransAlpina, si am ramas uimit citind acest topic iar pe urma vazand rezultatul voturilor, sa vad ca TF este mai apreciat decat TA. Am fost pe Trans Fagarasan, si anul trecut am avut deosebita placere sa parcurg si TransAlpina, dintr-un capat in altul. Mai ezac de la Sebes la Novaci. Personal TransAlpina mi s-a parut mult mai grandioasa si mai frumoasa. Am avut o vreme superba, iar tura in sine a fost una cicloturistica, am traversat-o in 3 zile asa ca m-am putut bucura la maxim de peisaje.

@vis-a-vis Mi-a placut descrierea ta :) bine zis.!!!

[...] am traversat-o in 3 zile asa ca m-am putut bucura la maxim de peisaje. [...]

Presupun ca ai parcurs-o in trei zile, nu? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Postul tau mi-a provocat nostalgie asa ca am mai citit o data desrcrierea turei facuta de Mihai Siman:

Transalpina: Alba Iulia - Tg. Jiu

Am votat pt. TRANS-ALPINA pt. linistea ei in care este invalurita fata de TRANS-FAGARASAN,care cu parere de rau o spun s-a MANELIZAT.In majoritatea refugiilor si parcarilor este imposibil sa nu i-ti cante de la minim o masina manele de prost gust.Asta nu insemna ca TRANS-FAGRASANUL nu este frumos.

http://picasaweb.google.com/Valialdea4478/RancaIan20112

Cateva impresii de iarna de pe Transalpina. Soseaua este curata, se poate urca in conditii optime!

Sambata 29 ian, am avut norocul unui apus superb in Saua Cerbul, langa releu. Un pic mai neplacuta a fost coborarea, pe intuneric si in jur de -10 grade :)

Rog scuzarea calitatii slabe a pozelor, sunt facute cu telefonul.

• Upvote 1

Se poate urca chiar pana in varf sau numai pana in Ranca ?

In mod sigur, din Novaci si pana in Saua Cerbul este curat. Nu am fost chiar pana la Ranca. Dinspre statiune, masinile veneau cu lanturile montate, dar nu stiu exact.

[Am votat pt. TRANS-ALPINA pt. linistea ei in care este invalurita fata de TRANS-FAGARASAN,care cu parere de rau o spun s-a MANELIZAT.In majoritatea refugiilor si parcarilor este imposibil sa nu i-ti cante de la minim o masina manele de prost gust.Asta nu insemna ca TRANS-FAGRASANUL nu este frumos.]

Cred ca si Transalpina va avea aceeasi soarta cand se va termina de asfaltat ... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Numai manele se aud pe Transfagarasan ? Rock,rapp,house,dance nu se aude ? Polouarea fonica este aceeasi indiferent de ce fel de

muzika asculta fiecare in masina sa.

• Upvote 2

Numai manele se aud pe Transfagarasan ? Rock,rapp,house,dance nu se aude ? Polouarea fonica este aceeasi indiferent de ce fel de

muzika asculta fiecare in masina sa.

off topic: daca merg cu guta langa mine, sigur am tendinte sinucigase

cu busta rhymes e alta viata

la vara vreau sa le fac si eu pe amandoua (eventual in aceeasi zi), doar dupa o sa-mi dau si eu cu parerea si am sa votez

off topic: daca merg cu guta langa mine, sigur am tendinte sinucigase

cu busta rhymes e alta viata

Este acelasi lucru pentru cei din jur (daca asculti tare, usi/geamuri deschise). Cred ca la asta se referea rapsohigh83.

http://picasaweb.google.com/Valialdea4478/RancaIan20112

Cateva impresii de iarna de pe Transalpina. Soseaua este curata, se poate urca in conditii optime!

Toata stima domne' !

Haiduci,nu gluma ;)

Felicitari sotiei,cred ca este prima doamna care ataca Transaplina pe cursiera http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Le-am facut pe amandoua. Asa ca votez 100% Transalpina, avand de ales intre cele 2.

Motivele: Peisaje mai frumoase, se merge prin padure, se trec baraje, ai multe iesiri off-road frumoase pana la malul lacurilor si nu in ultimul rand, asfalt nou.

Totusi, pentru sufletul meu de MTB-ist, eu as alege varianta perpendiculara pe Transalpina, Strategica.

Drum neasfaltat, mult mai spectaculos, fara cocalari, fara manele si natura virgina cat vezi cu ochii.

L-am facut si pe acesta si il consider cel mai frumos traseu din tara din ce am parcurs pana acum.

Incerc sa gasesc un traseu sa il postez.

Dupa ce am vazut we asta Transalpina si pe fateta sa nordica, daca mai aveam vreo indoiala, acum mi-e clar. Transfagarasanul a fost detronat, atat ca peisaj, cat si ca dificultate. Oricum sudica Transalpinei era mai grea decat Transfagarasanul, dar nordica e din alta clasa. Iar bucatica aia dintre Pasul Urdele si Munticelul e de vis.... Mult mai salbatic, mult mai putin manelizat. Poate doar ca realizare inginereasca sa mai fie Transfagarasanul la inaltime...

• Upvote 1

In ce stadiu e asfaltarea de pe Transalpina? Au terminat?

Horatiu, aceeasi parere o am si eu. Mai putine manele, gratare si mult mai greu. Sa bage o taxa de drum de 20 de lei si o sa fie super :D