basso

Transfagarasan vs Transalpina

Transfagarasan sau Transalpina ?  

216 members have voted

1. 1. Transfagarasan sau Transalpina ?

Recommended Posts

De vis!

La anul e musai sa ajung pe acolo, sa parcurg Novaci-Obarsie pe bicla si in varianta asfaltata. Am mers cand era forestier, insa acum senzatia e alta. Ceva s-a pierdut, altceva s-a castigat...

Pentru calitatea asfaltului, pt.provocarea sportiva, da, aleg TA.

Pt.peisaj, dupa TF, mai sunt multe pina la TA (de la exceptional spre banal): pasul Rucar-Bran, Bratocea, Bicazul (nu neaparat in aceasta ordine, dar TA vine dupa).

Am parcurs TA de patru ori (de trei ori de la Novaci la Sugag, o data de la Sugag la Novaci), am avut vreme buna sau foarte buna, asa ca am avut suficient timp sa-mi formez aceasta parere.

pentru cei care stau mai multe zile in zona, se merita si o plimbare prin Cheile Jietului, DN7A Petrosani - Obarsia Lotrului

Asa este, pacat ca starea drumului e f.precara. Dar peisajul face sa merite efortul.

Asa este, pacat ca starea drumului e f.precara. Dar peisajul face sa merite efortul.

S-au reparat foarte multe bucati din drumul Obarsie-Petrosani, cele care erau cu adevarat distruse, nu mai e ce era cu 1-2 in urma.

Am facut anul trecut si TF-ul si TA. Ca si concluzie personala, din punct de vedere al performantei cicliste, Transalpina este clar deasupra. O catarare mult mai grea decat Transfagarasanul. De cealalta parte avem punctul de vedere cicloturismului, al peisajului... Aici nu poate fi decat un rege: Transfagarasanul. Am incercat, si asta ii sfatuiesc pe fiecare dintre cei care incearca sa le compare, sa se gandeasca ca si cum le-ar fi facut pentru prima data pe ambele, si sa se concentreze la sentimentele pe care le-a avut in timpul parcurgerii fiecaruia. Multi au facut TF-ul de mai multe ori si, devenind oarecum rutina, au tendinta sa spuna ca TA este mai frumoasa, descoperind-o pentru prima data. Nu cred ca exista un raspuns la aceasta intrebare, chestiunea fiind pana la urma subiectiva si implicit relativa.

• Upvote 1

Pentru ca Romania e tara unde se construiesc mult mai usor sosele in creierii muntilor (iar nu autostrazi la campie), iata ca se pregateste o sosea concurenta celor doua "Transuri" :

TransBaiul, care cica ar trece chiar ... prin varful Baiul Mare, legand Valea Doftanei de Busteni / Azuga :

http://www.adevarul.ro/actualitate/Transbaiul-concurent_pentru_Transfagarasan_0_664134055.html#

~:>

Asa o sa poata sa mearga pe munte si cei carora le e frica de ursi si de cainii ciobanesti, ca vor fi protejati de tabla masinii.

• Upvote 1

Mai bine-l lasa cum e... Si nici nu ma stresez ca vor incepe sa-l faca. Dar cum au modernizat si Transalpina in secret, poate se apuca si de asta. Brrr

Daca doreau sa faca ceva cu adevarat util in zona, ar fi asfaltat drumul ce leaga Valea Doftanei de Sacele, prin pasul Predelus, creand astfel inca o varianta de ocolire a Vaii Prahovei.

Pe de alta parte ma bucur ca va ramane in continuare un frumos traseu de MTB :Dhttp://www.bikemap.net/route/474819

• Upvote 1

S-a deszapezit Transalpina, toata. Pe margine, in unele zone, sunt nametii de aproape 2 metri, s-a intrat cu freza. Spor la pedalat! :D

• Upvote 1

salutare! stie cineva ceva de starea transfagarasanului? as vrea sa fac cu un amic o tura pe el saptamana viitoare e practicabil? sunt la prima catarare mai serioasa ce imi recomandati? din ce parte sa abordez? multam astept sugestile voastre!

Oficial, intre km 104+000-130+800 este inchis. Tot oficial, este surpat la km 64+380. In rest, in AG pe langa Vidraru este de ani buni numai gropi, in timp ce in SB este de obicei bun. Panta mai mica este dinspre sud.

Este dezapezit pina la cota 2000 pe partea sudica sursa Jandarmeria Montana. Peisaje spectaculoase mai ales ca pe unde a trecut freza sunt pereti de zapada si de 5 metri. De la cota 2000 pina la Bilea accesul se face pe jos prin portiuni de zapada cu atentie, trecerea prin tunel este deschisa numai pietonal. Cu bicicleta nu ar trebui sa fie nici o problema - vremea sa tina cu tine

Vezi poze recente pe Cyclingfurther.com. Deocamdata se trece doar dacă îţi place ciclism extrem, cu cărat bici pe pante acoperite de zăpadă. Se lucra, dar la câtă zăpadă e pe drum, cred că pe la 1 iunie se va deschide, dacă lucrează serios.

In rest, in AG pe langa Vidraru este de ani buni numai gropi, in timp ce in SB este de obicei bun. Panta mai mica este dinspre sud.

De luni bune nu mai sunt gropi pe langa Barajul Vidraru :) Anul trecut, cu ocazia Raliului Argesului, s-a asfaltat acea portiune.

Acum aprox. 3 saptamani am fost pe Transfagarasan, pe partea sudica, de la Curtea de Arges si pana la Cascada Capra. Reiau ce am scris atunci cu ocazia acestei ture:

Am fost ieri pe Transfagarasan (partea sudica) si am ramas placut surprins de starea asfaltului. Pana la Piscul Negru soseaua este asfaltata bine in proportie de 85% as zice. Pe ici pe colo mai sunt zone in care asfaltul este prost, in care sunt gropi si gropite, dar pot fi ocolite daca si traficul rutier permite acest lucru. Am avut parte de multe zdruncinaturi, dar furcile de carbon si-au facut treaba, iar rotile (Fulcrum Racing 5) n-au suferit vreo dauna. In schimb, pe coborarea de la Balea, asfaltul a ramas la fel, iar dupa ce se va topi zapada vor iesi la iveala portiuni in care asfaltul nu mai exista. Coborarea mi s-a parut tare nasoala. Bine cel putin ca urcarea se face usor datorita vitezei mai mici.

Aici sunt cateva poze pe care le-am facut asfaltului: https://picasaweb.go...anParteaSudica#

Asta e catararea pe partea sudica: http://www.bikemap.n...ptype=satellite , iar asta e cea de pe partea nordica: http://www.bikemap.n...ptype=satellite Sper ca le-am desenat corect :P

Cele mai recente poze de pe partea nordica ar fi astea: http://cyclingfurthe...-the-northside/ , iar de pe partea sudica acestea: http://cyclingfurthe...n-the-way-down/

Eu unul l-as aborda din partea sudica daca as vrea ceva usor. Mi se pare mai putin de urcat si panta mai domoala. Pe partea nordica e mult mai mult de urcat, insa peisajul mi se pare mai fain pe aici.

Drum bun!

• Upvote 2

din ce vad cred ca e mai abordabil transalpina din punct de vedere al conditilor de drum asfalt zapada etc, din ce vad pe trans sunt portiuni blocate asfalt rupt etc, as pleca maine sa ma dau pe transalpina cu un amic mai stau si in seara asta cu ochiu pe vreme daca nu ploua si am fereastra de vreme buna am plecat, pe unde imi recomandati sa abordez urcarea?

Daca ai pinioane potrivite, ia-o barbateste dinspre sud.

Daca stai mai rau la capitolul rapoarte, din nord e mai abordabil.

Momentan, pe partea sudica a Transfagarasanului, dupa Valea cu Pesti, drumul este rupt. Din cauza ploilor, probabil, s-a declansat o cadere de bolovani dupa care n-am putut sa dorm cu nevasta-mea impreuna in pat pentru ca s-a declansat o extorsiune al unui degajament al unei stanci intr-o apa dupa care puteti vedea ca drumul e rupt si nu se poate trece decat pe la Cumpana, unde poteca e neasfaltata si plina de apa.

• Upvote 2

Wha'? Asta e vreun citat si ai uitat sa pui ghilimele?

:)) Vera,lbzk doar cita un clasic in viata:

[media=]

[/media]
  • Upvote 2

E rupt, dar ma gandesc ca se poate trece pe jos, nu? A fost cineva recent?